Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nu stiu cum sa ma comport in situatia asta...


47 raspunsuri la acest subiect

#41
Chuny

Chuny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.923 mesaje

Postat 09 aprilie 2013 - 01:24

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.
Dana_vio, logopezii care se respecta si nu vor sa fraiereasca parintii luandu-le banii degeaba nu intervin inainte de 4 ani. Dar sincer eu nu cred ca faptul ca un copil vorbeste mai tarziu e cauza tantrumurilor (sau cel putin nu singura cauza!), a mea la 2 ani avea vreo 7 cuvinte in vocabular dintre care 3 onomatopee, doar dupa 3 ani a legat cuvinte in propozitii foarte simple de genul "inchide becu'"/ "tati face baitza", in curand face 4 ani si abia acum ce si-a mai sporit abilitatile lingvistice, dar nu s-a crizat niciodata din cauza asta, e drept ca e foarte expresiva si a avut mereu un limbaj non-verbal foarte clar si noi am cam inteles-o mereu. Nici macar la gradinita unde a mers de la 2 ani si 5 luni cand aproape nu vorbea deloc nu a avut probleme de adaptare sau crize de nervi pe motivul asta. Oricum un parinte de copil "nevorbitor" tre sa se cazneasca putin sa invete sa-l inteleaga, nu e chiar asa de greu, nu mi se pare prea fair-play pentru copil sa te resemnezi cu:"nu vorbeste/ vorbeste pocit, de unde sa stiu ce vrea, cum sa-l inteleg?!"Si noua ne-a luat ceva timp sa intelegem ce e "boasachito/ chiositi/ bidu/ ufuta" etc dar dupa ce i-am invatat limbaju' a fost floare la ureche, aproape il adoptasem si noi:))IULIA va invinge CANCERULI'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.
Ilinca, nu e deloc adevarat ceea ce am pus in bold. Un logoped adevarat stie sa lucreze cu copiii de orice vârsta si, mai ales, cu cei non verbali pt a-i invata strategii de comunicare care vor putea compensa lipsa vorbirii si chiar favoriza aparitia ei. Un logoped nu se ocupa doar de probleme de pronuntie sau sintaxa, ci si de COMUNICARE. Verbala sau non verbala.

#42
ita2v

ita2v

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 171 mesaje

Postat 09 aprilie 2013 - 11:26

nu inteleg de ce atunci cand un copil face o scena de genul asta in parc se uita lumea ca la circ.sa arunce cu piatra acel parinte care intr-o situatie sau alta nu a patit macar odata la fel.oricat de cuminte ar fi copilul macar odata a incercat.si apoi de ce sunt catalogati ca si prost parinti acei care se intampla sa aiba un copil cu o personalitate mai puternica si care vrea sa se impuna?

mamica implinita ALEX 30.12.2002
MIHAELA 21.04.2012

#43
Cafea

Cafea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 62 mesaje

Postat 10 aprilie 2013 - 17:33

Cum mai sa ii dai una la fund ca se tavaleste pe jos? Al meu are 2 ani si o luna si nu e deloc vorbaret. Eu si sotul muncim si suntem singuri aici si obositi, deci iti inteleg lipsa de rabdare si frustarea. Dar pune-te un pic si in locul lui: vrea ceva, nu se poate face inteles, deci si el e frustrat si se enerveaza. Daca tu nu te-ai putea exprima, nu te-ai enerva?

Atata poate el la nici 3 ani. Noi intelegem ca trebuie sa plecam acasa, ca sunt situatii cand ne plictisim dar trebuie sa stam linistiti, sa avem rabdare, dar un copilas nu poate pricepe asta. Un copil nu e un mini adult, asa cum ii cresc mainile si picioarele asa ii creste si creierul, e un organ insuficient dezvoltat deocamdata, deci pentru el nu exista decat "daca vreau ceva, trebuie sa se intample acum". Evident ca sunt lucruri care nu se negociaza, trebuie sa stea de mana sau in ham pe strada unde trec masini, trebuie sa stea in scaunul de masina, chiar daca nu ii place, etc. Dar incerca sa te pui in locul lui, el nu stie sa isi exprime frustrarea decat trantindu-se cu fundul de pamant. Nu cred ca trebuie ignorat, incearca sa ignori comportamentul, nu pe el. Cu alte cuvinte, cand are un tantrum fii langa el, calma, chiar daca numai in exterior, nu ii da atentie daca se da cu fundul de pamant dar fii acolo pentru el, langa el, vorbeste-i calm si mai ales accepta-i sentimentele. "Stiu ca esti suparat, stiu ca ai vrea sa mai stai in parc, dar trebuie sa mergem acasa acum, pentru ca....". Evident ca va continua sa planga o perioada, dar cu timpul isi va da seama ca aceasta purtare nu rezolva nimic, ca esti ferma si consecvcenta. La noi functioneaza uneori daca ii spun "te mai dai de 2 ori pe tobogan si apoi acasa", si numar. Sau ii spun "plecam acum, spune pa-pa" si ne luam la revedere de la copii, de la leagane, tobogan, etc.Si sub nici o forma nu trebuie amenintat ca il lasi acolo. Ok, se poate potoli, dar cu ce pret?

Stiu ca suna foarte teoretic ce spun eu aici, dar cum am zis am si eu un copil atomic de 2 ani si o luna. Si eu am zile proaste si ma apuca nervii, si eu simt ca uneori trebuie sa iau o pauza, fie doar de 10 min, si sa respir adanc. E foarte greu, dar ma gandesc ca nu o face din rasfat sau rautate, ci pentru ca nu stie sa faca altceva, iar eu trebuie sa il invat. Si e in siguranta langa mine, indiferent de cum se poarta.

#44
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.751 mesaje

Postat 10 aprilie 2013 - 23:51

m-ati facut curioasa: ce inseamna copil atomic?

_______________________

#45
Mirrin

Mirrin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.935 mesaje

Postat 11 aprilie 2013 - 00:53

:)) neastamparat!

#46
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.751 mesaje

Postat 11 aprilie 2013 - 01:20

pai atunci nu-i pleonasm ?:)))

sau exista copii astamparati si n-am avut io norocul sa-i intalnesc? [:D]


credeam ca e ceva din genul copiiilor indigo sau ce curent mai circula acum cativa ani.

_______________________

#47
ita2v

ita2v

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 171 mesaje

Postat 11 aprilie 2013 - 13:32

sunt copii mai temperatii si sunt altii mai energici .asta nu ii face mai rai doar pt ca au energie si aleg sa o consume intr-un mod pe care noi nu il agreem

mamica implinita ALEX 30.12.2002
MIHAELA 21.04.2012


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -