Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

FIV cu Dr. Dragos Albu 74


199 raspunsuri la acest subiect

#31
pety1981

pety1981

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 540 mesaje

Postat 05 februarie 2013 - 10:55

'neata dragi doamne![flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo]
vroiam sa va spun ca sunt optimista ,asa am fost si la primul fiv si nu m-am inselat pentru ca pana la urma fiv meu a fost o reusita chiar daca sarcina s-a oprit din evolutie.Se intampla pe vremea aceea sa fim 12 fete la fiv in ungaria si toate erau la al doilea fiv.erau dezamagite,ingandurate iar optimismul abia ca isi facea loc in viata lor.Din cele 12 care eram doar eu si inca o fata am obtinut beta pozitiv ceea ce este destul de trist.stiu ca optimismul si detasarea de injectiile alea m-au ajutat,e singura explicatie pe care mi-o dau pentru ca aveam mai multe probleme medicale decat ele si totusi am vazut beta pozitiv.Eu imi spun asa: de ce sa nu fie pozitiv daca dr W imi pune in pantece embrionasi,daca eu ii doresc atat de mult?puisorii mei o sa se aseze comfortabil pentru ca o sa le placa comfortul pe care il ofera "inauntrul meu" si uite asa o sa si creasca.
Acum stiu mai multe decat atunci deci trebuie sa fie si mai bine[bibe][bibe][bibe][bibe]
O sa avem reusite asa cum au avut atatea fete,o sa ne tinem puiutii in brate asa cum o fac si celelalte fete care au trecut prin nebunia FIV.
DE CE NU ?aici nu gasesc 'explicatie" si nici nu vreau sa caut.
[mamica]
pentru fiecare doamna [bb][bb][bb][bb][bb][bb][bb][bb][bb][bb][bb][bb][bb][bb][bb][bb]!
curaj fete ca se poate!!!!


sarcina oprita din evolutie la 5 saptamani
o trompa clipsata, una permeabila
mutantica cu MTHFR
HETEROZIGOTE
AMH: 0,40
in focuri pentru FIV 2 (ultimul)

#32
crystyne

crystyne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.252 mesaje

Postat 05 februarie 2013 - 11:27

Neatza fetea albe[flo]sa aveti o zi superba [pup]

Pety[pup,normal ca fiecare din noi avem macar un dram de optimism nu?ca fara speranta ,incredere si optimism nu cred ca am reusi sa trecem prin ceea ce trecem fiecare din noi..

Eu v-am spus anul asta va fi plin de reusite si cu multi
[bb][bb].

#33
Bobo_mica

Bobo_mica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 05 februarie 2013 - 12:10

Neata fetelor!!!

Bravos Pety... uite cum prin cateva randuri reusesti sa ne scoti din butoi... sa dea domnul sa avem toate parte de norocul de a ne pastra in pantece minunile mult asteptate.. si sunt convinsa, foarte convinsa ca toate vom avea cel putin un bebe... insa diferenta o face timpul si trebuie doar sa avem rabdare... stiu ca veti spune cata?? de cate ori nu mi am spus o eu mie... povestea mea poate nu e la fel de cutremuratoare ca ale voastre... dar pentru mine e trista... eu ma lupt cu dorinta de a face un bebe din iunie 2006... am mers la medici... raspunsul primit a fost... toate bune si frumoase... munciti... si am tot muncit pana in 2008 cand am obtinut o sarcina natural ... ce insa am pierdut o la aproximativ 10 saptamani... eram un copil plin de sperante ce si cladise niste vise...insa totul se naruise in jurul meu.. totul a picat... nu mi imaginasem niciodata ca voi trece printr un avort... ca voi plange luni in sir... ca mi voi respinge sotul ... familia... prietenii... ca ma voi inchide... dar am luat o de la capat... m am trezit intr o zi si am inceput sa cautam motivul , cauza, explicatia pentru ca am pierdut sarcina mult dorita si visata...insa nimeni nu ne a putut oferi o alta explicatie in afara de "se mai intampla, sunteti tineri... cum ati obtinut o sarcina, o sa mai aveti si alta..." ne am apucat din proprie initiativa sa facem analizele... hormonale... spermograma/spermocultura etc ... hsg .. fara ca nimeni sa ni le indice... in urma hsg ului am primit sutul puternic... trompele nu sunt functionale...si substanta de contrast pe baza de iod mi a activat tiroida...imi era rau, nu stiam de ce.. eram disperata... si ne intrebam oare cum vom obtine noi un copil?!? o colega si o buna prietena din Pitesti mi a ridicat moralul si m a trimis la doctora ei din Bucuresti Medlife... cu lacrimi in ochi am intrat in cabinetul ei .. s a uitat peste dosarul meu si mi a spus ... "nu ai trompe, nu tine de mine , mergi la domnul doctor Albu..." m a primit fix in aceeasi zi.. si mi a spus ca am hidrosalpinx pe partea dreapta si ca trompa stanga e partial permeabila cf hsg ului...ne am programat pentru laparoscopie.. ne am dus acasa, ne am adunat fortele si speram ca in urma interventiei totul se va rezolva... de unde?!? ma simteam rau, fara forte... la analizele efectuate inainte de interventie mi au gasit tsh ul 0.0001 ... motiv pentru care s a amanat operatia... precizez ca aveam ths ul efectuat inainte de hsg si era in limitele normale... mers la endocrinolog... primit tratament... in urma caruia am facut alergie... o alergie atat de urata... pe tot corpul... mergeam la urgente de unde eram trimisa acasa dimineata de dimineata timp de patru zile, primeam o perfuzie, ma dezumflam si inapoi acasa...mergeam cu traista de medicamente, poate poate cineva imi va spune de la ce este alergia... pana intr o dimineata cand am facut si endem Q al capului , pulsul peste 170... nu mai puteam deschide ochii... buzele le aveam mai ceva ca Angelina J... iar urgente... unde deja eram pacientul cunoscut... au ramas blocati la cum aratam si la ce puls aveam... intram in soc anafilactic, dar ei m au trimis la un alt spital... normal ca in Galati nimeni nu a avut compententa de a se exprima clar ce am... si care cauza... iar drumuri la Bucuresti unde am aflat la ce am facut alergie... schimba tratamentul... lupta cu mancarimile in continuare... caci am ramas alergica de atunci la multe lucruri, inclusiv la sarea cu iod... greu am reusit sa echilibram ths ul ... si am facut laparoscopia in vara anului 2011, in urma careia mi a scos trompa cu probleme din cauza careia am pierdut si sarcina... insa rezultatul nu avea sa fie cel ce ni l doream... indrumarile ce le am primit a fost catre FIV... nu stiam nimik despre... singurul lucru de l stiam era ca este destul de costisitor... asa ca sotul meu s a hotarat sa plece in afganistan pentru a face banii pentru fiv... cam asta e povestea mea , si imi pun toate sperantele in acest fiv... trebuie sa reusim!!!!

Va vine sau nu sa credeti acum astept sa ma ingras... am doar 37 kg, nu va speriati prea tare, sunt si mica, am doar 1.50 inaltime... am 32 de ani si sper cu toate fiinta mea la un copil!!! iar daca tot astept... voi depune si dosarul cu statul... asa poate voi avea sanse sa fac nu doar un fiv in cazul in care nu va fi o reusita...

Nici nu va imaginati cat ma bucur cand vad reusite!!! Am citit capitole intregi din urma... si m am bucurat enorm la reusitele voastre...dar m am si intristat la nereusitele multora de aici!!


pffff scuze pentru lungimea mesajului, eu am incercat sa fiu cat mai scurta in povestea mea!!

Va pupic pe toate!!!

#34
pety1981

pety1981

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 540 mesaje

Postat 05 februarie 2013 - 12:33

bobo mica..eu imi propun sa plang de fericire si tu vii acum si ma faci sa plang de tristete?ce-i asta?
ma minunez zilnic de incompetentele celor ce ii numim "salvatorii nostri"..si ma intreb oare cate o sa mai aud si de cate o sa ma mai minunez?
ce poveste ai si tu!!
stii cum e ...dracu nu-i chiar asa negru.o sa vezzi cand se albeste ....[pup][pup][pup][pup][pup]


sarcina oprita din evolutie la 5 saptamani
o trompa clipsata, una permeabila
mutantica cu MTHFR
HETEROZIGOTE
AMH: 0,40
in focuri pentru FIV 2 (ultimul)

#35
Bobo_mica

Bobo_mica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 05 februarie 2013 - 13:00

ooo nu Pety scuze, nu am vrut sa intristez pe nimeni... Doar ca am simtit brusc sa mi spun povestea... pe scurt... in detaliu...ar fi ceva mai lunga... eu cred ca am si dezavantajul ca sunt micuta, arat practic ca un copil si nici nu am primit seriozitatea necesara... ma dezavantajeaza look ul ... dai seama prima impresie.." si copilul asta vrea sa faca un copil"... insa ce e clar e ca, "copilul din mine isi doreste enorm un copil " si sunt dispusa sa fac tot ce se poate atat cat ne permitem si financiar... oricum am ajuns sa pierd sarcina din cauza hidrosalpinx ului ce l aveam de cand eram pe bancile scolii, cand am fost operata de apendice... si imi aduc mereu aminte cum medicul cand eram pe masa de operatie m a intrebat "sigur ai ciclu regulat?" ... apoi aratat medicului ce asista "uite ce i aici!?" dar a inchis si nu au spus o vorba... poate ca daca as fi stiut de atunci lucrurile ar fi stat altfel astazi!!! Insa vreau sa fiu la fel de optimista ca si tine si vreau sa cred ca voi ajunge sa mi strang la piept copilul!!! [flo]

#36
crystyne

crystyne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.252 mesaje

Postat 05 februarie 2013 - 13:13

offf mai fetelor m-ai facut sa [q]Bobo...tare trista povestea ta dar eu sunt convinsa ca de data asta va fi cu noroc...vei fi o super mamica [:)]chiar daca zici ca esti slabutza...

#37
Bobo_mica

Bobo_mica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 05 februarie 2013 - 13:51

Fetelor, crystyne, Pety nu am vrut sa va intristez... eu nu mai sunt trista... privesc inainte, pentru ca bebele meu ma asteapta undeva cu siguranta!!! asa cum sunt convinsa ca si pe voi va asteapta!!! Va multumesc pentru cuvintele frumoase!!! [pup]

#38
rlk_2009

rlk_2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 894 mesaje

Postat 05 februarie 2013 - 15:44

Of, Bobo mica ce poveste mai ai. Sa fii puternica si vei vedea ca Dumnezeu ne va rasplati intr-o zi.
Mami meu este la Medlife exact in momentul asta pentru programare la operatie probabil intr-o saptamana. Imi pun toata speranta si increderea in doctorii de acolo ca nu o voi pierde si pe ea. Problema este ca va trebui sa faca histerectomie totala, cu anestezie generala, iar inima ei este cam slaba. Nu a putut fi niciodata adormita complet, dar acum este necesar. Daca nu scoate tot, acel adenom enorm pe care il are se va maligniza.
Curaj, incredere si ruga!
Va pup si va urmaresc cu lacrimile in ochi. Sper ca lacrimile sa fie numai de bucurie de aici incolo pentru toate.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Efortul isi primeste pe deplin rasplata numai atunci cand persoana respectiva refuza sa renunte.
Visand la
[baietel][fetita]

#39
Arabella34

Arabella34

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 318 mesaje

Postat 05 februarie 2013 - 15:49

[pup][flo]Bobo mititica[:D],lasa ca te ingrasi cu bebe(asii),stii ce?e mai bine sa fii slabuta[flo][pup]
RLK[pup][flo][flo][flo]sanatate lui mami
[pup]fetele ''albe''
p.s.Pety,asa e dracul o sa se albeascaaaaaaaa[pk][olala][pup][flo]

#40
crystyne

crystyne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.252 mesaje

Postat 05 februarie 2013 - 16:20

RLKSanatate mamei tale si nu uita ca in noi vei gasi mereu un sprijin chiar daca si virtual [grup][ruga][ruga]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -