Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Strugurasi de Septembrie-Octombrie 2011 *9*


194 raspunsuri la acest subiect

#21
mihaela_i

mihaela_i

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 575 mesaje

Postat 12 februarie 2013 - 16:32

Oana, Lena: Cat ati lasa voi copilul cu febra 39 pana sa le dati ceva tare? La nurofen nu cedeaza. Novocalmin nu i-am dat. Altceva... nu inca.
A avut 40.2 iar si cu impachetari cu prosoape ude a scazut la 39-39.2 si nu mai scade nicicum. Are manutele reci acum. Il tin in camera la 21 grade f subtire imbracat. Casca ca disperatul. Mi-adormise si facuse 40.2 imediat ce-a adormit si a trebuit sa-l trezesc. De-atunci tot vrea sa-l culc si eu ma fac ca nu-nteleg. Nu mai stiu ce sa incerc. Ceai de tei cu lamaie a refuzat, mi-a impins mana si mi-a dat peste ea apoi.

mama lui Daniel (23/07/2011)

#22
oanaiasi

oanaiasi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.965 mesaje

Postat 12 februarie 2013 - 16:46

Azi fii mea a vrut sa manance in fata oglinzii. s a admirat cu mesteca &co..si eu nebuna am lasat o..[alcool]

Oana, mami de [zana]Cateri 18.09.2011

Doamne, [ruga] ai grija de noi!

#23
oanaiasi

oanaiasi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.965 mesaje

Postat 12 februarie 2013 - 17:01

Mihaela , eu as lasa -o pana ar deveni agitata, maraita, mofturoasa. Daca ar fi letargica as incerca sa o culc si sa ii monitorizez chiar si in somn temperatura (asta daca ai un termometru care iti permite sa faci asta). Daca nu as avea astfel de termometru i-as pune un paracetamol si as lasa-o sa doarma. In continuare i-as da antitermic numai daca as vedea ca nu e in apele ei. Cateri la 39 temperatura se juca de ex si atunci nu i-am dat nimic. Abia a 3-a zi de febra, inainte sa ii apara bubitele, cand am vazut ca nu mai vrea nici apa sa bea i-am bagat 1/2 de supozitor de paracetamol.

Oana, mami de [zana]Cateri 18.09.2011

Doamne, [ruga] ai grija de noi!

#24
camady

camady

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.616 mesaje

Postat 12 februarie 2013 - 17:43

Eu recunosc n-as avea curaj s-o las cu febra 40 si sa nu-i dau nimic .
Eu cand a avut eruptia de rubeola si facea febra mare i-am dat cam la 4 ore supozitor cu paracetamol alternativ cu nurofen.
Mihaela, doctorul ce ti-a spus sa-i dai?

mami de Eva Maria 24.08.2011 si Razvan Gabriel 07.07.2003



#25
Dbunny

Dbunny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.706 mesaje

Postat 12 februarie 2013 - 19:05

eu n-o las nici la 38.5º fara nimic...

alayna imi pare rau ca aveti gripa, totusi ceva paracetamol poti tu lua de la farmacie fara reteta daca-i indispusa fata, nu?

may yote Bea e scolarizata deja [:D]

lena cu ce ocazie i-ai facut analize? ce simptome ati avut? ati primit antibiotic? cum ai recolectat pisu? cu pungula sterila lipita sau?

ooka sanatate, virusi multi bata-i vina!

mihaela umbla ceva virus acu cu febra mare, la copii mici si mari, aici e jale, si cam toate sfarsesc in pneumonie :( asa ca grija mare[pup]

lali felicitari pt nepotel!

Noi ne-am revenit, am facut 2 zile de regim, noi astia mari, cei mici suporta mai usor, de fapt virusul asta stomacal la paco a tinut 2 zile, la dani o zi jumate, la Noa 4-5 ore doar...eu n-am vomat nici alte cele, dar am o burta umflata rau, si asta ca de 2 zile nu mananc bine...

Dbunny cu Daniel (23.11.2006) si Noa (1.oct.2o11)

#26
oanaiasi

oanaiasi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.965 mesaje

Postat 12 februarie 2013 - 19:11

Scaderea temperaturii cu antitermice pacaleste sistemul imunitar ca totul e ok si in felul asta prelungim durata bolii. sistemul imunitar trebuie lasat sa isi faca treaba. atata timp cat copilul nu e agitat sau letargic nu are sens sa ii dau antitermic (dpmdv) desi medicul cu sigurana mi ar zice sa ii dau.[flo]

Oana, mami de [zana]Cateri 18.09.2011

Doamne, [ruga] ai grija de noi!

#27
mihaela_i

mihaela_i

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 575 mesaje

Postat 12 februarie 2013 - 21:47

Nu raspunde la antitermice. Am incercat. Am fost cu el la doctor si i-au pus si novocalmin. Avea 39.3. Am plecat cu 36.7. Cand am ajuns acasa, in 30 min avea iar 39.
I-au facut niste analize: pe scurt sunt asa, cine se pricepe, sariti cu info va rog:

- Limfocit.
1.2
mii/µL 4.00 - 10.50
- Monocit
22.8
% 2 - 10
- Monocit.
1.2
mii/µL 0.00 - 0.60

plus cateva care tin de o usoara anemie, un pic mai putin sodiu ca mi-a vomitat (si ne-a dat sa luam hipp ors 200 - solutie de rehidratare orala cu morcov si orez plus alte cateva chestii).
A trebuit sa semnez ca nu vreau sa-l internez. Si m-am ales cu niste reprosuri ca inca mai suge. Totusi asa am reusit sa-i scad la 38 febra dupa ce ajunsese iar 39. Supt si iar supt. Si doarme acum.

mama lui Daniel (23/07/2011)

#28
mihaela_i

mihaela_i

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 575 mesaje

Postat 12 februarie 2013 - 21:49

A, ce mi-a mai zis sa-i dau: antitermice la greu. Impachetari cu prosoape uzi, bai pt scazut temperatura. Un antiviral. Nurofen 2.5 ml la 8 ore. Tantum verde. Dieta.

mama lui Daniel (23/07/2011)

#29
inutsa

inutsa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.515 mesaje

Postat 12 februarie 2013 - 23:12

Salut!
Si Theo e un pic racit, aseara a inceput frichineala, isi faceau aparitia mucii, nu putea respira bine. S-a trezit de "n" ori. Nu are febra, un pic tuseste, de la muci, si cam atat. Stare generala buna.
Chiar si asa am iesit azi la bulgareala [:D]. Nu puteam rata marea zapada care a venit de aseara, au iesit si copiii de pe strada noastra, s-au harjonit in zapada, s-au dat cu sania (pe Bia au dat-o ca Theo nu avea stare :) ), am facut si om de zapada. A fost f fain!
Si am facut si eu ciuperci. Aveam si niste smantana luata din Romania, am pus in ciuperci, dar nu mi-au placut[:I]. Data viitoare le fac simple, fara smantana.

mihaela dar dr ce a zis despre analize? Nu stiu sa le interpretez.
La ai mei copii impachetarile cu prosoape uzi si bai caldute au functionat pt scaderea febrei. Sper sa va ajute si voua.

Nici eu nu am avut curaj initial sa las primul copil sa stea cu febra, ma impacientam la cea mai mica febra. Dar apoi am invatat ce sa fac pt a i-o scadea si chiar a dat roade. Acum nu le dau antitermice decat daca sunt prea molesiti, o data fata avea doar 38 cu 5 si era f molesita, atunci i-am dat antitermic. In rest ii las cu febra, chiar si peste 40 au avut, dar le faceam bai caldute, impachetari, cartof la talpi, din astea babesti si le scadea. Dar v-am zis, si eu la inceput saream cu antitermicul. Convulsiile nu se fac de la febra mare, ci de la cresterea prea brusca a febrei.

Sanatate tuturor bolnaviorilor!


mamica cu doua comori



#30
May3

May3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.345 mesaje

Postat 12 februarie 2013 - 23:27

nici eu nu o las cu febra.

n-am curaj.



camady, in uk am facut.

la mine a functionat. o sedinta si am 2 ani de cand nu m-ai fumez :)

pana atunci incercasem o gramada sa ma las si fara succes.

stiu altii care au fost si nu a functionat.

poate a contat ca am vrut f mult sa ma las... nu stiu.

experienta a f fost f faina si mi-am amintit tot ce s-a intamplat.



aici am povestit experienta. ultima postare.



...........................................

mamica de Beatrice-Ana - 26.09.2011

..........................................

zebraroz.ro [majoreta]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -