Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pachet sau restaurant ?


22 raspunsuri la acest subiect

#1
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 12 aprilie 2013 - 13:53

Voi cat de des va duceti copiii sa manance la restaurant sau le dati sa manance in oras ?
Cand iesiti la muzee sau petreceti o zi departe de casa va luati pachet cu mancare sau preferati sa mancati pe unde ajungeti .



#2
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 12 aprilie 2013 - 13:57

Mancam destul de des in oras, sa zic de macar 3 ori/saptamana. Cand plecam de-acasa, depinde de destinatie. Daca merg intr-un oras, mancam la restaurant, daca plec pe deal - luam pachet.

Maiiau pachet si cand mergem in grup, deci nefiind complet independenti nu ma pot opri oricand vreau sa mancam ceva.



J si Carla (05.02.2006)

Culinare

#3
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 12 aprilie 2013 - 14:06

La fel ca J.G

Copiilor le place sa manance in oras mai ales dupa diverse activitati.
Le place sa faca ceva deosebit ce-i scoate din rutina casei, ce la da importanta. Pachetul de acasa...



#4
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 12 aprilie 2013 - 14:10

Noi nu mancam in general in oras. Asta in primul rand din motive financiare. Fiind 4 persoane, o mancare onorabila + cate un suc... cam multisor.
In conditiile in care suntem in excursii prelungite 9in orasul de bastina sau in alte locatii) am intotdeauna ceva "de ros" in caz de foame. Cred ca depinde mult si de locatia in care facem excursia:
- cand am fost la Salina Slanic - am luat mancare cu mine (stiam ca nu gasesc mare lucru in zona)
- cand am fost la Muzeul de Istorie (in aceeasi localitate) am avut o gustare la pachet pt ca stiam ca nu vom avea timp sa trecem pe acasa inainte de antrenament
- cand am fost la Dineyland - luam pachet cu noi (pe de o pare fianciar era scumpa mancarea in parc iar pe de alta parte nu s-ar fi oprit pentru mancare - mancau stand la coada la atractii sau la parada)
- cand am vizitat Barcelona sau Parisul - aveam in traista cateva sandwischuri, dar daca vroiam sa ne incalzim sau sa bem ceva rece + mers la toaleta [:D] - faceam si pauza de masa (dar nu copioasa).



Anya

#5
cristinuk@

cristinuk@

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 642 mesaje

Postat 12 aprilie 2013 - 14:18

restaurant

https://picasaweb.go...79654/HikyBird# "...Poti descoperi inca in minunata viata a animalelor profunde semnificatii si nu de putine ori, adevarate valori etice si morale de comportament..." Constantin Mihailescu



#6
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 12 aprilie 2013 - 14:19

in general mancam in oras, ne mai scoate din monotonia bucatariei de acasa.
insa sunt si situatii (mai putine) cand luam pachet, in general cand avem mancare acasa in surplus sau daca nu stam bine cu banii. la rest. mai trebuie sa iei si un suc, preturile sunt mai mari, evident...

#7
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 12 aprilie 2013 - 14:26

Rar - din considerente de timp si financiare

#8
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 12 aprilie 2013 - 14:55

Cand iesim prin oras (Bucuresti) in general iau pachetel de acasa, rar intram la un McD.

Daca plecam in afara orasului, mancam la restaurant, dar incercam sa ne incadram intr-un buget onorabil.

Ingrid si Cristi 10 ani

#9
cristoiu

cristoiu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.573 mesaje

Postat 12 aprilie 2013 - 14:59

Depinde de situatie.

Spre exemplu de iesit la restaurant, ne hotarim din timp, ori e vreun eveniment ori pur si simplu asa avem chef, dar restaurantul la care mergem noi de multe ori (si altele mai rar) este atit de popular incit nici gind sa gasesti masa asa ducindu-te la usa, deci trebuie facute rezervari cu macar 2-3 zile inainte. Ne ducem cu copiii, e important sa invete sa manince si sa se poarte si in alte situatii. Dar e scump, nu o facem in fiecare zi/saptamina.

Daca mergem in oras, parc sau zoo ... depinde de facilitatile de acolo. La zoo au multe restaurante asa ca le cumpar de mincare de acolo, mi-e mai simplu decit sa car geanta cu mincare cu mine si nici nu e asa scump. In plus face parte din ritualul locului. Daca mergem in natura, padure, munte, stiu eu unde, luam in geanta mincare, ca stim ca nu avem unde altfel. Daca mergem cu masina, atunci ne oprim oriunde sa mincam, in general nu e asa scump ca la un restaurant.

Daca suntem in oras la cumparaturi si dureaza prea mult, atunci le iau ceva pe drum, un cirnat (aici sunt la toate colturile, eu ii urasc, fii-mea insa e nemtoaica sadea), un croissant, ceva pina ajungem acasa.

Intotdeauna cind plecam pe undeva am geanta plina de fructe si crantanele. Dar de obicei mincam acasa, gatim in fiecare zi.

#10
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 12 aprilie 2013 - 15:11

Cristoiu tocmai rememoram cu dor plimbarile prin Dusseldorf si imprejurimi si toti carnatii mancati :)



Vroiam sa zic ca nu mancam neaparat la restaurant, luam si sandwichuri/snackuri... la noi oricum masa principala e cina, asa la pranz o mai flendurim.



J si Carla (05.02.2006)

Culinare


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Astăzi, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Astăzi, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -