Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Oscars 2013


29 raspunsuri la acest subiect

#1
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 25 februarie 2013 - 19:09

Gata, stim si castigatorii ... deschid subiectul asta sa comentam aici despre filmele Oscarului, pe masura ce le vedem.

Incep eu cu festivitatea.

M-am bucurat pentru Ben Affleck, foarte talentat baiatul asta si mi-a placut cum ii tremra vocea la final ... mie imi plac oamenii astia mai oameni, nu aia perfecti ...

De aia mi-a placut mult de Jennifer Lawrence ...care s-a redresat extrem de bine dupa ce a cazut, in drum spre podium ...stiati ca are numai 22 de ani ? Wow !!! Mi se pare foarte matura pentru 22 de ani.
Am vazut conferinta de presa de dupa Oscaruri ... mai nene, sa stiti ca nu degeaba ziaristica a devenit o profesie si mi-e clar ca nu oricine o poate practica ... erau niste papagali de ziaristi in sala ...daca nu i-au pus nist eintrebari de iti sta mintea in loc, cica :

I: "ce ati simtit cand v-ati impiedicat ?"
JL: cum adica ce am simtit ? ce poti sa simti ? jena si mi-a venit
sa spun un cuvant pe care nu il pot spune aici dar incepe cu F ...

I: Nu vi se pare ca ati reusit cam repede in cariera ? Ca la numai 22 de ani ati fost aleasa sa jucati roluri care v-au adus o nominalizare si acum un OScar ?
JL: Ce vrei sa spui cu intrebare aasta ? NU, normal ca nu mi se pare ... am avut noroc dar succesul nu este niciodata prea devreme.

I: Cu ce a fost diferit Oscarul de anul asta fata de cel de acum doi ani cand ati fost nominalizata dar nu ati castigat ?
JL: Cu faptul ca anul asta am castigat

[bang] ... si tot asa ...

D.D. Lewis - superb .. mi-a placut gluma cu Margaret Thatcher ... in plus am auzit comentarii despre Lincoln, cica il imita perfect la voce, perfect ...(eu nu am vazut Lincoln)

Am avut emotii pentru filmul de animatie ...si Brave si Wreck it Ralph au fost superbe ... desi mi-a placut mai mult al doilea, eram sigura ca ia primul, a avut mai multa profunzime primul si nu a copiat asa ideile llui Pixar.

Adele - imi place de mor de ea, mi s-a parut atat de frumoasa si are o voce atat de clara si profunda ... imi pare bine ca a parasit-o prietenul ala al ei acum cativa ani ca sa fie descoperita ca artist ... cand ma gandesc ca intra in aceeasi categorie cu Taylor Swift imi vine ameteala.

Barbara Streisand - nu mi-a placut ... mi s-a parut ca s-a fortat rau sa cante "Memories" car erecunosc ca nu e un cantec usor de cantat, dar cred ca i s-a cam expirat vocea ... in plus nu mi-a placut cum era imbracata, la 60 de ani ai ei, asa de decoltata si cu parul ala a la Ileana Cosanzeaza ...bad, bad, bad ... lasa ca vad eu Fashion Police azi si va spun daca criticii sunt de acord cu mine [:)]

Despre prezentator - frmusel de pica acest Seth Mcfarlane, canta bine, este creatorul serialului Family Guy ... mie mi-a placut dar reviews sunt mixte spre proaste - cica s-a cantat prea mult, s-a glumit cu glume vechi si rasuflate ... mie mi-a placut.

Cat despre filme : eu nu am vazut decat Silver linings playbook care nu m-a dat pe spate, am explicat de ce ... dar intentionez sa vad acest film Amour si Lincoln ...

Daca ati mai vazut din filmele Oscarului, va deschid usa aici [:)] spre comentarii caic a fost un an bogat in filme bunii, zice presa.

#2
Donia

Donia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.910 mesaje

Postat 25 februarie 2013 - 20:11

Citat:
citat din mesajul lui buflea

I: Cu ce a fost diferit Oscarul de anul asta fata de cel de acum doi ani cand ati fost nominalizata dar nu ati castigat ?
JL: Cu faptul ca anul asta am castigat



Ha, ha, perfect raspuns! [:-)))]
Dar intr-adevar, ce intrebari jenante...

Mi-a placut si mie Seth MacFarlane, de fapt imi place si Family Guy tare mult. Doar cantecul cu 'We saw your boobs' mi s-a parut putin aiurea, mai ales vazand reactiile actritelor care erau mentionate in cantec.

M-am bucurat pentru Jennifer Lawrence, mi se pare grozav ca la 22 de ani are 2 nominalizari si un premiu. Pentru mine ea a fost o surpriza deosebit de placuta in The Silver Linings Playbook, a facut un rol bun.
Seth MacFarlane spunea ca Jennifer ar fi spus "indiferent daca pierd sau castig, ma simt onorata doar pentru simplul fapt ca Meryl Streep nu a fost nominalizata" :))

Mi-a placut si Ben Affleck, spontan si sincer, era tare emotionat... si mi-a placut ca a mentionat si Canada in discurs [:)] Acum va trebui sa vad si filmul, din cate se vorbeste pe aici actiunea de salvare a americanilor se datoreaza canadienilor si in mod special amabasadorului canadian in Iran, fara de care americanii n-ar fi avut nici o sansa.
Si Ben Affleck e la al doilea Oscar, a mai luat acum cativa ani unul impreuna cu Matt Damon pentru Best screenplay.

Daniel Day Lewis a fost grozav si el. Auzeam la radio ca e un actor 'de metoda' si asta inseamna ca in timpul filmarilor intra complet in rol, 24 de ore din 24, si sta imbracat ca personajul pe care il joaca, mananca asa cum se manca in epoca respectiva etc. De aia glumea Seth spunand ca daca Daniel ar fi vazut un cell phone in timpul filmarilor ar fi zis "Oh, my God!!! Ce-i asta???" [:D]
Citeam aseara ca a refuzat o multime de roluri care i s-au propus, printre care rolul din Philadelphia (pentru care Tom Hanks a luat Oscarul), Aragorn din Lord of the Rings, rolul principal din Pacientul Englez.

Barbara Streissand nu mi-a displacut... nici nu pot sa zic ca mi-a placut, desi cred ca are o voce deosebita, dar in schimb m-a disperat Jennifer Hudson, mi s-a parut ca a tipat cat au tinut-o plamanii, chiar am dat TV-ul mai incet ca ma gandeam ca trezesc copilul.

Nu stiu daca vreau sa vad Lincoln neaparat, cu siguranta o sa vad Argo si tare mult imi doresc sa vad Life of Pi.


#3
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 25 februarie 2013 - 21:26

Ma leg de raspunsurile tale ca sa mai comentez din spectacol [:D]

Citat:
citat din mesajul lui Donia
Mi-a placut si mie Seth MacFarlane, de fapt imi place si Family Guy tare mult. Doar cantecul cu 'We saw your boobs' mi s-a parut putin aiurea, mai ales vazand reactiile actritelor care erau mentionate in cantec.


Cand s-a cantat cantecul cu "boobs" pregateam pachetul cu mancare a copiilor de a doua zis, asa ca nu am fost atenta ...dar am auzit comentarii de dimineata ca a fost cam "inappropriate" ... ce exact spunea in cantecul ala, sau care a fost scopul ?

Citat:
citat din mesajul lui Donia
Seth MacFarlane spunea ca Jennifer ar fi spus "indiferent daca pierd sau castig, ma simt onorata doar pentru simplul fapt ca Meryl Streep
nu a fost nominalizata" :))

Hahahaaha - ce tare e asta ...
Apropo de Maryl Streep, arata fenomenal ... sunt curioasa ce o sa spuna alea azi la Fashion Police, dar arata pur si simplu fantastic, ii venea atat de bine coafiura aia, ii lumina fatza ...superb.
Maryl Streep a fost de multe ori pe lista neagra la Fashion Police si de multe ori am fost de acord cu ei, nu prea le are cu moda ...dar este asa un icon in lumea filmului, ca pana si aia o criticau asa, cu jumatate de gura si cu cuvinte indulcite ...
Mie imi place teribil de ea - desi am o parere cu care multa lume nu e de acord - si anume ca este genul de femeie obisnuita ca infatzisare (deloc frumoasa) cu un talent imens si extrem de slefuit (are master in dramaturgie). In afara de Mamma Mia care a fost mai mult decat mediocru, nu cred ca sa fie un film de-al ei care sa-mi fi displacut ...si pentru ca tot se vorbeste la un subiect paralel, in Doubt, pentru care a fost nominalizata la Oscar (nu mai tin minte daca l-a si luat) a facut un rol fantastic ...

Citat:
citat din mesajul lui Donia
Si Ben Affleck e la al doilea Oscar, a mai luat acum cativa ani unul impreuna cu Matt Damon pentru Best screenplay.

Da, da, da ... stiu asta, pai asa au aparut amandoi in lumea entertainment-ului, cu scenariul pentru "Good Will Hunting", avea 26 de ani si nici o boaba de expereinta in domeniu.

Citat:
citat din mesajul lui Donia
Daniel Day Lewis a fost grozav si el. Auzeam la radio ca e un actor 'de metoda' si asta inseamna ca in timpul filmarilor intra complet in rol, 24 de ore din 24, si sta imbracat ca personajul pe care il joaca, mananca asa cum se manca in epoca respectiva etc. De aia glumea Seth spunand ca daca Daniel ar fi vazut un cell phone in timpul filmarilor ar fi zis "Oh, my God!!! Ce-i asta???" [:D]

Interesant, nu stiam asta si ii aduc aminte de gluma pe care nu am inteles-o [pup]

Citat:
citat din mesajul lui Donia
Barbara Streissand nu mi-a displacut... nici nu pot sa zic ca mi-a placut, desi cred ca are o voce deosebita, dar in schimb m-a disperat Jennifer Hudson, mi s-a parut ca a tipat cat au tinut-o plamanii, chiar am dat TV-ul mai incet ca ma gandeam ca trezesc copilul.

Am scapat-o pe J. Hudson ... dar despe B Streisand, cred ca antipatia mi se trage si de la un interviu cu Piers Morgan unde mi s-a parut atat de insipida, fara naturalete, total, dar total lipsita de simt al umorului, prea controlata in ce spunea ...

Apropo de Life of Pi, tare imi place de Ang Lee ... mi se pare ca are asa o sensibilitate unusual pentru un barbat. In plus este un emigrant care a ajuns atat de sus si am tot respectul pentru asta.

P.S. dar ce este cu acest "Amour" care pentru un film strain mi s-a parut ca a primit extrem de multe nominalizari ... si un Oscar.



#4
Donia

Donia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.910 mesaje

Postat 25 februarie 2013 - 23:27

[tube][/tube]

Asta-i cantecul cu pricina. In principal enumera diferite actrite care au aparut topless in filme... Meryl Streep in nu stiu ce film, Naomi Watts in alt film, Charlize Theron etc. Ma rog, pe la final tot m-a bufnit rasul cand i-a venit randul lui Kate Winslet "in Hamlet, in Titanic, in The Winner, in Iris si in whatever filmezi in momentul asta".
Undeva am citit asta: "Perhaps the comedian was making a sly nod to the recent memo that warned against Grammy nominees exposing themselves at the awards."


Amour m-a confuzionat putin, ca a fost prezentat ca un film austriac... de limba franceza? Inteleg ca e povestea unui cuplu in varsta, in care sotia doreste sa moara dupa ce sufera un accident vascular. Cred ca e interesant, doar ca am de-a face prea mult cu asta la servici ca sa vreau sa mai vad asa ceva si in timpul liber.




#5
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 26 februarie 2013 - 00:50

Citat:
citat din mesajul lui Donia
Asta-i cantecul cu pricina. In principal enumera diferite actrite care au aparut topless in filme... Meryl Streep in nu stiu ce film, Naomi Watts in alt film, Charlize Theron etc. Ma rog, pe la final tot m-a bufnit rasul cand i-a venit randul lui Kate Winslet "in Hamlet, in Titanic, in The Winner, in Iris si in whatever filmezi in momentul asta".
Undeva am citit asta: "Perhaps the comedian was making a sly nod to the recent memo that warned against Grammy nominees exposing themselves at the awards."

OMG !!! Acum am ascultat cantecul ...OMG !!! [:-)))][:-)))]
Wow !!! ... nu cred ca a fost primit prea bine, ce de nume mari si ce de boobs ... nu cred ca toata lumea are simtul umorului ... oare or fi intrebat-o pe H. Winselet inainte ? Wow !!! Hahahahahah ....

P.S. Si eu am sesizat ca Amour este un film austriac vorbit in franceza. O fi austriac dupa producatori (aia care au dat banii) si poate dupa director.

#6
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.039 mesaje

Postat 26 februarie 2013 - 01:39

Io sunt in plina faza Adele. Am descoperit-o relativ recent, recunosc, dar imi place din ce in ce mai mult: cum rade in hohote, cat este de directa si de plina de viata, ca a facut un copil atat de tanara, fara sa se teama ca ii pune in pericol cariera...
Iar Skyfall cred ca merita Oscarul, este o piesa care va rezista in timp.

#7
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 26 februarie 2013 - 12:00

Singurul film de la Oscaruri pe care l-am vazut, so far, e "Django Unchained" si mie una mi-a placut fff mult, iar Cristoph Waltz a meritat intr-adevar premiul. La acest film mi-au mai placut mult: coloana sonora, rolul lui DiCaprio (Mr. Candie). Chiar si Jamie Foxx s-a potrivit in rol. Nu mi-a placut insa Kerry Washington (Broomhlida), nu prea si-a intrat in rol, i se potriveste mai bine Olivia Pope din "Scandal". Intentionez sa vad "Argo" si "Life of Pi" cat de curand. Nu ma atrage ideea de a viziona "Lincoln", pentru ca nu-mi plac filmele istorice in general, dar voi incerca. De asemenea as vrea sa vad "Amour", "Les Miserables" si "Silver Linings Playbook", dar la astea nu ma grabesc. In rest, nu m-am uitat la ceremonie (nu aveam cum, la noi era ora 3.30), am vazut acum video-ul cu "We saw your boobs" si mi s-a parut amuzant [:D]. Nu prea inteleg reactiile negative ale actritelor...

"Un copil se naste cu nevoia de a fi iubit - si nu trece niciodata peste ea" F.A. Clark

Mami de [cavaler] Denis (17.06.2006)

#8
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 26 februarie 2013 - 12:50

eu am fost uimita sa vad ca la 22 de ani Jennifer nu numai ca a castigat, dar a mai fost nominalizata si acum 2 ani!!! deci... va fi de urmarit fata asta.

Mi-a placut si gluma cu "The story was so top secret that the film's director is unknown to the Academy. Ben, they know they screwed up" hahahaha [:D]

M-am bucurat pentru Daniel_Day Lewis, unul dintre favoritii mei all time. si Cristoph Waltz, si Tarantinoooo!!!

#9
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 26 februarie 2013 - 14:40

Am vazut si eu acum booby song. Mi se pare facut la misto si il gasesc funny. Maretele actrite care s-au strapezit trebuiau sa se gandeasca 'vai ce ma fac' ininte sa apara pieptoase in filme. Acum e istorie!

Sunt curioasa daca JL va mai juca in Hunger Games, care sunt filme de categoria B, acum ca e oscarita. Am vazut si interviul de dupa si mi-a placut teribil de ea. Nu pot sa ma pronunt cum e ca actrita, ca am vazut-o doar intr-un film. Stiti cine au folst celelalte nominalizate?

Ioana, mami de zambarici

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!



#10
Donia

Donia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.910 mesaje

Postat 26 februarie 2013 - 18:06

Presupun ca JL a semnat un contract initial pentru toate filmele din seria Hunger Games, iar daca nu ma insel al doilea o sa apara candva la sfarsitul anului asta, deci e deja foarte avansat.


Seth MacFarlane a fost criticat pentru misoginism, si pot sa inteleg de unde vine asta. In definitiv vedem si o gramada de actori la nudul gol pe ecrane, dar el a ales sa faca misto doar de actrite. Personal, ca femeie, mi s-ar fi parut corect sa-i ia la rand si pe actorii (barbati) care si-au aratat toate cele prin filme. In definitiv, daca nu e gay, cu siguranta ca a avut ceva placere sa vada sanii respectivi in filme... ca mai apoi sa faca pe lupul moralist si sa arate cu degetul "na, na, I saw you boobs!"
Dar... cu toate astea... tot m-a apucat rasul pe finalul cantecului, deci nu dau cu piatra [:D]

Dar a fost faina faza cu Captain Kirk care i-a spus ca nu numai ca va avea bad reviews din cauza cantecului, dar si ca peste cativa ani va intra si el (Seth) in corul de gay din Los Angeles [:-)))]
Prima parte s-a adeverit, oare va la fel si cu a doua? [:D]


Editez ca sa spun de Captain Kirk din Star Trek, pentru cine nu a vazut showul... a aparut pe un ecran, se afla la bordul navei lui si spunea ca a calatorit in timp ca sa il ajute pe Seth. I-a aratat criticile on-line de a doua zi, i-a spus ce a facut prost si il sfatuia cum sa drega lucrurile.




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

  • Ecooo

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 17:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -