Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Bulgarasi: La multi ani, Cristian! (44)


63 raspunsuri la acest subiect

#41
Letitia

Letitia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 122 mesaje

Postat 15 martie 2013 - 18:05

Sper si eu sa se reanime DC-ul, si cum speranta nu este o strategie (cum zicea cineva), uite ca pun si umarul [:D]

Lady, ma bucur sa te regasesc! Povesteste-ne despre voi! [flo]

Lexi, -8 grade??? [help] Eu nu ma suport +6... sper sa treaca repede! Pe de alta parte, imi aduc aminte de iarna trecuta, aproape toata luna februarie am fost izolata in casa din cauza viscolului! Aveam momente cand credeam ca n-o sa mai vad soarele niciodata!

Felele cu fete delicate la mancare, nici nu stiti cat va inteleg! Sofia si acum are gag reflex, mananca doar santajata sau pacalita. E drept ca a trecut prin diverse perioade, mai bune si mai proaste, si una peste alta e un copil sanatos, chiar daca ma intep in coastele ei cand o gadil. [8D]

Alexa, vroiam sa-ti zic cat de baietel mi s-a parut Alex dupa ce l-ai tuns, eu cu imaginea asta de aici de la avatar sunt obisnuita, de bebelus vesel, nu de baietel smecher! Minunat oricum in ambele ipostaze! [olala]

Adc, sper sa nu aveti otita, dar oricum la ce spui, si sa fie otita, nu pare o forma severa! Pe de alta parte si mie mi se pare ca Tudor are multa ceara in urechi, dar la control e ok, asa ca nu cred ca e neaparat un semn asta. Cu jurnalele nu le am, dar iti inteleg supararea... Singurul loc in care am scris mai organizat a fost aici. [pup]

Bulinuta, apropo de munca pana-n noapte, sunt cat de cat fericita ca reusesc sa nu ma mai streseze ideea, macar atat! Ceea ca-ti doresc si tie! [pup]

Dari, voi cum mai sunteti?

Aveam foarte mult de munca astazi, dar cum mi-am dat seama ca nu am nici o sansa sa termin, m-am gandit sa renunt, nu au intrat zilele in sac! Va scriu voua, apoi ma voi duce acasa sa ma joc cu copiii mei! [pk]

Sa aveti un week-end minunat!
[pup]

Mami de Sofia (8.08.2007) si Tudor (31.01.2012)

#42
bulinuta27

bulinuta27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.159 mesaje

Postat 15 martie 2013 - 18:52

lexi nici la noi nu e o fericire cu vremea...azi noapte furtuna, acum 6 grade si bate un vant de cred ca o sa ma ia cu totul de la birou...am fost mai devreme afara ...brrrr



letitia cum faci? [:D]



adc sanatate multa!



bulinuta mamica de bulinel dragutel Rares Ioan [auto] (19.07.2006 - 9:37) si de viforel [bebic] Filip Andrei (10.02.2012 - 11:55)



Poze noi





minune mica



Poze









#43
Matzaila_81

Matzaila_81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.655 mesaje

Postat 15 martie 2013 - 19:29

ne alaturam si noi bulgarasilor bolnaviori. de noaptea trecuta Matzul a inceput sa aiba mucisori ca la robinet si sa tuseasca. Mi-a fost o mila de el ca se trezea si plangea ca nu putea respira bine. Acum suntem pe tratament cu Sinupret, Aerius, aerosoli cu adrenalina si flixotide si picaturi cu antibiotic in nasuc. Multe lichide, supe si sucuri de fructe si asteptam.

Mamica de Matzalic grasunel

#44
dr_anca

dr_anca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 727 mesaje

Postat 15 martie 2013 - 21:15

Salutare!

Noi suntem la Bc, maine avem botezul, am citit ca si Olga venea spre Bc [:)]. Eu nu stiu ce fac cu Adela ca o culc merg la biserica si apoi ma duc sa o iau de la mama si mergem la restaurant, eu zic ca spre ora 19 max 20 ma retrag este ciudata situatia dar nu stiu cum sa fac sa nu imi sacrific nici copilul care este destul de mic pentru asemenea pentrecere.

Botezul incepe la 13 si noi suntem nasi dar am zis ca il las pe sot si eu incerc sa ma strecor, el zice ca e de prost gust dar oricum nu imi tihneste ca voi alerga numai dupa ea cat va fi petrecerea de lunga si nici nu mai am pe nimeni din fam cu mine [alcool].

Ce imi plac mie petrecerile [batcap].



Dari hai sa facem un grup sa jelim. Mie imi pare rau ca m-am mutat la casa pe cuvant.



Fetele cu racelile, orice le dam raceala isi face damblaua vreo 5 zile, am observat ca doar ii chinuim eventual le amelioram simptomele cu aspirat, aerosoli dar tot compresa la picior de lemn sunt.



Succes cu magazinul Mihaela, cred ca ai uitat cum este in Ro [alcool].



Un week-end placut si linistit!







Nasterea unui zambet

Anca cu [pis] cuminte Sara-Stefania si bebe Adela-Alexandra









#45
Matzaila_81

Matzaila_81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.655 mesaje

Postat 15 martie 2013 - 23:19

Nu mi se pare deloc de prost gust sa te mai duci pe la copil si sa nu-l iei cu tine. La botezul la care am fost duminica trecuta muzica era infernal de tare iar de fumul de tigara nu mai vorbesc. Am stat cu Tudor putin de tot, 15 minute si am plecat,dar asta dupa ce l-am luat de la ai mei dupa somnul de pranz. Pana la urma nasi sau miri oricum copilul vine pe primul loc.

Mamica de Matzalic grasunel

#46
suzieq

suzieq

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.768 mesaje

Postat 17 martie 2013 - 01:01

Mama ce ma bucur ca s-a animat forumul asa putin cate putin de la fiecare si se aduna, oricum vorba lui Lady parca m-am saturat de facebook.

Lexi, ati terminat cu zapada? A nins si la noi dar putin, atat ca s-a racit vremea rau de tot, dar am inteles ca de luni e vreme buna.

Miha, nu mai zici nimic?

Vlad a trecut dint-o viroza intr-alta, ieri mi-a facut iar febra si am fost la pediatra si mi-a zis ca a racit iar, de unde le culege nu stiu. El e pe tratament cu nurofen, vibrocil si aerosoli pentru tuse, iar eu am ajuns la antibiotic ca nu ma mai puteam opri din tuse, nu am dormit o noapte din cauza ei.

Mami de soricel Vlad, 01.02.2012
MTHFR C677T Homozigot


#47
Matzaila_81

Matzaila_81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.655 mesaje

Postat 17 martie 2013 - 05:16

suzieq, a racit si Tudor la noi dar pediatra ne-a dat untratament foarte complex si uite ca azi a fost a doua zi si aproape a fost ok copilul,mucii s-au imputinat si a tusit doar de cateva ori.
Noi avem aerosoli, adrenalina cu flixotide, siropel si picaturi cu antibiotic in nasuc plus tantum verde in gat. Sa vad maine cum ne va fi desi e 3 noaptea si nu s-a trezit niciodata pana acum.
cealalta pediatra nu ne dadea tratament asa complex xi trageam si cate o saptamana cu o viroza. Asta de acum insa e super, mereu ni l-a pus pe picioare in cateva zile si fara antibiotic.

Si mie imi era dor de forum.

Mamica de Matzalic grasunel

#48
mihaelaradu

mihaelaradu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 737 mesaje

Postat 17 martie 2013 - 10:52

[s][s][s]



La multi ani, Albert Cristian! Sa ai viata lunga si binecuvantata!!



[s][s][s]




Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela

Exista un singur copil frumos in lume , iar el apartine fiecarei mame.

http://flowerspeaking.wordpress.com/

#49
mihaelaradu

mihaelaradu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 737 mesaje

Postat 17 martie 2013 - 11:21

Nu pot sa cred!!!

Am scris ditamai mesajul, va raspunsesem fiecareia si cand am dat enter, s-a sters tot [q][q][q] Hai ca o iau de la capat:

Letitia multumim de umar [:D] Ai vazut ce frumos a inflorit casuta noastra in ultimul timp [:D]

Suzieq in timpul saptamanii trecute am alergat intre birouri si functionari de am ametit cu totul. Si acum suntem intr-un punct din care nu stim incotro sa o apucam. Foarte complicata situatia cu fostul proprietar al afacerii si proprietarul cladirii de unde inchiriem spatiul. Efectiv ne plimbam in jurul unei cozi si nici nu stim daca in final, totul va fi bine sau va trebui sa ne mutam din spatiul ala.

DrAnca cum a fost botezul? Pina la urma cum ai procedat? Eu chiar ma gandeam cat o sa se intinda un botez inceput la ora 13?!?! Cred ca ora 20 era ok pt voi sa va retrageti, in conditiile in care, probabil, nici bebelusul botezat n-ar fi rezistat atat, nu?[:D] Oricum , sper ca v-ati distrat.
Ia zi tu, de ce regreti ca te-ai mutat la casa? Nici eu nu prea as vrea; singurul motiv ar fi curtea si as mai putea tine cate un animalut pt Iris si viitorii ei frati, in cazul in care vor exista [:D]

Lexi un copanel?!?! BRAVO!! Iar ne-ati luat [:D] Eu ma gandesc acum cu ce creste fiica-mea si creste bine, zic eu. Ia uitati cum am stat cu kg intre ultimele 2 controale:
24 ianuarie: 8.875 kg
13 martie: 9800/9.900 kg (au cantarit-o imbracata, dar cu pampersul schimbat atunci si initial a aratat 10 kg si ei au scazut 200 gr)

Fetelor cu bulgarasi virusati, varicelosi (Elina) sau cu alte problemute, va doresc sanatate!!!

Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
Exista un singur copil frumos in lume , iar el apartine fiecarei mame.
http://flowerspeaking.wordpress.com/

#50
adc

adc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 565 mesaje

Postat 17 martie 2013 - 12:20

La multi ani, Cristian!

Acum ca si ultimul bulgaras a implinit anul, cine doreste se poate ocupa de mutarea subiectului la scutece [bibe]
Nu stiu daca se mai preda stafeta in cazul asta, pe vremuri se mergea direct la scutece, trecerea e mai mult simbolica acum.

Noi suntem bine, in sfarsit am gasit si sursa problemelor. Dupa ce 6 zile Cristi a avut febra si usori muci, in a 7 a zi i s-a scurs ceva din urechiusa si am ajuns la orl. Aici mi-au spus ca e otita, lichid acumulat in spatele timpanului, si ca evolutia e de ultima ora, mai ales ca dr de familie verifica urechiusele de fiecare data. Nu am inca analiza secretiei din urechiusa, dar dr era sigura ca e infectie, ceea ce s-a si confirmat cumva, rezultatul nu s-a eliberat dupa 24 de ore, probabil se lucreaza antibiograma.

Ca tot discutam despre cand e necesara/contraindicata administrarea de antibiotic, em tras niste concluzii avand copiii mei ca baza de studiu.
Bineinteles ca nu stiu si nu pot sustine ca asta se aplica si la altii.
- Daca febra tine mai mult de 3-4 zile si nimic nu se amelioreaza doar cu antitermice, undeva e o infectie ascunsa
- Daca picioarele/manutele sunt reci atunci cand febra incepe sa creasca, la fel, a fost infectie/puroi pe undeva, la viroze le ardeau si mainile si picioarele
- Daca copilul e vioi chiar si cu febra mare, a cam fost viroza, sau ceva trecator
- Daca cel mic era terminat, bleg si somnolent chiar daca doar subfebril, asta a anuntat ceva nasol, de cele mai multe ori infectii respiratorii.



____________________________________________
Where there is a will there is a way.

Mami de Andra (18.02.2006) si Cristian (4.02.2012)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -