Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

M-am hotarat.............adoptie(89)


258 raspunsuri la acest subiect

#61
sunshine4ever

sunshine4ever

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.881 mesaje

Postat 02 mai 2013 - 18:38

Rall multumesc. DD ajuta la toata lumea!

 

Asi dar inainte de astea nu trebuie sa ia atestatul de care am tot citit?!

Asta unde o faci si in ce consta?

DGASPC acesta un cluj unde este?

Scuze de intrebari stupide dar in paralele cu tema asta, din pacate.



#62
athosica

athosica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 02 mai 2013 - 23:46

buna sunshine4ever, atestatul o sa il obtii de la directia pentru adoptii din Cluj, pentru acesta va trb sa asteptati 120 de zile, in care voi va trb sa adunati actele necesare dosarului vostru, se fac cateva intalniri la directie, care constau in evaluare psihologica si sociala, vor veni intr-o vizita la voi acasa...! Dupa toate acestea se va elibera atestatul ca fam apta sa adopte, si asta depinde daca indeplinesti unele conditii,de obicei majoritatea fam obtin atestatul! Cauta pe internet Directia pentru adoptii Cluj, sau Directia pt protectia copilului, trb sa iti de-a adresa si mergi  acolo, o sa iti de-a toate informatiile pe care le ceri! [flo2]

 Dacris abea astept sa ne zici ca l-ati adus acasa pe micutul vostru ! [flo]  [pup]  [deziuata]

Valentina ce mai faci? Nu mai dai nici un semn? [pup]

 

Eu inca nu am nici o veste, dar simt ca se aproprie momentul in care voi fi mamica! [bb] [fetita] [ruga]

Va pup si va doresc un Paste fericit ! [:)] [flo]



#63
sunshine4ever

sunshine4ever

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.881 mesaje

Postat 03 mai 2013 - 09:42

Athosica multumesc si tie pentru raspuns. Vad ca esti din Cluj...indraznesc sa te intreb cum merg lucrurile pe la noi in a adopta un copil mic de tot?

Eu am crezut , ma rog dupa cum mi-au spus altii, ca atestatul consta in nu stiu ce curs care tine si vreo doua saptamani la care trebuie sa mergi non stop...de asta m-am cam speriat ca nu pot sa lipsesc doua saptamani de la servici, sotul nici asa....dar daca e vb doar de niste vizite si hartogarie, atunci e bine.

Mersi frumos.



#64
athosica

athosica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 03 mai 2013 - 10:06

Se face un "curs de parinte adoptiv "deasta se fac întâlnirile la Directie , dar in fct si de prg vostru ,asta rămâne sa discutati acolo ! Dnele de la Directie in general sunt dragute , si înțeleg , dar trb sa mergeți la Directie sa vb cu ele ! Eu sunt de lângă Cluj , nu pot sa iti zic cum merge trb pt ca eu m-am atestat in alt oraș din apropiere! Dar sincer daca vreți copil mic , trb sa așteptați ! Noi ne-am depus actele anul trec un Martie , in Iulie am fost atestati , am vrut copil pana in 2 ani si inca nu ni s-a prez nici unul , am depus din nou actele pt reatestare si acum așteptăm ....! Așteptarea e f grea , nu sunt copii adoptabili mici , sunt copii abandonati dar nu sunt adoptabili! Din păcate asta e sistemul si trb sa așteptăm :( mai este o varianta sa iei in plasament un copil mic, si apoi sa îl adopti , dar sunt riscuri sa îl cresti apoi sa ți-l ia , nu stiu ce sa te sfatuiesc cunosc persoane care au luat in plasament copilul de mic de la câteva luni si apoi l-au adoptat , cunosc si persoane care au asteptat si au copilul mult dorit ! Mult succes ! Si sărbători fericite !

#65
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 03 mai 2013 - 20:23

Vă doresc o sărbătoare plină de Lumină, Iubire și Speranță, dragi mamici și viitoare mămici !
 



#66
dacris77

dacris77

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 261 mesaje

Postat 04 mai 2013 - 18:34

Doresc mamicilor un Paste fericit alaturi de cei dragi voua si celor in asteptare multa credinta si speranta! [ieppaste]



#67
asi

asi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.796 mesaje

Postat 06 mai 2013 - 17:07

Sunshine directia este pe str.Eremia Grigorescu 37-39 .Acolo trebuie sa te adresezi ca sa obtii lista cu actele necesare pentru atestat si acolo te vor lamuri cam cum merg lucrurile in Cluj.



#68
simo_75

simo_75

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 628 mesaje

Postat 07 mai 2013 - 08:03

Buna fetelor!Revin si eu pe noua platforma si felicitari moderatorilor.Este super!

ASI-draga mea nu te-am mai vazut de mult...mai ma tii minte? :)....

eram cea mai nervoasa de pe forum ...:) acum sunt cea mai fericita!:) de mult vroiam sa-ti multumesc ca in momentele grele imi deschideai ochii si ma faceai sa vad partea frumoasa a lucrurilor.

Dupa 3 ani de cand am devenit parinti suntem in continua alergatura.Avem un baietel care tine la conditia noastra fizica si ne alearga prin parcuri de ne scoate untul din noi insa sunt clipe minunate!!cand il vad cum zambeste si ii sclipesc ochii de fericire nu de putine ori imi dau lacrimile...evident de fericire ca-l vad pe el ca este atat de multumit de viata care i-o oferim.

De curand am avut surpriza sa constatam ca este atras de bebelusi,si ca are o grija deosebita cu ei .deci cred ca avem cale libera [entru a doua adoptie.

Am discutat cu asistenta sociala si am primit un raspuns cam dur-merge si mai greu decat inainte cu adoptia...asa ca trebuie sa-mi adun fortele si sa incep un alt drum dar cred ca mai greu decat prim data insa cred ca asteptarea va fii mai usoara avand in vedere ca il avem pe print deja acasa.Speram la o printesa :))



#69
asi

asi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.796 mesaje

Postat 07 mai 2013 - 18:09

Simo cum sa nu te tin minte!Ma bucur ca esti fericita alaturi de tai si ca traiti clipe minunate.

Noi suntem tot pe fuga si s-au cam dus clipele minunate de cand am inceput scoala.Mie groaza ca din toamna si fata imi va merge la clasa pregatitoare.

Dar sa lasam cele rele ca de fapt n-am putea trai fara ei.

 

Dragele mele asteptarea e picatura din ocean in comparatie cu viata care va asteapta impreuna.



#70
sunshine4ever

sunshine4ever

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.881 mesaje

Postat 07 mai 2013 - 21:51

Asi, Athosica va multumesc mult pentru informatii.

Dar daca este nevoie sa vina sa vada si locuinta, din pacate trebuie sa asteptam pana in septembrie, ce ne terminam renovarile si sa ne mutam.

[dual]  pe toate si va doresc sa aveti drumurile cat mai scurte la copilasii mult doriti.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -