Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

prel. conc. de crestere pana la 3 ani(split)


89 raspunsuri la acest subiect

#21
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 12 ianuarie 2013 - 21:38

Cu mine vorbesti? ce sa se poata, sa primesti CIC pana la 4 ani sau mai mult pentru afectiunile astea? sa primesti cateva internari pe blat pentru dosarul CIC? sigur se poate, Romania e tara tuturor posibilitatilor.
Eu imi mentin parerea vizavi de topic si de situatia prezentata de tine.[8]

#22
oanap85

oanap85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.357 mesaje

Postat 12 ianuarie 2013 - 21:51

da pe tine te intrebam,ma gandeam ca daca m-ai intrebat imi poti da si un raspuns ..ok ,multumesc
situatia prezentata de mine e reala Julis SM,nici nu m-am ascuns dupa degent si nici nu am de gand sa o fac, iar daca nu se poate nu am de gand sa dau bani la doctori sau cui se da ..unor ipocriti care primesc ,nu?


Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
http://s878.photobuc.../ab348/oanap85/

#23
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 13 ianuarie 2013 - 00:19

Asta e dialogul surzilor pe bune:) Marius tot zice adevarul dar nu prea se aude.

Oana singura modalitate sa fii in CIC 3 ani este sa ai FATA incadrata intr-un grad de handicap, lista din lege ti-a enumerat-o Marius. Absolut nici o boala a baiatului nu te va callifica pentru extenderea CIC -ului de care beneficiezi pentru fata. Nu te mai amagi cu ce spun diversi. Poti sa-ti iei concediu fara plata banuiesc

Marina

#24
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 13 ianuarie 2013 - 00:55

Si mai poti sa-ti iei concediu medical cand e copilul bolnav daca are pana la 7 ani, in nr de maxim n zile pe an, nu stiu exact cat este n.

Ori persoana cu care a vorbit sotul tau nu a inteles exact varsta copilului mai bolnavicios, ori nu stie legea.

Inca ceva, pentru linistea ta: suflul sistolic functional e " functional" adica e normal, nu e boala. Unii copii au asa fara o cauza patologica.

#25
Leditia

Leditia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.717 mesaje

Postat 13 ianuarie 2013 - 12:34

Oana,nu conteaza numarul internarilor atunci cand mergi la comisie,ci cu totul alte acte..Aa,da,conteaza ce analize ii faci,evolutia bolii pe care o are si care se incadreaza la un grad de handicap,insa uite eu nu am fost internata cu fii-miu si evit pe cat posibil sa ma internez cu el si totusi are certificat..pt ca are o boala grava,care nu se vindeca :(
Tu stii cum e in lumea asta?Si ce eticheta ii pui copilului fara sa fie cazul?Iti spun din proprie experienta.Lumea nu-l va mai privi ca pe un copil bolnavicios,ci il va privi cu alti ochi.:(
Nu ai cum sa iei certificat de handicap pt baiat,daca el are 4 ani..se face un dosar,se iau niste certificate,iti trebuie multe acte,treci printr-o comisie..nu-i asa floare la ureche,iar daca nu are nici o boala care sa se incadreze intr-un grad de handicap cu atat mai mult.

#26
oanap85

oanap85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.357 mesaje

Postat 13 ianuarie 2013 - 13:23

Citat:
citat din mesajul lui Leditia

Oana,nu conteaza numarul internarilor atunci cand mergi la comisie,ci cu totul alte acte..Aa,da,conteaza ce analize ii faci,evolutia bolii pe care o are si care se incadreaza la un grad de handicap,insa uite eu nu am fost internata cu fii-miu si evit pe cat posibil sa ma internez cu el si totusi are certificat..pt ca are o boala grava,care nu se vindeca :(
Tu stii cum e in lumea asta?Si ce eticheta ii pui copilului fara sa fie cazul?Iti spun din proprie experienta.Lumea nu-l va mai privi ca pe un copil bolnavicios,ci il va privi cu alti ochi.:(
Nu ai cum sa iei certificat de handicap pt baiat,daca el are 4 ani..se face un dosar,se iau niste certificate,iti trebuie multe acte,treci printr-o comisie..nu-i asa floare la ureche,iar daca nu are nici o boala care sa se incadreze intr-un grad de handicap cu atat mai mult.


deci oameni buni,daca copilul meu nu se incadreaza cu ceea ce are ...nu-i fac nici un dosar si nu pentru ca insel statul ci pentru ca as cere osanda de la D-zeu cand copilul meu nu are nici o boala grava ...
stiu ca se poate daca dai bani sau cu pile etc dar nu vreau ,punct
de asta am si intrebat aici ..
asta ar fi fost o solutie de urgenta ca nu am incotro si daca tot mi s-a zis sa incerc sa vad daca se poate am zis sa incerc..
te cred Leditia ,imi imaginez cat este de greu sa ai un copil cu handicap,eu vad cu ai mei cat ma chinui ,cat am umblat cu cel mijlociu mai ales,si inafara de banii care ii chletui si nu ti i da nimeni ..iti trebuie nervi de fier si inima de otel
si cu asta inchei

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
http://s878.photobuc.../ab348/oanap85/

#27
Leditia

Leditia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.717 mesaje

Postat 13 ianuarie 2013 - 13:53

Oana,exista si alte solutii,trebuie sa te gandesti un pic.Una e sa-ti imaginezi si alta e sa traiesti pe propria piele o drama.Nu-i pune copilului o eticheta daca nu este cazul,va avea de suferit.
Eu am facut-o de voie,de nevoie..cand a trebuit sa trec din CIC-ul de pana la 2 ani la cel de pana la 3 ani,desi stiam de boala lui de la 9 luni.Pana la 12 luni nu am facut decat sa-i fac teste peste teste,doar sa nu se confirme boala..as da toti banii de pe lume si tot ce am eu,ca el sa nu aiba boala asta,sa nu aiba acel certificat si sa fie privit ca un copil normal..si crede-ma,boala lui nu se vede la exterior..insa eu trebuie sa spun mai peste tot de boala lui,ca-i gradi,ca-i cabinet medical,ca-i spital..etc.pt ca sunt multe chestii de care trebuie sa tina seama si e important sa spun,ca altfel vazand cum e privit,nu as mai spune nimanui nimic.:(
Tot ce-ti spun,iti spun din proprie experienta..si crede-ma,iti trebuie atatea acte incat iti vine sa-ti iei campii si e atata birocratie de nu-ti poti imagina.Personal mi se face rau fizic cand trece anul si trebuie sa merg sa-i reinnoiesc certificatul,desi boala e aceeasi,nu se vindeca..si trebuie sa-mi tin copilul cu orele pe la diverse usi pt te miri ce hartiute...
Sanatate!

#28
oanap85

oanap85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.357 mesaje

Postat 13 ianuarie 2013 - 13:58

Citat:
citat din mesajul lui Leditia

Oana,exista si alte solutii,trebuie sa te gandesti un pic.Una e sa-ti imaginezi si alta e sa traiesti pe propria piele o drama.Nu-i pune copilului o eticheta daca nu este cazul,va avea de suferit.
Eu am facut-o de voie,de nevoie..cand a trebuit sa trec din CIC-ul de pana la 2 ani la cel de pana la 3 ani,desi stiam de boala lui de la 9 luni.Pana la 12 luni nu am facut decat sa-i fac teste peste teste,doar sa nu se confirme boala..as da toti banii de pe lume si tot ce am eu,ca el sa nu aiba boala asta,sa nu aiba acel certificat si sa fie privit ca un copil normal..si crede-ma,boala lui nu se vede la exterior..insa eu trebuie sa spun mai peste tot de boala lui,ca-i gradi,ca-i cabinet medical,ca-i spital..etc.pt ca sunt multe chestii de care trebuie sa tina seama si e important sa spun,ca altfel vazand cum e privit,nu as mai spune nimanui nimic.:(
Tot ce-ti spun,iti spun din proprie experienta..si crede-ma,iti trebuie atatea acte incat iti vine sa-ti iei campii si e atata birocratie de nu-ti poti imagina.Personal mi se face rau fizic cand trece anul si trebuie sa merg sa-i reinnoiesc certificatul,desi boala e aceeasi,nu se vindeca..si trebuie sa-mi tin copilul cu orele pe la diverse usi pt te miri ce hartiute...
Sanatate!

multumesc,sanatate si tie si copilului/copiilor,si multa putere [asia]

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
http://s878.photobuc.../ab348/oanap85/

#29
oanap85

oanap85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.357 mesaje

Postat 14 ianuarie 2013 - 14:50

Deci,se poate face prelungirea ,nu conteaza ce varsta are copilul ,adica ca are 3,4 ani..daca am luat indemnizatie la el si se incadreaza intr-un caz de handicap ,in cazul lui mi-a zis ca imi pot face numai cu astmul ,desi nu inteleg,asta e considerat handicap?
numai ca e asa cum ai spus tu Leditia ,e mult de umblat dar nu am incotro ..

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
http://s878.photobuc.../ab348/oanap85/

#30
asteryaro

asteryaro

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.487 mesaje

Postat 14 ianuarie 2013 - 17:10

Ca sa poti sta acasa pe banii statului, copilul tau trebuie sa fie incadrat in gradul GRAV de handicap, iar tu sa obtii statutul de asistent personal al copilului. Ma indoiesc ca astmul poate sa-ti ofere ceea ce cauti tu in spatele acestor mesaje.
E bine totusi ca te-ai informat cam ce bani vei primi lunar
[zid].

Cristina si [bonjovi] Razvan (31.01.2006)





Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -