Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Juniori de Iulie - August 2004 * (109)


206 raspunsuri la acest subiect

#21
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 01 februarie 2013 - 18:11

merci Lia [flo] o sa stau in ceafa ei :D







____________________________________________________

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,

empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi

ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,

nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.


_____________________________________________________



Au nevoie de noi:

Copiii Monicai[flo2] Alex[flo] Luca[floare3] Lorena[flo2]

U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX [flo]

Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum [floare3]

#22
Dorsilia

Dorsilia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 01 februarie 2013 - 19:04

Robi, merci de intrebare, cu somnul pare mai ok (ptiu-ptiu) de cand a venit vremea mai ok si stam la joaca mai mult. Azi i-am dus dupa scoala, pt ca Danu are vineri program scurt pana la 11, si la un loc de joaca sa se mai energizeze si pe acolo, unde o ora intreaga pe trambuline, tobogane, catarat, rostogolit, tarat pe burta, au transpirat in stil mare dar sper ca le-a priit. La plecare le-am dat bluze uscate si le-am uscat frezele cu prosoape de hartie si la baie cu uscatorul de maini:P Asa tare le-a placut ca maine vor din nou.

Seara ii dau totusi de 2 zile o chestie, sirop, de la farmacie, numita alinan, pe baza de extracte de tei, roinita, miere si musetel. Ajunsesem in pragul colapsului fizic si psihic si ea la fel, asa ca...macar acum nu mai doarme pe ea ziua si nu mai sare-n sus in miez de noapte din ora-n ora sa ma caute, cum ziceam ptiu-ptiu!

azi nici unu nu vrea lectii nici citit, nimic. am mai avut o surpriza cu Danu, asa, ca cireasa pe tort ieri, dupa o saptamana de toata cacaoa, va povestesc eu cum ce si cum, e din ciclul "apele lnistite sunt adanci", pe mine m-a lasat masca

acum fug ca am o bucatarie ca la porci


#23
Andries

Andries

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 02 februarie 2013 - 14:01

io am pus doua gantere pe blatul de la bucatarie si intre o cafea, o tava cu friptura, un ceai si n sandvisuri pe care oricum le fac... mai bag si 30-40 de secunde de gantere. Am ajuns la concluzia ca acel loc din casa (blatul de bucatarie) e cel mai vizitat, deci de acolo trebuie sa incep [:-)))]

Compunerile in programa sunt in clasa a patra.
Acum maxim se dau povestiri scurte (cine unde s-a dus, ce a facut si ce a adus acasa de exemplu) si dialog din maxim 6 propozitii (uzual doar 3). Am intrebat eu la scoala. Evident ca sunt unii copii performeri care fac si povestiri lungi si compuneri inca de pe acum.


Un week end fain!

Andries

mami!! uite avioanele, avioanele, sunt multe mami, multe!!
uite si unul mic mami, e puiul lor, e puiul lor!!!


#24
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 02 februarie 2013 - 18:58

Noi am ramas acasa. Nu din cauza mucilor, ci pen`ca a dat tusea in noi si voma, dis-de-dimineata si ploua torential. Vi-am zis ca Giulik prevesteste ploaia, da ? :-)

Este suparata-foc, isi trage nasu` si tuseste spastic, yuhuuu ... am reusit sa o inveselesc ca am mers la farmacie sa luam coldrex junior si a sarit prin balti.

Lung, dom`le, weekendul asta :P



____________________________________________________

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,

empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi

ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,

nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.


_____________________________________________________



Au nevoie de noi:

Copiii Monicai[flo2] Alex[flo] Luca[floare3] Lorena[flo2]

U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX [flo]

Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum [floare3]

#25
polux

polux

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 926 mesaje

Postat 03 februarie 2013 - 01:57

Daria, sanatate acolo la voi.

Si un weekend placut la toata gasca.



Liliana

Poze noi aici: Poze noi

Poze- martie 2008 ; Poze 1 ; Poze 2 ; Poze 3 ; Poze 4

#26
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 04 februarie 2013 - 10:49

neata neata
Daria, uuff, ce pacat ca vi s-a stricat ziua de munte :(
Andries haha, tare cu ganterele la bucatarie. buna idee [:D]
o zi frumoasa sa aveti si o saptamana usoara!

#27
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 04 februarie 2013 - 11:31

Neata!

Sanatate multa la voi, Daria![pup]

Lia - cred ca miscarea in aer liber este cheia - pe la voi oricum am vazut ca este mai cald, daca ai timp, cred ca le pridne bine sa se alerge putin pe afara!



Cu slabitul - va spun ce m-a apucat pe mine - ca la mine e ori la bal, ori la spital...[:D] Eu sedentara totala (ma rog, exceptind miscarea din gradina, vara) cu unica scuza ca nu am cind ajunge la o sala (si nu am cind!). Acasa am bicicleta eliptica plus aparat din ala de facut abdomene (abtonic sau cum ii spune) plus bicicleta-stepper. Pe niciuna nu-mi place sa fac - plus ca nu aveam suflu, oboseam si ma descurajam urgent...

primul pas a fost sa ma duc la o clinica de nutritie - unde am platit o gramada de bani ca sa aflu - ca am un metabolism foarte lent, ca mancam in medie pe zi cam dublu de cat arde corpul meu (desi eu aveam impresia ca maninc f putin per total) - dar ca sunt clinic sanatoasa si...obeza...adica aveam circa 30 kg de grasime (unde normalul esye intre 12 si 18 kg). Au acolo un cantar smecher care iti masoara toate cele - masa de grasime, masa musculara + proteine, minerale, apa in organism, grasime abdominala, etc.

Dupa ce mi s-a explicat clar ca fara miscare zilnica nu voi ajunge nicaieri, indiferent de ce dieta voi urma, m-am apucat de treaba. De fapt cred ca pentru mine triggerul a fost faptul ca, in urma cantaririi - mi se dadea un profil statistic al unei femei de 43 de ani....adica 3 ani mai multi decat am in realitate, cifra care si asa ma sperie...[:D]

In fine, m-am apucate pe 13 decembrie de treaba - miscare zilnica (de atunci pana acum, doar 3 zile nu am facut miscare, din cauze obiective) - am inceput cu un obiectiv de 150 calorii/zi consumate - acum am ajuns sa ard in medie cam 270-300 calorii/zi.

Pentru ca nu ma pot duce la sala, am adus (ca sa zic asa) sala la mine acasa - la Craciunul din 2011 imi luasem un xbox - asa ca l-am pus la treaba - am doua programe de antrenament (suite de exercitii: cardio, exercitii pentru partea superioara, mijloc si partea inferioara a corpului, boxing, etc) pe care le alternez. Si cind ma plictisesc de ele, am sa-mi iau altele - cred ca se gasesc macar 10 programe de sport care mi-ar placea.

Una peste alta m-a prins - inca nu pot sa spun ca a ajuns sa-mi placa sa fac miscare, insa incerc sa-mi impun sa fac asta zilnic, sa fie un fel de "spalat pe dinti", ceva indispensabil pe care trebuie sa-l fac - dar pot sa va spun ca momentul cind am terminat antrenamentul e minunat...[olala] (macar atat [:D]).

Bilantul de pana acum e unul foarte bun as zice - am slabit in total 9 kg, din care aproape 6 de grasime (am ajuns la 23 kg de grasime - mai am 5 si ajung in limita normalului!!) - dar nu kg per total sunt importante ca am mai reusit eu sa ajung la 69 kg (cite am acum) - dar ideea este ca grasimea s-a dus de prin locurile de unde nu credeam ca o mai misc - abdomen, picioare, solduri, chiar si brate...



Cam asta ar fi pe scurt - sper sa ma tin de treaba in continuare - obiectivul meu e sa cobor sub 65 kg (ceea ce nu s-a mai intimplat de cel putin 15 ani...[bang]) si apoi sa ma si mentin acolo, caci pana la urma asta este cel mai greu!



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel

Gradina 2012



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#28
kim222

kim222

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.381 mesaje

Postat 04 februarie 2013 - 12:00

Gabi felicitari!!![flo]

Io astept momentul mobilizarii mele [q]

#29
Andries

Andries

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 04 februarie 2013 - 12:22

Gabi felicitari!

La mine situatie e un pic diferita. Eu am beneficiat si inca mai beneficiez de asa numitul metabolism de lux, adica puteam sa bag in mine si 4000 de calorii pe zi la adolescenta ca nu se vedea un gram.

Situatia s-a schimbat un pic in jurul varstei 27 -28 dar nu dramatic. Acum pot sa spun a stau la 52 de kg (la 162 cm) fara nici un pic de efort, si mananc inclusiv la ora 23 sandvisuri cu sunca sau cu dulceata. Dar problema mea e musculatura. De cand am avut fractura tripla la piciorul stang, m-am lasat in totalitate de sport. Cum sunt "corporatista" cu acte in regula, programul meu e cam asa: dimineata ne suim in masina, decartam copilul/copiii, ajungem la birou unde ne plimbam din scaun in scaun pana la 5, apoi in masina iar, la 7 acasa unde stau ... evident tot pe scaun mai putin 30 minute cand stau in picioare la bucatarie. Inmultiti chestia asta cu 7 ani si o sa aveti o imagine. Eu nu mai pot cara o sacosa de 5 kg pe o distanta de 200 m. E aproape cum as fi semi-invalida.

Asa ca obiectivul meu este recuperarea conditiei fizice. Adica antrenament, musculatura recreata, tonifiere si Doamne Ajuta sa pot sa ma sui pe skiuri la anul din nou. Nu am facut greseala sa ma avant ... desi de 3 ani imi doresc, dar imi e frica si stiu ca nu ma tin picioarele, nu pot risca iar sa-mi rup ceva. Anul asta un coleg - evident corporatist cu acte in regula si el - 42 de ani - s-a pus pe skiuri in Austri si in prima sau a doua zi a facut fractura de bazin.

Al doilea obiectiv este reducerea numarului de cafele ... de la 6 pe zi la 2 pe zi. Sunt constienta ca trebuie sa o fac in primul rand pentru mine si in al doilea rand pentru copiii mei care nu sunt obligati si nu trebuie sa fie obligati peste 20 de ani sa ma care pe mine din doctor in doctor pentru ca eu dau dovada de inconstienta si nesimtire acum. Cam dura exprimarea, dar asta este.

Vorba unui pacient, de 90 de ani:
"ati fumat?"
"domnu' doctor acum 50 de ani m-am lasat de fumat, fumam cam mult, mai mult de un pachet pe zi "

Andries

mami!! uite avioanele, avioanele, sunt multe mami, multe!!
uite si unul mic mami, e puiul lor, e puiul lor!!!


#30
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 04 februarie 2013 - 12:40

Leeloo, felicitari, tu intotdeauna ai fost perseverenta [bis]



Io de azi sunt, cica, la dieta mea preferata, aia pe baza de proteine si fara carbohidrati, inca nu sunt in sevraj, dar urmeaza. Si cica am facut ceva exercitii aseara, mi e teama pt coloana, asa ca fara abdomene :(



____________________________________________________

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,

empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi

ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,

nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.


_____________________________________________________



Au nevoie de noi:

Copiii Monicai[flo2] Alex[flo] Luca[floare3] Lorena[flo2]

U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX [flo]

Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum [floare3]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -