Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

cum putem iesi din impas


196 raspunsuri la acest subiect

#21
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 02 aprilie 2013 - 13:01

Corina,eu am intzeles ce ai vrut tu sa spui,insa nu sunt de acord cu ce ai spus tu.

Tu ai spus in primul mesaj:

"sotul tau nu-si va schimba comportamentul pana nu va renunta/schimba job-ul, implicit anturajul. acolo e buba, se simte liber si fara responsabilitati cand e plecat in cursa, se distreaza cu colegii si bautura, nu isi face prea multe griji in legatura ce se intampla pe acasa."

deci e clar ca tu crezi ca meseria lui e de vina.De fapt exista o preconceptzie referitor la meseria asta,si care e argumentata exact la fel.

Ceea ce eu insa incerc sa-tzi spun e ca el poate lucra oriunde,daca asta este el,caracterul lui,va face la fel peste tot.Conform proverbului"acelasi fund,aceleasi oua".

La subiect nu stiu ce sa spun,ca eu sunt dintre aia care pur si simplu nu intzeleg cum de mai faci un copil cu ala de e "omul negru".Nu intzeleg si pace si nicio teorie nu ma va convinge.

Daca faci copii inseamna ca e si el bun de ceva,ca doar copiii preiau mosteniri genetice de la ambii.

Dana


#22
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 02 aprilie 2013 - 13:06

andacos eheeee, copii facem dintr-o multime de motive care n-au nici un fel de legatura cu ratiunea :) [flo]

Maria
Alex (6 mai 2004), Mihai (13 august 2009 - 30 august 2009 Ne lipsesti, pui drag ) si Ana (10 februarie 2011)
http://cealalta-realitate.ro/
http://www.copaculdehartie.ro/

#23
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 02 aprilie 2013 - 13:15

Citat:
citat din mesajul lui MariaG

andacos eheeee, copii facem dintr-o multime de motive care n-au nici un fel de legatura cu ratiunea :) [flo]

Maria
Alex (6 mai 2004), Mihai (13 august 2009 - 30 august 2009 Ne lipsesti, pui drag ) si Ana (10 februarie 2011)
http://cealalta-realitate.ro/
http://www.copaculdehartie.ro/


Da,stiu,doar ca eu nu pot intzelege,nu pot fi de acord cu asemenea mentalitazi,un copil adus pe lume trebuie sa fie adus in conditzii de maxima ratziune.

Nu trebuie sa -mi intzelegetzi principiul,pentru ca repet nici eu nu pot intzelege cum potzi face copii intr-o familie nefunctzionala,in care tu ca mama ai doar frustrari,dezamagiri etc.

Dana

#24
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 02 aprilie 2013 - 13:43

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Corina,eu am intzeles ce ai vrut tu sa spui,insa nu sunt de acord cu ce ai spus tu.

Tu ai spus in primul mesaj:

"sotul tau nu-si va schimba comportamentul pana nu va renunta/schimba job-ul, implicit anturajul. acolo e buba, se simte liber si fara responsabilitati cand e plecat in cursa, se distreaza cu colegii si bautura, nu isi face prea multe griji in legatura ce se intampla pe acasa."

deci e clar ca tu crezi ca meseria lui e de vina.De fapt exista o preconceptzie referitor la meseria asta,si care e argumentata exact la fel.

Ceea ce eu insa incerc sa-tzi spun e ca el poate lucra oriunde,daca asta este el,caracterul lui,va face la fel peste tot.Conform proverbului"acelasi fund,aceleasi oua".

La subiect nu stiu ce sa spun,ca eu sunt dintre aia care pur si simplu nu intzeleg cum de mai faci un copil cu ala de e "omul negru".Nu intzeleg si pace si nicio teorie nu ma va convinge.

Daca faci copii inseamna ca e si el bun de ceva,ca doar copiii preiau mosteniri genetice de la ambii.

Dana



dana, crede-ma ca in afara de basescu, despre care s-au facut sute de glume in care sunt corelate meseria de marinar si bautura, habar nu aveam ca in aceasta bransa se pare/se spune/se afirma ca se practica bautul ca sport zilnic. nu cunosc pe nimeni care sa lucreze in acest domeniu. chiar am ramas surprinsa de afirmatia lui michele 7. si mi se pare destul de grav daca se intampla asa, pentru ca se pot intampla diverse nenorociri la bord...

in sfarsit.

azi nu e ziua mea cea mai buna in a ma face inteleasa, nu prea am dormit azi-noapte (sotul bolnav). dupa ce ma mai dezmeticesc oleaca (ma recuperez dupa o viroza nasoala, iau medicamente si ma simt asa...cam plutitoare), sper sa ma exprim mai clar.


Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#25
ita2v

ita2v

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 171 mesaje

Postat 02 aprilie 2013 - 13:44

Stati putin ca acum nu ajutati cu nimic fetelor.ana ne cera sprijin .Avea nevoie si are inca de cineva care nu sa o judece pt ca a ales sa faca al doilea copil cu el ci are nevoie de cineva care sa o sprijine.Asa cum si ea a spus in parinti nu mai are sprijin moral asa ca noi (cele care putem)haidati sa o sustinem .Nu e usor sa fi in situatia ei si privit din afara e usor sa condamni si sa dai sfaturi care pt moment nu isi vor gasi continuare.Primul ei pas a fost sa ne ceara noua ajutor si sfaturi .De aici si pana a se prezenta la judecatorie pt divort e drum lung.E nevoie de alt curaj ,de alt imbold.Nu zic sa astepte pana nu mai poate dar haidati sa o sustinem moral nu sa o certam ca nu de asta are nevoie.
Dupa atatea ani de stat cu el ,de conformare la sitatie ei e greu sa mai iesi la suprafata dar ana trebuie sa ai tarie ,trebuie sa lupti pt tine si daca nu o faci pt tine fa-o pt copiii.Acum vine un greu si mai mare(dar si o foarte mare bucurie)odata cu cel mic .Si daca tu nu esti atenta toata povestea se adanceste mult mai mult si vei iesi mai greu .Noi cele de la dc suntem aici dispuse chiar numai sa ascultam dar va trebui intr-un final sa decizi ceva[pup]

#26
ana_maria500

ana_maria500

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 317 mesaje

Postat 02 aprilie 2013 - 17:37

Buna ziua.
Multumesc mult pentru sprijin.
Eu nu intentionez sa divortez , caci este o decizie radicala ... am luat aspectul asta in calcul doar ca pe o ultima cale de ales.... totusi avem un copil si unul pe drum.
Cand am spus ca ma simt abuzata , cel putin emotional, asa si este .... atunci cand se imbata ( si asta se intampla destul de des) se comporta foarte urat. Am sa va dau cateva exemple : - a venit intr-o seara beat si nu mai stiu din ce nimic a inceput o cearta adevarata .... a ajuns sa ma ameninte ca ma da afara din serviciu , ca sunt un nimeni fara el, ca sunt o carpa ( eram la bucatarie si incerca sa imi arate cu un mototol cum imi va face el mie ... incerca sa ii dea foc la aragaz), imi spunea ca daca sunt cine sunt este doar meritul lui , ca baiatul este cine este datorita lui ... si altele . Alta data a venit noaptea de la carciuma, bineanteles beat, si m-a trezit din somn, practic a tras de mine ... sa ii pun mancare in farfurie ( cu toate ca ii lasasem cratita cu mancare si tot ce trebuie pe masa ) . Altadata ... tot beat fiind ... avea chef de amor ... si bineanteles eu nu aveam ( ce placere sa gasesti langa un om beat ...) ... pana nu mi-a sucit mana nu m-a lasat ... spunea ca ii sunt nevasta si asta este datoria mea ... Altadata a venit plin de sange ... i-a dat cineva un pumn, direct intre ochi ... frumoasa imagine am avut... in fine . Am multe exemple de dat. De cele mai multe ori cand este beat are prostul obicei de a nu te lasa in pace ... vine langa mine si indiferent ce as face incepe sa ma bazaie cu diverse aiureli ... cate nopti nu am pierdut eu din cauza lui ... Daca incercam sa ii aduc aminte de comportamentul lui cand era treaz ... credeti ca mai recunostea ceva ? ... Oricum si cand este treaz are un comportament de om rasfatat si atitudine mult prea superioara fata de multi din jurul lui ... de ce ?... doar pentru ca a avut noroc de o meserie mai bine platita. Cred eu ... ca la vapor nu bea cum bea acasa ... ca altfel ar zbura de acolo .
Rareori gasesc momente cand sa pot discuta cu el mai normal.
Bani imi da cu portia ... zic eu suficienti ... nu ma pot plange ca nu am ce imi trebuie ... nici nu sunt persoana iresponsabila.
Faptul ca are bani multi ii da putere si o anumita satisfactie ... isi permite sa isi cumpere tot felul de chestii ... Iar eu imi tot bat capul cum sa il fac sa inteleaga ca sunt anumite lucruri in casa care trebuiesc luate sau organizate intr-un anumit fel ... iar el " boj" ... ori se face ca nu aude, ori refuza. Poate gresesc ... dar din punctul meu de vedere, daca eu stau zi di zi in casa aceea stiu mai bine cum trebuiesc organizate lucrurile ... sau anumite lucruri ... pt ca in fond si la urma urmei sunt responsabila cu intretinerea lor . Daca ( cel putin) anumite lucruri nu sunt facute in asa fel incat sa imi fie usor de intretinut ... atunci ? ... Poate gresesc .
De curand sotul a incheiat " tratativele" cu cineva sa cumpere o casa foarte aproape de unde stam ... Daca i-am spus ca este un lucru bun ... el mi-a replicat " sa nu te gandesti ca ne vom muta ... nu am sa o las pe mama singura ..." ... lasand la o parte asta ... i-am mai spus ca macar aici vom putea face , fara pre mult scandal, ce ne va place noua ... a fost un lucru cu care a fost de acord ... dar tare mi-e teama ca de fapt aici va face mai mult el ce va vrea .
Si iarasi ajung la esenta ... cum sa fac sa inteleaga ca si parerea mea este impotanta si trebuie luata in calcul ... ca pana la urma eu ma folosesc cel mai mult de ceea ce teoretic incercam sa construim impreuna ... sa ma multumesc cu vorba lui " sa te multumesti cu ce ai" ? ... Plus ca mai este un aspect, deloc de neglijat, pentru ca sunt inca tanara ... "amorul" ... confortul psihic si fizic ... Pai cum ma pot eu apropia de un barbat care miroase a " carciuma " destul de des ... sau care cel purtin dimineata ofera un adevarat spectacol de " oracaieli" ( din cauza tigarilor) ... pai cum sa " pupi " pe cineva care tocmai l-ai auzit dand un asa spectacol ... hmmm cam greu ... Unde pui ca imi si reproseaza ca il tin la distanta ... Pai adica nu am voie sa imi doresc ceva anume ... sau sa simt placere ? ... sau la el placerea are alta notiune .

Cam atat ... deocamdata .
Ma scuzati pt exprimari ... cred ca am fost destul de " ametita " in relatarile mele ... dar am o invalmaseala de situatii in cap ... ca este cam greu sa ajung " la capatul firului" ...

Merci pentru intelegere.

Ana, mamica lui Mihai Constantin nascut pe 24.05.2007
[gravi] 24+

#27
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 02 aprilie 2013 - 17:53

Ana, este un adevarat cosmar ce traiesti tu.
Nu stiu cum rezisti, cred ca eu m-as fi dus in cele patru zari de mult [q]

Ingrid si Cristi 10 ani

#28
cristinuk@

cristinuk@

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 642 mesaje

Postat 02 aprilie 2013 - 17:59

din ce am citit si numarat mai sus decizia radicala de divort trebuia luata pana acu de vro 11 ori cum ziceam in alta parte fiecare cu limita lui de suportabilitate

te ai obisnuit atat de mult cu raul incat incepi sa l vezi ca pe normal


https://picasaweb.go...79654/HikyBird# "...Poti descoperi inca in minunata viata a animalelor profunde semnificatii si nu de putine ori, adevarate valori etice si morale de comportament..." Constantin Mihailescu



#29
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 02 aprilie 2013 - 18:21

te afli intr-o relatie abuziva, ai devenit dependenta de abuzatorul tau. greseala ta este ca accepti toate mizeriile pentru ca aveti un copil si mai soseste inca unul. asta nu este o scuza. iti condamni copiii sa traiasca alaturi de tine in "infernul" din care nu te poti desprinde. ei ce vina au ?!?

asta nu e casnicie. dragoste nu exista, respect nici atat, comunicare zero. ai fost la un pas sa fii obligata sa intretii relatii sexuale cu sotul tau, impotriva dorintei si vointei tale (daca nu cumva s-a si intamplat asta pana acum). asta se numeste viol marital.

ai o singura viata, de ce crezi ca trebuie s-o sacrifici ? tu nu ai dreptul sa fii fericita, linistita, iubita pentru ceea ce esti ?
tu il iubesti pe sotul tau ? pentru ce anume ?

spui ca vei avea o fetita. incearca sa-ti imaginezi ca fetita ta, ajunsa la varsta pe care o ai tu, traieste exact ce traiesti tu acum : ce sfat i-ai da, ai putea accepta sa-si iroseasca viata alaturi de un astfel de sot si tata ?

ti-ar fi mult mai bine separata sau chiar divortata. ai avea macar liniste sufleteasca, iar copilasii nu ar creste intr-un mediu nepotrivit.

daca ai timp, citeste subiectul userului Eleni (un deceniu de reusite si o noua evolutie - cred ca asa se numeste, insa incepe sa citesti de la primul capitol). vei intelege multe...

pe de alta parte, daca vrei, ai putea sa ne povestesti un pic despre familia in care ai crescut. au existat astfel de abuzuri si probleme si intre parintii tai ? desigur, nu te obliga nimeni sa povestesti daca nu vrei sau ti se trezesc amintiri neplacute/dureroase.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#30
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 02 aprilie 2013 - 18:23

ana_maria500 incerc sa tin cont de ce a spus ita2v si sa nu te judec
mi s-au umplut ochii de lacrimi si am un gol in stomac citind ce descrii tu ca fiind "nu chiar asa de rau" si ca neavand nevoie de o solutie radicala.
Pleaca mami, pleaca si nu te mai uita inapoi. Nu reiese din cuvintele tale ca il iubesti deci care este motivul pentru care te pui pe tine in astfel de situatii umilitoare si care este motivul pentru care iti pui copiii in astfel de situatii umilitoare?

Tocmai faptul ca aveti un copil si unul pe drum este motivul pentru care trebuie sa pleci. Daca ai fi doar tu, ai hotari tu unde este limita ta de umilire si ce esti dispusa sa accepti. Dar cum hotarasti tu cat de tare pot fi umiliti copiii tai?

Daca te simti judecata si umilita acum inmulteste cu 100 sau cu 1000 si iti faci o idee despre cum te vei simti peste 5-10 ani cand pe langa parinti, socrii, sot si cine isi mai da cu parerea azi, isi vor da cu parerea copiii tai si te vor judeca. Pentru ei sunt cei mai asprii judecatori pe care ii vom avea vreodata in viata noastra. Si sunt si cei care ne iarta cel mai greu.


La vapor bea fix cum bea acasa, doar ca acolo nu suporta privirea dezaprobatoare a nimanui.

Banii nu sunt totul in viata (pensia de intretinere se poate opri din salariu, nu trebuie sa ti-o dea el personal) si nu ai ce sa faci cu ei daca nu ai liniste, respect, demnitate, samd.

Maria
Alex (6 mai 2004), Mihai (13 august 2009 - 30 august 2009 Ne lipsesti, pui drag ) si Ana (10 februarie 2011)
http://cealalta-realitate.ro/
http://www.copaculdehartie.ro/


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -