Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

M-am hotarat.............adoptie(89)


258 raspunsuri la acest subiect

#1
liliana csaki

liliana csaki

    Membru junior

  • Moderators
  • 677 mesaje

Postat 05 aprilie 2013 - 04:24

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=135950"]60

#2
ALIAA

ALIAA

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 05 aprilie 2013 - 11:06

Malex, foarte interesant link-ul pe care ni l-ai trimis, in prima parte a lui mai ales, sa aflam rezultatele dupa 6 luni de la intrarea in vigoare a noii legi - si sa aflam ca-si recunosc carentele si din 30.000 de cazuri reevaluate, doar 3% !!!(940 copii) au fost declarati adoptabili!!!! mi se pare revoltator. Ei recunosc si ca pt copiii pt care nu s-a finalizat adoptia in trecut (2500 de copii), acum, la reevaluare, nici nu s-au mai sinchisit sa ii mai declare adoptabili!!! cum se joaca ei de-a Dumnezeu!
Si recunosc ca directiile nu depun eforturi in evaluarile pe care le fac si tergiverseaza procedurile, si copiii raman in continuare in maternitati si spitale pt ca partial nu se cunoaste si partial nu se aplica legea!!!! pai a cui treaba e asta??? si ne mai miram ca lucrurile nu se misca. Si dintr-un raport rezulta ca si in perioada 2000-2009 erau judete unde nr total de adoptii era de cca 100 (adica cca 10/an!!!). In rest, o gramada de statistici intinse pe o gramada de pagini, in loc sa se ocupe de problemele evidente. Nimic nu s-a schimbat, de fapt.
Mai zic acolo ca doar 13% din totalul copiilor se incadreaza la varsta 0-6 ani, iar daca totalul copiilor declarati adoptabili dupa aprilie 2012 e de doar 6% (presupunand ca ultimele 6 luni au fost similare primelor), asta inseamna ca doar cca 1800 de copii sunt adoptabili la aceasta ora - ne putem imagina cati sunt sub 6 ani din acestia.
in ritmul asta....mii de copii sunt practic condamnati sa nu aiba vreodata vreo familie. FOARTE TRIST

#3
valentina30

valentina30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 226 mesaje

Postat 06 aprilie 2013 - 13:50

Neata, fetelor [pup]
Mi-am mai cunoscut o prietana [olala].
Pot sa spun?[flo]Ma bucur malt k ne-am vazut si sper sa ne cunoastem candva cat mai multe si sa ne intalnim si sa povestim.
Fetele in potrivire. mai asteptam povesti [pup]

Daca lupti, poti sa pierzi. Daca nu lupti, ai pierut deja!

#4
Iridessa

Iridessa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 118 mesaje

Postat 06 aprilie 2013 - 19:17

La cat mai multe intalniri! [pup]

Nu stiu cum simtiti voi, dar pe mine ma ajuta si ma bucura fiecare cuvant, fiecare shimb de pareri, idei, informatii... Ce sa mai spun despre intalniri! [olala]

A venit primavara, poate reusim sa ne si intalnim, mai des [:)] [flo]

Sfarsit de saptamana linistit!

#5
sunshine2012

sunshine2012

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 143 mesaje

Postat 10 aprilie 2013 - 10:03

Buna dimineata!
Ce liniste s-a asternut aici pe forum.[nani][nani][nani]
Fetele in potrivire nu mai au timp sa intre sa ne povesteasca despre copilasi. E de inteles, fug toata ziua intre serviciu si copil, probabil sunt in febra cumparaturilor pt copilasul lor mult visat.
Noi am intrat in a 7-a luna de asteptare, a trecut aproape un an de cand ne-am depus dosarul. Din pacate inca tot asteptam si asteptam. Saptamana viitoare vom avea o intalnire cu cei de la directie, sunt curioasa ce vor sa ne zica.
Va pup pe toate![pup][pup][pup]

#6
Maxia

Maxia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 11 aprilie 2013 - 13:18

Buna fetelor!
Va admir si citesc atunci cand timpul imi permite ceea ce mai postati.
As vrea tare mult sa aflu ceva...este vreo limita de varsta pentru depunerea dosarului de adoptie?..eu am 39 de ani, sotul meu 36.
Este un impediment varsta?
Multumesc mult si [pup]

#7
printe

printe

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 223 mesaje

Postat 11 aprilie 2013 - 15:11

Maxia, bineinteles ca nu. Cuplul este evaluat din punct de vedere social, psihologic si financiar, nu conteaza ce varsta aveti


Mutatiile MTHFR C677T si A1298C ambele heterozigote, 1 sarcina oprita in evolutie la 6s

#8
LiliGuran

LiliGuran

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 126 mesaje

Postat 12 aprilie 2013 - 17:00

Dragele mele,
nu am mai postat dar va citesc mesajele sa vedem ce mai faceti fiecare.Nu intrati in panica copilul vostru o sa vina la momentul potrivit fiecare dintre voi aveti certitudinea ca o sa fiti mame mai devreme sau mai tarziu conteaza vechimea atestatului asa ca o sa apareti pe mai multe liste si unul dintre copilasi o sa fie al vostru .Noi suntem bine, avem un an si jumatate suntem strengari ,exploram toata casa ;deci in 5 luni viata s-a schimbat total atat pentru noi caci simtim si noi ca avem pentru ce trai dar si pentru el din baietelul plapand si linistit a devenit un copil curios ,mai independent si foarte vesel .
Toate cele bune!

#9
amy2007

amy2007

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.062 mesaje

Postat 13 aprilie 2013 - 21:11

Buna seara, dragelor.
Nu, nu am disparut, insa zilele parca s-au scurtat cumva.
Pitica noastra e bine, e tot la maternala, am terminat demult vizitele si ne ducem cam la 2 zile la ea. rade cand ne vede, parca se intristeaza cand plecam.
Din capitolul ,,Traim in Romania si asta ne omoara tot timpul" ca sa nu zic altfel... nu amprimit inca termen pentru incredintare la Tribunal. De ce? In prima faza a fost jurista de la Directie in concediu si nimeni altcineva nu a depus dosarul in cele 10 zile. Apoi a urmat...un concediu medical al judecatoarei, si nimeni altcineva nu da termen. Nici acum nu stiu daca s-a intors din medical. Maine se fac 2 saptamani de cand am depus intampinarea (pentru ca bineinteles au gresit niste date la redactare). Cam asta e stadiul.
Acum am si eu o intrebare pentru mamicile care au intart in CIC: indemnizatia e de 85% din salariu, insa se plafoneaza la 1200 lei?
Multumesc tuturor si o seara frumoasa.

___________________________________________________________________________________
Copiii nu le datoreaza parintilor viata, ci cresterea (Nicolae Iorga) [http://handmadeamy.blogspot.com/]

#10
simo_73

simo_73

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 14 aprilie 2013 - 09:44

buna dimineata, fetelor
am facut cafeaua, este fierbinte va astept la o ceasca de cafea
de cate ori citesc ca inca o familie si-a intalnit minunea ma bucur tare mult


In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma.

(Will Rogers)



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -