Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

M-am hotarat.............adoptie(88)


201 raspunsuri la acest subiect

#191
ranena08

ranena08

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 02 aprilie 2013 - 21:51

buna fetelor,

va felicit pentru decizia de a schimba in bine viata unui puiut si a voastra.

am o intrebare: aveti idee daca este obligatoriu casa ai o camera pentru copil?
Noi de exemplu avem ap de 2 camere si deja avem un copil. ne gandeam sa locuiasca amandoi in aceeasi camera.
Eu nu mai pot sa fac copii si cum nu vrem sa-l lasam pe prichindel singur si iubim mult copii, vrem sa-i daruim un fratior.

Deasemenea, noi putem alege daca sa fie fata sau baiat?

multumesc

Fericirea e in tine. Caut-o!

#192
mikaia

mikaia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 02 aprilie 2013 - 22:23

Buna seara. Multumesc pt raspunsuri. Nici nu stiu cum sa facem, avem o casa la vreo 14 km de locul de munca, dar inca nu e gata, adica construim la ea, deci as putea sa aduc vorba despre asta? In eventualtatea unei intrebari din partea lor sau sa atasez de la inceput autorizatia de constructie a locuintei? E o tampenie de ce sa conteze atat de mult unde stai, poti sa inchiriezi ceva mai mult de o garsionera dupa ce reusesti sa adopti, dar ma rog ei sunt sefii .... in toata aceasta poveste, nu stiu cum o sa facem, eu nu pot inchiria mai mult de o garsoniera, sper sa mearga asa, adica sa ma ajute faptul ca am in constructie o casa. Oricum cer atat de multe, incat nu mai primeaza interesul copilului. Un copil abandonat nu are nevoie de nu stiu ce casa, bani sau mai stiu eu ce, are nevoie de iubire si parinti care sa il adore. Noi cei care adoptam nu vrm decat un bebe pe care sa il iubim si pe care sa il crestem corect si sanatos. Verifica cineva cate camere sau daca are proprietate parintele care il abandoneaza? Oricum trim in romania si orice este posibil. Scuze pt literele sarite, dar sunt super nervosa pe chestia asta cu spatiul de locui. Sper sa nu am probleme in acest sens. Oricum ce va voi cel de sus se va intampla. Apropo, oare daca am intrebari si neliniste in ceea ce priveste procesul de adoptie voi fi sfatuita corect si cu bun simt de cei de la directie? Sau sa nu astept prea mult de la ei? Voi cum ati perceput peronalul drectiei? Mulumesc si mergem inainte cu speranta.[pk][flo]

tot sper

#193
printe

printe

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 223 mesaje

Postat 02 aprilie 2013 - 22:52

Mikaia iti inteleg revolta si ai dreptate, nu numai ca nu verifica nimeni si nici nu conteaza daca cei care ii abandoneaza au o locuinta care sa satisfaca nevoile copiilor, ba mai mult insista sa ii reintegreze in acele familii care dorm si cate 10 intr-o singura camera. Dar acestea sunt conditiile pentru adoptie si nu avem ce ce face decat sa ne supunem.
Insa din ce spui tu nu ar trebui sa-ti faci probleme, tocmai ce ti-am povestit de un caz asemanator cu al tau. Eu zic sa le spui din start despre casa in constructie si eventual sa le prezinti autorizatia de constructie. Sunt absolut sigura ca vor intelege si nu va fi un motiv sa nu va dea atestatul, asa ca nu mai fi suparata.


Mutatiile MTHFR C677T si A1298C ambele heterozigote, 1 sarcina oprita in evolutie la 6s, 1 FIV nereusit, sotul OATS severa

#194
mikaia

mikaia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 02 aprilie 2013 - 23:20

Multumesc mult , hai ca parca nu mai sunt asa suparata, am terminat de citit cap 1 si am plans deja dar am si simtit ca sunt unde trebuie, aici cu voi, de abia astept sa termin tot de citi din urm, chiar daca ce era atunic ca si procedura nu mai cum, mai vb maine. [pup

tot sper

#195
gabriela_tutuianu

gabriela_tutuianu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 03 aprilie 2013 - 00:57

usor - usor lucrurile se vor aseza . daca te muti in putin timp , mai poti astepta cu dosarul si-l poti depune la toamna . asta sa scapi de emotiile pe care le ai legate de locuinta . mikaia [flo]

"niciodata nu e prea tarziu"

#196
ALIAA

ALIAA

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 03 aprilie 2013 - 11:02

Mikaia, sfatul meu este sa mergeti inainte, sa le expuneti celor de la directie situatia voastra - avand in vedere ca adoptia poate dura si 1-2 sau 3 ani e anormal sa va ceara sa va mutati deja in vederea unei schimbari pe care nici ei nu v-o pot promite prea curand. Cat despre a astepta pana terminati casa - e pacat sa treaca 6 luni in care ati putea obtine deja atestatul, asteptarea adevarata urmeaza dupa aceasta perioada

parerea mea e ca veti gasi intelegere - e de inteles sa stai in garsoniera daca ai atatea cheltuieli in curs. Cei de la directie va vor lamuri din start cum sta treaba, nu cred ca va vor lasa pana in ultima clipa sa va zica ca de fapt era un impediment locuinta.

Cei de la directie nu sunt niste oameni nici mai buni nici mai rai ca altii (difera de la caz la caz din cate am observat), dar sfatul meu este sa fii precauta totdeauna, cu toate informatiile, si sa te pui in locul lor in orice moment, sa anticipezi eventuale decizii nefavorabile - desi in general nu cred ca e cazul. ei sunt niste intermediari, evaluatori, vad oameni ca noi toata ziua, numai cu asta se ocupa. Unii au copii acasa, si cu toate astea nu au foarte mare compasiune fata de cei care nu pot avea copii proprii (vezi raspunsul mecanic si insensibil, fara nuante personale - "nu sunt copii adoptabili. va sunam noi, n-are rost sa ne tot sunati, mai sunt altii inaintea dvs"

#197
danaionela

danaionela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 575 mesaje

Postat 03 aprilie 2013 - 11:44

Eu cunosc pe cineva aici in Bucuresti, care a obtinut atestatul cu toate ca locuia intr-o garsoniera. Nu a fost un impediment acest lucru, dar acuma depinde si de asistentul social. Ca sa nu ai probleme cu ei, cel mai bine este sa te duci sa-i intrebi.

#198
badryana

badryana
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 03 aprilie 2013 - 16:48

Buna ziua si bine v-am gasit....Suntem o familie ce s-a hotarat sa adopte un copilas, si v-as ruga sa imi spuneti daca acele 120 zile pana cand primesti atestatul sunt zile calendaristice sau zile lucratoare? Am depus cererea si dosarul pe 14.12.2012, cand ar trebui sa vina atestatul? Multumesc mult!


#199
mariamghicu

mariamghicu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 03 aprilie 2013 - 20:16

sunt 120 de zile calendaristice. pupici :)

#200
malex

malex

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 264 mesaje

Postat 04 aprilie 2013 - 14:21

http://www.adoptiiro...are adoptie.pdf


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -