Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Carte de munca


7 raspunsuri la acest subiect

#1
Adrianai

Adrianai

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 03 august 2007 - 11:32

Am si eu o intrebare pentru cei sau cele care se pricep putin. Prietena mea s-a angajat acum aproape 2 ani la o firma la care am lucrat si eu. Are contract individual de munca dar nu i s-a intocmit si carte de munca. Este primul ei job, deci nu avea carte de munca. Contabilitatea a motivat ca nu mai este obligatoriu completarea cartii de munca si ca acestea nu se mai gasesc.
Eu m-am angajat cu 2-3 luni inaintea ei si mi s-a completat cartea de munca deoarece am avut nevoie de o copie pentru un imprumut.
Intrebare: Este sau nu este obligatorie completarea si intocmirea cartii de munca?

WARNING: I have an attitude and I know how to use it!


#2
kristinutza

kristinutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 376 mesaje

Postat 03 august 2007 - 18:37

eu stiu ca nu mai e obligatorie, ca urmeaza sa se renunte la carnetele de munca. contractele de munca, respectiv adeverintele de vechime pe care le iei la finalul perioadei in care ai lucrat undeva tin locul acestei carti de munca.

oricum, daca tine neaparat, poate sa-si faca ea cartea de munca... nu neaparat firma.

dar poate stie cineva mai sigur...



cristina, mama de radu (09.10.2005)

poze si video

#3
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 06 august 2007 - 11:03

A fost o perioada acum 2 ani in care nu se mai gaseau carti de munca deoarece se pusese problema renuntarii la ele si tinerea evidentei computerizate. Dar eu stiu ca s-a revenit asupra acestei decizii si cartile de munca sunt inca obligatorii. La noi la serviciu li s-au facut carti de munca tuturor celor angajati in ultimii 3 ani.

#4
Kia

Kia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 08 august 2007 - 19:39

Si acum in Bucuresti este criza de carnete de munca. Si la noi la firma sunt destui care nu au inca carnet, deci sa stea linistita prietena ta, vechimea ii merge

#5
Adrianai

Adrianai

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 09 august 2007 - 14:16

Multumesc mult pentru raspunsuri. Ea s-a speriat pentru ca vroia sa faca un imprumut la banca si ii trebuia cartea de munca.

WARNING: I have an attitude and I know how to use it!


#6
analex

analex

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 09 august 2007 - 15:35

Imi cer scuze ca ma bag.

Intai, cartea de munca e obligatorie. In mod normal, si daca nu exista la angajator pe suport de hartie, activitatea in munca a persoanei respective este inregistrata la ITM si poate fi atestata astfel, cu conditia ca angajatorul sa o fi raportat. Uneori, nu o face, ca sa nu plateasca impozite( e vorba aici de firmele mici care poate mai fac mismasuri), caz in care n-ai cum sa-ti demonstrezi activitatea. Asta e defapt stresul celor carora nu li se intocmeste carte de munca, sa nu cumva sa lucreze de fapt la negru fara s-o stie. In orice caz, pentru imprumut la banca iti cam trebuie o copie conforma cu originalul.

Apoi, am si eu o intrebare care probabil ca e cam off-topic, da' poate stie cineva: cum poti obliga angajatorul sa iti dea inapoi cartea de munca dupa demisie, daca are de fel obiceiul sa taraganeze lucrurile?

Analex

#7
nilufera

nilufera

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 131 mesaje

Postat 10 august 2007 - 18:15

Ai putea sa faci o sesizare la camera de munca, dar asta nu cred ca va grabi lucrurile pt tine, incearca sa il strsezi pe angajator cu telefonele; dar sa stii ca termenul minim e de 2 saptamani, de obicei cei de la fortele de munca se misca ingrozitor, iar statul la cozi la ei este o adevarata tortura!!


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -