Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Strugurasi de Septembrie-Octombrie 2011 *8*


211 raspunsuri la acest subiect

#11
pinkysor

pinkysor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 669 mesaje

Postat 03 februarie 2013 - 00:46

Buna seara fetelor!

Mikka, imi pare tare rau ca esti ingrijorata, s-ar putea sa fie o boala eruptiva. Eu zic sa nu-ti faci griji in privinta administrarii siropului. Sunt convinsa ca ceea ce faci e bine, e foarte important ca Maria sa aiba o stare cat de cat buna. Sper sa vii in curand cu vesti bune [pup]

Nanna, mersi pt raspuns [pup] si eu m-am gandit sa nu-l duc de la 2 ani, mai ales ca ar fi doar varianta de cresa la stat sau gradi particulara. La cresa nu vreau sa-l duc, mai ales ca la bunici ii e bine. Iar in privinta socializarii nu-mi fac griji [:)] ca mai tot iesim, si mai nou ne vedem si cu copilasi de varsta lui.

Noapte buna va doresc! [pup]

Pinky - mami de Dani 11.09.2011

#12
oanaiasi

oanaiasi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.965 mesaje

Postat 03 februarie 2013 - 12:44

Neata, ce face fetiliii?

Am mai scris un mesaj dar cred ca l-am pierdut.

Mikka, cum e mariuca?

Dau eu [cafea] in dimineata asta.

Oana, mami de [zana]Eca 18.09.2011

Doamne, [ruga] ai grija de noi!

#13
mihaela_i

mihaela_i

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 575 mesaje

Postat 03 februarie 2013 - 13:24

Pinky: Noi nu il putem da la gradinita pana nu invata sa mestece. Si nu il putem forta, evident. Adaug si ca nu i-am facut ROR, deci as zice ca e mai bine sa il tinem acasa pana spre 3-4 ani.

mama lui Daniel (23/07/2011)

#14
Lali_mete

Lali_mete

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.644 mesaje

Postat 03 februarie 2013 - 18:50

Buna seara gagici!

Am o tura de briose "a la Hayat" in cuptor,si am zis sa dau o tura!



Mihaela faptul ca nu mesteca este intradevar un impediment pentru gradinita,dar ca nu i-ai facut ROR-ul nu are nici o treaba.Sa iti explic si de ce. Daca pui langa un om bolnav cu rubeola doi copii,unul vaccinat si unul nevaccinat, exista aceeasi sansa sa se imbolnaveasca si unul si altul,doar ca cel vaccinat ar trebui teoretic sa aiba simtome foooarte usoare in comparatie cu cel nevaccinat care ar trebui,tot teoretic , sa aiba o forma mai grava a bolii. Nici un vaccin nu apara impotriva bolii ci amelioreaza simtomele acesteia in cazul contractarii virusului,la fel cum nu este obligatoriu ca daca nu esti imunizat artificial sa faci boala imediat ce ai luat contact cu un bolnav. Paul nu are ROR facut si daca nici noi nu am stat intre copii, nu ne-am plimbat in mijloacele de transport in comun si nu a luat contact cu copii bolnavi atunci nu a luat nimeni [:D]! Si Paul inca nu a avut nici o boala eruptiva.Iar de la gradinita a lipsit doar doua saptamani, una fiind a doua saptamana dupa ce a inceput gradinita,si a doua fiind cea dinainte de vacanta de Craciun .Deocamdata in grupa lui nu a avut nimeni nici o boala a copilariei,in timpul gradinitei .



Mikka,am scris si ieri un mesaj dar vad ca s-a dus in neant ! Nu ma pricep la citit analize, dar cum au spus si fetele,cel mai bine este sa iti spuna un dr ce-i cu ele. Eu zic ca ai facut bine ca nu ai sarit cu antibioticul. E ciudat cum acelasi dr care spune ca e aproape sigur o boala eruptiva,un virus, recomanda antibiotic "just in case" . Parca nu fac toti aceeasi scoala [:(].





Sper sa reusesc sa vad si eu pozele de pe grup si sa mai pun cateva .



Va puuuuup!







Lali , mami[alap] de Teodora-Ioana(23.08.2011) si Paul-Iulian(01.10.2009)

#15
camady

camady

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.616 mesaje

Postat 03 februarie 2013 - 19:45

Mikka,Sei ce fac piticele? Sper ca sunteti bine.
Noi suntem bine..........nimic nou.
May de cati ani esti plecata din Romania.Imi venea sa rad cand ai scris despre gradinite.primaria sa faca ceva...........doamne fereste.Plus cate autorizatii cred ca trebuie.........nicio sansa.Noi vom merge la 3 ani la gradi cu program prelungit.Poate la capitala lucrurile stau altfel, in provincie e dezastru la camine.[q][q]

mami de Eva Maria 24.08.2011 si Razvan Gabriel 07.07.2003



#16
nanna_mika

nanna_mika

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 885 mesaje

Postat 03 februarie 2013 - 20:29

Salutare!
Am fost azi la intalnire de strugurasi, foarte placut a fost! Ne.am simtit super, abia astept sa repetam experienta. Copilasii au crescut, sunt frumosi tare! Voi incerca sa pun poze pe FB. Fetele care nu au venit, sper sa ne vedem data viitoare! Va pup!

mamica de 2 fetite iubite!



#17
May3

May3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.345 mesaje

Postat 03 februarie 2013 - 23:00

Nanna, pune pose zi pe grup. pls



Camady, nu-s plecata de mult timp, din 2007 mai exact. nu e vorba ca n-as stii cum sta treaba in Romania. eu doar am explicat ceea ce se intampla aici in aceste cazuri si am spus ca trebuie mulata ideea in Romania.

Asta poate insemna si ceva facut clandestin. adica fara autorizatii.

Gasit un spatiu undeva unde se intalnesc mamicile din cartierul cutare. Facut reclama pe net la grupul respectiv.

aici se mai practica si statul cu randul.

adica se imprietenesc cateva gravidute care merg la aceeasi moasa/grup de burtici (exista si de astea), iar dupa ce nasc stau cu randul, adica duc copiii cateva ore pe sapt la una dintre ele si tot asa. in felul asta au un pic de timp liber.



in fine, eu stiu ca Romania are multe hibe, dar ati incercat ceva de genul asta inainte de a spune Nu se poate?

sau macar ati facut un pic de research inainte? :D









...........................................

mamica de Beatrice-Ana - 26.09.2011

..........................................

zebraroz.ro [majoreta]

#18
May3

May3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.345 mesaje

Postat 03 februarie 2013 - 23:05

Pinky, ca sa-ti raspund la intrebare.

eu incep in curand s-o dau la gradi treptat pe fii-mea.

pe la 2 ani intentionez sa ajunga sa mearga vreo 2 zile la gradi.

de la Craciun cred ca n-o a o mai avem pe Bona.

deci va trebui s-o dau ori full time la gradi ori sa imi mai iau o alta bona.

eu personal consider ca ii e mult mai bine la gradi, dar ca s-o dau la gradi full time ma costa cam dublu fata de cum ma costa sa am bona in casa. inca nu m-am decis ce fac.

aici nu exista gradinite de stat.

de la 3 ani iti da statul 15 ore gratis pe saptamana. atat.

restul platesti.

si nu-i ieftin deloc...



...........................................

mamica de Beatrice-Ana - 26.09.2011

..........................................

zebraroz.ro [majoreta]

#19
mikka11

mikka11

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.008 mesaje

Postat 04 februarie 2013 - 02:22

buna seara, fete dragi
imi pregatesc lectiile si intr-o pauza am intrat sa va citesc
Maria e mi bine, in sensul ca nu a mai facut febra de 24 de ore dar este sub tratament cu panadol, i-am dat la 4 ore.intre timp s-a invatat sa il ia si nu mai face atata circ. deja de azi-dimi i-am redus doza de la 5 la 3 ml. am decis ca pe timpul noptii sa nu ii mai dau decat o data, azi-noapte am tot trezit-o pt siropel si nu a fost deloc placut. azi a fost mai vioaie dar foarte plangacioasa si nu a vrut sa manance absolut nimic, decat tzitzi. nu i-au iesit bubite, i-a curs nasul 5 min dimineata si asta a fost tot. ciudata boala, pe cuvant. marti merg sa ii repet analizele. stau cu ochiii pe ea ca pe butelie, cu febra asta, groaznic a fost.
Va multumesc din suflet pentru faptul ca sunteti alaturi de noi, sunteti minunate dar stiam asta, acum am avut doar o noua confirmare.
Noapte buna!

[mamica] fericita de[copil] Maria Alexandra (20.09.2011)

#20
raluca050

raluca050

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 629 mesaje

Postat 04 februarie 2013 - 10:24

Neata fetelor.

Mikka ce mai face pitica? Am vazut ca si-a mai revenit putin. Pentru febra mare poti sa-i dai 2 picaturi de algocalmin iar seara la culcare 1/2 supozitor de novocalmin. Edi a facut febra mare 39,5 si am ajuns la urgenta pentru laringita herpetica.
Eu zic sa-i dai pana ajungi la doctor si siropel de propolis cu vitamina C , poate are ceva si in gat.... De mancat mananca ceva?
Pupici multi sa treaca repede, stiu ca e greu [pup]

Mihaela e inalt Edi, ii cumpar haine de 2 ani iar la ghetute deja poarta 23-24 . Insa cred ca e o perioada de crestere acum pentru ca nu are cu cine sa semene prea inalt

mami de Eduard Stefan ( 26.08.2011)


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -