Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 7 voturi

Ce ma fac????


468 raspunsuri la acest subiect

#1
siren25

siren25

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 171 mesaje

Postat 06 aprilie 2013 - 03:03

Salutare, dragelor si chiar dragilor (am vazut ca sunt si barbati activi pe cont)! [pk]
Vreau din START sa va rog sa nu aruncati cu rosii in mine, nu sunt o intrusa, nu sunt o persoana rea si nici nu vrea sa "fure" ceva ce poate se considera ca nu e al ei. Sunt ...OM!
Stiu ca sunt pe un site in care se vorbeste de probleme familiale si de sanatate sau probleme intime. Insa cred ca si un subiect ca al meu ( pe o tema emotionala) isi gaseste un mic loc aici.
Bine...haideti sa va spun (cat mai pe scurt, sper sa si pot) problema mea!

De 1 an si ceva am o relatie cu un barbat..insurat! Mai mult... contextul in care ne-am cunoscut e putin neortodox, imoral, deontologic, moral, etic... sau cum o mai fi! El este medic, eu i-am fost pacienta! Eu am fost cea care a facut pasul. M-am indragostit! Desi eram intr-o relatie de 3 ani... nu mai mergea, pur si simplu... nu mai mergea...

Am facut pasul catre DR ( ca sa folosim un pseudonim...) nestiind nimic despre el si despre viata lui privata: ce viata are, daca are o relatie, ce pasiuni are...and so on!

Ulterior am aflat ca e casatorit si are un baietel! Eu eram intr-o relatie! Toate astea se intamplau acum 1 an si ceva!
A inceput furtunos si continua furtunos! Relatia mea cu fostul iubit s-a terminat inca di start, insa DR e tot in casnicia lui.

A trecut 1 an si ceva! Timp in care eu am fost in Statele Unite 5 luni, timp in care vorbeam zilnic, ne scriam, ne auzeam, ne vedeam... abia asteptam sa ma intorc!
M-am intors! Suntem inca impreuna!

Vreau sa specific ca el niciodata nu mi-a promis ca va divorta si nici eu nu i-am zis vreodata "las-o, ia-ma pe mine, divorteaza"! Niciodata!
Nu stiu unde o sa duca relatia asta!
Ne respectam, ne intelegem, ne iubim, cand are congrese, conferinte prin diferite orase/tari, mergem impreuna! Eu sunt actrita! El e medic!
De 2, 3 ori ne-am despartit...pentru ca ...asa e, uneori NU MAI POTI! Eu nu mai puteam sa inteleg anumite lucruri, el nu mai putea sa ma vada suferind! Insa nu putem unul fara celalalt!

Nu este nimic murdar, pervers sau deplorabil in relatia asta! Ne vedem zilnic, la mine, vine acasa , petrecem cat timp putem impreuna!
Singurul lucru pe care nu pot sa-l inteleg este... de ce, el... fiind un om cu o cultura vasta si cu bogata experienta de viata...tanar, cu o cariera fructuoasa si cu un viitor infloritor... de ce nu admite faptul ca are o casnicie esuata?

Nu stiu ce sa fac!
Nu stiu ce se va alege de...tot ce s-a construit!
Nu stiu cat o s-o mai tinem asa!

[q][q][q]

Am nev[q]ie de toate sfaturile din lume si in acelasi timp simt ca vreau sa ma duc intr-o padure si sa nu ma mai intorc. [q]
Orice sfat, imbratisare, orice injuratura sau improscare cu noroi...le primesc!

Va multumesc! [flo][flo]
Si le cer scuze sotiilor... care ar putea considera ca sunt o spargatoare de familii! NU SUNT!

#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 06 aprilie 2013 - 10:52

Citat:
citat din mesajul lui siren25

Singurul lucru pe care nu pot sa-l inteleg este... de ce, el... fiind un om cu o cultura vasta si cu bogata experienta de viata...tanar, cu o cariera fructuoasa si cu un viitor infloritor... de ce nu admite faptul ca are o casnicie esuata?



De ce spui asta?

#3
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 06 aprilie 2013 - 11:01

Tipic in acest tip de relatii.Relatia celui casatorit este pe duca,dar nu vrea sa renunte la ea,tipa care traieste cu el considera ca nevasta nu-l merita....

Si de aici dezastrul.Tine bine minte,nu vei deveni doamna dictor niciodata.Iti vei consuma tineretea,3,4,5 ani,vei fi mereu singura asteptand amantul care seara se culca langa sotie si face sex cu ea(nu te pacali ca nu mai face dragoste cu ea)si viata va trece,vei rata cei mai frumosi anisi gata.

Pot sa-ti spun ce ti-a spus el"relatia mea nu mai merge,cu sotia mea sunt doar vecin de apartament/casa,dar e o femeie buna /rea si nu pot sa divortez acum as afecta-o/distruge-o)etc.

Revino-ti e un sfat prietenesc.

De ce tragi tu concluzii ca are o casnicie esuata?Pentru ca se culca si cu tine?Nu te pacali ca te iubeste,te rog eu.Esti tanara,probabil focoasa,dar atat.Poate iubeste sexul xu tine,relatia cu tine...fii sigur ca daca va transpira ceva te va lasa in secunda 1.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

#4
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 06 aprilie 2013 - 11:07

Ba esti spargatoare de casnicii,orice ai crede tu.Te-ai indragostit tu de medic,iar barbatul,in general,daca i se ofera si are un caracter slab,nu refuza.Tu ce te consideri fata de el daca"iti vine sa duci in padure"?
Banuiesc ca stii sa joci teatru daca esti actrita.
Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

#5
coracora

coracora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 924 mesaje

Postat 06 aprilie 2013 - 11:46

Am aceleasi nedumeriri ca si Marius si Madalina, de ce-ar fi casnicia asta esuata? Numai pentru simplul fapt ca el nu-si poate tine pantalonii pe el? Dar poate ca acasa joaca si el teatru si se intelege de minune cu nevasta.

Iar tu chiar spargi aceasta casnicie, ca altfel nu se poate numi ceea ce faci. Imagineaza-ti pentru o clipa ca nu esti cea care a initiat o relatie cu un barbat casatorit, ci o amica de-a ta. Ei, din afara, cum s-ar vedea ceea ce face ea? Exact asa cum vedem noi relatia ta cu el, adica una menita sa ii distruga lui casnicia.



#6
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 06 aprilie 2013 - 11:53

Marius,nu o fi Dahriana?
Rectific un pic ce m spus...esti si o victima,o victima care va suferi.Mult,cumplit,ca in cele mai negre cosmaruri.Pentru ca te va macina mereu faptul ca nu vei intelege de ce nu te ia de nevasta si de ce nu divorteaza.
Nu ati construit nimic.Castel de carti de joc,castel de nisip pe malul marii.Ce numesti tu monument al iubirii mie mi se pare un mormant al viselor tale.

Nu-s dura,nu te condamn,te compatimesc.Si pe tine si pe sotie.Ea va castiga oricum.Tu vei pierde.Tinerete,vise sperante.Ai citit "Balciul desertaciunilor"?

Tu sa fii in locul sotiei,ai vrea ca tatal copilului tau sa aiba amanta?
Nu vei intelege ce faci acum decat cand vei avea copilul tau.Si sotul tau, nu al alteia.Fii sigura ca nu-si va lasa copilul pentru tine.Sau ai fi dispusa sa cresti si copilul odata ce ai luat sotul?
Cred ca multa lume nu-ti va mai spune nimic,am zis eu cam tot ce se poate la subiect.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

#7
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 06 aprilie 2013 - 13:56

Eu nu te consider o victima...si nu mi-e mila absolut deloc de tine. Esti majora, esti vaccinata, din cate se vede coerenta in scriere si gandire, deci poti sa gandesti in ce esti bagata. Nu te consider nici "spargatoare" de casnicii...el cred ca e singurul responsabil de asta, poti tu sa stai in cap, daca disponibilitate de partea cealalta nu exista...nu e si gata.
Tragi insa niste concluzii care ai vrea tu sa fie reale. Lui situatia ii convine fix cum este, are tot confortul...o sotie acasa care ii creste copilul, ii asigura confortul in casa si o amanta care ii tine de urat in calatorii si ii pigmenteaza viata. Ca sa ai o amanta nu trebuie sa ai neaparat o "canicie esuata"...poti sa fii doar plictisit de atata bine si simti nevoia sa ti se dea atentie, sa-ti demonstrezi ca inca mai poti...si asta nu e valabil doar la barbati. Paradoxal, ti se poate ura cu binele, te poti plictisi si poti sa-ti doresti mai mult, nu renunti la acel bine doar il "imbunatatesti". Poate te iubeste, n-am de unde sti daca e asa sau nu, nimic nou sub soare nu ar fi si nici imposibil, poate isi iubeste si sotia (cel mai probabil) , el are maxim de confort. Eu m-as interoga pe mine, as incerca sa aflu mai exact ce vreau eu de la mine, de la viata de la partener, daca te multumesti doar cu atat...mie mi-e clar, tu vrei mai mult , el insa nu e dispus sa iti ofere.

Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy

#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 06 aprilie 2013 - 14:03

Citat:
citat din mesajul lui siren25

M-am intors! Suntem inca impreuna!





Potzi defini ce inseamna "suntem inca impreuna"?

Citeva ore pe care le furi din contul sotziei si a copilului,citeva telefoane si sms-uri,citeva e-mailuri...asta inseamna pentru tine "suntem impreuna"?

Cu cine-si peterece sarbatorile,cu cine desface cadourile de sub brad si ciocneste oua rosii in dimineatza d ePaste,cu cine-si face concediile...?

Bineintzeles ca esti om si ca orice om esti supus greselilor,insa sa te amesteci (nu uita ca tu ai facut primul pas[8D])in casnicia unor oameni nu cu scopuri tocmai nobile,sa afirmi ca e o casnicie "esuata",desi el e in continuare alaturi de familia lui,sa ceri niste sfaturi(eu cel putzin asa intzeleg subiectul asta)despre cum sa-l "determini"sa renuntzi la casnicia aia esuata...eu personal nu vad decit ceva murdar,pervers ,deplorabil!(citata de la tine)

Daca el este atit de nefericit in casnicia aia esuata si tu esti tocmai femeia visurilor lui...de ce nu renuntza la restul pentru tine?Nu veni cu piedica copilului,ca e o bagatela asta.

Dana

#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 06 aprilie 2013 - 14:17

Eu sincer faza cu "esti o victima"nu o intzeleg.

Deci eu sunt intr-o relatzie insa ma arunc pe un tip(asta mie-mi spune multe,indiferent ca relatzia ce o am e sau nu satisfacatoare)ca si cum n-as avea "nicio obligatzie morala",bineintzeles ca tipul pe care ma arunc e la rindul lui casatorit ,are familie si copil,insa eu nu ma retrag...ba din contra ,mi-l doresc pentru mine ,chiar daca asta inseamna sa tropai pe sufletul altei femei si sa efectiv sa detram visul unui copil de a avea o familie fericita).

Deci...de ce sunt eu o victima,cind stiu situatzia si totusi continui?

Dana

#10
larasarit

larasarit

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 564 mesaje

Postat 06 aprilie 2013 - 14:29

Ce a facut oameni buni Dahriana asta de una, doua "nu-i Dahriana?"
Nu citeam pe forum in era Dahrianei..si vad ca a lasat amprente tanti asta



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -