Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lamurire pt Laura


103 raspunsuri la acest subiect

#101
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 21 martie 2013 - 00:03

Citat:
citat din mesajul lui Aqai

Te-am inteles. dar din pacate nicaieri in lume nu cred ca poti gasi tot ce-ti doresti tu + securitate financiara. cred ca sunt reduse optiunile.

ar fi nevoie de o securitate (cum sa zic,a cetateanului) la nivel de orasel mic / sat, arhitectura europeana veche sau skylineri nou-nouti americani dupa preferinta, salariu de capitala, ca sa nu locuiesti la periferie ca atunci tot ghetou si hoti ai pe langa tine...

Aici zambete gasesti pe strada cate vrei, primesti ajutor daca cazi pe strada, dar relatiile inetrumane vor fi majoritatea la nivel superficial. e un trade-off tare pacatos.

cred ca oriunde in lume stai trebuie sa alegi ce ajunge la tine si ce nu, din ceea ce poti controla, si sa-ti controlezi bine optica.

uite, am vazut recent god bless america. http://www.imdb.com/title/tt1912398/

multe-s exagerari, multe sunt realitati, multe justifica actul asta de a omori in stang asi in dreapta fiindca ai sentimentul ca esti prins in capcana si nu ai cum sa scapi

si pe de alta parte, de foarte multe ori poti sa spui: dar de ex programele tv (unul din lait-motivele filmului) nu trebuie lasate sa iti influenteze viata in asa fel. sau nu tre' sa-ti pui patul de la dormitor fix pe peretele comun al duplexului. in fine, aberez daca nu ati vazut filmul, dar perceptia e o chestiune relativa alterabila in functie de atitudine.

anyway, ca sa nu mai butonez aiurea, inteleg ce spui tu acolo si sunt complet de acord, doar ca repet, e tare greu sa le gasesti pe toate la un loc...







_______________________


Ai o viziune foarte partiala a lucrurilor.
Sunt si in Canada (cred, sunt sigura), zone linistite la periferie unde nu esti in ghettou, cu oameni care nu traiesc din omorit pe cineva, cu lume cu salarii corecte, se gasesc si pediatri care iti dau programare in 3 zile daca e nevoie, totul e sa stii sa cauti, sa soliciti si sa platesti.



#102
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 21 martie 2013 - 00:32

Mik, cu siguranta gresesti. Nu vorbeam in postul meu neaparat despre ce ofera Canada, ci doar ca oriunde in lume asa o imbinare e de nisa.

daca ma uit strict la mine si viziunea mea, pai eu locuiesc intr-o zona linistita, dorm cu usa de la garaj larg deschisa uitata de mine, sau cea de la intrare, am liniste, nu e trafic nebun, am o gramada de zone verzi.... daaaar costa mult. si salariile noastre nu sunt la nivel de mare metropola. asta spun, ca e greu sa ai si linistea, si siguranta, si slariul si expunerea etc. nu imposibil.



_______________________

#103
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 29 martie 2013 - 16:34

Sorry, acu' am dat de subiectul asta. A inceput furtunos si continua lin si interesant. Mi-a placut ce a scris Marina [flo] despre Africa, e atit de adevarat ca e victima prejudecatilor, precum si România este.

Si nu pot sa n-o sustin pe Buflea [pup], in promovarea Bucurestiului. Cind eram in România, imi placea Bucurestiul ca era Capitala (cu "C" mare, da?), animatie, teatre, filme, totul incepea si se sfirsea in Bucuresti. Apoi, erau parcurile, maaaari, sa te tot plimbi. Imi amintesc de o dimineata de ianuarie, eram studenta, si in loc sa ma opresc la Romana, sa merg la facultate, am coborit la Aviatorilor si m-am plimbat prin Herastrau. Era 9 dimineata si ningea asa de frumos, ca la munte. Cind am venit ultima data in Bucuresti, acum 3 ani, parca am avut o revelatie, m-am indragostit de cladirile vechi din centru si de prin jurul pietii Victoria. Sincer, nu dau (multe) cladiri din Paris pe vilele din strada Paris.

Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -