Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Bulgarasi de ianuarie - februarie 2012 (1)


190 raspunsuri la acest subiect

#11
suzieq

suzieq

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.768 mesaje

Postat 19 martie 2013 - 10:58

Buna dimineata si bun gasit in casuta noua!

Sper din tot sufletul sa fie o casuta cu multe capitole si sa se scrie mai mult ca si pana acum.[pup]

Lexi, multumim pentru schimbul de casuta![pup] Cand mai faci modificari pe la listuta sa le stergem pe bulgarasaoana si olguta de la "asteptam vesti....", daca vrei pot sa o fac si eu.

Eu in continuare ma lupt cu tusea si mucii, cred ca m-au invadat pentru totdeauna ca nu ma mai lasa, am noroc ca Vlad mai are ceva mucisori dar foarte putini si sper sa nu ia si taica-sau raceala ca in week-end vreau sa ne duca la bunici pentru vreo 2 saptamani sa ne odihn im si noi ca suntem rupti si oricum el are mult de lucru la servici si asa poate sta linistit peste program.

Mami de soricel Vlad, 01.02.2012
MTHFR C677T Homozigot


#12
bulinuta27

bulinuta27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.159 mesaje

Postat 19 martie 2013 - 14:22

neata in noua casuta!



dr anca
...am ras cu lacrimi la povestea botezului [:D]...cu casa...asa e cateodata simti ca nu se mai termina investitiile dar cu cainele...la bloc daca il aveai tot trebuia sa faci ceva cu el in vacanta...de asta nu imi mai iau altul [:I]...la noi e veselie mare pe strada...sunt foarte multi copilasi si sunt destul de grupati pe varste asa ca nu ne lispseste parcul cu copilasi...filip are si el: 2 baieti si o fetita de o seama cu el si 4 fetite mai mari cu un an [:D]...iar rares: 4 fete si un baiat [:D] retsul sunt intre ei cumva dar se joaca cateodata cu totii



gianina
sincer te compatimesc cu frigul [bang]



revin [:D]





bulinuta mamica de bulinel dragutel Rares Ioan [auto] (19.07.2006 - 9:37) si de viforel [bebic] Filip Andrei (10.02.2012 - 11:55)



Poze noi





minune mica



Poze









#13
anangel_lexi

anangel_lexi

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.215 mesaje

Postat 19 martie 2013 - 14:33

Buna tuturor.

Adc, da, si eu ma gandisem sa pun linkul de la filmulet pe prima pagina, dar nu am mai apucat sa fac asta ieri. Sper sa nu fie nimic grav cu urechiusa lui Cristi. Multa sanatate![pup]

Suzieq, o sa modific cat de curand.[pup]

Gianina, la voi nu ma mir, totusi e Finlanda, tara lui Mos Craciun, ma astept oarecum. Dar aici? Cand am venit aici in 2008 ni s-a spus ca nu mai ninsese in zona de 12 ani. Cum am venit noi, cum au inceput si zapezile. [:D]

Tot vreau sa va intreb de cateva zile cum si cat dorm bulgarasii? A mea are un somn in timpul zilei, de aprox 1.30-2 ore. Cand sunt eu acasa, o culc pe la 13.30 si doarme cam pana pe la 15.00. La ora 21 e obosita deja dar cum o duc sus, sting lumina si o pun pe perna incepe foiala, se ridica in fund, topaie, se ridica in picioare, rade, vorbeste, sare, se rostogoleste, etc. Asta pret de vreo 10 minute. Dupa care adoarme. Cand e cu taica-sau, somnul de zi e intre 14.30 #351;i 16.30. La ora 21 inca nu e foare obosita, cam pe la 21.30 da primele semne de somn si o duc sus la nani. Face la fel, topaie, sare, se rostogoleste, etc, doar ca reprezentatia dureaza mai mult, adoarme cam la 30 de minute dupa ce o duc sus. Ei bine, in astfel de zile doarme bine noaptea, adica se trezeste doar sa pape si apoi adoarme la loc fara probleme si fara alte incidente. Ieri insa, desi s-a trezit din somnul de zi la 16.30, cand am dus-o sus la 21.30 era rupta de oboseala, a papat aproape tot biberonul si a adormit fara reprezentatia de rigoare. Chiar ma bucuram ca am scapat pt ca pt mine e tare obositoare reprezentatia ei, trebuie sa alerg prin tot patul dupa ea sa nu se loveasca, sa nu cada...Ei, dar la 5 dimineata cine credeti ca dadea reprezentatii prin pat? Ioana mea. Si m-a tinut treaza pana la 6.15, de nici nu am mai putut sa ma mai culc, la 6.30 oricum trebuia sa ma scol. Sunt rupta de somn, nici nu imi pot explica de ce ma simt asa obosita pentru ca nu e prima oara cand se intampla si alta data imi reveneam mai bine pe parcursul zilei. Acum imi fac griji serioase sa nu cumva sa adorm la volan la intoarcerea acasa... Deci, cum dorm bulgarasii vostri ca eu am inceput sa numar zilele pana cand voi dormi o noapte intreaga.



[mamica][9cer] de [zana]Maria Cornelia (20.09.2006) si [copil] Ioana Teodora (24.01.2012)

Din ce in ce mai mare

Creste si mezina

Perlute de domnisoara





#14
adc

adc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 565 mesaje

Postat 19 martie 2013 - 15:03

Lexi, o noapte intreaga de somn neintrerupt??? Daca ma intebi pe mine eu mai am de numarat nu zile ci saptamani bune poate chiar luni pana atunci... Si cand ma gandesc ca la Andra ma plangeam ca la 1 an si un pic "inca se mai trezeste o data pe noapte sa bea apa", imi vine sa rad.
Cand am sa il conving pe Cristi sa bea lapte din canuta probabil va veni si la mine schimbarea [:D]

____________________________________________
Where there is a will there is a way.

Mami de Andra (18.02.2006) si Cristian (4.02.2012)

#15
anangel_lexi

anangel_lexi

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.215 mesaje

Postat 19 martie 2013 - 15:18

Adc, eu ma refeream ca numar zilele pana face Jo 2 ani, caci eu asa mi-am facut planul [:D]: daca Maria nu a dormit nicio noapte intreaga pana la 3 ani, astalalta, fiind mai cuminte, poate ca va incepe sa doarma toata noaptea de la 2 ani. Nah, imi fac si eu sperante, dar nu imi garanteaza nimeni ca va fi asa. La varsta Ioanei, Maria se trezea cam de 3-4 ori pe noapte.





[mamica][9cer] de [zana]Maria Cornelia (20.09.2006) si [copil] Ioana Teodora (24.01.2012)

Din ce in ce mai mare

Creste si mezina

Perlute de domnisoara





#16
Alexa_G

Alexa_G

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 519 mesaje

Postat 19 martie 2013 - 23:27

Buna seara fetele? o tarie dulce va servesc....
[:D][:D][:D]
Lexi in noptile bune in care nu ne supara nici burtica nici vreo masea.. Alex are o singura trezire la 5 - 5.30 pentru laptic... daca il supara ceva se trezeste cam de 3 ori... dar se foieste la maxim.. Peste zi are doua somnuri unul inainte si unul dupa pranz [:D][:D];
Seara adoarme pe la 20.30 - 21 direct la laptic...


Alexa, mami de bulgaras - piscotel Alexandru 22.02.2012

#17
mihaelaradu

mihaelaradu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 737 mesaje

Postat 20 martie 2013 - 11:43

Buna dimineata!!
Lexi deci tot asa va fi si peste 1 luna?!?! [bang] Exact cum ai descris tu acolo, se comporta si Iris la somn. Daca stam in living, ii pica ochii in gura, se maraie, nu ii convine nicio jucarie, nici un cantec pe youtube. O iau, o schimb, se freaca la ochisori, ii dau lapticul si de cum s-a saturat, se intoarce pe burta, de pe burta in 4 labe si da drumul la patrula. Si asta poate tine chiar si 1 ora daca am chef si rabdare sa o alerg. Daca o las, se oboseste si adoarme ff greu, daca incerc sa o tin la orizontala, se enerveaza si plange.[bang]javascript:insertsmilie('[bang]')

Programul e astfel: 11-somn, 14- somn, 21:30- somn, trezirea intre 6:30 si 7:30.
Astept si eu cu nerabdare prima noapte de somn neintrerupt [:I] Doar ca pe atunci vor aparea cosmarurile specifice varstei cu bau-bau in dulap, monstru sub pat, etc.[alcool][q][bang]

ADC cum e urechiusa? Mai povesteste-ne ceva din nazdravaniile Andrei (eu si acum rad cand imi amintesc povestea cu vinul rosu pe care l-a gustat ea tacticoasa din frigi [:D])

Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
Exista un singur copil frumos in lume , iar el apartine fiecarei mame.
http://flowerspeaking.wordpress.com/

#18
anangel_lexi

anangel_lexi

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.215 mesaje

Postat 20 martie 2013 - 12:13

Buna tuturor.

Mihaela, eu nu am avut probleme cu Maria la capitolul asta, nu a avut cosmaruri. Nu i-am spus niciodata de bau-bau iar monstrii, zmeii, balaurii din desene si povesti nu exista in realitate. I-am explicat cat am putut de bine pe intelesul ei si pana la urma m-a crezut. Cu toate ca uneori isi mai pune si acum intrebari de genul "Cum, mami, Scooby Doo chiar nu exista in realitate?"

Eu sunt suparata ca am comandat zilele trecute un grilaj pentru scari, ca protectie si cand a venit am vazut ca e din acela pentru montarea caruia trebuie sa gauresti peretele. Ori noi nu vrem asa si nici nu putem pentru ca in partea de jos a scarii avem geam, peretele incepe mai de sus. Acum trebuie sa caut altul, mai dureaza cateva zile pana il gasesc, il comand si ajunge acasa.



[mamica][9cer] de [zana]Maria Cornelia (20.09.2006) si [copil] Ioana Teodora (24.01.2012)

Din ce in ce mai mare

Creste si mezina

Perlute de domnisoara





#19
adc

adc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 565 mesaje

Postat 20 martie 2013 - 12:28

Mihaela, mersi de intrebare, aparent Cristi nu mai are nimic, doar ca lichidul acumulat acolo se retrage in saptamani de zile. Din fericire pb e doar la o ureche. Deocamdata am terminat tratamentele locale, mai am o doza de antibiotic sa ii dau, am respectat strict ce a zis dr fara sa imi mai pun intrebari. O sa urmarim mereu chestia asta pe termen lung.

Andra e cam obosita si fara chef, abia astept vremea faina sa alerge pe afara, sper sa isi mai revina.

Lexi, apropo de personajele din desenele animate, cand avea vreo 3 ani Andra voia sa mergem la Tom si Jerry acasa in vizita. Toata imaginatia mea nu a fost sufucienta pt a-i explica de ce nu se poate. Cand o intreba cineva ce mai face spunea trista "vreau la Tom si Jerry acasa dar nu se poate pt ca sunt desenati", dar saraca nu intelegea ce spune, repeta ce auzise la noi [:D]

____________________________________________
Where there is a will there is a way.

Mami de Andra (18.02.2006) si Cristian (4.02.2012)

#20
suzieq

suzieq

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.768 mesaje

Postat 20 martie 2013 - 12:30

Neatza...

Lexi ai atins un subiect tare delicat pentru mine..somnul...Vlad doarme din ce in ce mai prost noaptea si nu stiu de ce,. Cum eu sunt super racita de doua saptamani doarme cu tata-sau in camera si nu-l pot urmari sa vad care ar fi motivele, iar pe taica-sau daca il intreb dimineata nu prea stie ca e cheaun de somn, are si foarte mult de lucru la servici, il trezeste d=si de vreo 4-5 ori pe noapte....In timpul zilei doarme fparte bine, doua somnuri de cate o ora jumate, primul la 11 si cel de-al doilea la 4. Seara il ducem la 9 in pat dar adoarme undeva dupa 9.30 catre 10. Acum sper sa-mi treaca mie tusea asta nenorcita si sa stau sa-l urmaresc ca am trei banuieli: burtica (fie de la medicamentele luate pt raceala, fi ca humana junior nu mai are probiotice, fie de la cerealele cu mar mancate aseara), nu ii mai ajunge doar lapte la culcare si trebuie sa-i pun si cereale sau dintii...Desi nu vad ca ar trebui sa-i mai apara ceva, simt ceva masele in spate umflate dar nu cred ca pusca, trebuei sa iasa incisivii laterli inferiori acum.

Nasoala treaba cu grilajul...nu poti sa ceri sa ti-l schimbe asta? Eu am vrut sa comand ceva protectii de la ikea si cand m-am uitat mai bine trebuiau date gauri in mobila....asa ca m-am lasat pagubasa si-l las sa umble peste tot si-l supraveghez [:D]


Mami de soricel Vlad, 01.02.2012
MTHFR C677T Homozigot



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -