Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Parentingul pozitiv


9 raspunsuri la acest subiect

#1
megbeng

megbeng

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.507 mesaje

Postat 20 martie 2013 - 01:18

Mi se pare atat de cuprinzator articolul de mai jos, incat nu stiu ce as mai putea adauga.

Mi-as dori sa fie citit de cat mai multi adulti care intra zilnic in contact cu copiii si au rolul de a modela viitoare caractere, fie ca e vorba de parinti, bunici, bone, educatori, invatatori sau profesori.

http://www.salvatico...002000100000002

#2
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 21 martie 2013 - 12:41

ma bucur ca exista acest proiect, insa... nu prea vad directiile concrete de actiune. "mobilizarea blogosferei"??? pai cati parinti care au acces la net si citesc bloguri, isi bat copiii? or fi, dar prea putini.
cum vor actiona la miezul problemei, cum vor face aceasta constientizare in satele uitate de lume unde mii de copii sunt abuzati zilnic de parinti? vor merge acolo personal si vor tine lectii de parenting?

nu vreau sa fiu carcotasa, insa una e sa stai la birou in fata calculatorului si sa scrii studii pe aceasta tema, alta e sa mergi in teren si sa te confrunti direct cu aceste probleme.

#3
Elle_seb

Elle_seb

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.464 mesaje

Postat 21 martie 2013 - 15:14

Sunt de acord cu tine, Ramonika.

Proiectul suna minunat, insa pentru a ajunge la miezul problemei e mult de munca.



Ei zic asa:



Ce urmarim:

1. Sa constientizam etichetele despre copii si comportamentele violente pe care le genereaza!

2. Sa dam solutii pozitive pentru educarea copiilor!

3. Sa schimbam politicile publice in interesul copiilor!



Eu sunt curioasa cum vor face aceste lucruri.







_________________________



Tratament Anti-Cancer - 24 Brevete Medicale Internationale



Mobila pe comanda la preturi competitive

#4
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 21 martie 2013 - 15:24

Poate ar trebui luata in calcul varianta mobilizarii cadrelor didactice din scoli si gradinite. Aceste persoane au contact zi de zi cu copiii si parintii acestora.

Abia apoi implicata blogosfera .

E un proiect excelent, dar stim ca de la teorie la practica e un drum anevoios. Sper sa fie capete luminate implicate in acest proiect si sa se lucreze cu folos fara a risipi energia.

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.

#5
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 21 martie 2013 - 15:25

daca sunt cuprinse in programul lor si astfel de initiative cum am spus mai sus, bravo lor, imi retrag cuvintele.

sunt curioasa cati dintre cei de acolo (si dintre noi, de ce nu?) au actionat cand au vazut pe strada sau in alte locuri un copil abuzat (chiar si doar verbal).

#6
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 21 martie 2013 - 15:31

recunosc cu rusine ca acum cateva luni am fost martora unui abuz. parintii erau cu cele doua fete de vreo 7 si 9 ani la un chiosc de patiserie si fetita mai mare se agita, topaia si vorbea tare si-i spunea lui taica-su bucuroasa ca vrea nu stiu de care placinta. taica-su nervos rau de tot i-a spus de 2 ori sa nu mai topaie si sa taca din gura (?!) si daca ea nu s-a executat a plesnit-o tare peste fata/gura, de i-au dat instantaneu lacrimile fetei, avertizand-o apoi sa nu planga, ca si-o ia mai tare. asta sub privirile indiferente ale maica-sii [q]
mi s-a chircit inima de mila ei, mai ales ca eram exact in spatele lor la rand, insa n-am facut nimic. nu stiu, probabil m-am temut de taica-su care era destul de furios, insa imi era ciuda ca asist la o scena din asta si nu pot actiona, parca eram legata de maini si de picioare. [q]


#7
megbeng

megbeng

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.507 mesaje

Postat 21 martie 2013 - 23:12

Citat:

cum vor actiona la miezul problemei, cum vor face aceasta constientizare in satele uitate de lume unde mii de copii sunt abuzati zilnic de parinti? vor merge acolo personal si vor tine lectii de parenting?



pana in satele uitate e muuuult de lucru si in orasele mari. nu cred ca e cineva care sa nu fi vazut macar o data scene ca cea descrisa de tine, Ramonika: palme la fund sau peste fata in magazin, pe strada, in parc...copii luati pe sus, la care se tipa, copii umiliti, loviti, jigniti de cadre didactice. veronica bereanda lucra la o scoala cu pretentii din capitala, nu intr-un catun. si cate nu or mai fi ca ea...periodic razbat in media astfel de cazuri

#8
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 22 martie 2013 - 10:50

Acum catva timp am citit un studiu sociopedagogic despre educarea pozitiva a copiilor ce au la scoala probleme de comportament (inclusiv hartuitori si mici abuzatori).
Studiul facut pe o perioada lunga de timp.

Concluzia a fost: acesti copii nu se vor indrepta prin pedepse, jigniri, certuri, facuti de rusine in fata clasei etc ci prin:
- scoaterea in evidenta a lucrurilor pozitive din caracter
- aprecierea acestora
- aprecierea verbala si a celor din jurul lor ce construiesc lucruri frumoase
- implicarea lor in diferite proiecte
Intr-un cuvant o educatie pozitiva.
80% dintre acesti copii cu probleme de comportament s-au indreptat.

Intrebare: cati parinti (parinti ai copiilor hartuti) ar fi dispusi sa-i lase pe acesti copii sa primeasca o astfel de educatie pozitiva fara sa interfereze cu amenintari sau jigniri?




#9
Emeralde

Emeralde

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 184 mesaje

Postat 30 martie 2013 - 10:39


Top ten (nu neaparat in ordinea importantei),nu de alta, dar eu nu sunt de acord cu Topurile,caci fac mai rau decat bine.

1. Sa stie copilu' ca e copil.
2. Sa stie ca e iubit,apreciat dar nu ca e si Unicat
3. Sa stie sa se exprime
4. Asculta-l bine,si chiar foarte bine
5. Set de valori precise,sigure,dar nu foarte rigide
6. Sa stie ca e un OM,cu explicatiile de rigoare
7. Sa stie ca sunt multe pe lume,dar mai intai de toate un Dumnezeu
8. Invata-L sa se roage alaturi cu Tine
9. Lasa - l liber sa se joace,dar nu in Casa , dar daca nu e alta solutie,chiar si in casa
10. Nu-i impune nimic ,dar nici prea multa libertate nu e prea buna.
11. Nu-i vorbi de mandrie nationala,steaguri,rase si culoare
top 11

#10
megbeng

megbeng

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.507 mesaje

Postat 03 aprilie 2013 - 17:32

Mie tot in ideea de educatie pozitiva mi se par utile si unele cursuri de "parenting" ..ca pe langa notiunile de bun simt pe care mai toti parintii le stiu( de genul - fara tipete/fara amenintari/fara etichetari, cu calm/incurajari ) mai afli si alte "secrete" pentru a construi o relatie frumoasa cu copiii. Si pana la urma si daca multe din lucruri sunt cunoscute, auzindu-le de mai multe ori si eventual discutand cu alti parinti intra in "rutina zilnica" mai bine.
Eu am facut un astfel de curs (desi citisem inainte ceva carti pe tema cresterii copiilor si mi se parea ca ce fac eu ca mama e destul de ok)si m-a ajutat mult sa imi inteleg mai bine baiatul.

Mi-as dori sa existe la noi niste cursuri de genul asta pentru educatori si invatatori, sa nu mai auzim in anul 2013 de batai, amenintari, injurii (vezi cazul "veronica bereanda")



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -