Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Testul de Toleranta la Glucoza(TTG) in sarcina


25 raspunsuri la acest subiect

#1
stuart

stuart

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 315 mesaje

Postat 25 martie 2013 - 23:37

M-am decis sa deschid acest subiect deoarece in ultimii ani am constatat ca in Romania nu se acorda suficienta atentie (de catre medici) Testului de Toleranta la Glucoza in timpul sarcinii. Prin aceste randuri doresc sa incurajez toate gravidutele, mai ales cele cu cazuri de diabet in familie, sa ceara medicilor care le urmaresc sarcina sa le dea trimitere pt. TTG. Faptul ca glicemia masurata dupa 12 ore de nemancat (fasting) este in limite normale nu este un motiv sa sarim peste TTG. Eu sunt una dintre acele persoane care au avut glicemia (fasting) in limite normale iar la TTG au picat cu brio. Este mai bine sa aflam din timp daca avem probleme cu glicemia pt. ca o putem tine sub control cu dieta si monitorizare stricta a glicemiei; daca nu se reuseste cu dieta atunci se apeleaza la medicamente (metformin sau insulina). Sigur ca este frustrant sa tii dieta in timpul sarcinii sau sa-ti masori glicemia de 4 ori/zi dar eu consider ca sunt sacrificii minore din partea viitoarelor mamici punand in balanta sanatatea bebelusului. A avea diabet gestational nu inseamana numai luarea in greutate de catre graviduta sau nasterea unui bb dolofan... riscurile sunt mult mai mari, mai ales pt. bebelus (creste riscul de mortalitate si malformatii). In UK se recomanda TTG tuturor gravidutelor peste 25 de ani, in sapt. 24-28 de sarcina. In cazul in care in familie exista rude de gradul I cu diabet (I sau II), gravida este over/sub-ponderala sau are varsta 35+, acest test se face in sapt. 16 de sarcina. Ma gandesc ca nimeni nu ar investi bani in aceste teste daca nu ar fi necesare. Informatii despre diabetul gestational (DG) se pot gasi in link-urile de mai jos:


 


- Diabetul de sarcina


 


De asemenea, rog mamici ce au experimentat DG sa impartaseasca din experienta lor cu viitoarele mamici. [flo][floare3][flo][floare3][flo] Ai izbutit?Continua! N-ai izbutit? Continua! (Nansen)




#2
nadaflorilor

nadaflorilor

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.132 mesaje

Postat 26 martie 2013 - 12:18

cu mentiunea ca in anglia nu se face testul tuturor gravidelor ci doar celor care prezinta risc de a face diabet gestational, asta sa nu intre vreo gravida din anglia in panica...

Nina,mami de, [fetita]


ps. varsta de 25 de ani nu este un criteriu care se stabileste riscul, eu aveam 42, mi s-a recomandat testul pentru ca prezentam alte elemente de risc, la spital inainte de proba dupa 12 ore (pe nemancate) mi s-a tinut un mic discurs informativ si mi s-a spsus cla rca daca prima proba iese in intervalul admis ma trimite acasa nu intru la TTG, daca rezultatul primei probe ar fi fost fix pe valoarea maxima a intervalului sau mai mare atunci intram la TTG, ceea ce s-a si intamplat.

Avertisment celor din Anglia, in functie de spital se prea poate sa nu vi se ofere spatiu de odihna intre prelevarile de probe decat pe holul spitalului, sprijinind peretii sau cel mult stand pe calorifere, va spun ca una care asa a patit...si nu eram singura au mai fost inca 9 gravide in ziua aia, toate am stat afara care unde a apucat loc, pe calorifer, pe jos direct pe podea...sau pe singura canapea existenta pe etaj...

#3
stuart

stuart

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 315 mesaje

Postat 26 martie 2013 - 16:09

nadaflorilor, n-am spus ca TTG este obligatoriu in UK, am scris ca se recomanda...

Tot ce am scris am scris din proprie experienta. La prima vizita la moasa, mi-au fost explicate testetele oferite de NHS (asigurarea de stat) pe parcursul sarcinii si in urma istoricului meu medical si al familiei mele mi-a fost recomandat TTG in sapt. 16 de sarcina Nimeni nu m-a obligat sa-l fac!
La testele de la 12 saptamani de sarcina glicemia fasting mi-a iesit 5 mmol/l iar prima proba de la TTG (inainte de administrarea glucozei) mi-a iesit 5.3 mmol/l, limita max. admisa fiind 6 parca(pt. a transforma in mg se inmulteste cu 18). Nimeni nu m-a trimis acasa desi as fi vrut eu... La 2 ore dupa administrarea glucozei mi-a iesit 8.9 mmol/l, limita max.fiind 7.7 mmol/l Mi s-a explicat ca si de imi iesea 7.7 tot ma treceau pe dieta pt. ca riscul de a face DG mai tarziu in sarcina este crescut in astfel de cazuri si este mai bine sa tii glicemia sub control din timp.

Am scris toate acestea ca sa arat cat de parsiva este glicemia, mai ales in sarcina, sub influenta hormonilor. Eu personal consider TTG in sarcina mai important decat multe alte teste dar fiecare face cum crede de cuviinta.

Referitor la spatiul de odihna, nimeni nu mi-a vorbit de asa ceva...mi s-a spus doar sa-mi iau o carte sau reviste de citit...am stat in sala de asteptare ca toate celelalte gravide care asteptau fie pt. control fie pt teste de sange.


[flo][floare3][flo][floare3][flo]



Ai izbutit?Continua!
N-ai izbutit? Continua!
(Nansen)


#4
nadaflorilor

nadaflorilor

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.132 mesaje

Postat 27 martie 2013 - 01:54

stuart - in mod normal trebuie repaos la orizontala, pe aici pe forum multe foste gravide au avut parte de pat , in plus eu in aceeasi zi aveam programare la medicul consultant (un etaj mai jos de maternitatea unde mi-au facut TTG-ul), cand m-a vazut nursa de la consultant a sarit in aer...ca ce caut sa umblu brambura prin spital (era dupa ce inghitisem glucoza) ca trebuia sa stau in pat...pai care pat tanti?, am invitat-o la etaj sa vada unde sunt toate gravidele deja testate...ca nu era niciuna in pat.... sala de asteptare la maternitate era o fosta camara, fara fereastra, am stat acolo o ora pana m-a luat pentru prima proba de sange, nu as mai fi stat acolo nici legata, era sufocant, nimeni nu a stat acolo si oricum erau doar 8 scaune lipite, oricum nu incapeam toate

eu nu aveam istoric in familie, la mine problema era: varsta, greutatea, hipertensiunea arteriala si urme de proteine in proba de urina care mereu spre limita inferioara (imi testau urina cu testare de hartie tratata cu reactivi...am si acum pe undeva prin casa cateva testere din astea)


Nina,mami de, [fetita]




#5
mada27

mada27

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 55 mesaje

Postat 05 septembrie 2013 - 00:03

imi pare rau ca nu am facut acest test deoarece la mine la gradinita am avut un caz la 4 ani diabet de gradul I glicemia 600 era sa intre in coma . nu am stiut ca se face intre sapt 24-28 . eu am 32 de saptamani . se mai poate face ??????



#6
zmotocel

zmotocel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 683 mesaje

Postat 05 septembrie 2013 - 00:28

testul e pt a detecta diabetul la mama nu la copil. nu poate prezice daca copilul va face sau nu diabet. 



#7
Savvy

Savvy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 351 mesaje

Postat 05 septembrie 2013 - 23:02

Mda. La noi, in Romania, testul nu este obligatoriu si ma bucur ca nu l-am facut, desi mi-a fost recomandat, fara sa am niciun fel de antecedente. Nu mi se pare normal sa te joci asa cu sanatatea unei gravide, sa-i duci glicemia pana-n tavan, doar ca sa vezi cum reactioneaza un organism care e deja suprasolicitat (de sarcina). 

Mai bine faci testul hemoglobinei glicozilate, care iti arata nu doar nivelul glicemiei din ziua respectiva, ci urmareste si nivelurile anterioare si depisteaza cu certitudine o predispozitie la diabet. E un banal test de sange, nu esti obligata sa bei nimic si sa te simti rau dupa. Ma bucur ca o asistenta de la Spitalul de Diabet si Boli de Nutritie a certat-o pe doctorita (foarte tanara) care voia sa ma faca sa beau glucoza si i-a spus ca nu se provoaca nimic la gravide, asa, pe nepusa-masa, In schimb, i-a adus aminte sa-mi ceara hemoglobina glicozilata. Asta dupa ce o asteptasem doua ore sa vina la cabinet (pe doctorita) si incepusera contractiile, din cauza nervilor si a emotiilor. 


Editat de Savvy, 05 septembrie 2013 - 23:06 .


#8
zmotocel

zmotocel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 683 mesaje

Postat 05 septembrie 2013 - 23:36

testul de toleranta la glucoza e folosit in toata lumea pt diagnosticarea diabetului gestational si a diabetului in general. daca nu suferi de diabet glicemia nu creste semnificativ. 

cantitatea de zahar nu  e asa de mare. e ca si cand ai bea o sticla (500ml) de fanta/cola sau orice alt suc vrei tu. 

hemoglobina glicozilata nu se foloseste pt a depista predispozitia la diabet ci doar pt a urmari eficacitatea tratamentului. 

diabetul gestational include si toleranta scazuta la glucoza nu numai diabetul propriu-zis care se diagnosticheaza cu proba de toleranta la glucoza. 

chiar daca hemoglobina glicozilata e mai usor de facut din punctul de vedere al pacientului nu inseamna ca este si tesutul cel mai potrivit. 


Editat de zmotocel, 05 septembrie 2013 - 23:39 .


#9
zmotocel

zmotocel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 683 mesaje

Postat 06 septembrie 2013 - 00:04

 

"Determinarea Hb A1c constituie un test de evaluare si monitorizare pe termen lung al controlului glicemic la pacientii cu diabet zaharat. "

 

nu spune absolut nimic de folosirea hemoglobinei pt diagnosticarea diabetului, ci doar despre monitorizarea tratamentului. 



#10
mada27

mada27

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 55 mesaje

Postat 06 septembrie 2013 - 19:46

acelei mamici de care ziceam i s-a spus ca daca facea acest test in sarcina se vedea daca copilul e predispus sa faca diabet ......doctorii din ROMANIA :(




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -