Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Colectia de toamna-iarna 2005 (43)


199 raspunsuri la acest subiect

#191
crissy77

crissy77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.620 mesaje

Postat 05 martie 2013 - 11:46

Si eu sunt necajita [:(]. Ne-am facut ieri analize cu totii, la Bea am refacut si se pare ca ma mosteneste in pb cu tiroida. Dr. endocrinolog a vrut sa o bage pe tratament inca din noiembrie, dar cum era cu hepatita toxica am zis sa amanam pana se reface ficatelul (eu tot sperand ca o sa-i iasa mai bine analizele). Ficatelul e refacut (TGP in limite normale, TGO usor marit, 50 si maxima e 48, dar am citit ca e o stare normala in hipotiroidie) [:(]. Offf...

Cristina cu [zana] Beatrice-Teodora (25 iun. 2010) si Elise-Stefania (3 dec. 2005)

#192
ilenutza

ilenutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.449 mesaje

Postat 05 martie 2013 - 12:29

Crissy am ratat
tu ce problemutze ai?

trebuie sa ia eutirox sau ce ii da?[pup]

Bianca si tie o primavara frumoasa[flo2]

Ile , mami de V[bicla] , A [cavaler] si I [zana] ,





#193
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 05 martie 2013 - 12:43

Multa sanatate pt copilasi, crissy si ilenutza[flo]



Monica, mami de 2 [zana]: Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)





Povestea sarcinii si a nasterii Andreei



Povestea nasterii super rapide a Anei Maria



#194
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 05 martie 2013 - 16:32

[s] La multi ani, Delia! sa fii sanatoasa, fericita si sa te bucuri de fete! Asteptam vesti pe forum! Cum e Ana la scoala? Imi inchipui ca merge foarte bine la cat e ea de desteapta.



Ilenutza multumesc de sugestia cu DM-ul, mi-o daduse si Corap [vase]. Eu am cumoarat initial sare si detergent de la Finish. Solutie de clatit nu am cumparat pt ca ameu o obsesie, sa nu ramana nimic pe vase. Vad ca se spala foarte bine si fara solutie. Nu se usuca chiar perfect dar nu e o problema, eu oricum din masina le pun sus, pe uscator.



Am citit ca o data pe luna trebuie aplicat un ciclu de spalare a masinii. Detergergentul de spalat masina mi s-a parut f scump de la Finish, peste 20 de lei asa ca am luat cu 7 lei de la DM. Nu mi-a placut ca mi-a lasat un miros foarte aiurea in masina, cam ca detergentul de spalat pe jos si dezinfectat in spitale [xx(], a iesit cu greu abia dupa cateva spalari. Deetergentul miroase si el la fel?



Filtrul il clatesc dupa fiecare spalare daca nu cumva uit, dar am nu prea ramane mizerie pe el, rar cate un fragmentel de ceva si uneori grasime.



Imi pare rau de problema lui Andrei cu hidrocelul, bine insa ca e ceva ce se poate rezolva, chiar si cu operatie.



Crissy of, of, imi pare rau sa aud ca Bea are hipotiroidie, dar nu neglija si amana, am auzit ca la copii e destul de grav sa stea pe hipo.





#195
crissy77

crissy77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.620 mesaje

Postat 05 martie 2013 - 17:09

ilenutza, eu tiroidita autoimuna-mixedem, diagnosticata acum 6 ani jumate, tratament cu eutirox forever, doza mare din start si tot creste. Sarcina cu Bea a fost una cu risc, am nascut-o la 30 de sapt., stiam ca exista sanse sa ma mosteneasca, dar na, am tot sperat ca poate nu. Analizele la nastere au fost bune (la TSH si restul care se fac in astfel de cazuri).

lavi, am amanat pt ca nu am vrut sa-i solicitam ficatul cu pastile (nu mai stiu daca v-am povestit atunci, ficatelul ei a fost dat peste cap in urma tratarii unui episod de diaree, TGO+TGP valori triple decat maximul, o saptamana nu am fost oameni pana nu am repetat analizele, au iesit valori mai mici si cloncuzia ca e hepatita toxica).
Faza e ca i-a iesit TSH cu o unitate mai mic decat in noiembrie, fara absolut niciun tratament si mi-e teama sa o bag pe eutirox. As incerca prin alimentatie, dar trebuie sa ma documentez. DIn ce am citit pana acum, nu prea ne e favorabil, trebuie sa manance ce NU MANANCA si trebuie sa renuntam la ce ii place cel mai mult (refuza carnea, dar ii dadeam fasole, soia pt proteine; ghici ce alimente nu sunt indicate?[bang])

Cristina cu [zana] Beatrice-Teodora (25 iun. 2010) si Elise-Stefania (3 dec. 2005)

#196
meems

meems

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.366 mesaje

Postat 05 martie 2013 - 20:38

Crissy [:(] Imi pare tare rau pentru Bea, nici nu am stiut ca se pot aparea probleme cu tiroida la o varsta atat de mica... Te pot ajuta cu ceva? [pup]



Ile, bafta si voua cu A [pup]



Delia, La Multi Ani! [s]



Lavi, sa stii ca nici mie nu-mi iasa uscate perfect vasele dupa spalare la masina, dar daca nu le scot imediat se usuca ele acolo. Oricum, eu de obicei le bag la masina seara inainte de culcare si deci nu le scot pana a doua zi dimineata (sau chiar dupa-masa [ups])



Meems & Rianna (16 dec. 2005)

#197
ilenutza

ilenutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.449 mesaje

Postat 06 martie 2013 - 10:57

Crissy imi pare rau de problema ta, sa speram ca la Bea nu o sa se agraveze in timp[flo]

Referitor la alimentatie , poate gasesti ceva pe site-ul lui cristela georgescu sau ligia pop

Lavi, ce complicata e masina ta de vase.Eu solutie de clatit nu am fol niciodata, nu am curatat sita decat de cateva ori in 5 ani, nu le pun pe scurgator ci direct in dulap, sare fol numai de la DM parca 7-8 lei cutia de 2kg, detergentul miroase mult mai putin ca finishul sau calgonul, spal in general numai la temp mica si progr de 40 gr, ocazional o bag la un program lung.Nici ale mele nu sunt uscate complet dar mai las usa intredeschisa si se usuca ele[:D]

pup

Ile , mami de V[bicla] , A [cavaler] si I [zana] ,





#198
maria_alexia

maria_alexia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.544 mesaje

Postat 06 martie 2013 - 12:13

Hello, sa aveti o primavara frumoasa si vesela !! [flo] [flo2] [floare3]

Meems, bun revenit, ma bucur ca nu sunt singura careia ii place zapada [:p]

Lavi, si eu inmarmurisem cat de complicata e treaba cu masina asta de vase, noroc cu Ilenuta ca m-a calmat. Vazusem la niste prieteni ca lasau vasele in masina si le scoteau uscate si fierbinti - tare mi-a placut faza asta - o fi fost program special de uscare??? O sa studiez...

Ilenuta, cum ai combinat tu florile? Tentanta ideea... Mie imi plac tare buchetele mixte si fanteziste [:)].

Crissy, hai ca totusi e bine daca fara nici un tratament situatia e stabila. Sper sa va conduca un dr bun, sa creasca mare si sanatoasa mamaruta ta. [pup]

Noki, fain sa te mai citesc pe-aici, ma bucur ca totusi ai gasit vreme [flo].

Bianca, multumim [flo]. Ce mai faceti voi, cum se descurca Serban cu scoala? Am vazut si eu putin in jur, e diferit efortul de la scoala germana fata de cel de la romani... (eu una ma bucur ca am ales in final cea de-a doua varianta [:p])

Despre noi ce sa va povestesc? Am rezolvat cu bine tura de martisor, am inceput sa cuget si sa ma organizez pentru ziua Anei de duminica si sper sa trecem onorabil si peste 8 martie... Mai am o gramada de chestiuni de rezolvat, sunt plina de liste.
...si mai e si zapada asta care se va termina curand-curand si ne tot trage spre o ultima tura de ski [:p]

PS. avantaj Sibiu (probabil si Bv): vii de la serviciu acasa, mancat/echipat si in 35 de min esti pe partie. mi/vi/s e si nocturna. o iesire dintr-asta e ca un weekend in mijlocul saptamanii [8D]

#199
crissy77

crissy77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.620 mesaje

Postat 06 martie 2013 - 12:18

meems, m-ai ajutat deja cu gandurile tale bune[flo]



ilenutza, sanatate si voua![flo]



Va invit la CAPITOL NOU



Cristina cu [zana] Beatrice-Teodora (25 iun. 2010) si Elise-Stefania (3 dec. 2005)


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -