Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

M-am hotarat.............adoptie(87)


196 raspunsuri la acest subiect

#11
simo_75

simo_75

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 628 mesaje

Postat 05 februarie 2013 - 15:16

buna
irina_g-draga mea prietena virtuala :)..termenele sunt in functie de tribunalsi de DPC.
Cele 90 de zile sunt calendaristice :noi am inceput la 1 iulie si am terminat la 1 octombrie-vizite din doua in doua saptamani.Se face raportul final si se trimite la tribunal..La tribunal de ex la noi termenul a fost la o luna de la depunerea dosarului.Deci in noiembrie am terminat si cu incuviintarea si a urmat post-adoptia care se va incheia acum in martie si suntem FREEE!! :)
Oricum din cate vad sistemul a ramas neschimbat si mai greoi de cand cu legea noua..trist.
La mine la directie de ex nu s-a mai efectuat o adoptie de 6 luni!!Doamne, ma gandesc uneori cat as fii asteptat daca stateam dupa ei :)

Mami de Alexandru....minunea mea!!!

#12
irina_g

irina_g

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 666 mesaje

Postat 05 februarie 2013 - 16:50

Ms pt raspuns draga mea prietena virtuala. [pup] atat tie cat si dragului tau Alex.
Poate vom reusi sa ne vedem. Vb.POate voi ajunge cindva pe la servici in zona ta si atunci cu siguranta ne vedem.
[pup][pup]

O mamica fericita si implinita

#13
andre_e

andre_e

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 06 februarie 2013 - 10:58

Dragele mele, va citesc in fiecare zi si ma ingrozesc de ceea ce se spune pe aici. Au trecut aproape cele 4 luni de evaluare sociala si, colac peste pupaza!!! Cei de la directie ne-au informat ca trebuie sa refacem analizele HIV si cele de psihiatrie, pentru ca sf.lunii februarie expira. Si pune-te pe alrgat frate!! Am reusit sa le facem si sa intram in posesia lor.Noi suntem in faza de a avea luni, 11 febr. ultima intalnire de la DGASPC. Cea cu celelalte 3 cupluri care doresc sa adopte un sufletel. Sa vedem ce va fi luni, ce ne vor pune sa discutam, sa dezbatem. Care din voi ati trecut prin aceasta faza, va rog mult sa-mi scrieti cum s-a desfasurat intalnirea cu celelalte cupluri. Ce va mai urma dupa aceasta intalnire??? Cei de la DGASPC ne-au zis ca pe 20 febr. vor sa ne depuna dosarul. Sa speram ca asa va fi!!!
Dumnezeu este mare si ne ajuta pe toti!
Va pup cu drag.

#14
trandafirash

trandafirash

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 06 februarie 2013 - 13:07

buna fetelor si va pup pe toate,iata ca dupa trei ani de incercari si sperante,medici si tratamente,am ajuns in final la hotararea de adoptie,nu am alta solutie,ne dorim enorm un copil pentru ca vrem sa fim parinti si pentru ca avem multe de oferit si vrem sa crestem frumos un copil,poate asta e vointa lui Dumnezeu,am primit-o ca pe un dar de la Dumnezeu si nu o pedeapsa,am plans mult si nu ma vedeam in situatia de a nu deveni mamica,insa s-a intamplat sa intru la menopauza devreme,am doar 38 de ani,ceea ce a zguduit lumea mea de vise,nu vreaus a ma implic intr-un protocol de ovocite donate...daca nu pot ramane natural voi face fericit un copil abandonat,de ce sa cheltui o gramada de bani pe medici si tratamente si sa nu imi garanteze nimeni reusita??pur si simplu nu mai suport.Stiu o gramada de oameni fericiti cu copii adoptati ba chiar le seamana fizic)).Intrebarea mea este se da copil spre adoptie sub un an??chiar la trei luni sa zicem,si daca vreuna dintre voi e in situatia mea cu menopauza precoce ce tratament a facut ca eu ma chinui cu bufeurile de mor,am luat cicloprogynova trei luni si tot ma simt rau,branca ursului,macca,beau ceaiuri salvie cretisoara si tot nu ma linistesc,mi s-a recomandat plasturi cu estradiol 5 ani la rand??????si mirena care se insereaza in colul uterin parca si elibereaza progesteron timp de 5 ani,dar sa ma indop 5 ani cu medicamente iar???din nou???e vreuna dintre voi in situatia asta?ma puteti ajuta cu un sfat?va multumesc anticipat si va doresc la toate sanatate si asucces in adoptie si copii ascultatori

#15
valentina30

valentina30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 226 mesaje

Postat 06 februarie 2013 - 13:59

Buna, fetelor!
Draga Trandafiras,imi pare rau pentru greutatile prin care ai trecut, dar ma bucur ca ati ales sa mergeti pe acest drum care, cred eu, la capatul lui ne asteapta ceva la fel de frumos ca atunci cand am avea un copil biologic.
Este foaarte greu sa te resemnezi, este foarte greu sa accepti k tu esti diferita, k tu nu poti avea copii, care sunt cea mai mare realizare in viata.Dar, din pacate nu esti singura. Si noi suntem ca tine si te intelegem perfect si suntem aici ca sa te sustinem, sa te incurajam si sa plangi pe un umar virtual.
Pe mine fetele de aici m-au ajutat foarte mult.
Cat despre partea cu menopauza...nu ma pricep la tratamente si nici nu suntem in masura sa recomandam Doar te putem trimite la medic.
Dar stai linistita k nu esti singura. Dc te consoleaza cu ceva, eu am 30 ani si st ca la menopauza. Iar Athosica nu mai are organele genitale de la 24 ani. Poate ea iti zice ce trebuie sa faci.
Eu mai am ovarele si inca nu e nevoie de tratamente hormonale. Dar dureri si stari de menstr am si eu, doar k...asta e.
Oricum trebuie sa faci trat hormonal toata viata k sa nu faci osteoporoza. Imi pare rau dc deranjez cu comentariu, dar nu trebuie sa te lasi invinsa de aceste probleme. Gandeste-te ca st boli si mai grave si altii se lupta sa traiasca.
Am fost odata la oncologie sa iau trat socrului meu si cand am vazut ce e pe acolo....Doamne!
Noi ne uram: O zi buna! Sanatate! dar acolo isi ureaza DIALIZA USOARA!
Am fost la clinica de hematologie pt analize...acolo alt iad. Oameni care se multumeau ca au reducere la curent si la impozit...oameni cu familii cu copii si care se luptam sa-si prelungeasca viata. Cumplit!
Iar la spitalul de Oftalmologie din Bucuresti, unde am fost cu sotul...copii cu pampers si operati la ochisori. Femei tinere ducandu-si sotul de maini, k el era bandajat la ambii ochi...nu sti ce e mai rau.
Asa ca dc suntem sanatosi, putem fi fericiti cu orice sufletel care zburda pe langa noi si ne striga mama si tata. Nu suntem singurii si nu ne putem schimba viata, doar putem lua anumite decizii care pot modifica anumite etape din ea.
Iar dc ar fi sa o putem schimba, ar trebui sa o schimbam cu a altuia, nu?
Si cine stie cum e viata aluia, ce e in sufletul fiecarui om?
Andre [pup] nu stiu sa-ti rasp la intrebari pt k nici eu nu st inca atestata.
Dar nu inteleg de ce ti-au expirat analizele si avizul psihiatric. Eu stiu ca e valabil 1 an.
Cat despre atestat, acela se elibereaza la fix 120 zile de la depunerea cererii si a actelor. Nu inteleg cum adica incearca sa va puna pe lista...?

Daca lupti, poti sa pierzi. Daca nu lupti, ai pierut deja!

#16
printe

printe

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 223 mesaje

Postat 06 februarie 2013 - 15:54

Andre, este prima data cand aud ca se cere analiza HIV la dosarul pt atestat de adoptie. Apoi, testul psihiatric are valabilitate 1 an, il refaci doar la reatestare. Nu stiu nici despre ce intalnire de 3 cupluri vorbesti...in afara de cursurile care se organizeaza cu toate cuplurile din aceeasi serie nu stiu de altceva. Cate bordee atatea obicee....

trandafiras, din pacate trebuie sa stii ca sansa la un copias f mic este extrem de mica...de 3 luni nici nu cred ca poti visa. POate cu noroc unul de vreo 8-9 luni, dar mai mic de atat cam slabe sanse. Si este posibil sa astepti destul de mult...depinde de preferintele voastre. Sunt care asteapta mai putin de 1 luna, sunt care se reatesteaza a 3-a oara...
Oricum in principiu conteaza f mult profilul copilului pe care il doriti: varsta, sex, etnie, boli, cu cat vreti un copil mai mic, de un anume sex si etnie romana e posibil sa asteptati mai mult.


Mutatiile MTHFR C677T si A1298C ambele heterozigote, 1 sarcina oprita in evolutie la 6s

#17
irina_g

irina_g

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 666 mesaje

Postat 06 februarie 2013 - 16:54

Dar nu inteleg de ce ti-au expirat analizele si avizul psihiatric. Eu stiu ca e valabil 1 an.
Cat despre atestat, acela se elibereaza la fix 120 zile de la depunerea cererii si a actelor. Nu inteleg cum adica incearca sa va puna pe lista...?

[/quote]
Din pacate, atat analizele HIV ca si cazierele cat si analizele psiho se refac din 6 in 6 luni.
Bafta tuturor


O mamica fericita si implinita

#18
trandafirash

trandafirash

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 06 februarie 2013 - 17:12

multumesc ca mi-ati raspuns atat de prompt si ma sustineti!stiu ca sunt oameni in suferinta mai grava decat noi,tocmai de aceea am luat situatia in cauza,am acceptat-o,multumesc bunului Dumnezeu ca sunt pe picioare si ma rog pentru cei bolnavi si in suferinta,e greu,dar cu rabdare se rezolva multe,si mai ales dragoste...iertare...nu trebuie sa renuntam asa usor,trebuie sa facem tot posibilul pentru a ne atinge scopul,bineinteles in sensul bun al acuvantului,cum spunea o fata aici,exista sansa de a deveni adoptabil un copilas nedeclarat care in termen de 30 de zile poate fi dat spre adoptie,insa e rar...am vazut situl oficiului pentru adoptii,drumul e lung,evaluari de tot felul,caracterizari de la locul de munca,intanliri,etc.oare trebuie si o declaratie de venit?eu de ex.am o rata la banca ce se termina in luna mai,oare declar si acest lucru?daca va pot fi de folos cu ceva,cu drag ajut.va pupicesc.

#19
Maribela

Maribela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 148 mesaje

Postat 06 februarie 2013 - 17:53

[flo]Buna fetelor!Eu intru mai rar sa scriu,dar de citit va citesc regulat-saptamanal.Vad ca procedurile sunt parca mai greoaie ca pe vremea noastra sau am fost noi norocosi.
Trandafirash cred ca eu sunt in pielea ta,acelasi diagnostic sec si grav,dar aste e mergem inainte.Activeaza-ti PM-ul sau lasa-mi mesaj cu ID-ul de pe facebok.
Pt celelalte fete care nu au gasit puiutul,mult noroc si veti vedea ca aceste clipe vor disparea ca un fum cand il veti avea acasa.Va pup![pup]

Doar cei ce cred,inving!O mamica fericita!!!

#20
printe

printe

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 223 mesaje

Postat 06 februarie 2013 - 18:09

trandafiras, copiii cu - mama - tata ar trebui intr-adevar declarati adoptabili la 30 de zile ...atentie...de la eliberarea certificatului de nastere. Gandeste-te ca un copil lasat in maternitate ..dureaza pana se sesizeaza directia pentru protectia copilului, apoi vreo luna cauta politia parintii, apoi ar trebui primarul sa ii dea un nume si sa-i scoata certificat de nastere, dupa care se trimite dosarul in instanta...asa ca ma indoiesc ca la 3 luni e declarat adoptabil. Imagineaza-ti ca sunt copii ai caror parinti nu se cunosc si stau in spital mult timp...unii ajung la 8-9 luni si n-au certificat de nastere.


Mutatiile MTHFR C677T si A1298C ambele heterozigote, 1 sarcina oprita in evolutie la 6s


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Astăzi, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -