Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

anxietate scoalara


36 raspunsuri la acest subiect

#31
mgabi

mgabi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 28 ianuarie 2013 - 14:51

Chuny , referitor la TCC da ghideaza parintii privind schimbarea de comportament a.i.sa se evite situatiile neplacute asta din ce am inteles pana acum. Sedintele propriu zise nu au inceput ci se fac anumite testari
Azi merge la scoala

#32
pitzinuca

pitzinuca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.124 mesaje

Postat 29 ianuarie 2013 - 02:38

sorry, nu am vrut sa jignesc pe nimeni.



gabi si eu iti doresc copii sanatosi.



toate cele bune!



_______________________



mami de andi [bat] si ilinca [copil]

_________________________



traduceri si asistenta

________________________

"Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."

#33
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 31 ianuarie 2013 - 22:39

mgabi, te rog foarte mult sa ma contactezi.
multumesc frumos.

#34
dulcetica

dulcetica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.232 mesaje

Postat 05 februarie 2013 - 17:23

E o realitate faptul ca in ziua de azi copiii sunt supusi la foarte mult stress,care conduce la manifestari diverse.
E clar ca trebuie identificati factorii declansatori ai stresului si eliminati ,pe cit posibil.
Foarte multa dragoste si exteriorizarea sentimentelor, cred ca ajuta. Asta nu inseamna ca e numai lapte si miere,ci ca totul trebuie sa curga natural.Te mai enervezi,turbezi in relatia cu copilul ,dar in principiu ,trebuie sa stie ca oricum reactionezi iubirea aia profunda si neconditionata exista.
Daca e o problema patologica,datele se schimba radical.
Cred ca sint putini parinti care nu s-au ingrijorat in legatura cu modul in care se adapteaza la scoala si am respirat usurata cind am vazut ca s-a integrat.
Trebuie sa discuti si cu copiii din clasa ,sa afli care-i atmosfera.Copiii pot fi uneori foarte sinceri,cruzi in relatia cu ceilalti,involuntar chiar. Schimba scoala,haine,preocupari extrascolare,etc.Ia-le la rind si vezi care-i intriga.Clar e vreun substrat!
Nu am nici o calificare ,imi dau doar cu parerea.
Eu de exemplu am problema ca tatal reactioneaza prea dur,radical, cind ia alt calificativ decit Fb.Copilul e terorizat din cauza asta.
Mult succes!

dulcetica

#35
mgabi

mgabi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 06 februarie 2013 - 11:32


Buna.
Dragele mele se pare ca situatia s-a detensionat ajungand la normal, adica copilul nu pare a mai avea ceva a revenit la scoala normal si toate activitatile de zi cu zi sunt la locul lor. Acum intrebandu-l care a fost "faza" cu ce s-a intamplat nici el nu stie care ar fi cauza pur si simplu. Va dati seama ca si noi suntem acum relaxati, desi socul nu a trecut. Dusul rece prin care am trecut a lasat ceva sechele, dar una peste alta este bine. Pot spune ca nici psihoterapeutul la care mergem nu realizeaza care ar fi cauza, dar mergem in continuare pe schema investigatiilor, care nici acum nu s-au terminat si asteptam un "diagnostic". Copilul este vesel a intrat in rutina scoala casa lectii meditatii tenis si altele. Noi suntem acum mai "permisivi" in sensul ca il privim altfel nici nu stiu cum sa spun adica nu-l privim ca pe un "bibelou" ci ca pe un adult in miniatura care are si bucurii si necazuri.
Viata este asa plina de surprize ca nici nu poti realiza cand poti sa cazi in prapastie.
Ca un sfat pentru dulcetica spune-i lui tata sa fie mai"persiv" in privinta Fb-urilor ca nu asta dicteaza atat de mult soarta viitorului adult. Da trebuie sa fim si un picut duri cu copii, dar sa nu-i traumatizam. Si copila mea ia si Fb, dar si B si nu facem o tragedie din asta ca nici noi nu stralucim la servici in fiecare zi. Noi mergem pe pricipiul ca orice nota se indreapta cu o alta nota mai buna. Bine bine veti spune dar examenul se da o singura data si ... invatam si iar invatam.
si totusi VIATA SE TRAIESTE O SINGURA DATA
[pup][pup][pup]

#36
dulcetica

dulcetica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.232 mesaje

Postat 06 februarie 2013 - 16:59

Ma bucur! Vesti bune!

dulcetica

#37
gaal

gaal
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 18 februarie 2015 - 00:19

Evitati sa mergeti la dr.Simona Druga!!  Este un pericol pentru pacienti - si ea e bolnava, saraca, are inchipuiri, fabuleaza si este convinsa de adevarul inchipuirilor ei... aveti mare grija, sunt copiii dvs.!




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -