Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Klebsiella si calprotectin crescut bebe de 3 luni


11 raspunsuri la acest subiect

#1
angelique_19

angelique_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.172 mesaje

Postat 02 martie 2013 - 20:20

Nici nu stiu de unde sa incep cert este ca bebele meu a inceput sa aiba scaune cu mucus si firisoare de sange.Am mers la n medici,am facut n analize totul perfect doar klebsiella pneumoniae si calprotectin crescut.Unii ne-au spus ca trebuie tratata klebsiella si ca datorita klebsiellei i-a iesit calprotectinul mare.Altii ca are intoleranta la proteina din laptele de vaca,deci fara lactate,oua si carne de vita.Am incercat sa ii dam antibiotic pe gura insa a avut un scaun urat siam intrerupt.Am fost internati 8 zile la Grigore Alexandrescu unde a facut antibiotic intravenos si pe gurita scaune cu firicele au fost vreo 3 pe perioada spitalizarii.Acum suntem de 2 zile acasa cu antibiotic pe gurita si au aparut iar firicele in kk mult mai putin.O explicatie a fost ca aceasta bacterie actioneaza asupra vilozitati intestinului si ca pana se vindeca posibil sa mai apara firicele dar mai rar.Curios este ca am facut 2 coproculturi in care apare klebsiella inainte de internare iar in ziua internarii am facut alta care este negativa deci inainte de antibiotic.Nu mai stiu ce sa mai cred si unde sa mai ma duc,lactate nu mai mananc de o luna,am nuitat bebe e alaptat exclusiv.Ati patit asa ceva?E normal ca in timpul tratamentului sa mai aiba scaune.Va marturisesc ca sunt la capatul puterilor si in pragul unei depresii ca nici un medic nu reuseste sa imi de-a o explicatie.Voi incerca sa ajung la dr. Stanciu de la budimex.Nu stiu cat am fost de coerenta,sunt tare speriata.

Mamica printului Stefan Lucian

#2
lacramioara2

lacramioara2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 03 martie 2013 - 12:07

Citat:
citat din mesajul lui angelique_19

Nici nu stiu de unde sa incep cert este ca bebele meu a inceput sa aiba scaune cu mucus si firisoare de sange.Am mers la n medici,am facut n analize totul perfect doar klebsiella pneumoniae si calprotectin crescut.Unii ne-au spus ca trebuie tratata klebsiella si ca datorita klebsiellei i-a iesit calprotectinul mare.Altii ca are intoleranta la proteina din laptele de vaca,deci fara lactate,oua si carne de vita.Am incercat sa ii dam antibiotic pe gura insa a avut un scaun urat siam intrerupt.Am fost internati 8 zile la Grigore Alexandrescu unde a facut antibiotic intravenos si pe gurita scaune cu firicele au fost vreo 3 pe perioada spitalizarii.Acum suntem de 2 zile acasa cu antibiotic pe gurita si au aparut iar firicele in kk mult mai putin.O explicatie a fost ca aceasta bacterie actioneaza asupra vilozitati intestinului si ca pana se vindeca posibil sa mai apara firicele dar mai rar.Curios este ca am facut 2 coproculturi in care apare klebsiella inainte de internare iar in ziua internarii am facut alta care este negativa deci inainte de antibiotic.Nu mai stiu ce sa mai cred si unde sa mai ma duc,lactate nu mai mananc de o luna,am nuitat bebe e alaptat exclusiv.Ati patit asa ceva?E normal ca in timpul tratamentului sa mai aiba scaune.Va marturisesc ca sunt la capatul puterilor si in pragul unei depresii ca nici un medic nu reuseste sa imi de-a o explicatie.Voi incerca sa ajung la dr. Stanciu de la budimex.Nu stiu cat am fost de coerenta,sunt tare speriata.

Mamica printului Stefan Lucian


Uf Angelique, nimeni nu stie sa iti raspunda?

Mamica lui Achim Ioan, 21.11.2012

#3
Miriluta

Miriluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.272 mesaje

Postat 03 martie 2013 - 13:55

Citat:
citat din mesajul lui angelique_19

Nici nu stiu de unde sa incep cert este ca bebele meu a inceput sa aiba scaune cu mucus si firisoare de sange.Am mers la n medici,am facut n analize totul perfect doar klebsiella pneumoniae si calprotectin crescut.

Mamica printului Stefan Lucian



Doar Klebsiellae deja o chestie foarte serioasa. Miruna a fost infectata cu Klebsiella cand avea 8 luni. Am stat internate 2 saptamani in spital si a primit tratament intravenos combinat: antibiotic si cefalosporine. Noi am fost aproape sa o pierdem pe Miru. In unele studii, rata de mortalitate in cazul unei Klebsiella netratate corespunzator e de 50%.

Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)

#4
mihaela_i

mihaela_i

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 575 mesaje

Postat 03 martie 2013 - 13:56

Baietelul meu a avut klebsiella de la cateva saptamani. Era 98% din flora bacteriana doar klebsiella. Nu i-am dat antibiotic. A facut tratament cu enterol si biotics baby timp de o luna. A scapat asa. Dupa aia i-am mai dat protectis o luna. Si s-a rezolvat. Dupa antibiotic flora bacteriana e cam distrusa. Trebuie probiotic din ce stiu eu. Discuta cu medicul pediatru despre dat un probiotic. Normal ar fi trebuit sa-ti recomande sa ii dai inca de cand ai inceput tratamentul cu antibiotic din ce stiu eu.

mama lui Daniel (23/07/2011)

#5
angelique_19

angelique_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.172 mesaje

Postat 03 martie 2013 - 15:15

Miriluta poti da mai multe detalii.

Mihaela ii dau probiotice de 2 luni.Bece al tau ce simptome avea?

Mamica printului Stefan Lucian

#6
mihaela_i

mihaela_i

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 575 mesaje

Postat 03 martie 2013 - 15:42

Dani al meu facea caca de 12-14 ori pe zi. Spumos, apos uneori, galben. Evident, nu lua bine in greutate. Plangea f mult. Din 24 ore dormea cam 5 ore.
Ce probiotice ia bebele tau? Sa stii ca probioticele nu au efect instant. La noi a durat cam 2 luni pana sa aiba caca cat de cat normal. I-adevarat ca nu era cu sange. Nu as astepta nici eu sa fiu in locul tau ci as mai face investigatii. Si as repeta analizele: coprocultura si coprocitograma.
Apropos: in urma acestei probleme am fost mereu in urma cu greutatea desi in primele lui zile de viata a fost papacios. A avut probleme cu cruditatile pana dupa un an, a fost sensibil cu burtica in general. Trebuie sa fii constienta de faptul ca nu va fi usoara diversificarea si ca recuperarea dupa asa ceva va fi mult mai lunga decat pana arata bine caca.

mama lui Daniel (23/07/2011)

#7
angelique_19

angelique_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.172 mesaje

Postat 03 martie 2013 - 18:15

Mihaela bebe al meu a luat binisor in greutate,nu a avut febra niciodata-nu a vomitat da#259; nu avea s#259;une cu firisoare nu banuiam nimic.Kk face destul de legat doar ca e cu mucus.Deocamdata pana luni mai avem antibiotic si protectis o luna de acum incolo.M.a pus pe ganduri msj Mirilutei

Mamica printului Stefan Lucian

#8
lacramioara2

lacramioara2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 04 martie 2013 - 02:00

Citat:
citat din mesajul lui angelique_19

Mihaela bebe al meu a luat binisor in greutate,nu a avut febra niciodata-nu a vomitat da#259; nu avea s#259;une cu firisoare nu banuiam nimic.Kk face destul de legat doar ca e cu mucus.Deocamdata pana luni mai avem antibiotic si protectis o luna de acum incolo.M.a pus pe ganduri msj Mirilutei

Mamica printului Stefan Lucian

v-ati externat, Angelique?

Mamica lui Achim Ioan, 21.11.2012

#9
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 04 martie 2013 - 03:21

Miriluta, unde avea copilul tau Klebsiella? In scaun. in urina, la plamani, in sange? Gravitatea depinde si de organul care e infectat.

Angelique, cauta un medic competent si care sa fie dispus sa vorbeasca cu tine, sa te lamureasca. De un gastroenterolog pediatru ai nevoie. Poti sa mergi si la dr Stanciu, mie mi-a facut impresia unui medic competent dar cam grabit.

#10
angelique_19

angelique_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.172 mesaje

Postat 04 martie 2013 - 08:36

Da Lacramioara suntem acasa mai avem antibiotic azi.Bebe e vioi si rade toata ziua dar scaunele cu firicele ma ingrozesc desi dr mi a spus ca nu e problema daca apar mai rar.Astept rezultatul la copro dar e facuta in timpul tratamentului.

Lavi am fost si la gastroenterolog,nici eu nu mai stiu pe unde am fost si nu sunt doua pareri la fel.

Aveti idee dupa cat timp de la terminarea antibioticului pot repeta coprocultura?

Mamica printului Stefan Lucian


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -