Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bb!(71)


392 raspunsuri la acest subiect

#21
xdidi

xdidi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.405 mesaje

Postat 18 februarie 2013 - 11:44

umbra o sa fie bine, trebuie sa ai inc redere in Dumnezeu si in medic sa ai o pozitie optimista, te cred ca e greu la a 3-a interventie, insa a 2-a nu se pune ca a nu a fosta facuta bine...[:D]dar sunt cazuri reusite aici pe forum si cat se poate de atipice....oricum cazul lui roxy cred ca va ramane in istoria forumului ... defapt toate fetele de pe prima pagina sunt eroine...cand te apuca pandaliile mai citeste prim pagina...desi eu sunt 100% sigura ca nu mai fac bebe ever, tot mai citesc pt neuronul meu bolnav, pt ca cel mai bun tratament pt un organism bolnav este o inima vesele, zicea cineva, nu tin minte cine....
stau cam prost cu memoria in ultima vreme , asa ca va rog sa ma crutati.
si mai merge facutul planului b, daca nu iese asa cum ar fi ideal, sa ai un plan b de atac in maneca...eu asa am facut, am zis ca merg maxim pe stimulari si ramas natural nu iese nu ma mai chinui si mergem spre adoptie...n-a mers din pacate si acum am facut un pas important in procesul de adoptie, ne-am luat casa...apoi cand ne mai revenim o sa depunem si acetele...inca mai discutam la modalitatea de adoptie, la varsta copilului...la sex eu n-am pretentii. si uite asa am mintea tare ocupata si sunt agrenata in obtineara unui copil, la fel cum eram cand mergeam pe la dr si citeam despre endo pana mi se uscau ochii.
irina ce fete mari...lasa ca e bun pateul, are fe[:D][:D][:D] sa le mai dai si ficatel de la tati ca si ala e bun[:D]cresc parca prea repede si imbatranim si noi[:I]
ieri mi-am petrecut ziua cu o parte din finutii mei, of ce mari s-au facut si smecheri...numai prostioare fac , vorba aia e fain cand ii vezi numai invizita, sunt amuzanti.
va puuup pe toate si umbra roz , pozitiv [pup][pup][pup]

mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul

#22
umbra01

umbra01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 221 mesaje

Postat 18 februarie 2013 - 12:08

Xdidi [pup][pup] ...te inteleg, clar ca incerc sa gandesc cat mai pozitiv si sa sper ca va fi bine. Sa va ajute Dzeu si sa va tina cu rabdare si nervi pt procedura de adoptie pt ca am un caz al unor cunostinte care te miri ca nu s-au imbolnavit cu nervii pana le-a dat copilasul....birocratia asta la noi te omoara!!! [bang]
Am avut si eu cu sotul discutia asta , dar inca stau pe ganduri....nici nu stiu, nu-mi vine sa cred ca eu ma gandesc la lucruri de astea [q][q][q].

v-am pupat cu drag [pup]

#23
xdidi

xdidi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.405 mesaje

Postat 18 februarie 2013 - 14:43

umbra discutia e bine sa o aveti chiar si atunci cand sunt sanse, stii planul b, noi am avut discutia dinaintea primei operatii cand aveam 23 ani....deci precoce, insa finalizarea discutie si inceperea procedurii necesita timp si acceptare.
acum trebuie sa vb cu dr si sa stii ce faci dupa operatie. iti tin pumnii si sper sa fie una incununata cu reusite, vreo 2 o data sa recuperezi timpul pierdut
eu azi imi fac programare la doc si pe saptamana viitoare sper sa n-am surprize la eco...
va puup

mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul

#24
umbra01

umbra01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 221 mesaje

Postat 18 februarie 2013 - 15:19

xdidi [flo][pup] bafta la medic.
Doamne ajuta in tot ceea ce vrei sa faci ! [:)]

#25
irina_d15

irina_d15

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 189 mesaje

Postat 19 februarie 2013 - 14:27

da, fetelor, m-a binecuvantat Dumnezeu, chiar daca eu sunt cam nerecunoscatoare...

umbra, inteleg asa de bine prin ce treci, dar, te rog, fii mai increzatoare. eu, dupa ce am pierdut sarcina am intrebat foarte clar medicii daca am pierdut-o din cauza endometriozei (si au fost multi medici). Per total, parerea a fost ca nu, ca daca am reusit sa raman cu endo, inseamna ca puteam f bine sa o duc la bun sfarsit cu endo (asa cum s-a intamplat si la alte fete). Deci nu trebuie sa traiesti cu gandul ca daca vei ramane, endometrioza va duce la avort. asta in nici un caz. odata ajuns in culcus, bebele va sta foarte bine.

didi, ma bucur ca v-ati mutat. si noi ne gandim sa ne mutam la ceva mai mare. sa stii ca o buna prietena tocmai a depus dosarul de adoptie luna asta si i s-a spus ca va dura ceva, poate chiar si un an. asa ca puteti depune si voi dosarul din timp si sa fie cu noroc!

#26
umbra01

umbra01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 221 mesaje

Postat 19 februarie 2013 - 15:30

Irina D15 [pup]

#27
xdidi

xdidi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.405 mesaje

Postat 19 februarie 2013 - 17:36

irina asa este dureaza , este posibil sa faci reatestare dupa reatestare si sa nu-ti gasesti puiutul, insa vreau sa am minte limpede cand ma apuc de dosar pt ca acolo ai comisii de psihologi care te intreaba una alta , motivatie etc si eu chiar nu vreau in timpul asta sa ma gandesc ca n-am strans nu stiu ce bani sau ca trebuie schimbat termopanul pana la iarna...poate nici super pregatita nu sunt si m-am si invata cu viata asa , dar stiu ca vrem un copil si stiu ca atunci cand m-a vor apuca pandaliile voi gasi o solutie....asa a fost si cu casa ani de zile ne-am gandit ca vrem, la incpeut era prea scumpa, apoi nu aveam suficienti bani de avans.....asta pna intr-o dimineata cand i-am zis sotului de maine intri in concediu si incepem sa mergem la banci, a doua zi am primit un ok si am cautat casa intr-o saptamana am gasit apartamentul si bani sa ne imprumutam pt avans...pt ca bineinteles nu stransesem banii de avans...si de datoria asta vreau sa scap atunci cand ma apuc de dosar...ca rata e pe 30 de ani deci e bine, mai am[:D]
si asa cred ca va fi si cu copilul, chiar ii ziceam sotului ca imi vine sa ma duc in maternitate sa iau unu asa abandonat si sa-l aduc acasa ....insa cand am studiat problema dpdv legal ,da cu virgula...bineinteles ca poti face asta insa mama biologica are drepturi asupra copilului si acel copil poate sa nu devina adoptabil niciodata....inca mai lucrez la fantezii si mai am si avantajul varstei(care incepe sa se mai duca), dar nu ma simt chiar batrana, cred ca mai cativa ani buni in care sa pot creste un copil mic.
umbra, misspii, roxy, elly[pup][pup][pup] si daca am uitat pe cineva scuze sunt zapacita zilele astea....[:I]

mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul

#28
irina_d15

irina_d15

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 189 mesaje

Postat 20 februarie 2013 - 12:42

didi, chiar te inteleg. eu sunt convinsa ca nimic nu e intamplator si toate lucrurile isi au timpul lor.
in ceea ce priveste bebelusii abandonati in maternitati, si eu era cat pe ce sa iau unul acasa. cand avea sofi o luna si s-a imbolnavit am stat vreo doua saptamani in spital cu ea. erau acolo asa de multi abandonati...de fapt, semiabandonati, cat sa ia parintii banii, alocatie si alte ajutoare, dar copiii stateau in spital. unul, in special, m-a impresionat, pt ca era de-o seama cu bebelina mea, parul negru ca al ei si mereu plangea de foame, cauta cu gurita. eu o alaptam pe sofia si cand il vedeam ca plange, cum sa spun, imi dadea laptele, pur si simplu. parca imi vedeam copilul plangand de foame si nebagat in seama de nimeni, ca la spital nu se hranesc la cerere, ci dupa program, poa' sa planga pana lesina, eventual le da un calmant,ceva, sa nu deranjeze.

dar, asa cum spui tu, acei copilasi au nesansa sa nu fie adoptabili, decat dupa ce cresc in niste conditii groaznice si ajung la o varsta cand nu ii mai vrea nimeni, probabil. prietenei mele i s-a spus ca nu i se recomanda sa caute un bebelus, sa ia unul peste doi ani, ca pana la doi ani se vede deja daca are vreo boala grava... teoretic asa e, dar nu e corect. mai lipsea sa le dea si certificat de garantie. din pacate, la noi procesul de adoptie este inca greoi si dificil...

#29
cumintzica12

cumintzica12

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 800 mesaje

Postat 22 februarie 2013 - 23:51

[flo]fetelor...chiar ma intrebam unde ati plecat toate si ati abandonat subiectul -urmaresc zilnic 'mesajele mele' din ultimele 7 zile, cand mi-am dat seama ca se deschisese casuta noua in care eu nu postasem[alcool], deci nu eram notificata....asa ca am citit cu sufletul la gura ce ati povestit in ultimele 2 saptamani, si cu inima cat un purice (mai ales ca eu nu prea ma vad asociata cu boala asta...ma gandesc eu asa ca poate o "pacalesc" si reusesc cu IA sau FIV...dar cand citesc ce poate sa insemne...[q])

umbra, iti doresc multa, multa, multa sanatate! vedeti voi ce drum alegeti dupa, important e sa fii bine![flo]
despre adoptie...nici eu nu ma pot gandi la asta...cel putin nu inca...ma trec toate caldurile numai cand imi trece prin minte subiectul (pt ca asta ar insemna ca am epuizat toate sansele de a purta in burtica propriul bebe ...)...daca va fi un moment in care ma voi gandi serios la asta [q]

xdidi, ca de obicei toata admiratia [asia] pt modul pozitiv de a vedea ...viata in general[:)]

[pup] si celelalte fete! noapte buna!


---------------------------------------------
32 ani, nici o sarcina in 2 ani, endometrioza, laparoscopie in oct 2012 pt clipsarea unei trompe (hidrosalpinx)
dar in 2013 sigur voi fi [gravi]

#30
umbra01

umbra01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 221 mesaje

Postat 24 februarie 2013 - 17:46

hello fetele :)

Gata ....sunt acasucaaaa...A fost operatie lunga si grea,vreo 3ore bune,laparoscopic.A curatat tot tesutul endo de pe intestin,mi.a desprins si trompele din tesut,le-a probat cu lichid albastru si sunt permeabile,ovarele sunt intregi si curate....medicu ziceca e multumit de ce a reusit sa faca,se astepta la ce e mai rau,chiar era pregatit si sa.mi taie din intestinul gros din cauza tesutului endo ce.l infasura.A zis sa fac 2 zoladex,iar dupa ce revine ciclul sa incerc natural pt ca sunt sanse bune si sa nu ma arunc inca spre fiv.
Am vazut ca el e foarte increzator in cazul meu si parca mi.a dat un pic de avant.O sa fac cum zice el ,deocamdata si sper sa fie bine !
Per total operatia a decurs bine, mie mi-a fost f rau dupa, am vomat ...dar a trecut si incet incet revin la normal si cu tranzitul intestinal.

Va pup pe toate si va doresc numai bine ! Sa realizati ce va propuneti [:)]
[pup][pup][pup]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -