Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sunt depasita! help!


52 raspunsuri la acest subiect

#21
msl1

msl1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 909 mesaje

Postat 09 aprilie 2013 - 03:54

Citat:
citat din mesajul lui histamina

multam fain.
e un copil kinetic,aici precum si acolo.iti zboara efectiv din mana.am decisw sa revin la ham.are 2 ani si 8 luni.

e f inteligent.iti explica o ora ce s-a intamplat cu iedutul,broscuta si pisiscuta calcate de masina.
la el masinile opresc pt ca el ...........e el.
cum ii scot asta din cap?
il tin in curte,evident,dar......cu tata merge langa el, nu tinut de mana.si cand zoboara,zboara frate.
ieri mi-a zis ca el nu merge,el zboara deasupra copacilor, sa aduca iarba in varful lor.[bang]

http://forum.desprec...ian-Minunea-mea


Ham-ul este Solutia. mie mi se pare extrem de mic sa il lasi la 2 si 8 luni sa mearga singur; ori in carucior ori cu ham; eu am dus-o pe cea mare pina la 5 ani in ham pt ca nu intelegea pericolulpe strada.in rest lasat fara ham doar in loc sigur cu gard inalt

#22
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 09 aprilie 2013 - 05:28

Citat:
recunosc,ca in halul in care eram sambata, am ajuns acasa si i-am aratat pe youtube un clip, nu violent,cu un accident.




Dincolo de imensa spaima - o cunosc, mi s-a intamplat - o astept pe cristinuk@ sa iti dea in cap cum mi-a dat si mie. Ca altfel da dovada de... sa zic ce?



Si la subiect:



Explica-i inca o data, si inca o data, si inca o data ca o masina are frane si ca are nevoie de destula distanta pentru a pune frana si ca nu, nu opreste decat cu risc, si ca si nenea soferul poate pocni capul de volan sau de parbriz incercand sa-l evite pe el.







Din putin se face mult - ajutor umanitar!



Lucrusoare de vanzare...





In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.











#23
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 09 aprilie 2013 - 06:17

bre, eu nu pot sa nu ma crucesc. voi chiar credeti ca un copil de 2 ani pricepe explicatii? frane, soferi, masina, pericol?

seriously?

am inteles ca e super gifted si dotat, da io cred ca daca era sa priceapa ce-i cu pericolul si limitele fizice si cu ce se mananca o intelegea din prima ... no disrespect, doar ca mi se pare ca uitati ca totusi e un copil de doi ani si ca testele de personalitate nu reprezinta preventie precum caratul copilasului in brate sau priponirea in carucior si n-o sa tina nimanui de cald doamne fereste cand chiar l-o lovi masina.




_______________________

#24
filofteia

filofteia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.512 mesaje

Postat 09 aprilie 2013 - 09:26

Nici eu nu cred ca explicatiile pot fi intelese. Imi aduc aminte ca al meu avea tot felul de scheme, sarea de peste to, daca nu-I reusea si se lovea se urca iar si iar pana reusea ce si-a propus.[:D]
Prima data l-am lasat singur afara la 6 ani, intr-un parc din spatele blocului, unde il vedea pe geam. Dupa 10 minute copilul era in varful gardului (din acela cu tepi[alcool]), mergea tinandu-se de crengile copacilor din jur.[alcool] L-am bagat in casa si I-am mai dat voie singur dupa un an.[8D]

#25
cristinuk@

cristinuk@

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 642 mesaje

Postat 09 aprilie 2013 - 09:45

Dau dovada ca ce??? Stiu si eu sa folosesc youtube da ma uit la kemy curiosul cu copiii

https://picasaweb.go...79654/HikyBird# "...Poti descoperi inca in minunata viata a animalelor profunde semnificatii si nu de putine ori, adevarate valori etice si morale de comportament..." Constantin Mihailescu



#26
cristinuk@

cristinuk@

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 642 mesaje

Postat 09 aprilie 2013 - 10:10

Am trait si eu sentimentul asta cand fata abia a invatat sa mearga un an jumate si stateam la casa pe vremea aia am imbracat o intai pe ea sa iesim afara era si tac su acasa ... Apoi am trecut la imbracat pe frate su ... Usa de la intrare crapata dadea intr o curte interioara comuna cu inca alte doua apartamente poarta de la intrare deschisa se continua cu niste scari si o panta betonata ....cam 20 de metrii pana in strada ... Cand am realizat ca nu mai e in casa dupa vro juma de minut m am apucat de zbierat tac su a iesit in chiloti ..si a recuperat o eu nu mai puteam sa ma misc eram paralizata . Mandra mea se pusese in cur in capul pantei si zambea ... A fost vina mea si doar a mea ca am lasat usa crapata ea a deschis o cu un degetel de atunci verific de zece ori orice
E un copilas normal care nu constientizeaza pericolul ... Abia pe la 4 ani am vazut ca dupa repetat de 50 000 de ori sunt rezultate masina calca , stam la semafor, e rosu , e verde , cand suntem in masina la fel ... Acum stam pt ca e rosu acum trecem ... Trecem doar pe zebra bla bla vorbit continuu explicat de ce trebe dat mana pe strada de ce mergem doar pe trotuar ...niciodata nu ma las in baza lor ca stiu ei deja si nu mai e nevoie ....eu le amintesc constant si continuu


https://picasaweb.go...79654/HikyBird# "...Poti descoperi inca in minunata viata a animalelor profunde semnificatii si nu de putine ori, adevarate valori etice si morale de comportament..." Constantin Mihailescu



#27
ita2v

ita2v

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 171 mesaje

Postat 09 aprilie 2013 - 11:36

histamina lasa -l incet .sunt sigura ca acum vei fi si tu mai atenta si in timp va realiza si el pericolul.nu ii cere sa fie matur inainte de vreme .inocenta vine si cu rele si cu bune. din pacate aceasta e una dintre situatiile cand inocenta lor cea dulce ne arata partile ei rele

mamica implinita ALEX 30.12.2002
MIHAELA 21.04.2012

#28
sanziana27

sanziana27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 09 aprilie 2013 - 13:27

Cred ca acest sentiment de supravietuire in fata pericolului la unii e innascut, la altii se invata.

Baiatul meu cel mare e foarte precaut de mic, el nu a urcat, cocotat, fugit, mers fara sa-mi dea mana pe strada. Cel mic mai curajos si mai iute, dar pe strada ei si acum merg numai tinandu-ne de mana.



Dragos Mihai (26 septembrie 2006) si David Gabriel (8 octombrie 2008)

Despre cei doi nazdravani

Sapunuri 100% naturale

#29
Natasa

Natasa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.248 mesaje

Postat 09 aprilie 2013 - 14:59

Histamina, nu esti deloc depasita, ceri prea mult de la un copil prea mic! Nu are nicio importanta ce IQ are, un copil asa de mic nu pricepe ce e moartea sau ca ea e definitiva, nu intelege drama unui accident, o buba e ceva ce pupa mami si trece! Respira adanc si nu-l mai scapa din ochi! Educatie stradala si despre pericolele din jur ii faci cu adevarat peste vreo 2 ani!

#30
histamina

histamina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.285 mesaje

Postat 09 aprilie 2013 - 15:24

multam fain.
of, eu gresesc.clar.

1. mama iese din calcul,are alzheimer.
2. sotul iese din calcul.are lipsa crunta de a simti pericolul.daca l-as lasa cu strumful, singur, s-ar duce pe Anapurna sau pe buza unui vulcan ce erupe,pentru ca sigur nu e periculos.
3. tata saracul, la 75 de ani, cu 3 infarcturi, e cel mai important si de baza om pt mine.strumf e in mare siguranta cu el.
4. eu,cand ajung acasa.

singura solutie: pe 15 aprilie incepe gradinita!asa tata se va mai elibera putin.dupa ora 17, vin eu si il iau eu de la gradi asa ca sta mai mult cu mine.

ce nu am inteles eu si unde greseam:credeam ca daca e capabil sa le arate altora masinile si sa le explice consecintele unui accident, le percepe ca fiind aceleasi si pentru el.

http://forum.desprec...ian-Minunea-mea


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -