Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sunt inconstienta daca...


73 raspunsuri la acest subiect

#11
Crinutz

Crinutz

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 08 aprilie 2013 - 13:09

Eu am o nelamurie off topic [:D]

Ce inseamna "antamat" ? nu am auzit in viata mea cuvantul asta ...imi cer scuze [alcool]



"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"[flo]



Bodrum Aegean Dream resort 2009

Canakkale

Grecia 2006/2007

Thassos 2009

#12
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 08 aprilie 2013 - 16:39

Citat:
citat din mesajul lui Crinutz

Eu am o nelamurie off topic [:D]
Ce inseamna "antamat" ? nu am auzit in viata mea cuvantul asta ...imi cer scuze [alcool]


http://dexonline.ro/definitie/antamat
Nici eu nu auzisem de el [:)]

#13
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 08 aprilie 2013 - 16:55

Citat:
citat din mesajul lui Crinutz
Eu am o nelamurie off topic [:D]Ce inseamna "antamat" ? nu am auzit in viata mea cuvantul asta ...imi cer scuze [alcool]"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"[flo]Bodrum Aegean Dream resort 2009CanakkaleGrecia 2006/2007Thassos 2009
Se foloseste des in limbaj juridic. L-am folosit din obisnuinta si nu mi-am dat seama ca ar putea fi necunoscut. Am observat ca a postat deja Rall definitia din DEX.
mamica de fetita Eva in cer 38 sMTHFR - C677T heterozigot; Factorul XIII - V34L heterozigot; tiroidita HashimotoWe don't see things as they are, we see them as we are.

#14
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 08 aprilie 2013 - 19:18

Cum sa nu fie cald la sfirsitul lui mai in Grecia? Am fost si m-am copt, sau in Cipru la fel. Du-te in Canare, eu am fost la sfirsitul lui martie- inceputul lui Aprilie si m-am ars. Cum sa nu fie locuri in care sa te duci in mai?
Probabil e mai ieftin in Egipt de aia te atrage, dar e ieftin for a reason. Turistii sint sfatuiti sa stea in hotel, iar daca se face vreo excursie organizata, grupul este insotit de soldati inarmati pina in dinti, de nu-ti mai vine. Eu as sta cu frica-n git tot timpul, mai bine stau acasa.

http://www.telegraph...d-in-Egypt.html


#15
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 08 aprilie 2013 - 20:18

Am luat si eu bilete (chiar de 2 ori!) in zone mai "riscante" (ca sa spun asa).

Prima data nu am mai mers si am pierdut si banii. Pai de ce? Cu cateva zile inainte de plecare declarasera cei de acolo conflict, incepusera sa dea cu rachete unii in altii...sincer, mi-a fost frica sa merg cu copilul. Totusi pentru ca nu s-a considerat riscul chiar atat de mare incat excursia sa nu se mai organizeze, si evident, nu a murit nimeni, ...nici banii nu i-am mai vazut inapoi. Nu pot spune ca imi pare rau pentru decizia de atunci, si acum as proceda exact la fel, nu ai de unde sa stii cum evolueaza lucrurile.

A doua oara a fost cu mai mult noroc - nu s-a mai anuntat nimic, asa ca am vizitat ce am avut de vizitat, sunt multumita ca pana la urma am ajuns sa vad ce voiam.

Daca as fi in locul tau, as alege anul asta oricare alta destinatie. Chiar nu au intrat zilele in sac! ai tot timpul din lume daca vrei sa vizitezi piramidele sau ce vrei tu. Asteapta mai bine sa se relaxeze complet situatia.

Uite, o idee foarte buna mai sus: alege Tenerife. Ca distanta e aproximativ la fel (ca sa nu zici ca te trimitem la mama naibii prin Maldive sau Dominicana sa pierzi mai bine de o zi sa ajungi acolo)

#16
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 08 aprilie 2013 - 21:30

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Cum sa nu fie cald la sfirsitul lui mai in Grecia? Am fost si m-am copt, sau in Cipru la fel. Du-te in Canare, eu am fost la sfirsitul lui martie- inceputul lui Aprilie si m-am ars. Cum sa nu fie locuri in care sa te duci in mai?
Probabil e mai ieftin in Egipt de aia te atrage, dar e ieftin for a reason. Turistii sint sfatuiti sa stea in hotel, iar daca se face vreo excursie organizata, grupul este insotit de soldati inarmati pina in dinti, de nu-ti mai vine. Eu as sta cu frica-n git tot timpul, mai bine stau acasa.

http://www.telegraph...d-in-Egypt.html


Eu vroiam sa plec in Grecia in insula Kos la un anumit hotel de 5* lux, iar la acest hotel nu mai sunt locuri.

O singura agentie il are pe exclusivitate pentru Romania si aceasta agentie are cate 10 camere pentru fiecare plecare pe tot sezonul.

Si da au vandut toate biletele la acest hotel. Ca sa nu ii fac reclama iti pot trimite pe privat numele hotelului si al agentiei. Biletul era undeva la 1600E.

Ne-au fost oferite in Kos la schimb alte hoteluri insa mi s-a explicat de la agentie ca ceea ce au in oferta desi sunt clasificate 5* sunt undeva la 4*. Cum vroiam sa fie o a doua luna de miere am spus pas si am cerut o alta locatie sa putem pleca la sf. lunii mai.

La agentiile din Romania hotelurile din oferta de 5* sunt economy si de fapt sunt de 4*, cele care au in coada lux sau de luxe sunt de 5*.

Ne-au propus Egipt cu un hotel de 5* lux la 1700E deci nu e mai ieftin, nici cu foarte mult mai scump. Cum am vrut sa merg in Egipt de multe ori ma gandeam ca o sa fie foarte fain pentru ca o sa ne luam excursii optionale gen piramide, Petra-Iordania si bineinteles ca m-a atras.

Insa ne-am luat timp de gandire inainte de a incheia vreun contract cu ei si am cautat review-uri pe net pe diverse site-uri pe care cauta toata lumea, caci asa facusem si cu hotelul initial. Si asa am aflat si de atentionari.

Si care ar fi fost problema ta ca ar fi fost mai ieftin, cheltui tu bugetul sau eu pe-al meu. Cred ca e treaba mea cum aleg sa-mi cheltuiesc banii. Incearca sa nu fii tendentioasa, ca eu nu am fost.




mamica de fetita Eva in cer 38 s
MTHFR - C677T heterozigot; Factorul XIII - V34L heterozigot; tiroidita Hashimoto
We don't see things as they are, we see them as we are.


#17
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 08 aprilie 2013 - 21:33

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Am luat si eu bilete (chiar de 2 ori!) in zone mai "riscante" (ca sa spun asa).

Prima data nu am mai mers si am pierdut si banii. Pai de ce? Cu cateva zile inainte de plecare declarasera cei de acolo conflict, incepusera sa dea cu rachete unii in altii...sincer, mi-a fost frica sa merg cu copilul. Totusi pentru ca nu s-a considerat riscul chiar atat de mare incat excursia sa nu se mai organizeze, si evident, nu a murit nimeni, ...nici banii nu i-am mai vazut inapoi. Nu pot spune ca imi pare rau pentru decizia de atunci, si acum as proceda exact la fel, nu ai de unde sa stii cum evolueaza lucrurile.

A doua oara a fost cu mai mult noroc - nu s-a mai anuntat nimic, asa ca am vizitat ce am avut de vizitat, sunt multumita ca pana la urma am ajuns sa vad ce voiam.

Daca as fi in locul tau, as alege anul asta oricare alta destinatie. Chiar nu au intrat zilele in sac! ai tot timpul din lume daca vrei sa vizitezi piramidele sau ce vrei tu. Asteapta mai bine sa se relaxeze complet situatia.

Uite, o idee foarte buna mai sus: alege Tenerife. Ca distanta e aproximativ la fel (ca sa nu zici ca te trimitem la mama naibii prin Maldive sau Dominicana sa pierzi mai bine de o zi sa ajungi acolo)


Ne tenteaza si pe noi Republica Dominicana. Inca mai deliberam la capitolul plecat in Egipt. Asteptam alegerile parlamentare de acolo. E posibil sa schimbam pana la urma si data plecarii si locatia.

Eu vreau apa cu temperaturi de peste 24*, asta e sunt o friguroasa si daca tot vreau sa ma rasfat macar sa o fac la apa calda.



mamica de fetita Eva in cer 38 s
MTHFR - C677T heterozigot; Factorul XIII - V34L heterozigot; tiroidita Hashimoto
We don't see things as they are, we see them as we are.


#18
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 08 aprilie 2013 - 21:36

Si da aveti dreptate e cald afara in Grecia insa temperatura apei are in jur de 20-22* in aprilie mai, chiar daca afara e cald eu as ingheta in apa.

Si ca sa dau un exemplu in iulie in Egipt temperatura apei are in jur de 28 de grade.

Acum fiecare isi cauta vacante in functie de interese/nevoi/gen de relaxare si buget.

Eu nu sunt genul care da 2000E pe ceva ce pot sa iau cu 1000E doar ca sa arat ca ii am in buzunar.
Reeditez in luna iunie


mamica de fetita Eva in cer 38 s
MTHFR - C677T heterozigot; Factorul XIII - V34L heterozigot; tiroidita Hashimoto
We don't see things as they are, we see them as we are.


#19
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 09 aprilie 2013 - 05:30

Nu cred ca-i vreun pericol in zona aia, dar o sa fie foarte cald cind vreti voi sa mergeti acolo. Chiar daca-ti place caldura o sa ti se para exagerat.

Lume multa, oameni putini

#20
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 09 aprilie 2013 - 11:26

Iarina, una din colegele mele a fost in Kenya de revelion, avertizare MAE draci laci, nu s-a intamplat nimic, totul a decurs foarte bine. Alta, a fost in Egipt anul trecut in octombrie, la fel totul ok, s-au purtat exemplar cu ei, e adevarat ca ea n-a fost in Cairo.

Dar de ce vrei tu sa te duci neaparat cu agentie? Poti sa-ti rezervi singurica camere la ce hotel vrei tu, si de obicei si cu mai putini bani decat platesti la agentie!

Trimite-mi si mie pe pm numele hotelului din Kos, sa caut si eu!



"La vita e bella"

Explore Romania








Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -