Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dovlecei de sept-oct 2009 **23**


191 raspunsuri la acest subiect

#31
Lali_mete

Lali_mete

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.644 mesaje

Postat 11 ianuarie 2013 - 11:30

Buna dimineata!

Azi am un ceai negru cu lapte de nuca [:D] , mai tarziu cred ca imi fac si o cafea ,sa vad cum am chef.



Danuka, eu as fi luat in considerare si psihologul pentru mine[flo]. Noi romanii cam avem preconceptia ca vizita la psiholog este egala cu catalogarea drept nebunsi refuzam cu indarjire. Eu una as vrea sa merg , pentru ca am anumite parti de comportament peste care nu stiu cum sa trec,si se vede in starea copiilor mei fie ca vreau-fie ca nu vreau asta. De exemplu mi-ar fi de foarte mare folos cateva vizite vizand "controlul furiei" , pentru ca am momente in care sunt atat de furioasa ca nu stiu sa ma calmez,si ma razbun pe cei din jur,si nimicuri mi se par enormitati. Dar nu dispun de banii necesari pentru asta,imi trebuie la altele. Asa ca invat singura sa ma controlez,dar nu imi iese intotdeauna. Eu tip, ma rastesc prea repede , si se vede ca si copiii fac la fel cand ma simt pe mine nervoasa. Deci ,vizita ta intai la psiholog,apoi a copilului ,nu ar fi fost chiar atat de rea[flo]. Tu ai luat-o ca pe un atac al lor, si ai facut atac de panica. De ce te-ai speriat? Ti-a fost frica sa nu aiba ei dreptate? Ori te-ai infuriat pentru ca te gaseau cauza probemelor lui Leo de comportament ? Poate nervii tai la pamant se rasfrang si asupra lui,ca doar e foarte mult timp cu tine,si de aia e frustrat, nu stie cum sa isi manifeste frustrarea si atunci e violent. Ah,ne-ar fi prins bine Biaz aici,acum [D:].



Lali , mami[alap] de Teodora-Ioana(23.08.2011) si Paul-Iulian(01.10.2009)

#32
laura78nico

laura78nico

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.605 mesaje

Postat 11 ianuarie 2013 - 11:53

Lali citind ce ai scris tu...m-ai pus pe ganduri. Cred ca ai dreptate si daca stau bine sa ma gandesc si mie mi-ar prinde bine cateva sedinte. La fel ca tine si eu ma cam aprind repede, tip si ma calmez, dar nu este bine. Am inceput sa lucrez un pic cu mine si sa incerc sa ma abtin, dar mai este loc de bine.

Sa speram ca reusim amndoua.[pup]





Laura, mamica de[auto] Mihai Dragos 14.10.2009 si [zana]Ramona Cristiana 20.03.2007

povestea noastra





#33
Danuka30

Danuka30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 261 mesaje

Postat 11 ianuarie 2013 - 14:57

Pup fetele [flo] cand mi. S a recomandat psihologul m-am suparat pentru Ca discutia a fost intr e membrii familiei sotului meu si el , fara mine cu motivul ca toti membrii Au observat ca e ceva cu mine ( unul din membrii avand o forma usoara de retard mintal)
psihologii aici sunt putini , Consultatia cOsta mult si trebuie sa fci rezervare cu 3 luni inainte . La fel si eu am ales auto controlul
Poate cand ajung in Romania , m as simti Mai Bine sa discut in limba materna si totodata sa si inteleg ce mi se spune . Cu Leo sigur vreau sa merg dar cum v am spus sa implineasca 4 ani .
Am prietena aici care na cunoaste de 10 ani
Din cele observate de ea care chiar ma cunoaste mi a spus
Ca am nevoie de cineva care sa asculte si sa vb cu mine si de cineva care din cand in cand sa Mai stea cu Leo ( macar cat sa fac o baie relaxanta)
Cat despre Leo pe care l a vazut in plina actiune mi a spus ca n ar rezista nici 5 min
Si ca eu sunt o mama eroina la cat de greu e de tinut in Frau Leo
No comment baietelul ei a fost super cuminte nu I de mirare ca o sperie Leo :))))

#34
Danuka30

Danuka30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 261 mesaje

Postat 12 ianuarie 2013 - 03:50

Neatza fetele ! Eu sunt la a doua cafea , si m am gandit sa va las ceva de citit
Gata cu plangerile . Degeaba dezbat aici problema daca nu actionez . O sa fac ceva schimbari si I sa va comunic apoi rezultatele [flo]

"Cine poate oase roade cine nu nici carne moale"
Mami de Leon Mihail 12.09.2009

#35
Danuka30

Danuka30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 261 mesaje

Postat 12 ianuarie 2013 - 04:50

Cum am inceput Noi anul
Am fost la munte cu prietena mea si colegii de munca Ai sotului meu
Am facut gratar ,vin fiert , seara foc de tabara care depasea inaltimea mea
Sotul prietenei mele desi este japonez adora manelele asa ca la foc de tabara am dansat Manele ( doar eu ca restul nu stiau )
Am avut derdelus cu zapada artificiala am inchiriat sanii si hai la distractie
Desi saniile nu erau ca cele clasice pe care le stim Noi eu si prietena mea am reusit sa le manuim cel Mai Bine :))) . Sotul meu care nu a vrut sa se dea batut si a dat suba jos
Si ne a aratat ca si el poate . A ajuns undeva in afara derdelusului si la cateva secunde Dupa Impact a cazut pe spate cu sania peste el intr-o baltoaca :)))
Eu si prietena mea ne faceam griji pentru copiii nostri si I am atentionat ....fara baltoace si haine ude
Nu ne a trecut prin cap ca ar fi trebuit sa I avertizam si pe cei mari :)))
Apoi Noi doua ne am gandit sa facem ceva in stil romanesc
Ne am inarmat cu bulgari de zapada si I-am atacat pe cei din grupul nostru
Atacantul am fost eu , ea facea munitia . Nu Au fost victime ! Din 7 tinte luate in vizor am ochit doar una :) . Leo si- a facut un prieten nou :) cainele prietenei mele
Vorbea Leo cu acel caine de parca era cel Mai bun amic al sau .
" Ham Ham hai sa mergem , ham ham stai jos , hai sa mancam , vrei sa ne jucam?
Hai sa ne jucam !" ce I a raspuns cainele n am inteles :))) dar am vazut ca s-Au inteles Bine . Asa am observat ca fiului meu i-ar trebui un animal de companie.
Aici unde locuim Noi in chirie , animalele de companie sunt interzise dar o sa ma interesez daca interzicerea este valabila si pentru iepurasi sau hamsteri :)
Leo nu a uitat sa scoata "coltii" insa moderat . Apropo cand sunt barbati in preajma lui se comporta diferit nu face nici pe departe aceleasi lucruri pe care le face cand sunt doar mamici in jurul lui . Smecher nu -I Asa ?


"Cine poate oase roade cine nu nici carne moale"
Mami de Leon Mihail 12.09.2009

#36
laura78nico

laura78nico

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.605 mesaje

Postat 12 ianuarie 2013 - 11:17

Ola fetele!

Sunt pe baricade azi, ca recuperez zilele de 24 si 31.

Lali hai la o [cafea]



Danuka ma bucur ca ai gasit ce trebuie facut. Spor la treaba!



Laura, mamica de[auto] Mihai Dragos 14.10.2009 si [zana]Ramona Cristiana 20.03.2007

povestea noastra





#37
iuliapapusa

iuliapapusa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 12 ianuarie 2013 - 11:29

[flo]buna dimineata mamici dragi.ce faceti?am sa las si eu cafea.cat despe copii neastamarati avem si noi astfel de probleme.din pacate.probleme cum ar fi: zgarcita in orice,si pe aer s ar certa, nu lasa pe nimeni cu nimic,nici mancarica nu vrea sa imparta,da ordine cum sa se joace copii,cum sa stea si unde,ce sa zica,daca nu se face cum vrea ea ii ia la bataie.la gradi incearca si acolo dar nu i merge.ah si vb urat,ne da afara din casa, si face crize de plans daca nu facem ca ea.o pedepsesc,ii mai dau pe fund, zice ca nu mai face si si cere iertare dar dupa 5 min uita si o luam de la capat.



[mamica] de luta [zana] Stefania Gabriela (13.09)

poze luta

"Am nascut copii in lumea asta intunecata pentru ca aveam nevoie de lumina pe care numai un copil o poate aduce."Liz Armbruster



"Petrecem primele 12 luni cu copiii nostri pentru a-i invata sa merga si sa vorbeasca , iar urmatoarele 12 luni spunandu-le sa stea jos si sa taca."

http://iuliapapusa.blogspot.com/



#38
Lali_mete

Lali_mete

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.644 mesaje

Postat 12 ianuarie 2013 - 11:43

Buna dimineata !



Vai,groaznic im ifunctioneaza netul zilele astea[bang] !



Iulia,bun revenit [pup] , sper san e bem cafeaua impreuna dimineata !

Cu rabdare si perseverenta trec toate,si cu timpul. Sunt inca mici, noi vrem multe de la ei, vrem multe si de la noi si nu ne reusesc intotdeauna toate .



Danuka,imi place tonusul tau din ultimul mesaj [:D] ! Foarte tare ca mai ei o romanca pe langa tine in Japonia [pk]! Auzi,dar japonezul stie ce spun manelistii aia acolo [:D]? Nu imi stau in gat daca-i musai sa le aud sau sa le dansez, dar daca am de unde alege ,sunt ultima mea alegere[flo]. Avem multa alta muzica sa ne reprezinte,iar daca vreau muzica de "buriceala" prefer melodiile arabesti sau turcesti [:D]. Sunetul e acelasi, numai ca nu ascult aceleasi cuvinte puse in alta ordine [:D].



Paul ma contrazice toata ziua , imi scoate peri albi cu asta.Azi voia sa se joace Teodora cu el cu mingea,ea voia sa surubareasca la o combina muzicala veche ( e mai mecanica decat un baiat[:-)))]) . Ca sa nu se mai joace cu surubelnita,se baga intre ea si combina,se aseza deasupra,cu picioaree in fata Teodorei, numai sa o deranjeze,poate-poate se joaca cu el. L-am facut "nesimtit' ca nu o lasa in pace,si mi-a spus " tu mami tzimtzita , ca nu joaca Teodoa cu mine ! " ...



LAura,sper sa reusim, imi pare tare rau cand reactionez exagerat,dar stii cum e,dupa ce spargi paharul degeaba iti ceri iertare,ca nu se face la loc .



Un we placut va urez , ma duc sa ma joc cu copiii,sa nu ma mai faca PAul nesimtita [:D] ....



Lali , mami[alap] de Teodora-Ioana(23.08.2011) si Paul-Iulian(01.10.2009)

#39
laura78nico

laura78nico

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.605 mesaje

Postat 12 ianuarie 2013 - 11:51

Asa Lali, du-te!

Eu doar cand voi ajunge acasa ma voi juca cu ei. Aseara le-am citi jumate de poveste...ca Ramona a adormit.[:D]



Iulia bine ai revenit! Sa intrii mai des sa ne povesteti despre voi.

Si ai mei se mai cearta, stai linistita sunt incamici si nu pricep ce vrem noi de la ei.



Mie mi-e dor mult de postarile Ioanei. Oare ce-o mai face si ea si Carol?



Kemsy, Dana voi ce faceti? Dana cum mai esti cu spatele?

Cred ca va voi stresa azi...daca nu prea e activitate la birou...



Laura, mamica de[auto] Mihai Dragos 14.10.2009 si [zana]Ramona Cristiana 20.03.2007

povestea noastra





#40
Danuka30

Danuka30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 261 mesaje

Postat 12 ianuarie 2013 - 14:35

Neatza fetele ! [flo] prietena mea nu este fi Romania ci din Republica Moldova dar vorbeste romaneste si nu are trasaturi asiatice
Asta na bucura cel mainmult.
Japonezul nu intelege limba manelelor
Iar eu si prietena mea stam si ne minunam
"pana unde s-a ajuns cu manelele si ce limbaj vulgar Au adoptat acesti regi Ai manelelor " cateodata radem cu lacrimi de ceea ce auzim
Noi daca nu Mai locuim in Romania ne am dezobisnuit .
Adevarul este ca nici eu nu dansez daca melodia suna ceva de genul
"Am nevasta vagaboanda" .... Mi se pare oarecum ciudat chiar daca nu sunt eu acea nevasta . [:I][:)]


"Cine poate oase roade cine nu nici carne moale"
Mami de Leon Mihail 12.09.2009


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -