Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

stress continuu


58 raspunsuri la acest subiect

#51
Dorsilia

Dorsilia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 01 aprilie 2013 - 21:34

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

multumesc pt. raspunsuri.
am avut perioade cand orice miscare facea copilul, eu imi inchipuiam ca pateste ceva. daca se urca pe masa, eu o vedeam pt. cateva secunde in mintea mea cu capul spart pe jos si plina de sange [soc] sau treceam strada si daca o masina se apropia de mine prea tare, vizualizam deja scena cu mine calcata de masina, cum ramane familia si fiica-mea fara mine... deci imaginatie bolnava. iar gandurile astea erau oarecum involuntare, adica imi apareau pur si simplu, nu decideam eu sa ma gandesc la ele... [help]



asta se numeste ideatie negativa

#52
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 01 aprilie 2013 - 22:20

Citat:
citat din mesajul lui Dorsilia

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

multumesc pt. raspunsuri.
am avut perioade cand orice miscare facea copilul, eu imi inchipuiam ca pateste ceva. daca se urca pe masa, eu o vedeam pt. cateva secunde in mintea mea cu capul spart pe jos si plina de sange [soc] sau treceam strada si daca o masina se apropia de mine prea tare, vizualizam deja scena cu mine calcata de masina, cum ramane familia si fiica-mea fara mine... deci imaginatie bolnava. iar gandurile astea erau oarecum involuntare, adica imi apareau pur si simplu, nu decideam eu sa ma gandesc la ele... [help]



asta se numeste ideatie negativa


Cumplit cand ai cosmaruri cu copilul si posibilele accidente... sau ca fac un infarct si mor fara sa platesc nenorocitul de credit la apartament. [:D] Singura spaima reala din viata mea este ca nu cumva copilul sa pateasca ceva, sa nu fie protejat, deja ma gandesc la scenarii cine sa aiba grija de el/de unde bani pe viitor. [bang] Sotul nu ma in serios, el n-are nicio treaba.

Ma linisteste rugaciunea, faptul ca tin post, ca imi impun sa am grija de mine

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

#53
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 01 aprilie 2013 - 22:26

Citat:
citat din mesajul lui Dorsilia

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

multumesc pt. raspunsuri.
am avut perioade cand orice miscare facea copilul, eu imi inchipuiam ca pateste ceva. daca se urca pe masa, eu o vedeam pt. cateva secunde in mintea mea cu capul spart pe jos si plina de sange [soc] sau treceam strada si daca o masina se apropia de mine prea tare, vizualizam deja scena cu mine calcata de masina, cum ramane familia si fiica-mea fara mine... deci imaginatie bolnava. iar gandurile astea erau oarecum involuntare, adica imi apareau pur si simplu, nu decideam eu sa ma gandesc la ele... [help]





asta se numeste ideatie negativa


Si asta nu se rezolva cu terapie la psiholog,trebuie mers direct la psihiatru si administrat tratament medicamentos?

Dana

#54
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 01 aprilie 2013 - 22:40

Eu fac altceva: im fac cat mai multe planuri de viitor, imi tin ziua cat mai ocupata, sa nu am timp sa ma gandesc. Nu termin bine ceva, ca si incep alte 2-3 chestii, planific concediul, renovari in casa (aici sunt pe unda cu sotul), ma inconjor de munca.


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

#55
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 01 aprilie 2013 - 22:48

Blackgirl, noi pentru situatii de acest fel am facut asigurari - mortgage protection si asigurare de viata - ne costa niste bani lunar (totusi nu foarte mult), dar macar stim daca unul din noi pateste ceva (deces, boala grava, accident care duce la incapacitate de munca) casa e platita si copilul primeste o suma (mare!) de bani. Dupa ce se naste bb2 o sa mergem la financial adviser sa revizuim asigurarile, si in plus o sa aranjam o vizita la un avocat, sa facem si un testament (stiu ca suna macabru, dar trebuie facut si asta, deoarece aici, daca cineva moare fara testament, aranjamentele dureaza mai mult si poate fi mai complicat). Am vorbit deja cu rudele, deci stim cine va avea grija de copil/copii ca daca amandoi patim ceva, asa ca macar din aceste puncte de vedere suntem linistiti. Din pacate, sunt chestiuni serioase, si vrand-nevrand am decis ca trebuie sa ne ocupam si de ele, oricat de putina placere ne-ar face.

Dark Bendis [gravi] 18+
& The Goblin Prince (31.12.2008) [cavaler]

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

#56
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 01 aprilie 2013 - 23:08

Dark, noi am renuntat la asigurarile noastre de viata, dupa ce am cotizat ceva ani la ele, neavand finante suficiente si pt ele la momentul respectiv. Poate este o idee sa le reiau (desi personal nu am incredere in sistemul de asigurari de viata de la noi). Daca Doamne Fereste patim ceva habar nu am cine va avea grija de copil: mama singura si pensionara, socrela mai in putere, dar cu celalalt copil cu schizofrenie, sora-mea cu cumnatul cu care nu ne vb decat strict de sarbatori. La nevoie se va vinde masina si cabinetul, insa astea nu reprezinta cine stie ce sume, macar la apartament sa apucam sa cotizam inca 4 ani ca sa se poate vinde. In fine, am ajuns insa sa cred ca si mie/noua ni se poate intampla oricand imprevizibilul, dupa ce asistenta mea de la garzi a facut stop resuscitat (din fericire) la 51 de ani, iar stomatoloaga cu sotul au murit amandoi in accident de masina la inceputul acestu an. Oameni apropriati, cu care interactionam zilnic...

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

#57
coraly

coraly

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 983 mesaje

Postat 01 aprilie 2013 - 23:49

Ramonika, daca ti se zbate pleoapa ochiului e sigur lipsa de magneziu!



Insist sa-ti spun sa lasi deoparte calciul pentru cel putin o saptamana si sa iei doar magneziu, in doze suficiente. In plus, adauga in dieta ta nuci, migdale, banane, spanac, broccoli, ca sa-ti aiguri din hrana magneziul pe viitor.



Pentru aportul de calciu, poti lua zilnic cate o lingurita de seminte de susan, sa mananci sardine saptamanal, legume cu frunze verzi, migdale, iaurt...



Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009)



Alaptatul - Help Line

#58
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 05 aprilie 2013 - 13:06

http://www.scribd.co...TATILE-DIFICILE

Incepe chiar cu Personalitatile anxioase - ar fi bine sa cititi. [flo]

Alexandra Maria
14.12.2007



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -