Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Buburuze de 2013(22)!Felicitari Danina,Casandralin


197 raspunsuri la acest subiect

#21
liza79

liza79

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 05 martie 2013 - 11:31

Eu am intrerupt pe la 18 saptamani, dupa care am luat Aspirin cardio pana la 30 de saptamani, si apoi nimic. E adevarat, m-am lasat pe mana dr. Avram, care are un pic alta parere decat dr. Uscatescu... insa in cazul meu nu s-a intamplat nimic rau. Si oricum, asa ma sfatuisera si medicul cu care am facut FIV, si cel care imi monitorizeaza sarcina.

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 38+ [fetita]

#22
tusferi

tusferi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 618 mesaje

Postat 05 martie 2013 - 11:50

Aha, deci tu ai intrerupt mult mai devreme. O sa vad azi ce imi zice hematoloaga, dar din cate am vazut hematoloaga mea, e mai degraba genul dr.U. Cea la care ma duceam inainte era mai gen dr Avram, dar nu mai lucreaza la RM.

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

[gravired] 33+ cu [fetita] si [baietel]

#23
liza79

liza79

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 05 martie 2013 - 12:21

Ei, eu am un singur bebe, am inteles ca la sarcinile gemelare e un pic alta poveste, adica un pic mai complicat, si mai rar se renunta la Clexane.

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 38+ [fetita]

#24
emilia.m

emilia.m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.662 mesaje

Postat 05 martie 2013 - 12:39

Hello fetelor.

Cosmi, am uitat sa te felicit pt bebe grasun [:D]

Eu azi fac 35 sapt in cap.

Ma apuc sa-i scriu un mail Dr U sa vedem ce imi zice (daca va avea timp sa imi raspunda la mail) referitor la Clexane.

De intrerupt, chiar daca n-am gemeni, nu-l intrerup acum.

Evident ca si mie imi e teama de ce s-ar putea intampla daca la sa zicem 5 ore dupa injectie m-ar apuca contractiile.

Mi-e teama deasemenea de eventualitatea in care s-ar grabi pitica si ar vrea sa dea ochii cu lumea exterioara in perioada 22-29 martie, cand medicul meu nu-i in tara.

Dar daca se intampla cumva ceva neprevazut voi vedea la momentul respectiv ce si cum. Maine merg la medicul de familie sa imi dea o noua reteta de Clexane si de azi intr-o saptamana merg la medicul meu sa ma vada, o sa am fix 36 sapt si o sa imi spuna daca facem ceza la 37 sapt sau daca totul e ok cat sa rezist pana la 39 sapt si o sa imi dea nr de tel ale altor medici cu care va vorbi in prealabil sa fiu asigurata in caz ca bebe se razvrateste si vrea sa vina asap.

Doamne ajuta sa fie bine!



[gravi] 35+ [fetita] Anna Patricia

http://bazar.desprec...N-CHITARA-CANTO

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.



PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic



#25
iuliajurdi

iuliajurdi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 134 mesaje

Postat 05 martie 2013 - 12:57

Tudoralexa,pai este adevarat ca lovenox se prescrie cu succes pe afara iar in romania se prescrie clexane dar astea sunt doar denumiri comerciale,substanta activa este una si aceeasi. Mie medicii de la Necker(cel mai pro institut din Franta,are ca principal obiect de activitate sarcinile cu probleme si copii nascuti si nenascuti tot cu probleme)mi-au spus,asta dupa multe analize desigur ca nu este indicat sa mai fac lovenox/clexane dupa 35 de saptamani,ma gandesc ca atunci vor vrea sa intervina,sincer ei vroiau sa intervina de saptamana asta daca nu ma stabilizam dar multumesc celui de sus ca sunt mai bine;
Aaaa,ca tot am vorbit de Necker,acum este in cercetate o metoda care se aplica de ceva vreme prin State si unde se va stabili ADN-ul copilului fara a se mai recurge la amniocenteza,se va afla totul doar cu o priza de sange matern.Sper ca de la anul Ministerul sa aloce fondurile necesare si sa se puna in aplicare,costurile sunt mai mult decat triple comparativ cu o amnio.

Violeta,niciodata nu mi-as fi dorit sa fiu o gravida care sufera si care traieste in incertitudine dar Dumnezeu a ales asa,Sarah a fost un accident,foarte dorit este adevarat care si-a ales un moment un pic dificil pentru mama ei.Si a venit atunci cand credeam 99.99% dupa cum imi spuneau unii medici, ca nu va mai veni niciodata si apoi in ciuda tuturor problemelor mele,primele trei luni am fost alimentata artificial(sarcina toxica,extrem de toxica)s-a incapatanat sa traiasca. Si atunci daca un sambure de om a fost in stare sa lupte pentru viata,sacrificiul meu este minim in comparatie cu al ei. <3

Tusferi,Liza,Emilia va multumesc pentru sfaturi,de fapt,va multumesc la toate si sa dea cel de sus sa ajungem toate cu bine la termen.
Va pup pe toate si nu aveti idee cat de bine imi face sa vorbesc cu voi,chiar daca aici imi este infinit mai bine decat in Romania asa ma mai apuca cate un dor de casa,asa ma apuca o nostalgie de plang cate o zi intrega pentru ca da,indiferent cat de bine ne-ar fi noi suntem straini si vom fi intotdeauna considerati straini indiferent de cat de bine ne-am integra,chiar daca acum am primit cadou o suma considerabila(de la stat)pentru a cumpara cele necesare bebelusului,sincer,as fi preferat cadourile modeste ale prietenilor mei si poate hainutele folosite ale copilasilor din familie....gata am terminat cu scrisul ca iar ma apuca nostalgia.
[pup]



Octavian 09/12/1995
Sarah 32+

#26
tusferi

tusferi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 618 mesaje

Postat 05 martie 2013 - 13:00

iuliajurdi [flo][flo][flo][flo]

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

[gravired] 33+ cu [fetita] si [baietel]

#27
tudoralexa13

tudoralexa13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 212 mesaje

Postat 05 martie 2013 - 13:42

Emi si dr meu lipseste in aceiasi perioada[:D]
Cand m-a anuntat mi-au cazut plombele.
Tocmai atunci ar trebui sa se intample nasterea daca ar merge totul ca la carte.
Poate programam cu vreo cateva zile inainte si apuc sa nasc cu el.
Noroc ca face echipa cu un dr super ok si ma lasa pe maini bune.



[gravi] 35+ AMR 3S [fetita] [baietel]

#28
cos_minutza

cos_minutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.842 mesaje

Postat 05 martie 2013 - 14:16

Hello burtici!!!

Multumesc pt felicitari.[flo]

Sangerari gingivale si nazale(nu grave,mai mult chegulete de sange si rareori o mica hemoragie) si eu am din cand in cand si nu sunt pe Clexane.

Iulia multe flori pt tine[asia][flo][flo][flo]

Tusferi,Liza,Alexa,Mara,Felicitas,Emi si tuturor multi pupici!!!

Eu trebuie sa gatesc ceva insa am o lene de apropae ma doare[:D][:I]

O zi frumoasa!


Cosmi [gravi] 34+ [baietel] David Andrei
AMR max. 6sapt!!![colegi]
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare[ruga]



"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott



#29
felicitas

felicitas

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.180 mesaje

Postat 05 martie 2013 - 14:25

Cosminuta felicitari pentru bb grasunel!
Fetele pe Clexane si cu alte problemute. O sa jungeti cu bine sa va tineeti bebei in brate![pup]
Mara cam asa ma simt si eu ca tine. A mai coborat burtica si tot am dureri pee la sale , mi se mai lasa uneori pitica pe col de numa.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
[gravi]37 saptamani+ AMR 3 s[fetita]

#30
emilia.m

emilia.m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.662 mesaje

Postat 05 martie 2013 - 15:38

Iulia... eu lucrez in fiecare zi cu dragii de francezi. Am o "dragoste" de nedescris pentru ei... deci sa nu incep sa torn aici sentimentele ca nu-i frumos sa vorbesti urat de fata cu femei gravide si copii mici [:I]. Pe scurt, te inteleg de ce nu te simti bine printre ei, eu mai am cand si cand cate o delegatie de cate o saptamana in Franta si mi-e asa urat cat sunt acolo si abia astept sa ma intorc...



[gravi] 35+ [fetita] Anna Patricia

http://bazar.desprec...N-CHITARA-CANTO

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.



PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -