Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

voi plescaiti cand mancati??


92 raspunsuri la acest subiect

#21
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 07 martie 2013 - 15:19

La noi la masa mai plescaie ocazional copiii, si barbata-meu e primul care le atrage atentie. Nu m-am confruntat cu problema asta pana acum (eu nu pleoscai, si nici barbata-meu, din fericire), dar sincer, nu dati cu pietre, nu cred ca m-ar deranja atat de mult incat sa nu pot manca [:I]. Eu una nu le aud nici macar pe fete cand plescaie, dupa cum spuneam, barbatul e ala care le face imediat observatie (o fi din cauza ca's intr-o ureche la propriu, sau ca's atat de lesinata de foame seara ca ai putea trage cu tunul langa mine si n-as auzi [pofta]?!).
Ca si obicei, e urat, dar acum probabil depinde de fiecare persoana, si de importanta care i-o acorda.

Pe mine nu cred ca m-ar deranja atat de mult pleoscaitul, cat ideea in sine, el sa faca ceva ce stie ca mie imi displace atat de mult, eu sa-i spun de mii de ori si totusi sa nu ia nicio masura sa remedieze asta. Mi s-ar parea o lipsa de respect fata de mine, dar repet, nu pleoscaitul, ci faptul ca nu ar face acel minim de efort ca sa nu-mi creeze o stare continua de disconfort mie.


#22
Mada

Mada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 865 mesaje

Postat 07 martie 2013 - 15:32

Si pe mine m-ar deranja asa ceva, mai ales ca i-ai tot atras atentia din cate spui, e chiar urata din partea lui.

Mama lui ce zice? [:D]

In schimb ce ziceti de trasul furculitei printre dinti (a mancarii) nu cu buzele, e groaznic, e la fel ca si plescaitul si multttiiii o fac.

Oribil!

Mada, un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004 si cu Rares Daniel 19 dec 2008

#23
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 07 martie 2013 - 15:39

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

La noi la masa mai plescaie ocazional copii, si barbata-meu e primul care le atrage atentie. Nu m-am confruntat cu problema asta pana acum (eu nu pleoscai, si nici barbata-meu, din fericire), dar sincer, nu dati cu pietre, nu cred ca m-ar deranja atat de mult incat sa nu pot manca [:I]. Eu una nu le aud nici macar pe fete cand plescaie, dupa cum spuneam, barbatul e ala care le face imediat observatie (o fi din cauza ca's intr-o ureche la propriu, sau ca's atat de lesinata de foame seara ca ai putea trage cu tunul langa mine si n-as auzi [pofta]?!).
Ca si obicei, e urat, dar acum probabil depinde de fiecare persoana, si de importanta care i-o acorda.

Pe mine nu cred ca m-ar deranja atat de mult pleoscaitul, cat ideea in sine, el sa faca ceva ce stie ca mie imi displace atat de mult, eu sa-i spun de mii de ori si totusi sa nu ia nicio masura sa remedieze asta. Mi s-ar parea o lipsa de respect fata de mine, dar repet, nu pleoscaitul, ci faptul ca nu ar face acel minim de efort ca sa nu-mi creeze o stare continua de disconfort mie.



corect...cu atat mai mult cu cat persoana respectiva stie si poate sa-si controleze "naravul" atunci cand mananca in public, de fata cu altii...

zicea bine cineva : aceste obiceiuri/maniere sau mai degraba lipsa lor vin din frageda copilarie, din modul in care parintii au fost atenti si perseverenti in corectarea acestor obiceiuri care nu fac casa buna cu codul bunelor maniere, din ceea ce au vazut copiii la parinti si la cei din familie.

si sotul meu are astfel de scapari : nu plescaie cand mananca, insa isi ridica si intinde bratele/coatele nu-stiu-cum, de n-ai loc sa mananci langa el, zici ca da din aripi; si nu se lasa pana nu baga dejtele in mancare, macar nitel sa bage un pic de paine in sos sau sa ia o bucatica de carne, desi lucrul acesta se poate face foarte bine si usor cu furculita.
degeaba imi racesc eu gura, de fapt m-am lasat pagubasa de ceva timp, prefer sa nu mai bag in seama ce face la masa, ca ma enervez degeaba.
poate ca si eu am obiceiuri care ii enerveaza pe altii, cine stie? (desi, la cat sunt de tipicara si calculata, e mai greu sa ma prinzi in default...).
asa a vazut el in familie (toti fac asa, fara exceptie), asa face, bine ca macar in public se controleaza cat de cat (adica nu mai baga degetele in mancare/farfurie, dar tot nu-si tine mereu coatele si mainile pe langa corp, atunci cand e la masa, mai scapa cate un cot vecinului de masa [:D])

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#24
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 07 martie 2013 - 17:26

Ii poti cumpara "codul bunelor maniere" sau ii poti da linkurile in care sunt prezentate bunele maniere la masa ... http://maniere.go.ro/masa.html

Eu una comentez, cand se pleoscaie langa mine, de la unii am pretentia sa se corecteze, adica de la pruncul personal pe care ma simt obligata sa-l educ, dar de la altii am inceput sa nu mai am nici o pretentie ... socreli, alte cunostinte, colegi din alte culturi.

De la sot ... as avea pretentii. Clar. La cat sunt de apucata de streche uneori .. cred ca i-as pune supa in cap intr-o zi.



eu

Mihai

#25
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 07 martie 2013 - 21:12

MACARIE, eu in locul tau, nu as mai manca la masa cu el si nici nu i-as pune in farfurie. Oare cum ar reactiona daca ar ramane singurul cu farfuria goala ? Daca ii place sa plescaie, sa plescaie de unul singur in fata farfuriei goale. [8D] Tu si copiii mancati in sufragerie, lasati-l pe el in bucatarie, cu craticioarele cu mancare, pe aragaz.



Alizee*

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


#26
Natasa

Natasa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.248 mesaje

Postat 07 martie 2013 - 21:43

Citat:
citat din mesajul lui Alizee*

MACARIE, eu in locul tau, nu as mai manca la masa cu el si nici nu i-as pune in farfurie. Oare cum ar reactiona daca ar ramane singurul cu farfuria goala ? Daca ii place sa plescaie, sa plescaie de unul singur in fata farfuriei goale. [8D] Tu si copiii mancati in sufragerie, lasati-l pe el in bucatarie, cu craticioarele cu mancare, pe aragaz.



Alizee*

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.




Urmeaza sa mai primeasca sfatul "divorteaza, eu una nu as putea sa stau cu unul care plescaie". Da, e urat, e neplacut, dar sigur asa plescaia si cand l-a cunoscut, oamenii nu se schimba pentru ca se casatoresc...

#27
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 07 martie 2013 - 21:50

Ha-ha, chiar ar fi interesant ce reactie ar avea sotul, daca i-ar spune MACARIE, ca vrea divorteze fiindca plescaie la masa. [:D]

Alizee*

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


#28
eimotto

eimotto

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 232 mesaje

Postat 07 martie 2013 - 22:31

Nici eu nu suport asta. Am colegi la birou care o fac si evit sa manac odata cu ei. La fel, nu puteam manca cu bunicul meu, asteptam sa mance el si apoi mancam eu [ups]. Copiilor le facem observatie mereu cand manaca si pelscaie/sorb (desi parca sorbitul nu ma deranjeaza asa mult).
La fel am o problema cu mancatul marului ... cand ii aud pe colegi mancand mar (la calculator) imi vine sa ma tavalesc pe jos... in rest pot sa rontaie orice, nu am probleme[alcool]

O colega cu care am discutat despre asta mi-a spus ca sunt eu mai stresata, ca ea nu a remarcat ca x si y plescaie, de unde am dedus ca de fapt nu o streseaza...

Mamica de Iulia Eleni(06.02.2004) si Yannis Victor (09.04.2007)




#29
dia_filipas

dia_filipas

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.661 mesaje

Postat 08 martie 2013 - 00:20

E intr-adevar tare scarbos sa plescaie cineva langa tine, la noi mama e cea care face asa, si e foarte neplacut.
Daaar, cum zicea cineva, pentru mine, trasul cu dintii a mancarii din furculita/lingura e insuportabil. Mi se strapezesc dintii si ma trec fiori, la propriu... Fata mea mai mare si sotul fac asa amandoi. Doamne ce sunet....[bang]

__________________________
Dia,cu Miruna povestitoarea (15.07.2008) si Sofia exploratoarea (21.11.2011) [loveyou]

Cand vei cadea, eu voi fi mereu acolo!
Cu drag, Podeaua.


#30
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 08 martie 2013 - 01:30

ati vazutMasterchef US? Mi se parea tare sexy cum manca italianul[:D]

Multe pers. ciudate s-au adunat la topicul asta[:D] Ma alatur si eu, ca ma calca pe toti nervii tzatzaitul dintilor. sunetul ala enervant scos de cineva caruia i-a ramas ceva printre dinti si considera ca varianta cea mai buna este sa incerce inlaturarea prin vid---adica tzatzaiala, sau suprtul dintilor sau alte denumiri comice.
Gretos!
In rest n-am treaba, si zau daca Buddy Valastro plescaie! Eu nu imi amintesc sa il fi auzit vreodata, si ma uitam la toate emisiunile lui, zilnic.[:D]

**Fur is for petting***

http://www.facebook....tiicaini?ref=ts
http://www.facebook....100001793812916



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -