Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Scoala Generala nr. 56 "Jose Marti" Bucuresti


37 raspunsuri la acest subiect

#1
absoluta

absoluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 687 mesaje

Postat 06 februarie 2013 - 14:24

Buna,
Fetita mea o sa mearga din septembrie la grupa pregatitoare. Ne-am hotarat pentru aceasta scoala. Rugamintea mea este daca puteti sa-mi spuneti pareri despre aceasta scoala si daca se poate sa-mi puteti recomnda o invatatoare "buna" care preia grupa pregatitoare. Multumesc!

#2
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 06 februarie 2013 - 18:38

Nu cred ca s-au hotarat cine ia ce clasa, dar pot sa ma interesez Va trebui sa definesti putin ce inseamna "buna" pt tine/ copilul tau. Cand mi-am dat copilul nr.2 la scoala am evitat-o din start pe cea mai cautata.

Anya

#3
absoluta

absoluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 687 mesaje

Postat 07 februarie 2013 - 13:25

Iti multumesc mult pentru raspuns. "Buna" zic eu ca o invatatoare trebuie sa fie un bun pedagog, cu experienta, atasata de copii,sa fie dedicata meseriei...
Orice informatie pe care mi-o dai despre aceasta scoala ma ajuta.
Multumesc!

#4
Yagmur

Yagmur

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.060 mesaje

Postat 07 februarie 2013 - 13:43

Din pacate nu stiu nimic despre cine va prelua clasa pregatitoare din toamna.
Baiatul este la clasa pregatitoare, nu am ales invatatoarea, ne-am dus la noroc. Este tanara, se "simte" ca este destul de neexperimentata, dar nu am avut probleme pana acum. Pot spune ca el a evoluat foarte mult; era si cel mai mititel din clasa (5 ani si 9 luni), insa ii place mai mult decat la gradinita. Se duce cu placere la scoala. Si pentru mine asta e important.
Mai mentionez ca el ajunge la scoala la ora 7.00 si pana acum cei de la poarta si femeile de serviciu s-au purtat tare bine cu el.
Un minus, din punctul meu de vedere, este lipsa after-schoolui. Este semi-internat, dar eu eram intereseta de after (cu teme facute sub supraveghere profesor). Dar nu stiu nimic despre semi-internat. Cum se desfasoara, daca sunt multi copii, cum sunt supravegheati. Poate chiar este bine organizat si nu as vrea sa vorbesc despre un lucru pe care nu-l cunosc.
Multa bafta!

Yagmur si Luca




#5
absoluta

absoluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 687 mesaje

Postat 07 februarie 2013 - 14:07

Eu chiar am nevoie de after-school. Am auzit ca pe langa scoli sunt after-school private unde sunt chiar invatatorii de la scoala respectiva.
Stie cineva vreun astfel de after privat de langa aceasta scoala?
Multumesc!

#6
Yagmur

Yagmur

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.060 mesaje

Postat 07 februarie 2013 - 15:37

Pentru ca tot am cautat anul trecut de am innebunit sa iti spun ce stiu eu [:)].
Noi mergem la Cei 3 Muschetari. Am inceput acolo summer school iar baiatul meu a fost super/mega incantat. E mai scump decat in alte parti dar vazandu-l asa happy am decis ca il tin acolo. Pe langa activitatile scolare ce mi-a placut la acest after este ca au program interesant pentru vacante si scot pe cei mici afara. Vara se jucau in curte, si am fost surprinsa placut sa vad ca se jucau jocurile copilariei mele. Este localizat prin spate pe la liceul Iulia Hasdeu. Au site.
Mai stiu in zona, After Mariuca (tot prin spate pe la Foisor); pe Iancului era Praslea cel Voinic.
Mai este un after langa pizzeria Cuptorul cu Lemne, pe Pache dar am uitat cu ii zice. Au banner mare.
In zona Traian/Calarasi mai este un after mai nou, Gradinita Magica. De el am aflat doar ieri.
Iar anul trecut chiar langa scoala, pe strada Fluierului, s-a deschis un after intr-o vila micuta. Din pacate nu mai retin numele, ceva gen Nico-Croco sau pe acolo.
Mentionez ca in afara de cel la care este acum am vizitat doar Praslea cel Voinic, unde dupa 5 minute au zis ca am un copil prea energic pentru ei (el se juca pe afara) si ca il vor tine o saptamana la proba [:D]. Am zis multumesc si am iesit pe usa.
In prima zi de scoala vin cu pliante in fata scolii.
Cam astea le stiu eu dar cu siguranta mai sunt.



Yagmur si Luca




#7
absoluta

absoluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 687 mesaje

Postat 07 februarie 2013 - 16:27

Iti multumesc mult pentru informatiile pe care mi le-ai dat, imi sunt foarte folositoare. Ma gandesc ca ar fi bine un after unde predau invatatoarele din scoala, am inteles ca asa se practica.
Imi poti recomanda o invatatoare care preia grupa pregatitoare?

#8
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 07 februarie 2013 - 16:55

Yagmur, [hia] Ati avut o invatatoare din scoala sau a venit anul trecut? Si acum cand trec in clasa I va ramane aceeasi sau ii preia o alta invatatoare pana intr-a IV-a?


#9
Yagmur

Yagmur

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.060 mesaje

Postat 07 februarie 2013 - 18:19

Androix, bine te-am regasit [flo]
Deci, noi suntem clasa C. Singura cu invatatoare suplinitoare. O tanara de 23 de ani cu experienta de educatoare. Nu se stie nimic pentru noul an. Daca ramane ea sau daca vin cele care termina a 4-a acum.
Absoluta, imi pare rau dar nu am nicio informatie. Nu sunt apropiata de nicio sursa din scoala. Doar la sedinte ajung si cam atat. A noastra invatatoare nu preda la niciun after din apropiere. Insa la afterul unde merge baiatul meu la clasa a 2-a este o invatatoare din 56.
Daca la anul vom avea o alta invatatoare care va preda la un after din zona sunt sanse sa il mut. Dar nu stiu nimic despre ce va fi.
Mult noroc tuturor care se inscriu in acest an.


Yagmur si Luca




#10
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 08 februarie 2013 - 11:47

Clasa a 4-a termina 8 invatatoare. Clas3 pregatitoare sunt cred doar 3 (Yagmur site mai bine). Clar o parte din invatatoarele de a 4-a vor prelua pregatitoare.
Eu am unul din baieti a 4-a si in afar de referinte despre invatatoarea lui iti mai pot face rost din sursa directa (copii care sunt tot intr-a 4-a) de cate ceva despre alte doua invatatoare. La prima sedinta cu parintii, cand ajung pe la scoala, voi intreba ce se preconizeaza pt anul urmator si promit sa scriu.
Copiii mei (ca mai am unul a 1-a) nu merg la after, dar colegii lor da. La cel mare stiu ca sunt parintii ff multumiti de un after (care are si before, pt ca dintr-a 5-a se pune si problema asta). La cel mic stiu ca invatatoarea lucreaza la un after. Promit sa intreb si de acest lucru.
In toate scolile care organizeaza "after" de fapt este un semiinternat. Copiii sunt supravegheati dar nu indrumati la lectii. Exista un pedagog la 30-40 de copii ingramaditi intr-o sala.
Absoluta, in primul rand asigura-te de o adresa in zona (asta daca nu apartii) ca sa nu fie discutii la inscriere. Oficial, la inscriere nu treci pe dosar nici-un nume de invatatoare. Dupa ce te lamuresti putin care invatatoare preiau pregatitoare, care se potriveste copilului tau - mergi si discuti direct cu ea. Daca iti place. o rogi sa treac acopilul pe lista ei. Dupa o luna mai treci cu niste flori pe la ea...din pacate emotiile vor fi pana in toamna. Listele cu repartitia pe invatatoare apar cu cateva zile inainte de inceperea scolii.



Anya


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -