Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ADHD, Asperger, autism, SD - la scoala (3)


232 raspunsuri la acest subiect

#41
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 05 februarie 2013 - 12:46

Citat:
citat din mesajul lui Chuny

Ela, nu ai optiunea de a primi PM si vroiam sa te întreb lucruri mai personale despre cel mic.


Chuny, habar nu am cum se activeaza [:D] ma duc sa ma mai uit pe acolo.

Mami de: baietel [copil] & fetita [bb]


#42
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 05 februarie 2013 - 12:57

Gata am reusit! [:)]
Subscriu la ce a scris Julyjuly.
Imi amintesc ca acum apx 3 ani am facut depresie postnatala si am fost la psiholog si psihiatru pt terapie si tratament. Cateva sedinte.
A trebuit sa-i spun maca-mi ca sa stea ea cu baiatul cat ma duceam eu. Daca vedeati ce se mai jelea ca e fi-sa nebuna...[alcool]
Dar nu ar fi zis sa vina sa ma ajute un pic... in fine...
De data asta nu mai zic la nimeni nimic. Ca daca ii zice copilului ceva cred ca am sa reactionez tare urat. Asa ca mai bine lipsa.

Mami de: baietel [copil] & fetita [bb]


#43
Chuny

Chuny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.923 mesaje

Postat 05 februarie 2013 - 13:07

July, ala nu e citatul meu :-)

Ela, îti scriu.

#44
julyjuly

julyjuly

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 05 februarie 2013 - 13:09

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Nici nu stiu cu ce sa incep...na ca am inceput sa plang!
Cu agitatia... tot timpul fuge...nu cred ca l-am vazut vreo data sa mearga normal... Se invarte, se suceste pana nu se loveste de ceva nu se lasa iar cand se loveste sta cateva secunde si o ia de la capat.
Vorbeste neincetat... repeta, dar nu cuvinte, mai mult propoziti de ex Iuli are un bb. Cred ca mi-a spus asta de 20 de ori. Desi eu tot ii spuneam ca am inteles si stiu ca are un bb. Repet dupa el ce spune ca poate are impresia ca nu inteleg...degeaba.
Si asta cu lovitul mi se pare aiurea... se loveste si uneori destul de rau... ii curge sange dar nu incepe sa planga niciodata. Parca nimic nu s-a intamplat pleaca mai departe.
Nu stie culorile desi le repetam zilnic...nici numai stiu de cand...oricum de dinainte sa nasc. Incurca galben cu verde, verdele cu albastru etc.
I-am citit o poveste, aceasi o sapt la rand. Fantoma George. Sunt cateva povestioare scurte, intr-o carticica mica cu poze. A doua zi il intrebam inainte sa incep a citi cum o cheama pe fantoma...abia dupa o sapt a reusit sa-mi spuna.
De pocitul cuvintelor sau numarat nu zic nimic ca e inca micut.
Uneori ma uimeste cu niste chesti extrem de logice alteori parca nu intelege o cerere simpla.
Sunt multe semne de intrebare. Sper inca in sinea mea sa nu fie nimic. Sa fiu eu doar o mama paranoica iar copilul doar rasfatat si incapatanat.
Luni... a fost un incident tare dureros. Am fost sa platesc cablu cu amandoi copiii. Acolo mai era o mamica cu 2 baieti mai mari. Unul cred ca avea vreo 4-5 ani. Baiatul meu s-a dus la el sa-l imbratiseze si sa-l pupe, topaind cum face el de obicei. Numai ca baiatului respectiv nu i-a placut. In timp ce tocmai plateam am auzit baiatul respectiv cum urla la maica-sa "mami i-al pe nebunul asta dupa mine!"
Nu am putut sa zic nimic...era si el un copil...dar am plans de nici numai puteam sa conduc.
Inca sper sa nu fie nimic. Dar ceva trebuie sa fac...macar sa ma ajute pe mine in relatia cu el.
Partea nasoala e ca marti dupa incident am sunat dr lui sa-i spun sa-mi de=a o trimitere pe undeva iar raspunsul ei a fost ...da...poate e timpul... a fost exact ca o palma.
O sa ma duc in sistemul privat totusi pt ca nu prea am incredere in cei de la stat.


Mami de: baietel [copil] & fetita [bb]
O palma nu inseamna educatie!
O palma inseamna abuz si violenta!


Draga Ela,

Si baiatul meu de clasa I se comporta cumva ca al tau. Are placerea de a repeta unele fraze in nestire si imi spune sa zicem de 10 ori: Mami, astazi voi citi din cartea Jurnalul unui pusti. Eu ii raspund ca da, sunt de acord, da, te-am auzit, da, foarte bine ca citesti, da, sa-mi spui ce ai inteles. Ii raspund deci de 10 ori ca sa inteleaga ca am receptat ce-mi transmite si se opreste doar cand ii spun: Tibi, chiar te-am inteles/auzit. Daca-l intreb de ce imi repeta de n ori ceva, nu are niciodata raspuns. Asa e el. La fel cu miscarea prin casa, se misca prin toate camerele, ca si cum simte nevoia sa stie pe unde suntem si ce facem, nu poate sta locului o clipa.

Si eu am suferit, cand pe la 4 ani, cand era in grupa mica la gradinita, era foarte expansiv, deschis si cerea prietenia copiilor, iar baietii mai duri il respingeau. Te inteleg in durerea ta.

Sper sa gasesti solutia cea mai buna pentru puiul tau.

july, mami de [bonjovi] Alex (12.11.2004) si Costin Teodor (16.11.2010)

#45
julyjuly

julyjuly

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 05 februarie 2013 - 13:15

Citat:
citat din mesajul lui Chuny

July, ala nu e citatul meu :-)

Ela, îti scriu.


Scuze atunci! Deficit de atentie, ma-ntelegi ... [flo]

july, mami de [bonjovi] Alex (12.11.2004) si Costin Teodor (16.11.2010)

#46
Chuny

Chuny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.923 mesaje

Postat 05 februarie 2013 - 13:41

Pt cei care isi pun diverse întrebari despre copiii lor. Daca observati comportamente neadecvate sau daca vi se pare ceva bizar, luati o foaie si pe parcursul unei zile notati acele lucruri care vi se par bizare.

Apoi, dupa câteva zile faceti un tabel si notati ( puneti liniute) ca sa puteti avea o ideea de cate ori apare fiecare comportament problematic. Diferenta intre un copil aflat in dificultate si unul neurotipic ar fi ca pt cel in dificultate comportamentul este invaziv si nu il poate controla deloc sau foarte foarte greu.

Un comportament invaziv e un semn ca merita investigat si poate ajutat copilul sa-si gaseasca repere.

#47
filofteia

filofteia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.512 mesaje

Postat 05 februarie 2013 - 13:45

Citat:
Aici in Romania nu exista un sistem coerent de suport al copiilor cu aceste probleme si de consiliere a parintilor.

Ba mai mult... un copil altfel este stigmatizat. Tocmai de aceea eu am refuzat sa am un diagnostic.
Este adevarat ca problemele copilului meu nu sunt asa grave, dar ar avea nevoie de mai mult timp la lucrari/examene, ca sa poata face tot ce stie. Trebuie sa citeasca un enunt simplu de mai multe ori ca sa-l inteleaga.

Ela la trei ani nici copilul meu nu deosebea culorile... chiar am crezut ca este daltonist [:I] si am fost cu el la oftalmolog.
Cu timpul le-a invata... mai greu ca altii, dar le-a invatat. Mai incurca si acum (12 ani) la repezeala verde cu albastru, dar in ansamblul este OK.
Si tot un copil superactiv... eu aveam incuiate pe balcon tricicleta, galetuse, tot ce putea fi utilizat pentru catarat. Aveam mesele/birourile la cel putin un metru de la geam, pentru ca se catara pe ele cum nu te asteptai si de aici pe pervaz.[alcool]
Cadea, se lovea si in urmatoarea secunda era iar sus sarind.[alcool]
In prima saptamana de scoala a rupt usa de la clasa.[alcool]

#48
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 05 februarie 2013 - 14:52

Mickyy - aseara am avut aceleasi probleme ca si tine. Chiar daca nu scriu, citesc din umbra subiectul. Am ajuns la probleme in care din suma numerelor scadeam ceva. Jale! Nu a reusit sa spuna ca suma e rezultatul adunarii. Intr-un tarziu a reusit sa faca legatura: suma = "+" si diferenta="-". Dimineata l-am intrebat cum se numeste rezultatul adunarii. Nu a facut legatura [bang]. Inainte sa ne dam jos din masina, catre scoala, i-am zis ca "suma" seamana cu "sumo" ca luptatorii aia sunt mari si grasi, tot aduna mancare. Diferenta vine de la diferit - ce e diferit intre un numar si celalalt. O fi priceput? La noi e al doilea copil si eram mandra de el ca nu are probleme cu adunarile, scaderile si...inmultirile. A prins totul foarte logic de la fratele mai mare. Pana si numere negative intelege. Dar definitiile....ioc. [bang]
Cat despre ADHD si viitor.... am facut angajari si mi-a placut o fata cu ADHD. Am luat-o la mine in echipa. A fost sincera, a spus in interviu ca are ADHD si nu are stare, dar tine totul sub control cu medicatie (n-am intrebat mai mult). A terminat facultatea (de stat) si sper sa facem treaba buna. Ideea e ca se poate sa faca si studii, sa aiba si joburi la care unii "standard" au fost respinsi.

Anya

#49
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 05 februarie 2013 - 15:03

julyjuly daca in 2010 era inca 'dificil' n-ai vrea sa stii cum era fix acum 10 ani. cand netul era inca la ani lumina distanta si subiectul era aproape tabu. sau se discuta asa pe sub masa.
nu ma apuc de povestit, multe aspecte le-am uitat, dar a fost o lupta crancena, mai ales din cauza lipsei de informatii care lipseau la acea ora.

Mickyy, ce as face eu. as cauta sa schimb modul cum facem lectiile. citeste 'Pedagogia Waldorf'. e o carte buna, care se adreseaza in special copiilor cu probleme.

acum, eu sunt oarecum trecuta de problema integrarii si adaptarii copilului cu scoala, societatea, prieteni. mai sunt aspecte care trebuiesc prelucrate, face inca logopedie de doua ori pe saptamana si probabil de luna viitoare ora de terapie la psiholog. pe de alta parte, cred si vad ca am depasit multe faze pe care le vedeam imposibil de depasit. ca cea cu invatatul si facerea temelor. desi memoria este fantastica, ceea ce nu-i place nu invata deloc.


Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!


#50
Chuny

Chuny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.923 mesaje

Postat 05 februarie 2013 - 15:06

S-ar putea ca notiunea rezultat sa le puna o problema copiiilor vostri.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -