Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Parintii fata in fata cu ... pubertatea


88 raspunsuri la acest subiect

#1
Cornelia

Cornelia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.351 mesaje

Postat 14 februarie 2013 - 16:28

M-am tot gandit daca sa deschid sau nu subiectul asta, daca sa scriu aici sau la adolescenti. Nu as vrea sa imi expun copiii, dar as ala modul general cred ca e ok. Stiu ca de-a lungul timpului au fost dezbatute diverse subiecte pe teama asta, dar poate mai sintetizam pe aici diversele aspecte pe care le implic aaparitia pubertatii la fete (asta ma roade pe mine acum) si la baieti.

Fetita mea [:D] a crescut mai repede decat ma asteptam si deja de cateva luni au aparut primele semne clare de pubertate. Ea pare pregatita, e mandra de toate schimbarile, nerabdatoare sa creasca, nu e timorata defel de transformarile care au loc in corpul ei. Ma bucura asta, pentru ca pe mine la o varsta mult mai mare decat ea, m-a lovit rau aparitia pubertatii... Si acum tot eu nu sunt pregatita.

Discutii am tot avut, apoi ea a citit prin diverse carti/reviste, vorbeste cu dezinvoltura despre subiectele care pe vremea noastra erau tabu. Stie cam tot despre pubertate, menstruatie, sex, sarcina. Eu incerc sa par relaxata cand discutam despre asta si ea crede ca sunt [:D].

Eu sper sa mai treaca macar un an - doi pana la aparitia primei menstruatii, dar ar trebui sa ne pregatim si pentru asta. Am discutat si cu doamna invatatoare care a remarcat si ea unele transformari, atat fizice cat si de dispozitie. De cateva zile o doare burtica, fara cauze clare. Invatatoarea m-a abordat si mi-a zis ca e posibil sa se apropie momentul primei menstruatii, sa fim pregatite si ca sunt deja fetite in clasa care au depasit momentul.

Ma gandesc sa ii dau un absorbant in ghiozdan pentru orice eventualitate, chit ca il va purta la ea degeaba vreo doi ani (sper eu [:D]). Daca ati trecut prin asta, mai ales la varste mici, cum s-au descurcat fetele cu igiena intima la scola, mai ales, ca ea are probleme si cu mersul la toaleta (prefera sa nu mearga deloc, ca sunt groaznic toaletele si nu se descurca sa isi tina uniforma, s anu atinga una-alta, stiti voi). Apoi, presupun ca la varste mici se recomanda totusi absorbantele si nu tampoanele interne. Chiar daca ar fi ok, nu o vad in stare sa le manevreze.

La capitolul deodorante, m-am documentat din timp. Ea foloseste acum Sebamed, dupa ce o perioada a folosit Deodorantul cristal de la DM. Variantele facute in casa de mine le-am exclus pentru ca nu am nici timp, nici inclinatie. As lua ceava natural, dar as vrea garantii ca este si eficient.

Vara asta va fi prima in care poate va fi cazul sa facem ceva cu parul axial. Si pe tema asta am citit de-a lungul timpului cate ceva, dar tot nu stiu cum ar trebui sa procedam. Daca ea nu nu va fi deranjata, as lasa-o in pace, dar mi-e teama sa nu apara comentarii ale altor copii care sa o raneasca.

Si ce ma mai doare pe mine: daca ati trecut p[rin asta, cat au mai crescut fetele de la primele semne, de la aparitia menstruatiei (stiu ca si asta s-a mai discutat [:D])). Fetita mea e inalta, mereu a fost, nu aavut vreun salt spectaculos in ultimul timp, ba chiar in ultimul an a crescut cam putin. Are 150 cm, e cea mai inalta din clasa, dar normal ca mi-as dori sa mai creasca. Nu am altceva de facut decat sa astept, dar niste statistici mi-ar prinde bine.

Apoi, sau in primul rand, cum tratati problemele emotionale, schimbarile de dispozitie etc. Eu am cam fost suparata pe ea in ultimul timp, ca e aeriana, interesele ei sunt in principal legate de baieti, idile, "cluburi" la afterschool. Stiti si voi, cred. Nu aude pe nimeni, e visatoare (adica mai visatoare decat de obicei, ca ea mereu a fost cam cu capul in nori), e imprastiata, se misca cu incetinitorul, incepe multe lucruri si nu termina mai nimic... I-am tot facut observatii, peste observatii, mi-a mai sarit mustarul. Abia de cateva zile mi-am propus sa schimb tactica (v-am zis ca sunt nepregatita [:D]).

Sa nu credeti ca sunt mama zbir. Suntem apropiate si sper sa ramanem asa, imi povesteste despre idilele ei, despre ceea ce se intampla la scoala, imi impartaseste temeri si sperante. Incerc sa nu dau cu batul in balta si i-am dat chair sfaturi despre cum sa cuceareasca baietii [alcool]. Nu are probleme la scoala, mici scapari fata de cum eram obisnuiti, dar in afara de "imprastiala" nu are nimieni ce sa ii reproseze, dimpotriva numai cuvinte de lauda aud mereu despre ea.

As aprecia orice impresii/sfaturi/pareri pe tema asta.

Edit: Fetita mea are 9 ani si jumatate

[pup]
Cornelia

#2
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 14 februarie 2013 - 16:49

Ce frumos ai scris [flo]

Cati ani are fetita ta, Cornelia ?





____________________________________________________

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,

empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi

ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,

nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.


_____________________________________________________



Au nevoie de noi:

Copiii Monicai[flo2] Alex[flo] Luca[floare3] Lorena[flo2]

U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX [flo]

Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum [floare3]

#3
Cornelia

Cornelia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.351 mesaje

Postat 14 februarie 2013 - 16:51

Are doar 9 ani si jumatate. Am editat si mai sus [pup].


#4
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 14 februarie 2013 - 17:11

Sa ti traiasca ! A mea are 8,6 ani :-) si deja ma preocupa unele probleme din cele expuse de tine.

Fie`mea citeste cu drag cartea roz pt fete, abia asteapta schimbarile :D se tot uita`n oglinda sa vada daca a mai crescut :D

Si eu ma gandeam sa-i pun acolo in geanta de anul viitor in cutiuta metalica de la librasse parca, un absorbant, sa stam linistite amandoua.

Cu epilarea ... la subsiori inca nu se impune, dar categoric o vom face la nevoie cu ceara de unica folosinta la un salon de cosmetica. Ea are probleme cu picioarele si mainile ... e mai maimuta asa si eu o tot aburesc ca va cadea :D

Ea folsoeste un deo roll din DM, AlNatura parca sau ceva de genul si e multumita deocamdata, cel preparat de mine e folosit mai putin.

Eu zic sa nu ti bati capul cu cresterea in inaltime dupa primul cm, eu am avut la 11 ani si am ajuns la 174 fara probleme :D

Cu schimbari de stari emotionale inca nu ne confruntam dar speram sa facem fatza cumva ... aici astept sfaturi [flo]



____________________________________________________

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,

empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi

ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,

nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.


_____________________________________________________



Au nevoie de noi:

Copiii Monicai[flo2] Alex[flo] Luca[floare3] Lorena[flo2]

U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX [flo]

Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum [floare3]

#5
Cornelia

Cornelia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.351 mesaje

Postat 15 februarie 2013 - 11:34

Multumesc.

Si ea a primit cartea cand a implinit 7 ani [:D], a citit-o atunci si a recitit-o de curand.

Si ea se tot oglindeste si isi studieaza partile corpului, urmarind toate schimbarile. Pe de alta parte, mai avem de lucrat la capitolul intimitate, pentru ca este prea dezinhibata sau inca prea mica [:)] si nu are nici un stres sa se dezbrace, sa umble goala prin casa in fata fratilor ei. Apoi vorbeste orice cu prietenii/rudele apropiate si deja a povestit unora despre schimbarile care s-au petrecut cu ea. Incerc sa nu o inhib, dar parca nu e nici ok sa fie chiar asa de deschisa. I-am spus ca noi putem vorbi despre orice, ca e bine ca trateaza lucrurile natural [:D], dar ca trebuie sa aiba grija de acum si sa isi protejeze mai mult intimitatea. In afara casei se comporta ok, nu e pudica, dar totusi mai atenta.

Multumesc de incurajari referitoare la inaltime. Presupun ca depinde totusi de mai multi factori. Toata lumea imi spune sa stau linistita, ca sigur va fi inalta ca tatal ei. Avand in vedere ca inca nu am vazut saltul care are loc de obicei pe la 10-11 ani, ea crescand constant, sper sa urmeze acum.

[pup]
Cornelia

#6
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 15 februarie 2013 - 11:40

La sport merge ?



Nici fi`mea nu stie ce e rusinea, mai ales ca suntem de obicei noi doua. A inteles ca atunci cand bunicu` e in zona, nu defilam nud peste tot :-) Si cum zici tu, nu o inhib, dar ne comportam :-)



____________________________________________________

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,

empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi

ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,

nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.


_____________________________________________________



Au nevoie de noi:

Copiii Monicai[flo2] Alex[flo] Luca[floare3] Lorena[flo2]

U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX [flo]

Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum [floare3]

#7
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 15 februarie 2013 - 11:42

Cornelia, sa iti traiasca fetita! Tot fetita ramane pentru tine ... oricum.
Da, pubertatea aduce multe schimbari la copii- am un baiat si vad ca se schimba de la zi la zi. Cred ca este foarte important ca parintii sa inteleaga schimbarile prin care trec ei, sa ii asculte, sa ii invite la discutie si sa fie ...cei mai bun prieteni.

Fii apropiata de fetita ta, invit-o sa vorbiti impreuna de baieteii care ii plac, faceti glume impreuna ... radeti ... spuneti barfe ... exact ca o prietena de aceeasi varsta. Cred ca este important sa ai o comunicare de la acelasi nivel cu ea.

te pup,
mirela



#8
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 15 februarie 2013 - 11:46

Eu imi amintesc de mine cand m-a lovit pubertatea ... grrr ... am fost greu de suportat, dar n-au fost victime :-)

Ref.baieti - si eu fac glume; fie`mi ii place un baietel din clasa, dar care e miiic asa si mereu glumim ce pititcanie e, a mea fiind mai mare asa :D Apoi mai sunt 2 Vlazi mai mari, dar au crescut prea mari cica si s-au uratit :D



____________________________________________________

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,

empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi

ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,

nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.


_____________________________________________________



Au nevoie de noi:

Copiii Monicai[flo2] Alex[flo] Luca[floare3] Lorena[flo2]

U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX [flo]

Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum [floare3]

#9
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 15 februarie 2013 - 13:04

Ce e cartea roz pentru fetite?
Noi inca n-am avut nicio discutie pe tema asta, nici nu vad sa dea semne de pubertate inca, baietii par sa nu o intereseze, inca mai crede in zana maseluta si mos craciun (desi are ceva dubii in ultima vreme ca ar exista cu adevarat), si face 9 ani luna viitoare.
Am incercat de vreo 2-3 ori sa discut cu ea despre pubertate dar n-a manifestat niciun interes, asa ca nu am insistat. Nici nu stiu cum e mai bine, sa o astept pe ea sa intrebe, sau sa ma folosesc de orice oportuntte. S ii explic macar cateva lucruri de baza?!

#10
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 15 februarie 2013 - 13:17

Cartea se numeste "Ce se intampla cu mine" varianta roz pt fete, albastra pt baieti.

Fi`mea stie de cm de la catelusa noastra :-) faimosii "rushi" :-)))

Si si ea crede cu vehementa in MC, zane, sirene, vampiri si cam tot ce isi imagineaza ca pote fi :-)



____________________________________________________

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,

empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi

ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,

nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.


_____________________________________________________



Au nevoie de noi:

Copiii Monicai[flo2] Alex[flo] Luca[floare3] Lorena[flo2]

U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX [flo]

Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum [floare3]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -