Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

FIV cu ovocite donate Cap45


181 raspunsuri la acest subiect

#1
fivdonate

fivdonate

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 08 aprilie 2013 - 14:47

mami_vreau dixit:



De multe ori acesta este un subiect tabu datorita implicatiilor sociale, implicatiilor emotionale asupra vietii de cuplu dar si datorita faptului ca in RomaSnia trfaficul de ovocite este ilegal. Conform legii, organizarea sau efectuarea prelevarii de celule umane pentru transplant, in scopult obtineri unui profit material pentru donator sau organizator constituie infractiune. Ce inseamna de fapt acest lucru? Inseamna ca poti face fertilizare in vitro in Romania dar ca trebuie sa iti gasesti o persoana care sa iti doneze ovocite fara sa accepte nici o compensatie materiala. Pentru cei care doresc sa apeleze la rude sau prieteni, varianta FIV-ului cu ovocite donate in Romania este o solutie viabila. Dar din pacate nu exista nici o posibilitate de a face fertilizare in vitro in tara cu donatoare anonima. Sau cel putin eu, nu am gasit-o. Asa ca singura varianta este cea a FIV-ului in tari in care donarea de ovocite este permisa: Cehia, Slovacia, Spania, Grecia, etc. Din pacate costurile sunt destul de ridicate si perioada de asteptare este de multe ori destul de indelungata. Aceasta sunt de multe ori motivele care ne fac sa ne fie destul de greu sa ne hotaram asupra unei clinici. Va invit sa discutam aici si sa ne impartasim experientele legate de clinicile din afara tarii care fac fiv cu donare de ovocite dar si despre posibilitatile de a face fiv cu ovocite donate (de la donator anonim) in Romania. O sa fac o lista a clinicilor pe care le-am gasit eu in cautarile mele si va astept si pe voi cu completari la aceasta lista. Asteptam si alte informatii utile precum costuri, posibilitati de cazare, transport, etc.



__________________________________________________________________________________

CAPITOLELE PRECEDENTE:

Cap.1,Cap.2,Cap.3,Cap.4,Cap.5,Cap.6,Cap.7,Cap.8,Cap.9,Cap.10,Cap.11,Cap.12,Cap.13,Cap.14,Cap.15,Cap.16, Cap.17,Cap.18,Cap.19,Cap.20,Cap.21,Cap.22,Cap.23,Cap.24, Cap.25,Cap.26 Cap.27 Cap.28 Cap.29 Cap.30 Cap.31 Cap.32 Cap.33 Cap.34 Cap.35 Cap.36 Cap. 37 Cap. 38 Cap. 39 Cap. 40, Cap. 41 Cap. 42 Cap. 43 Cap44

__________________________________________________________________________________

INFORMATII UTILE

Transport avion (Buc-Viena)+autocar(Viena-Brno)

Cazare Brno apartament , apartament (la 10 min de clinica Reprofit de mers cu transport), hoteluri (recomandate de Clinica Reprofit) Hotel Garni (550 m de clinica Reprofit, impresii despre hotelul Garni)

Farmacii: Farmacia de la parterul Clinicii Reprofit, FarmaExpres

Calculator dublare BHCG , transfer embrioni de 3 zile, transfer blastocisti

__________________________________________________________________________________

SCHEME DE TRATAMENT

ET cu embrioni donati sau embrioni ramasi la FIV (criogenati): schema 1 (Ella43), schema 2(embrioni donati Reprofit)

FIV cu ovocite donate: [url="http://i1267.photobucket.com/albums/jj544/fivdonate/scheme%20tratame

#2
O_luptatoare

O_luptatoare

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 243 mesaje

Postat 08 aprilie 2013 - 14:59

Multumim pt. capitol!
Oh, da Sandy! Barza cu 2 dungi roz e in tara acum. A uitat Busu sa zica la meteo. Hihi!
Ma bucur ca v-am facut sa zambiti, nu de alta, dar matura Amaliei isi are locul in alta parte!
Pupici

Never give up!

#3
needa

needa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 709 mesaje

Postat 08 aprilie 2013 - 15:23

Sa avem un capitol cu vesti bune [olala]!


Sandy
, Doamne Ajuta, asteptam vesti minunate de la tine!

[flo]

#4
miracol11

miracol11

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 991 mesaje

Postat 08 aprilie 2013 - 16:07

Buna fetele mele dragi!
AM intrat rapid sa va multumesc pt gandurile bune...eu sunt in febra pratitirii de bagaje...nu am nici un stres, nici o emotie...ma apuca rasu cand ma gandesc ca duminica decolam!!
sper sa rama la fel de ZEN!!!...o fi bine ca nu am nici o emotie si nu am nici macar crampe prin burtica cand ma gandesc ca sambata viitoare o sa am doi grasuni in burtica??!!eu ii astept cu mare drag...si le promit de acuma ca voi fi cuminte si ii astept sa imi dea un semn de viata peste vreo 2 saptamani...mai exact de ziua sotului in 2 mai...si Pastele e in 5...ce cadoua mai frumos poate sa ne aduca iepurasul?[bibe]
o_luptatoare...mi-ai adus zambetul pe buze
amaliaro, multumim de cap nou!pregateste-ti obrajii...ca de duminica esti la pupucit!!![olala][pup]

berzele vor fi muuulllteeee luna asta si luna viitoare!![pk]
mirivili tu cum esti?[pup]
va pup pe toate!!...
AMR 6 zile!!



Astept un "miracol" curand...[fetita] [baietel]
Mutatia MTHFR A1298C genotip homozigot, PAI - 1 678 5G/5G genotip homozigot, 844 GG genotip homozigot
Fact XIII V34L genotip heterozigot

#5
amaliaro

amaliaro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.335 mesaje

Postat 08 aprilie 2013 - 16:31

Ia uitativa fetelor berzele au plecat deja spre Grecia si Cehia[pup]
atasez si dovada nu va mint[olala][:)]

Miracokl deabia astept sa veniti[pup]

amalia tsakoniati
[gravired]26+ Maria-Anastasia [fetita] Irini-Ioanna[fetita]
DOAMNE ITI MULTUMESC!
FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota .










Miniaturi atasate

  • 2e434f68-38e1-4565-bb67-b5a915db7834.jpg


#6
amaliaro

amaliaro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.335 mesaje

Postat 08 aprilie 2013 - 16:42

Ia treceti la apel sa va vaz[:D] care sunteti in butoi va mananc cu tot cu fulgi

Wiah cum esti?ia vin la mama colea[pup]
Danah pe unde umbli?[pup]
hai va astept ca vad ca v ati dat la fund iara




amalia tsakoniati
[gravired]26+ Maria-Anastasia [fetita] Irini-Ioanna[fetita]
DOAMNE ITI MULTUMESC!
FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota .












#7
irilac31

irilac31

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.202 mesaje

Postat 08 aprilie 2013 - 16:54

Buna dragele mele,

Sandy...uaaaa ce ma bucur pt tine [olala], sa fie cea mai frumoasa luna ever. Doamne ajuta [pup]
Amalia [pup], cum te mai simti?
Miracol, cand pleci?

Eu sunt cam intoarsa, trebuie sa-i fac vaccinul piticului si mi se rupe sufletul cand vad cum il inteapa, plus ca face o reactie cam urata la unul din ele...data trecuta m-am chinuit cu el vreo 3 sapt ca sa-si intre iar in ritm cu papa [q]. Sper sa nu ii dau o branca doctoritei ca daca ecuta am avut o reactie cam agresiva fata de ea...fara sa-mi dau seama, dupa ce am plecam mi-a spus sotul ca a ramas cam surprins de atitudinea mea[:D]

O saptamana frumoasa sa aveti [pup]

___________________________________________________
[9cer] mami de [bebic] nazdravan
Multumesc Doamne!

#8
irilac31

irilac31

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.202 mesaje

Postat 08 aprilie 2013 - 17:00

Pana sa trimit eu mesajul vad ca ati scris nu gluma [:D]

Acum vreo 2 sapt cand eram pe afara cu piciul a trecut deasupra cartierului un stol IMENS de berze ( peste 30 cred ca erau)s-a intunecat cerul si se auzea practic cum dau din aripi ... acum e perioada cand se aduna f multe aici in zona mea ca au papa din belsug. Tin minte ca si anul trecut inainte sa plec au venit si ma gandeam ca au venit special pt mine asa de repede...deh, eram cu pasarele in cap ca ele aveau de venit oricum [:D]

___________________________________________________
[9cer] mami de [bebic] nazdravan
Multumesc Doamne!

#9
Sandy2707

Sandy2707

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.401 mesaje

Postat 08 aprilie 2013 - 17:07

Amalia, Irilac, O luptatoare, Needa, miracol [flo][pup]

Irilac pai de ce nu-l trimti atunci doar pe sot in cabinet si tu stai in masina ca poate asa scapa doctorita nearticulata[olala][:)][pup]
Tu ai facut anul trecut ET in saptmana Mare?, ca tin minte ca era cineva dar nu mai stiu cine?

Da si eu am vazut niste berze si randunele pe langa noi, dar parca mai putine ca anul trecut[pup]

Fatelor sa avem un capitol plin de berze ca in mesjaul Amaliei sa o credem pe cuvant ca altfel scoate maturoiul[pup]



Eu o astept cu drag [fetita]
si il astept cu drag [baietel]

#10
irilac31

irilac31

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.202 mesaje

Postat 08 aprilie 2013 - 17:28

Sandy, eu am avut ET cu o sapt inainte de sapt mare, luni am facut ET duminica cand am facut pipitestul erau Floriile
[pup]

___________________________________________________
[9cer] mami de [bebic] nazdravan
Multumesc Doamne!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -