Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

prel. conc. de crestere pana la 3 ani(split)


89 raspunsuri la acest subiect

#1
oanap85

oanap85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.357 mesaje

Postat 12 ianuarie 2013 - 17:44

Topic sursa






sunt nelamurita de ce! ,pentru ca ,exemplu ..eu vreau sa-mi prelungesc CCC cu baietelul mijlociu intrucat cu el am probleme de sanatate..doamna doctor a zis ca mai are nevoie de 1,2 internari ,dar daca problemele care le are acum i-au fost descoperite recent nu se ia in calcul acest lucru..ce fac in acest caz?

cine ma poate ajuta sau cu cine trebuie sa vorbeasc?

si inca ceva,internarile care le am cu el pana acum se pot lua in calcul ,de exemplu internarile cu pneumonii si malabsorbtia?

mai este vreo mamica care a prelungit pana la 3 ani?



Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

http://s878.photobuc.../ab348/oanap85/

#2
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 ianuarie 2013 - 18:15

Ma bag si eu...Oana,da' eu vad ca bietzelul tu face 4 ani in mai...ce concediu vrei tu sa prelungesti,?

Dana

#3
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 12 ianuarie 2013 - 18:31

Citat:
citat din mesajul lui oanap85


ps:julis SM stiu ca te-a deranjat comentariile mele la unul din subiecte,dar dezaprob pentru o intrebare ?adica nici macar nu stii de ce intreb,habar nu ai din ce motiv ..nu crezi ca ar trebui sa treci peste antipatie.. , asa macar uneori?



Oana, bati campii cu gratie in ceea ce ma priveste, cu habar n-avutul sau cu vreo vendeta personala. Am dezaprobat mesajul si mai ales ceea ce se ascunde in spatele lui.
Am prieteni buni cu copii cu handicap, care se lupta cu sistemul si umbla anual cu dosarele in brate pe la birouri, pentru a li se aproba tpt felul de drepturi marunte si mici privilegii, in comparatie cu realele nevoi ale familiei respective, legate de handicapul copiilor. Desi handicapul sau tulburarea ( din spectrul autism) sunt vizibile, o alergatura din asta ... de rutina costa timp,dar mai ales o caruta de nervi, ce sunt fix lucruri de care oamenii astia au maare, dar mare nevoie!
Pe fundalul asta se mai trezeste cate una bucata mama dedicata care are chef sa-si prelungeasca cic-ul de la 2 la 3 ani, pe blat, pe fals si pe pile, lucru care mi se pare strigator la cer.Uite de-aia am dezaprobat mesajul tau. Mesajul, nu persoana. Pentru ca, daca nu ai un copil sub 3 ani care are handicap ( e bolnava fetita ta; care, conform semnaturii tale, face 2 ani in februarie?? ), ceea ce soliciti tu sunt informatii cu ajutorul carora sa fentezi sistemul. Situatie pe care am dezaprobat-o printr-un vot negativ.E clar acum?

#4
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 ianuarie 2013 - 18:34

Julia,ea vorbeste de mijlociu,care face 4 ani in mai!!!!

Dana

#5
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 12 ianuarie 2013 - 18:38

Citat:
citat din mesajul lui oanap85

buna,pentru cei care stiu sa imi dea un raspuns sigur ...vreau si eu sa stiu in ce conditii se poate face prelungirea pana la 3 ani a copilului,stiu ca s-a schimbat cate ceva,adica nu-ti mai poti face daca copilul are astm sau suflu ..si cate internari trebuie?
[flo]


Inca ceva: cred ca situatia asta e unica pentru un parinte, cand mai lipseste o internare la dosar si tare si-ar mai dori una, o internare in spital cu copilul bolnav!!!
Mai oameni buni, voi nu stiti ce cereti! Vorba aia...atentie ce-ti doresti, ca e posibil sa se implineasca.
Si, da, din formularea postarii am dedus ca e facatura. Prea imbratisesti cu seninatate ideea de copil bolnav si internare!

#6
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 12 ianuarie 2013 - 18:41

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Julia,ea vorbeste de mijlociu,care face 4 ani in mai!!!!

Dana


Ei, de mijlociul... se contrazic informatiile, initial solicita detalii pentru prelungire pana la 3 ani, apoi zice de baietelul de aproape 4 ani. Cand, de fapt, probabil pentru mezina ii trebuie, ca face 2 ani in februarie.
Nu ma intereseaza, poate sa fie pentru copilul vecinei, cum probabil o sa aflam curand.[8D] Ma indigneaza scopul, care trebuie realizat cu orice mijloace.

#7
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 ianuarie 2013 - 18:50

Pai pe mine asta ma baga-n ceatza,intreaba de conditziile de prelungire a concediului pina la 3 ani,cind baietzelul mijlociu(ea a scris ca se intereseaza pentru el)face 4 ani in mai!!!!

Dana

#8
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 12 ianuarie 2013 - 19:11

Nu are cum sa vorbeasca despre baietel, pentru ca zice 'exemplu'. Nu e cazul lui. Eu banuiesc ca se intereseaza pentru fetita, insa deja mi-am spus punctul de vedere. Nu e nici etic, nici moral, nici legal, nici nicicum ce face ea.Dar probabil ca, daca face rost de... 'internarile' de rigoare, va reusi sa prelungeasca concediul.Pentru ca inca se poate in Romania.Daca ar fi amenzi mari pentru cei care au dosare 'coafate', ar scadea numarul celor care au concediu pe blat, dar asa...

#9
oanap85

oanap85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.357 mesaje

Postat 12 ianuarie 2013 - 19:17

julia SM ,tocmai de asta ar fi trebuit sa ma intrebi si nu sa presupui,..dar tu ti-ai facut o parere despre mine si continui s a crezi ce iti convine doar pentru ca am ras(sarcastic ca sa stii) de niste nemernici de "doctori" care nu se uitau la copilul meu ca nu le-am bagat in buzunar ..in fine,nu mai are rost sa dezbat asta acum..
.iar daca ar fi sa fentez statul ,l-as fenta ,sa nu crezi ca nu ,dar imi este frica de D-zeu si nu vreau sa-mi "imbolnavesc" copilul cu vreo boala care nu o are ,tocmai de asta intreb
da ,m-ar ajuta enorm sa pot sa prelungesc pana face fetita 3 ani pentru ca nu am pe nimeni cu care as putea sa ii las si pentru ca nu am nici bani sa platesc bona ..
nici macar nu ma gandisem la prelungire pana cand nu mi-a zis cineva ca as putea sa prelungesc cu problememle care le am eu cu baiatul.. dar ca ar trebui sa ma mai interesez ca s-au schimbat legile bla,bla,
dar nu am nici timpul necesar si nici bani sa umblu si nici nervi ,cu atat mai putin sa dau bani "sa cumpar" o boala ..
nici nu am de unde sa dau si nici nu vreau,daca se poate bine daca nu,nu....ai impresia ca pentru 600 de ron sau 800 cat se da,daca da cu tot cu alocatie,nu mi-ar conveni sa ma intorc la servici?
ai impresia ca cei 600 de ron imi ajung cand eu uneori dau si cate 3,400 pe luna pe doctori si medicamente?
sau ca nu m-am saturat de stat acasa ca uneori am impresia ca cedez psihic ..ei ,dar ce usor e sa judeci..

nu stiu,dar uneori vorbiti parca fara sa va ganditi ,asta-i problema acuma ca fentez statul,[:-@]niste memernici care fura pe rupte ..
dar nu-i cazul stai linistita ,daca era asa imi faceam cu fetita ,dadeam bani s nu imi bateam capul sa intreb ..
andacos ,am inteles ca iti poti face pana la 7 ani in functie de boala copilului..
de asta intreb si eu ca habar nu am ,nici nu stiu pe cine sa intreb sau unde ,sotul a intrebat la directia muncii si acolo iau zis ca chiar daca are copilul 3 ani ,sau cat are ..,poti face daca se incadreaza in anumite afectiuni..ca nu stiu nici eu ,dar d-na doctor la care merg cu baiatul a zis ca ea crede ca se poate dar nu cunoste detalii , stie ca are nevoie de internari etc
daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns bine daca nu iarasi bine
multumesc frumos

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
http://s878.photobuc.../ab348/oanap85/

#10
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 ianuarie 2013 - 19:17

Julia,eu la mesajul asta m-am referit.


Citat:
citat din mesajul lui oanap85

sunt nelamurita de ce! ,pentru ca ,exemplu ..eu vreau sa-mi prelungesc CCC cu baietelul mijlociu intrucat cu el am probleme de sanatate..doamna doctor a zis ca mai are nevoie de 1,2 internari ,dar daca problemele care le are acum i-au fost descoperite recent nu se ia in calcul acest lucru..ce fac in acest caz?
cine ma poate ajuta sau cu cine trebuie sa vorbeasc?
si inca ceva,internarile care le am cu el pana acum se pot lua in calcul ,de exemplu internarile cu pneumonii si malabsorbtia?
mai este vreo mamica care a prelungit pana la 3 ani?

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
http://s878.photobuc.../ab348/oanap85/


Dana


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -