Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

LMA Fluturasi minunati !!! 2011 (44)


207 raspunsuri la acest subiect

#41
miki1979

miki1979

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.561 mesaje

Postat 14 februarie 2013 - 16:52

Citat:
citat din mesajul lui millie

Chiar mamici de 2 copilasi ce ziceti mai faceti unul ?



mami de 2 printese [zana] Timeea Alexandra 25. 02. 2009 si Andrada Bianca 11.04. 2011





eu in adancul sufletului cred ca toata viata voi suferi daca nu o sa-l fac si pe al treilea[:I][:D]

acum, sa vedem ce ne rezerva viata..culmea e ca in ultima perioada ma gandesc din ce in ce mai mult la posibilitatea asta...cum ne-ar fi noua in 5 si lor in 3 frati/surori, cum as avea grija de inca un sufletel..e clar, am inebunit[alcool][alcool]



mami de 2 prichindei

#42
alina06st

alina06st

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.057 mesaje

Postat 14 februarie 2013 - 16:53

Spiridusha, Felicitari! Sa fiti sanatosi!

N-am apucat sa citesc decat ultima pagina.
Vad ca vorbiti de harnicutii nostri. Si Luca e f f atent. Aduna hartiute de pe jos si le duce la gunoi. Ieri cand i-am dat jos bavetica de la gat, a luat-o el si a dus-o la bucatarie in sertar... acum sa vedem si cand va fi mare [:D]

Millie, eu am vazut in kaufland si fier de calcat si aspirator de jucarie. Eu i-am luat lui Luca maturicasi faras din acelea mici, dar tot e mai atras de cele mari [bang]
Cat despre al treilea copil, la noi e clar ca NU. Sper sa reusim sa-i crestem bine pe acestia...
Va pup!

Mami de muschetar [copil] Luca (12.04.2011) si printesa (18.07.2012) Ilinca Maria
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

#43
yvyana

yvyana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.822 mesaje

Postat 14 februarie 2013 - 17:39

Hello, mamici!

Am culcat pitica si am intrat sa vad ce mai ziceti!

Mada ti-am admirat decoratiunile din cioco [pofta][pofta] au iesit super; am incercat si eu sa fac anul trecut la motul lui L, dar mi-au iesit praf [alcool][alcool] am gasit cateva retete in care spunea sa topesti cioco pe baie de aburi si apoi s-o lasi sa se raceasca atat cat sa poti lucra cu ea, dar la mine se intarea de tot [alcool]; faptul ca ai pus si putina miere a facut-o sa fie mult mai usor de modelat, mie nu mi-a venit ideea asta [alcool] dar cred ca la tortul pentru 2 ani incerc si eu; ce reteta de tort ai facut, ca parca ziceai ca faci de cioco?[:D] Eu sint fan total cioco, pentru mine nu exista tort decat de ciocolata, cu muuuulta ciocolata [pofta][pofta]


Roxy moaaamaaa dar cat papa Anastasia![8D] Bravo voua! L a mancat de dimi niste gris cu lapte cam 150g (doar asa mananca ea laptele, ascuns in gris, clatite) apoi o jumatate de clatita goala (nu-i place umpluta cu nmk[8D]) si o canita de ceai de tei cu miere si gata, acum doarme pana la 5-6 seara si dupa papa ceva gen ori supa ori piure cu gratar de pui, mai mananca pe la 10 seara o banana (nu mereu) si asta e TOT! Eu mi-am intrebat pediatra stresata daca e f nasol ca nu mananca lapte deloc si iaurt/branza mult prea putin, mai ales ca nu-i dau nici vitamina D si mi-a zis ca L arata f bine, m-a intrebat daca mananca multe oua ca cica galbenusul are mult mai mult calciu si vitamina D decat laptele si DA, ea chiar e fan ou, ar manca zilnic daca i-as da [alcool] si ii fac omleta din 2 oua ca nu-i mai ajunge unul[:D]
Deci pentru toate mamicile care se stresau ca nu mai bea puiul lapte dimineata: L nu bea deloc lapte, doar iaurt putin si nu zilnic si e OK, isi ia calciu si vitamina D din altele.

Referitor la nr 3 [:D] si la noi ar fi in plan, dar mai tarziu, noi am fost 3 la parinti si nu ne-am plictisit niciodata desi nu ne-au dat ai mei la gradinita, am stat la bunici si mereu inventam jocuri noi, ne aliam cate 2 impotriva celuilalt sau toti 3 impotriva parintilor [:D] iar cand am inceput scoala stateam toti acasa eu fiind sefa peste toti cu cheia de gat[:D] Deci clar in 3 distractia e mult mai mare.

Acum despre specia "barbat" si eu zic precum Cami, il ai asa cum ti-l educi: de exe al meu n-a vazut la el acasa pe taica-sau facand nmk, doar se ducea si venea de la servici si considera ca asta e tot ce trebuie sa faca un barbat; socrela in schimb mergea si la servici si le facea si pe toate acasa, spalat, calcat, curat, gatit, ingrijit copii si in fiecare seara ii pregatea garderoba sotului pentru a doua zi de munca, i le calca si i le punea pe umeras, tot-tot inclusiv chiloti si sosete, el nici nu stia unde se tin in sifonier[alcool], nici vorba sa-si duca farfuria la chiuveta sau sa curete un cartof, daramite sa spele vasele sau sa duca gunoiul; idem erau si sint si ai mei [alcool]
Acum el isi calca, isi spala, face curat, aspiratul e sarcina lui cand e acasa, la o adica si gateste ceva acolo (desi nu se pricepe[:D]) deci face toate lucrurile astea fara sa fi vazut la el in casa asa ceva si fara sa-l fi invatat socrela asa; l-am invatat eu [:D]
Imi aduc si acum aminte o faza din "tineretea noastra" cand venisem de la facultate si eu si el, eram amandoi obositi si nemancati si am zis sa facem niste cartofi prajiti; eu m-am dus la bucatarie sa-i curat si el s-a pus pe canapea la TV [:D]; dupa un timp vine peste mine in bucatarie si comenteaza nu stiu ce legat de cartofi ca sa-i curat mai repede, mooammaaaa pai in momentul ala am aruncat cu ei de pereti si am facut un scandal ca si asa eram cu capsa pusa ca el se asezase comod la TV, ma si vedeam in locul lui maica-mea[alcool][alcool]

La fel si frate-mio, desi n-a vazut in casa asa ceva (ai mei erau exact precum socrii, tata nu stia nici unde-i sint chilotii, mereu o striga pe mama sa-i aduca [alcool][alcool]), el spala, face curat, isi face singur ceva de mancare, mereu isi spala vasele, uneori si cand e la mine se duce la chiuveta si-si spala farfuria, i-a intrat in reflex[:D]

Si-acum ca sa scurtez, vorba aia, "incetul cu incetul se face otetul"[:D]










Happy Mom [zana] si [gravired] S19+ [baietel]

#44
madutza_bra

madutza_bra

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.806 mesaje

Postat 14 februarie 2013 - 17:58

ce ma bucur pentru spiridusha [olala][olala][olala] Felicitari mamico!!!!



yvy, da nici taica-miu nu stia de soste si chiloti [:D]...nici acum nu stie. Tortil o sa fie asta: http://www.bucataras...lata-39630.html dar am si eu o dilema...n-am mai facut tort de cioco

Blaturile zice in reteta se coc separat. Pb mea este daca nu va iesi uscat. Crema le va inmuia putin? Oare ar tb sa le insiropez putin? Fetel cu torturile, ce ziceti? Si cand asamblez tortul va tb sa tai putin capac la blaturi? ..ca asa am vazut la regele cofetarilor [:D][:D]



Legat de al treilea copil, da eu mi-as dori, dar sotul nu. Imi fac pb in primul rand de bani..oare voi reusi sa le ofer Catalinei si lui cristi ceea ce le pot oferi acum? Nu se stie unde ne duce viata, dar am asa un scenariu in cap ca daca va fi sa mai fac un copil, va fi baiat si-l va chema Alexandru [olala][alcool][alcool]



Cozonacelul meu, Cristian Andrei

Buburuza mea, Catalina Ioana



Mada, mami fericita si implinita de [bonjovi]Cristian Andrei - 29.12.2008 si [zana] Catalina Ioana - 15.02.2011



Poze



---------------------------------------------

Ceea ce nu te doboara , te intareste!



Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!

#45
ailed_dota

ailed_dota

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.505 mesaje

Postat 14 februarie 2013 - 18:12

mada, chiar ma gandeam la tine... am vazut pe paprika, cat a adormit Andra o gramada de torturi...... eu la tortul care l-a scris mai de mult aici fac apa sau lapte amestecat cu esenta de rom si scortisoara...si il umezesc un pic. Am vazut si eu azi cum cocea blaturile separat si mi se pare mai relaxant decat sa le tai si sa gresesc...



mami de fete frumoase:



MARIA si ANDRA
si de ingeras [ruga]



Fluturasul norocos Andra-Simona(Dodo)

#46
ailed_dota

ailed_dota

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.505 mesaje

Postat 14 februarie 2013 - 18:14

yvy, mi te-am imaginat aruncand cu cartofii [:-)))]

alina, de mult vroiam sa te intreb ce mai face sotul cu degetele..



mami de fete frumoase:



MARIA si ANDRA
si de ingeras [ruga]



Fluturasul norocos Andra-Simona(Dodo)

#47
yvyana

yvyana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.822 mesaje

Postat 14 februarie 2013 - 18:19

Mada daca le coci separat clar va trebui sa le tai capac ca nu se vor mai aseza bine, in schimb daca le tai tu, chiar si mai stramb asa [:D] se aseaza perfect; eu am un cutit de paine mare si lung si cu el tai nu numai blaturile la tort ci si la unele prajituri cand e mai gros, dar in 3 n-am taiat pana acum; iar cu insiropatul nu stiu ce sa zic, eu nu le insiropez ca se inmoaie f putin de la crema de frisca, exact cat trebuie, adica nimeni nu s-a plans vreodata de torul meu ca e inecacios [:D] insa mie nici nu-mi place nmk insiropat, avea maica-mea o tactica de insiropa torturile de le facea bleasca si de atunci mi se trage[:D],

Happy Mom [zana] si [gravired] S19+ [baietel]

#48
yvyana

yvyana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.822 mesaje

Postat 14 februarie 2013 - 18:20

Citat:
citat din mesajul lui ailed_dota
yvy, mi te-am imaginat aruncand cu cartofii [:-)))]alina, de mult vroiam sa te intreb ce mai face sotul cu degetele..mami de fete frumoase:MARIA si ANDRA si de ingeras [ruga]Fluturasul norocos Andra-Simona(Dodo)
Da si eu rad acum la calc ca mi-am amintit, si faza cea mai tare este ca erm la el acasa, ca eu stateam la camin atunci [:D]Happy Mom [zana] si [gravired] S19+ [baietel]

#49
yvyana

yvyana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.822 mesaje

Postat 14 februarie 2013 - 18:31

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra


Legat de al treilea copil, da eu mi-as dori, dar sotul nu. Imi fac pb in primul rand de bani..oare voi reusi sa le ofer Catalinei si lui cristi ceea ce le pot oferi acum? Nu se stie unde ne duce viata, dar am asa un scenariu in cap ca daca va fi sa mai fac un copil, va fi baiat si-l va chema Alexandru [olala][alcool][alcool]



---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!




Mada si eu ma gandesc mult la aspectul financiar, dar pe de alta parte niciodata nu m-am gandit ca as fi avut eu o viata mai buna/copilarie daca eram doar 2 la parinti, nu mi-a lipsit nimic din strictul necesar masa/casa/haine, desi sigur le-a fost greu si lor cu 3 copii, ca pe toti ne-a tinut la facultate si toti am terminat-o pe banii lor!




Happy Mom [zana] si [gravired] S19+ [baietel]

#50
madutza_bra

madutza_bra

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.806 mesaje

Postat 14 februarie 2013 - 18:33

yvy, da, daca tpesti cioco si o lasi sa se raceasca tot tare se face..nu o poti modela. Eu la jumatate de tableta am pus o lingurita de miere, dupa ce s-a topit cioco, am amestecat bien si am lasat la racit. Cand incepi sa rupi din ea este tot cam tare, dar pe masura se o framanti in maini se inmoaie de la caldura degetelor. nu mai stiu daca am zis ca am facut si frunze [olala]. Am rupt din gradina frunze de trandafir le-am spalat am pus pe o parte cioco topita si le-am bagat la frigider. Dupa ce s-au intarit s-a desprins f frumos frunza si au ramas imprimat in cioco nervurile de la frunza [pk]



Cozonacelul meu, Cristian Andrei

Buburuza mea, Catalina Ioana



Mada, mami fericita si implinita de [bonjovi]Cristian Andrei - 29.12.2008 si [zana] Catalina Ioana - 15.02.2011



Poze



---------------------------------------------

Ceea ce nu te doboara , te intareste!



Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -