Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Parinti inconstienti


14 raspunsuri la acest subiect

#1
mamaluiana

mamaluiana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 23 ianuarie 2013 - 13:28

Astazi am citit un subiect care nu-l pot ignora...mai multi parinti din tara profita de acesta "portita" pt. a mai sta un an cu copii lor SANATOSI acasa facandu-le certificat de incadrare in grad de handicap...oare nu se gandesc la repercusiunile care o sa urmeze...adica peste 15 ani cand poate acel copil vrea sa urmeze o scoala militara nu va putea din cauza incadrari in grad de handicap.
Noi nu stim cum sa facem sa scapam de toate problemele si sa fie un copil normal si alti ....sunt fara cuvinte[bang][bang][bang]

http://www.evz.ro/de...sa-1020428.html

#2
giulia81

giulia81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.610 mesaje

Postat 23 ianuarie 2013 - 14:15

cunosc si eu cazuri [bang]

__________________________
"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun. (Arthur Schopenhauer)



#3
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 23 ianuarie 2013 - 14:22

Daca este asa, este scandalos! Si medicii care au semnat acel certificat ar trebui trasi si ei la raspundere.

#4
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 23 ianuarie 2013 - 14:29

Si eu cunosc cateva cazuri...dar din cate am inteles nu-i afecteaza pe copii in viitor decat daca sunt incadrati la cine stie ce fel de boli..multi aleg ca diagnostic pt prelungire a concediului boli gen astm bronsic sau anumite intolerante la gluten sau malabsorbtie intestinala...Oricum ar fi eu una niciodata nu as pune un diagnostic copilului meu sanatos..Ma rog sa fiu eu si tati sanatosi sa putem sa muncim k sa ii asiguram un vitor.Dar in fine, fiecare face ce crede cu copilul lui..

#5
Chuny

Chuny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.923 mesaje

Postat 23 ianuarie 2013 - 14:57

Da, se întâmpla foarte des treaba asta prin complicitatea administratiei. E f trist pt ca parintii copiiilor cu handicap real lupta pt fiecare firimitura de drept al copilului lor, iar parintii de care vorbesti FURA acei bani si acele drepturi.

Chiar si aici pe forum revine din când în când intrebarea despre cum se poate "aranja" un astfel de dosar si "ce trebuie" pt a-l obtine ...

#6
mamaluiana

mamaluiana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 23 ianuarie 2013 - 19:10

Chuny...aici mare dreptate...noi ne luptam sa putem strange banuti necesari terapiei de recuperare din toate partile...acum suntem la terapia cu oxigenare hiperbarica ...astazi am facut a 40 sedinta de oxigenare(o sedinta costa 400 lei)..innainte prin noiembrie am facut o cerere sa ma ajute primaria, protectia copilului etc...cereri peste cereri....raspunsul a fost ca nu au bani si noi beneficiem de toate drepturile banesti din sistem.[bang][bang][bang]. Ma gandesc ca daca acesti parinti care le le fac acestor copii certificate de handicap efectiv fura dreptul copiilor speciali la recuperare.

oana_lex82 stiu ca sunt parinti care nu se multumesc doar cu prelungirea concediului si vor si incadrarea in grad de handicap grav pt. ca primaria sa le acorde si acea indemnizatie de insotitor si dreptul de a parca in locuri speciale..etc.Aici intervine repercusiunile asupra copilului cand va fi mare...pe partea neurologica unde copilul nu va mai putea avea vreodata permis de conducere s-au intrarea la o scoala militara.







#7
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 23 ianuarie 2013 - 23:57

Mie personal mi se pare o mare prostie..ca si cum l-ai mania pe Dumnezeu...Eu una am avut o suspiciune de autism pt copilul meu..din fericire e sanatos..sau cel putin asta e ceea ce ne-au zis medicii..inca nu vorbeste ..zice doar cateva cuvinte, dar intelege orice...Vreau sa zic ca aproximativ o luna..in perioada cat inca nu stiam sigur daca e bolnav sau nu am trait un cosmar...mergeam pe drum si plangeam, nu puteam sa mananc sau sa dorm...pur si simpul nu puteam accepta ca ingerasul meu are o problema....Niciodata nu doresc nimanui sa cunoasca durerea de a-si sti copilul in suferinta....Mi se pare o inconstienta sa iti dai copilul sanatos drept bolnav pt o amarata de indemnizatie...Din pacate, pt unii copilasi bolnavi, toti banii din lume nu pot face nimik...[q]Sincer sper ca sa se ia niste masuri ca medici care inlesnesc astfel de ilegalitati sa fie impiedicati (daca nu chiar pedepsiti) sa mai intocmeasca acte unor copii sanatosi..Si parintilor mai MULTA MINTE!!

#8
Happiness_4_us

Happiness_4_us

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.961 mesaje

Postat 24 ianuarie 2013 - 16:01

Noi avem dubla cetatenie si de ceva vreme suntem in Ro ptr a face terapie ocupationala cu A.
Am o cunostiinta care - cunoaste situatia si care de cate ori ma intalnesc cu ea ma dispera sa- i fac dosar ca sa iau banii ce i se cuvin, sa- i folosesc la terapie, ca ma ajuta ea sa fac dosarul, lucreaza exact acolo unde trebuie doamna. Ca e dreptul lui bla bla...
Am spus ca nu si cu asta basta, ca deocamdata ne descurcam iar el este un caz mai fericit ca noi avem o situatie mai buna, si prefer sa foloseasca altcineva banii aia, cineva care chiar nu are posibilitati materiale.
Nu domne,ea o tine pe a ei si am ajuns sa fug de ea sau sa ma ascund cand o vad, tocmai ptr a evita aceasta discutie inutila.
offf Doamne!
Stiu de la o prietena cu un copilas cu SD ca periodic merg la comisie sa reinnoiasca dosarul , ceea ce mi se pare aberant, ca doar nu o disparea peste noapte sindromul[bang], asa incat nu- i inteleg pe acei parinti cu copii sanatosi.[bang]

Mamaluiana, ma intereseaza si pe mine terapia hiperbara. Unde faceti, in Cta sau in Tg Mures? Se vad imbunatatiri? Noi acum suntem pe dieta ketognica si mi- e greu sa merg la unul in centre, dar in vara as vrea sa ajungem si noi neaparat. Imi poti da si mie mai multe detalii despre ce presupune si cum se desfasoara?
Multumesc din suflet si sanatate fetitei tale!

#9
mamaluiana

mamaluiana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 24 ianuarie 2013 - 20:18

Acum suntem la Targul mures...am inceput de 10 zile a treia sesiune de hiperbara, Anamaria este bine , mananca mai bine , vorbeste mai mult...nu pot decat sa ma bucur ca ii merge bine, luni terminam terapia ...avem in total 45 de sedinte de oxigenarea, dupa care urmeaza recuperarea pe toate caile.
ne gasiti aici:

https://www.facebook...maria.teodora.1
si aici:
http://anamaria-teodora.blogspot.ro/

#10
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 24 ianuarie 2013 - 20:41

Mamaluiana, iarta-ma pentru ce urmeaza sa iti spun, insa simt eu ca trebuie: nu face publice filmulete cu fetita dezbracata la mare, nici pe blog, nici pe youtube! E fetita voastra si evident ca o iubiti, insa altii nu vad decat un corp nud si din pacate nu toti sunt normali la cap.
Inca o data, nu o lua ca pe o critica, ci doar ca pe un sfat din partea altei mamici.[flo]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -