Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Perfidul Albion - sau despre ipocrizie


618 raspunsuri la acest subiect

#21
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 28 februarie 2013 - 20:50

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii
Ah Nadia, theoretic ai dreptate insa sunt doar cuvinte care suna bine. Politically corect. Exact genul de discurs theoretic despre respectul fata de gaina pe care o vom manca la pranz. Genul de discurs care pana la urma gaseste vinovati greierii cand sunt mancati de vulpe si lupii vinovati ca nu repecta oile, si tot asa ...Politica discurului gol nu duce nicaieri ...din pacate. [flo]
Ok, de mine-i numa' gura, eu recunosc, dar TU ce faci? Te duci sa-ti expui parerea in fata guvernului romaniei, te duci sa aperi romii si sa le ceri TU drepturile acelor nescoliti discriminati? Sau numai dai din gura pe DC si deschizi nspe subiecte cu aceeasi tema? Ce crezi ca rezolvi? In afara de a lasa impresia de mare patrioata si iubitoare de drepturile omului? In afara de a posta pe DC, faci ceva palpabil??? Sau doar te dai cu fundu' de pamant ca Daily Mail a publicat niste poze REALE! din Romania?________________________________________Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!VICTORIA

#22
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 28 februarie 2013 - 20:55

Victoria, eu stiu ca orice roman de orice etnie are aceeasi sansa la munca - ca orice roman de etnie daco-romana - in Romania - da ca e serios si isi vede de treaba. Chestia asta ca unii sunt discriminati e deja consumata mental. Cine discrimineaza pe cine? Eu cunosc tigani romani avocati de success, artisti de success ... ca in orice tara, orice tigan roman, daca munceste, are aceeasi sansa ca orice alt roman.
Toti stim asta de fapt ... si de fapt nu mai support sa aud lectii de astea - cum ca ne discriminam tiganii chiar de la romani.
Cine e serios si munceste, ajunge departe, cine nu munceste si fura ajunge in maghernita - dupa o tura de inchisoare. Asta e viata.



#23
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 28 februarie 2013 - 20:56

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii
Ah Nadia, theoretic ai dreptate insa sunt doar cuvinte care suna bine. Politically corect. Exact genul de discurs theoretic despre respectul fata de gaina pe care o vom manca la pranz. Genul de discurs care pana la urma gaseste vinovati greierii cand sunt mancati de vulpe si lupii vinovati ca nu repecta oile, si tot asa ...Politica discursului gol nu duce nicaieri ...din pacate. [flo]
Macar lupul nu da vina pe cioban...________________________________________Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!VICTORIA

#24
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 28 februarie 2013 - 20:57

Victoria, nu trebuie sa iei reactia mea ca ceva personal. Nu ma cert cu persoana ta, ci am o diferenta de opinie cu niste idei. Incearca si tu sa abordezi discutia ca atare si nu personal. Atat. [flo]



#25
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 28 februarie 2013 - 20:59

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii
Victoria, nu trebuie sa iei reactia mea ca ceva personal. Nu ma cert cu persoana ta, ci am o diferenta de opinie cu niste idei. Atat. [flo]
Mirela, nu am luat deloc personal. Desi, cred ca mesajul meu pare agresiv, dar sincer nu asa suna in mintea mea. [flo]________________________________________Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!VICTORIA

#26
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 28 februarie 2013 - 21:03

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii
Victoria, eu stiu ca orice roman de orice etnie are aceeasi sansa la munca - ca orice roman de etnie daco-romana - in Romania - da ca e serios si isi vede de treaba. Chestia asta ca unii sunt discriminati e deja consumata mental. Cine discrimineaza pe cine? Eu cunosc tigani romani avocati de success, artisti de success ... ca in orice tara, orice tigan roman, daca munceste, are aceeasi sansa ca orice alt roman.Toti stim asta de fapt ... si de fapt nu mai support sa aud lectii de astea - cum ca ne discriminam tiganii chiar de la romani. Cine e serios si munceste, ajunge departe, cine nu munceste si fura ajunge in maghernita - dupa o tura de inchisoare. Asta e viata.
Sincer, ma pufneste rasul. Cred ca esti naiva (si nu o spun cu rautate). Tu crezi ca daca se prezinta o Doamna Popescu si Frosina cu 7 fuste colorate la un interviu, Frosina are vreo sansa sa primeasca acel loc de munca? NO WAY! Nici intr-o mie de ani! Chiar daca ar avea exact aceeasi experienta cu Doamna Popescu... hai sa fim seriosi, Mirela. Patronul se uita la cum te prezinti, la ce porti. Haina face pe om, din pacate...________________________________________Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!VICTORIA

#27
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 28 februarie 2013 - 21:05

Eu poate nu vad corect, ca altfel nu-mi explic.
Da, pozele sunt corecte, sunt din Romania...dar oare ziaristii aia erau ingrijorati de situatia tiganilor? Se vrea un articol care sa sensibilizeze opinia publica la problemele lor?
Sau este doar un (alt) articol care pune ostentativ egalitate intre tigani si problemele lor cu romanii care se pregatesc de exod?
Ca de-abea au trecut cu calul-vaca din Romania, care n-a fost din Romania...dar despre ceva de soi din Romania n-au stire?
N-am inteles de asemenea de ce trebuie sa apar eu drepturile tiganilor?
Si inca ceva, Nadia: nu-s vreun patriot deosebit, insa chiar nu sunt de acord cu afirmatia "Am aratat Europei (si nu numai) ca suntem hoti si profitori!". Si asta pentru ca eu nu-s hot si profitor, desi sunt roman. Asta o spun asa, nu ca m-ar interesa parerea englezilor, n-am o parere prea grozava despre ei, cu sau fara Daily Mail.

Totusi, pana la urma cum e cu Daily Mail? E o fituica, sau ziarul anului?

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#28
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 28 februarie 2013 - 21:07

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii
Victoria, eu stiu ca orice roman de orice etnie are aceeasi sansa la munca - ca orice roman de etnie daco-romana - in Romania - da ca e serios si isi vede de treaba. Chestia asta ca unii sunt discriminati e deja consumata mental. Cine discrimineaza pe cine? Eu cunosc tigani romani avocati de success, artisti de success ... ca in orice tara, orice tigan roman, daca munceste, are aceeasi sansa ca orice alt roman.Toti stim asta de fapt ... si de fapt nu mai support sa aud lectii de astea - cum ca ne discriminam tiganii chiar de la romani. Cine e serios si munceste, ajunge departe, cine nu munceste si fura ajunge in maghernita - dupa o tura de inchisoare. Asta e viata.
Mergand pe ideea asta, SUA are presedinte african-american. Dar pentru asta, negri tot sunt discriminati. Aia din ghetouri. Trebuie muuuuuuuuulta determinare si multa munca sa iasa cineva (ca e negru in SUA, ca e rom in Romania) din ghetou si sa ajunga ceva in viata. Lor le e mult mai greu decat mie sau tie. desigur ca stilul de viata, educatia de acasa isi spun cuvantul.________________________________________Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!VICTORIA

#29
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 28 februarie 2013 - 21:09

nadia - dar de ce nu s-ar imbraca si spala Frosina pentru un interviu?
Normal ca daca vine Popeasca si frosina in fuste, la un post de sefa de tura - as allege pe Popeasca daca mi se pare mai buna.
Daca tie iti vine la un concurs de babysitter o canadianca spalata si eleganta si o frosina in fuste - care e prima reactie?



#30
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 28 februarie 2013 - 21:11

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Eu poate nu vad corect, ca altfel nu-mi explic.Da, pozele sunt corecte, sunt din Romania...dar oare ziaristii aia erau ingrijorati de situatia tiganilor? Se vrea un articol care sa sensibilizeze opinia publica la problemele lor?Sau este doar un (alt) articol care pune ostentativ egalitate intre tigani si problemele lor cu romanii care se pregatesc de exod?Ca de-abea au trecut cu calul-vaca din Romania, care n-a fost din Romania...dar despre ceva de soi din Romania n-au stire?N-am inteles de asemenea de ce trebuie sa apar eu drepturile tiganilor?Si inca ceva, Nadia: nu-s vreun patriot deosebit, insa chiar nu sunt de acord cu afirmatia "Am aratat Europei (si nu numai) ca suntem hoti si profitori!". Si asta pentru ca eu nu-s hot si profitor, desi sunt roman. Asta o spun asa, nu ca m-ar interesa parerea englezilor, n-am o parere prea grozava despre ei, cu sau fara Daily Mail. Totusi, pana la urma cum e cu Daily Mail? E o fituica, sau ziarul anului?"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Rufus, nu cred ca e important DE CE Daily Mail a publicat acele fotografii. Important e ca asta se intampla in Romania si ca nici guvernantii nici romanii de rand nu fac nimic sa schimbe situatia.________________________________________Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!VICTORIA


Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -