Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Viata in Germania si Elvetia - cap. 85


233 raspunsuri la acest subiect

#21
Alina

Alina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.461 mesaje

Postat 25 februarie 2013 - 18:24

Ziua buna,fetele!

Simonna,fetele ti-au zis foarte bine,aeroportul din München e relativ mic si nu prea ai cum sa te ratacesti.Calatorie placuta!


As vrea sa intreb mamicile cu copii mai mari,cum e latina sau cum si cat de grea este ca vorbitor de romana? Pana acum,la engleza si germana nu ne-a solicitat pt ca se descurca ea la cel mai inalt nivel dar eram linistita ca se poate baza pe ajutorul nostru insa la latina...vai de noi [:D]. Nu-mi ziceti de latina pe care am facut-o noi in clasa a 8 a ca mare lucru nu-mi amintesc [:D] si faceam putin,cred ca o ora/sapt. Sotul meu nici nu a facut latina ci franceza.

Azi avem sedinta de info la gimnaziu,merg dar e mai mult sa vad unele amanunte legate de numarul de ore,etc.La noi,d-ra al ales deja demult latina,ii si place si e absolut necesara pt ce vrea sa faca in viitor.Franceza va face din clasa a 7 a insa nu stiu daca la fel de intens dar oricum o mai poate face si in alte conditii daca nu e suficient cat va fi la scoala.

Sanatate tuturor bolnaviorilor!

Alina,mami de 2 copii minunati


#22
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 25 februarie 2013 - 18:50

Alina, eu am facut 3 ani latina in liceu, dintre care 2 seriosi. Usoara nu e, dar nici bau-bau. Are o gramatica cu multe multe multe reguli si exceptii, ca orice limba ----latina [:D]. Mie mi-a placut si impresia mea e ca iti usureaza invatatul altor limbi si ca f multe limbi (inclusiv germana) isi bazeaza gramatica pe cea latina. E o materie insa de care trebuie sa te tii cu invatatul, pt ca nu o auzi in jur sa "mai prinzi" pe urma cite ceva (cum e la italiana sau engleza). Pt cine vrea sa faca pe urma libmi sau istorie, e musai! Pt cine vrea stiinte, poate sa sare cu eleganta peste [:D].

------------------
Still looking for pieces of heaven...


#23
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 25 februarie 2013 - 18:54

Avem un prieten elvetian, care a studiat latina. I-am trimis o data un mesaj in romana si a inteles aproape tot (dar el vorbeste si franceza, asa ca nu stiu daca si asta la ajutat).

Sanatate multa bolnaviorilor !



#24
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 25 februarie 2013 - 19:19

Alina, eu am facut 3 ani latina in liceu, dintre care 2 seriosi. Usoara nu e, dar nici bau-bau. Are o gramatica cu multe multe multe reguli si exceptii, ca orice limba ----latina [:D]. Mie mi-a placut si impresia mea e ca iti usureaza invatatul altor limbi si ca f multe limbi (inclusiv germana) isi bazeaza gramatica pe cea latina. E o materie insa de care trebuie sa te tii cu invatatul, pt ca nu o auzi in jur sa "mai prinzi" pe urma cite ceva (cum e la italiana sau engleza). Pt cine vrea sa faca pe urma libmi sau istorie, e musai! Pt cine vrea stiinte, poate sa sare cu eleganta peste [:D].

------------------
Still looking for pieces of heaven...


#25
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 25 februarie 2013 - 19:29

Domnitzelor, tocmai am am plecat din Hanover, frumos frumos..nu am gasit linia rosie, minunat cum garile astea sunt in centru orasului nu scapi nik. Mi-ar fi trebuit mai multe ore..


Miri, atunci sunt indreptatiti[pk]

#26
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 25 februarie 2013 - 20:12

hallo nemtoaicelor

si la noi bantuie virusi in casa, nu stiu pe cine sa trag la raspundere. cred ca sotul, el a dat tonul vineri, fix in ziua cand avea liber si trebuia sa faca una alta prin casa. ieri copila a facut febra dimineata la 5 avea deja 39,7. a zacut pe canapea si pe fotoliu, dar pe seara ia trecut. azi ma luat pe mine, am o stare.... sper sa nu fac febra.
in rest avem zapada ptr tot anul, si ptr cel care vine.

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!


#27
CT

CT

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 231 mesaje

Postat 25 februarie 2013 - 23:13

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Xio daca nu vreti sa va casatoriti, puteti forma Lebensgemeinschaft.
http://www.t-anwaelt...haft.267.0.html

Nu inteleg ce vrei sa zici cu asta, Lebensgemeinschaft nu e nimic altceva decat concubinajul in care am inteles ca deja traieste XIO, si dupa cum scrie la linkul dat de tine:
Citat:
Die nichteheliche Lebensgemeinschaft ist gesetzlich kaum geregelt.

Einzelne Gesetze stellen sie im Bereich der staatlichen Leistungen der Ehe gleich, um in nichtehelicher Lebensgemeinschaft lebende Paare nicht besser zu stellen als Verheiratete. Darüber hinaus ist die Rechtsprechung mit einer Angleichung an die Ehe sehr zurückhaltend.


De costat nu o costa nimic daca da telefon la TK sau la alta asigurare, insa sunt foarte sigura de faptul ca nu isi poate asigura "concubinul" in Familienversicherung.

Si dupa cum a scris deja aschiutza, Lebenspartnerschaftsgesetz se refera strict la "eingetragene Lebenspartnerschaften" (nu Lebensgemeinschaften, ca in linkul Mirilutei de mai sus) intre perechi de acelasi sex, ca-s femei sau barbati.

DidiAlex, multam de intrebare, eu am fost azi din nou la serviciu (astept sa mi se ridice statuie, da' dijaba, dom'le!), desi inca mai "behai", dar fiica-mea e sechestrata la casa, sotul era sa turbeze azi cu ea, adica amandoi sechestrati.[:D] Da' lasa ca nici eu nu am fost mai de invidiat cand saptamana trecuta eu abia imi mai trageam sufletul si s-a mai imbolnavit si ea pe langa mine si tot pe mine statea calare! In orice caz fiica-mea nu a fost azi la scoala, nici maine nu merge, poimaine inca nu stiu, dar posibil sa nu. Motivul e ca dupa ce sambata a avut cam toata ziua 37,4-37,7, dar s-a simtit foarte bine, seara am scos-o la o plimbare cu sania (a stat doar pe sanie, a facut cativa pasi pe jos, dar am zis ca e musai sa iasa la aer proaspat, nu ajunge aerisitul camerei), si duminica dimineata avea iar 38,6. In cursul zilei a scazut pana la 38,4, azi dimineata, avea iar peste 38 (parca 38,3), dupa 11 am sunat, masurase sotul pe la 10:45, atunci cica avea 37,7. Cand am venit acasa pe la 15:30 avea iar 38,3 si acum seara la culcare 38,7. Nu inteleg nici eu ce e cu oscilatiile astea, insa simt ca innebunesc. De azi dimineata are si un soi de "Stockschnupfen" si a inceput sa si tuseasca. Auzisem de la o alta mama a carui fiu a avut gripa (confirmata prin test) si l-a tinut doua saptamani, ca o saptamana a fost tintuit la pat si dupa o saptamana au inceput mucii si tusea. Pare sa fie cam la fel si la fiica-mea, doar ca la ea in ritm mai rapid, ca de obicei.[8D]

Alina, manualul de latina din clasa a VIII-a il am langa mine in raftul de carti.[:D] Latina facuta atunci s-a rezumat in mare la gasirea asemanarilor dintre latina si romana, aici se face ca orice alta limba straina, cu gramatica, traduceri, "conversatie" etc.

Eu sper ca fiica-mea sa mearga mai spre directia stiintelor exacte, sa nu aiba de a face cu limbi moarte.[:D]

Christa

#28
Alina

Alina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.461 mesaje

Postat 26 februarie 2013 - 01:09

Buna seara,fetele!

Marcia,da,si fiica-mea a zis la fel dupa prezentarea lb latine la scoala ca avea senzatia ca i se vorbea in romaneste [:D].

Aschiutza,dar ai facut ceva latina,mama mia! La ce profil se facea atata latina? Asta ne-a zis profa ca e valabil si la franceza,trebuie invatat sistematic zi de zi ca si latina.
Daaa,asa e,zice ca e f asemanatoare ca gramatica cu germana si reprezinta 60% din engleza.
Latina va face din clasa 6 pana la bac,incep cu 4 ore.Din clasa a 8 a daca alege Sprachliche Gymnazium, mai face franceza si spaniola,ambele. Anul trecut doar 2 au mai ales si franceza pe langa spaniola,directoarea ne-a spus ca e la mare-mare cautare spaniola [olala].
Pt facultatile de limbi straine,istorie,arheologie,arhitectura,drept,medicina trebuie latina.
Unele facultati din Wisenschaft cer Lateinische Kenntnisse...deci ca sa-l parafrazez pe taticul unei colege de-a fiica-mii, daca alegem latina nu facem nimic rau [:D].

CT,in seara asta,m-am intretinut cu mai multi parinti care ziceau ca au facut franceza in scoala dar sustineau ca nu mai stiu nimic,nu mai stiu sa vorbeasca si gramatica nici atat [:D].Asa si eu si am invatat inca din copilarie franceza,baga bunica mea cu polonicul in capul meu si acum pricep tot dar de vorbit..ioc [:D].Si sotul meu a facut franceza si mai demult a avut un examen de franceza si zicea ca ii vine sa vorbeasca in romaneste pe care o cunoaste acum mult mai bine [:D].
Am zis mai sus de ce vrem latina,e mai mare flexibilitatea alegand asta, copila noastra avand inclinatii vizibile spre uman.
Mi-ar place si mie sa mai am cartea de latina,nu-mi mai amintesc absolut nimic din ea [:D].
Directoarea ne-a zis ca procentual e cam asa: 53% aleg franceza si 47% latina si nu ma asteptam ca e asa mica diferenta.




Alina,mami de 2 copii minunati


#29
Alina

Alina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.461 mesaje

Postat 26 februarie 2013 - 01:18

Sa va mai zic o chestie care m-a marcat intr-un fel.Unul din profii care a tinut prezentarea lb latine a pus o plansa la retroproiector de pe care a citit:limbile latine sunt italiana,spaniola,franceza si portugheza...d-l,de ce ai uitat romana?[:D][alcool]

Peste alte vreo 5 planse,a aparut una unde era scris ceva si in romaneste dar nu a citit si lumea nu a remarcat, normal...asa ca la final,vorbind cu mama unei fetite, s-a mega-minunat ca romana e limba latina pt ca domnul profesor nu ne-a spus si nici nu era trecut pe plansa...no comment [bang].

Alina,mami de 2 copii minunati


#30
CT

CT

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 231 mesaje

Postat 26 februarie 2013 - 01:22

Citat:
citat din mesajul lui Alina

Mi-ar place si mie sa mai am cartea de latina,nu-mi mai amintesc absolut nimic din ea [:D].

http://okazii.bookbl...pogh-a122475782
http://www.okazii.ro...nica-a117206990
http://www.okazii.ro...iii-a-a61057383
http://www.anticaria...ca__153552.html

Komm auch du, greif zu! [:D]

Christa

P.S. La gimnaziu unde predau eu (Beruflichs Gymnasium - Wirtschaft) se fac engleza si spaniola ca limbi straine.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -