Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Buburuze de mart-apr2013(13)


197 raspunsuri la acest subiect

#21
ramonika26

ramonika26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 05 ianuarie 2013 - 05:27

Buna fetelor si La multi ani!

Eu sunt noua pe aici, am aproape 24 saptamani si DPN e 29.04.2013. Voi avea un baietel pe nume Demian :)
Nu am citit decat ultimele 2 pagini dar sper sa am rabdare si timp sa citesc si retro ce ati scris pe aici.

Sarcina usoara in continuare

[gravi]23+

#22
emilia.m

emilia.m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.662 mesaje

Postat 05 ianuarie 2013 - 14:15

Buna fetelor si bun venit noilor burtici!

Vroiam sa va intreb daca voi numarati miscarile lui bebe din burtica.

Am inteles ca din sapt 28 trebuie numarate si trebuie vazut daca sunt 10 intr-o ora. Mie mi se pare ca bebelina mea se misca mult mai putin de atat, adica nici dimineata si seara cand se misca ea mai mult nu cred ca sunt 10 pe ora... Pana acum eco au fost toate bune si e drept ca inca n-am 28 sapt sa ma apuc de numarat dar ma intreb daca si bebeii vostrii se misca putin sau doar fi-mea e mai zen.



[gravi] 26+ [fetita] Anna Karina

http://bazar.desprec...N-CHITARA-CANTO

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.



PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic



#23
tudoralexa13

tudoralexa13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 212 mesaje

Postat 05 ianuarie 2013 - 14:15

Myhaela, Ramonika bine ati venit[flo], sarcini usoare, la termen si bb sanatosi.

Am fost si noi la ecografie, mi-am vazut odorurile si m-am topit toata.
Sunt bine, slava Domnului asa ca de azi am inceput injectiile cu Dexa[pk]
Sunt tare fericita, le asteptam cu sufletul la gura asa ca wk-ul asta ma injectez la 12 ore.
Am inceput sa adun lucrusoare pt bagajul de spital, luna asta trebuie finalizat.
Pt. mine am camasi de noapte, pijamale, halate, urmeaza sa le cumpar si lor ce la trebuie pt spital, asa ca suntem preocupati cu liste, organizare, impartit sarcini, etc.
Trebuie sa incep sa pregatesc si banutii pentru spital......ma dispera impartitul la toti.
Am nelamuriri cui ii dau la inceput si cui la sfarsit[alcool]
Am inteles ca la dr. se da dupa nastere........
Ce bine este la particular, platesti la final si nu te doare capul...

Va pup dulce[pup]



[gravi] 27+ [fetita] [baietel]

#24
emilia.m

emilia.m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.662 mesaje

Postat 05 ianuarie 2013 - 16:51

Hai ca scriu sa rectific postarea anterioara ca m-am agitat aiurea ca o sampanie. De cand m-am asezat pe canapea si am apasat butonul de deschidere a laptopului si pana acum cand m-am apucat sa scriu au trecut cam 12 minute. In acest timp fi-mea s-a miscat de 8 ori zdravan. Deci daca se misca atat in 12 minute (doar ca mi-am schimbat eu pozitia si m-am asezat linistita pe canapea) inseamna ca intr-o ora se misca de mai mult de 10 ori.

Uite ca a mai miscat chiar acum o data chiar acum deci pot spune ca a miscat de 9 ori in 15 minute. Nu imi mai fac griji, gata, revin la starea de zen. Acum ii pun muzica (Vivaldi - Anotimpurile si dupa Chopin - nocturne no 2 op9, nocturne for violin and piano si raindrop prelude).

Va [pup].



[gravi] 26+ [fetita] Anna Karina

http://bazar.desprec...N-CHITARA-CANTO

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.



PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.2 alternat cu 0.4, Elevit alternat cu Medyn, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic



#25
felicitas

felicitas

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.180 mesaje

Postat 05 ianuarie 2013 - 18:58

Bine ati venit noi burtici!
Eu fac clatite! Cine doreste, cine mai pofteste?
TudorAlexa ma bucur foarte tare pentru comoricile tale ca sunt sanatoase si nazdravane. Nici nu-mi inchipui cata bucurie e la voi in familie.
Pentru bagajul de spital nu uita sa-ti iei mameloane de silicon in caz ca vrei sa alaptezi. Multe mamici fac ragade(rani) pe mameloane. Am avut un caz la mamica la a doua nastere in salon si sange era nu alta pe mameloane. Eu am avut de la Avent si sunt ok.Dupa aceea o sa te obisnuiesti fara. Dar la inceput e bine de folosit.
Nu stiu cum e la cezariana, cata sangerare ai dupa aia, dar cred ca ar fi utili si niste chiloti de unica folosinta( se vand cam la orice hipermarket).
O sa ma mai uit pe listuta mea din agenda si o sa va mai spun lucrusoare de astea, care nu prea le-am vazut de obicei.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
[gravi] 28 saptamani+[fetita]

#26
felicitas

felicitas

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.180 mesaje

Postat 05 ianuarie 2013 - 19:02

Pentru nastere naturala recomand Neopreol este un unguent care se aplica pe ruptura sau epiziotomie. Din enefericire cam toate mamicile au din astea dupa nastere. Fara asta mi s-ar fi parut un chin mersul la toaleta.


Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
[gravi] 28 saptamani+[fetita]

#27
felicitas

felicitas

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.180 mesaje

Postat 05 ianuarie 2013 - 19:12

Emilia nu sunt de acord cu afirmatia asta. Bebelusii de acum au si ore de somn, daca in orele astea nu se misca nu inseamna ca are bebe ceva. Bebelina mea cat si sora ei a avut ore in care nu facea absolut nimik si ore in care iesea din burta nu alta, plus ca in ultimele saptamani de sarcina nu se va mai misca asa de mult pentru ca nu au loc.
La Miriam in ultimele doua saptamani ii ieseau piciorusele pe sub coaste, pentru ca nu mai avea loc, fiind o lungana de 57 de cm la nastere. Deci fiecare copil e unic si are ritmul lui.
O problema ar fi sa zicem un bebe care la varsta asta nu face nici o miscare timp de o zi. Cumnata mea a patit asa pe la 7 luni, si a fugit repede a doua zi la ecograf. Bebe era bine, doar lenevea un pic.
Pupici si vezi ca este muzica de Mozart special pentru bebe la caldurica: dai pe google Mozart Wombsong.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
[gravi] 28 saptamani+[fetita]

#28
felicitas

felicitas

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.180 mesaje

Postat 05 ianuarie 2013 - 19:14

Gata am terminat clatitele! Imediat vin si devoratorii tati si cu Miriam. V-am pupat. Sa aveti sambata si dumineca placuta.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
[gravi] 28 saptamani+[fetita]

#29
nicole_tm

nicole_tm

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 127 mesaje

Postat 05 ianuarie 2013 - 20:26

Emilia, eu nu m-am apucat sa numar niciodata, dar cum zice Felicitas, si a mea are ore de liniste, sau perioade in care se misca de obosesc eu, nu alta. Plus ca uneori nu simt doar lovitura, ci efectiv cum se misca dintr-o parte in alta, timp de mai multe secunde.

Eu de vreo saptamana am inceput sa o simt si cand stau in picioare, la inceput o simteam doar cand eram intinsa (pe la 14-15 sapt), apoi am simtit-o si cand stateam pe scaun, iar acum imi dau seama cand se misca mai zdravan si daca stau in picioare. E si ea mai voinicutza dar si extrem de activa, eu nu mi-am imaginat sa fie asa. M-a mai trezit si noaptea. Dar depinde de fiecare copil. Sora unei prietene era disperata ca nu simtea copilul decat foarte rar (o data pe zi), se tot ducea la control. Initial doctorul a zis ca poate nu o simte ea, apoi concluzia a fost ca bebe era pur si simplu comod (culmea e ca asa e si acum, a fost un bebe cuminte foc, plictisitor de inactiv!).

Acum, singura mea preocupare e sa se intoarca (nu imi dau seama cum sta, simt lovituri cam peste totin burta). Si eu vreau sa nasc natural.
Va pup!!!
Si bun venit noilor buburuze!

[gravired]25+ Bebe Tereza [fetita]

Love is all around...

#30
danidani74

danidani74

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 05 ianuarie 2013 - 20:37

Buna seara burtici. Noi suntem bine supermiscareti. Daca n-as avea asa multe contractii B-H as putea si eu sa ma bucur in totalitate. Dar asa... Si colac peste pupaza mi-am terminat si rezerva de No Spa. Am o luna in fata fara ele. Sper sa fie totul ok.

Abia astept ziua de luni cand merg la spital sa programam cezariana. Asa voi avea si eu o zi la care sa ma gandesc in urmatoarele luni[:D].

Emilia, lasa ingrijorarile deoparte. Bebicii au perioade de odihna alternand cu cele de veghe. Imi amintesc la sarcina trecuta cam prin sapt 35-36 cand mi se parea ca a trecut prea mult timp de cand a miscat ultima data dadeam repede un pahar de apa rece-rece pe gat si ma asezam in pat pe partea stanga si asteptam. Mai un ghiont din partea mea ceva si bb abia catadixea sa miste. [bang] nu-ti mai spun ca Emma a fost 5 zile overdue timp in care am trait toata gama de emotii care exista.

Va doresc o seara frumoasa.



[gravi] 27+ [baietel] Edward



Dana mamica fericita de [copil] Emma 5-11-2006

micuta



Am mai crescut cu o zi. Sunt aproape erou.








Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -