Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

*Cozonacei iubiti de noiembrie-decembrie2008( 1 )*


332 raspunsuri la acest subiect

#61
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 31 ianuarie 2013 - 14:59

Salutare!



Monicus, zau ca ne eclipsati total [8D]. Voi zilnic faceti ceva cu Ana, faceti poze, filme. Sunteti amandoi parintii atat de dedicati.



Eu la capitolul acesta simt cele mai mari deficiente. Timpul meu niciodata nu este suficient. E edevarat ca fac si multe activitati impreuna. Fac spectacole de balet, dans, defileaza in diverse tinute. Dar as vrea sa am mai mult timp sa ma ocup de fiecare in parte. Trei zile pe saptamana Ana are activitati extrascolare, o zi e cam planificata sa merg cu ele la locul de joaca de la sala de sport si vinerea de obicei cumparam mancare. Sambata mai mergem la magazine pentru alte tipuri de cumparaturi si iaca s-a dus saptamana. Si anul ce va urma va fi si mai nasol. Bine ca suntem sanatosi.



Acum sa trecem la subiect. Mijlocia mea a avut evaluarea de 4 ani (avea programare in decembrie insa in ultimul moment a trebuit sa o aman ca aveam o sedinta importanta). Ei si chiar daca a mai avut o luna in plus tot nu s-a descurcat foarte bine. A spus anumite obiecte, a numarat pana la 20, a spus culorile, a si repetat anumite propozitii dupa asistenta dar nu a colaborat pe tot parcursul testului. Iar la testul vizual s-a plictisit pana la urma si nu a mai vrut sa spuna ce vede sau daca vede pe ultimele 3 randuri.

Asa ca vom avea o a doua evaluare.

Sincer, m-am mirat ca a deschis gura fiind o persoana noua si ea atat de timida.

Ce n-a stiut foarte bine au fost prepozitiile in norvegiana. Era un catelus pe/sub/in/in stanga/in dreapta/ in fata unei case. A avut acelasi test ca si Ana acum 4 ani insa n-am vrut sa o pregatesc pentru el. Mi se pare corect sa-i vada fix nivelul ei de cunostinte asa cum e de la gradinita.

Nu ma astept sa scape de timiditate asa peste noapte. Stiu ca e un proces de durata asa ca ne bucuram de fiecare mic pas. Ieri de exemplu a prins curaj si pentru prima data i-a spus educatorului "Go morgen" cand am intrat in gradinita.



Ei si cu intarziere ii urez Oliviei [s]. Ai inceput serviciul?



Mami de A, E si I



"Multe bunuri are omul,

Dar virtutea cea mai mare

E sa nu se stie mandru

Cu virtutile ce are"

G.Cosbuc – Puntea lui Rumi

#62
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 31 ianuarie 2013 - 18:24

Monicus, super poze!



Spune te rog, la Politehnica (acolo vad ca ati facut pozele cu omul de zapada, cu sania, am recunoscut - am facut aceasta facultate [:)]) sunt derdelusuri? Iti poti da drumul cu sania? Daca da, cam pe unde?



Monica, mami de 2 [zana]: Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)



Ele doua



Povestea sarcinii si a nasterii Andreei



Povestea nasterii super rapide a Anei Maria



#63
monicus

monicus

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 31 ianuarie 2013 - 21:01

Multumim frumos pentru aprecieri. Da... copii prind repede orice...capteaza orice.Bravo pentru reusita cozonacelule... ai un baiat mare si curajos,, daca a incercat sa si schieze... e bine ca face miscare si ii place si se dedica la orice ce este nou. Ii pupam.. pe omuletii tai carora le place zapada.
Distractie placuta la patinoar.


Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

monicus, am admirat cozonacica viteaza in filmulete. Ce dulce e cum merge pe patine. Si Cristi s-a dat singura cu saniuta, dar nu am putut sa-l filmez ca stateam cu pitica [:D]. Singurel isi urca saniuta in deal si se dadea pana jos .
Sambata mergem si noi in Afi, si revin cu impresii.

Legat de schi nu stiu ce sa zic...noi am vorbit acum 2 ani cu monitori de schi si ne-au spus ca si la 3 ani pot fi pusi pe schiuri copilasii, dar ca la 4 e mai bine pt ca sunt mai atenti, coopereaza etc. Va uram succes pentru la anul [:D]



#64
monicus

monicus

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 31 ianuarie 2013 - 21:07

Otiliav.. multumesc frumos... facem ce putem si noi... vrem mai mult.. dar timpul si in cazul nostru trece repede.
Toata stima in fata care ai trei minuni si plus si servici.. asa ca te descurci f bine si plus ca ai copii cuminti. sa te bucurie in continuare de minuni.
Bravo cozonacica frumoasa pentru reusitele mici, dar importante de la gradinita... este bine.. pentru ea... este ceva aparte fata de surioara ei... ca se afla intr-un loc unde nu se vb romana cum vb acasa .. si este un pic mai greut sa faca fata ... asa ca eu o felicit pentru straduintele ei. O sa fie bine si are sa se obisnuiasca cu tot ce este in "afara" casei.. o sa vezi ca este o printesa desteapta si inteleapta chiar daca timiditatea ei se afla cu un pas inainte... o sa treaca de aceasta faza.
O pupam dulce pe printesa...



#65
monicus

monicus

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 31 ianuarie 2013 - 21:13

Multumim frumos draga mamica de minuni.
Da, pozele corect sunt din Poli.. Si noi tot in cadrul Universitatii am invatat.. de fapt acolo n-am cunoscut cu tati.. pe unde am facut omul de zapada... amintiri.... frumoase, dar intiparite.
Sunt derdelusuri f bune pentru copii si nu periculoase monicabo. Te dai fara frica.. si se strang multi.. pentru ca multi din Militari vin aici.. mai ales cei care stau pe langa Poli... si noi stam la scurta distanta.... Asa ca poti veni cu masina pana aici.. ca merita efortul pentru printese.. si asa poate ne intalnim si noi ca sigur vom veni la o alta repriza de zapada buna.. numai buna pentru derdelus si facut omuleti de zapada.. bucuria copiilor.
Ne auzim la un telefon daca va tenteaza.. 100% o sa plecati cu amintiri frumoase.
Va pupam



#66
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 01 februarie 2013 - 11:18

Clar, uite cum mai vine prima zapada mai serioasa, te sun si stabilim ceva. Tin minte ca si pe mine ma duceau parintii la ceva derdelusuri prin Poli.

Ce facultate de acolo ai terminat? Electrotehnia, Energetica? Zona unde ati facut omul de zapada e cam in dreptul Energeticii. e locul ala mare si intins, mai in jos un pic e Rectoratul...

N-an uitat chiar tot, chiar daca am terminat acu' 10 ani...



Otilia, si eu am fost o persoana timida, copil fiind (ma rog, si acum mai sunt, doar ca cu varsta se mai estompeaza).

Nu stiu de ce am fost asa, mi-era frica sa vorbesc, mai ales sa initiez eu conversatia cu cineva. La fel si la jocuri, nu aveam curaj sa zic "vreau si eu sa ma joc cu voi", in pauze stateam pe unde apucam si ma uitam... Altminteri nu erau o salbatica, eram f bucuroasa daca un copil ma lua la joaca, la ceva "vrei sa vii?".. abia asteptam, ma duceam... dar asteptam invitatie[:-@]

ASta e... pana la urma prin educatie mai trece.... nu chiar de tot... Ma rog, nu e obligatoriu sa fie cum am fost eu



Si cu norvegiana, cum va descurcati frate cu limba asta? Fete banuiesc ca o vorbesc bine, ca stati de mult aici, dar totusi, nu incetez sa ma mir. Seamana cu germana oarecum, nu? Stiu ceva germana, limba grea, dar am impresia ca limbile astea nordice (norvegiana, daneza, suedeza) sunt peste germana ca dificultate.



Monica, mami de 2 [zana]: Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)



Ele doua



Povestea sarcinii si a nasterii Andreei



Povestea nasterii super rapide a Anei Maria



#67
monicus

monicus

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 01 februarie 2013 - 21:11

Noi am terminat Energetica.. amandoi diferenta intre noi de un an universitar. ai perfecta dreptate, ai descris bine locatia unde am pozat si am facut omul de zapada si tot in fata cladirii de mai sus amintite este si derdelusul pentru sanius.
Eu am terminat acum 11 ani. Ce vremuri... si repede trece timpul....
Abia astept sa ne vedem cu totii monicabo... sa le vedem si pe minuni cat au crescut.. mai pune poze cu printesele gingase.
Va pupam si o seara frumoasa va dorim.



#68
BraveGirl

BraveGirl

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.495 mesaje

Postat 02 februarie 2013 - 15:00

Buna, noi am fost cu Arianna la ski in Austria. i-a placut, asa ca maine mergem pana la Predeal sa incercam din nou. Eu nu am schiat pana acum, am invatat si eu anul asata, dar acum mi-e putin frica pt ca prietene mea si-a rupt ligamentele acum 2 sapt.



==========

Corina

Mami de[zana] Arianna Maria (18.11.2008) si [copil] Patrick Stefan (16.10.2010)



POZE





#69
madutza_bra

madutza_bra

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.806 mesaje

Postat 02 februarie 2013 - 18:22

BraveGirl, distractie placuta la munte!



Eu astept sa se trezeasca Cristi si meregm in Afi la patinuar. El face pe viteazul ca stie sa patineze [:D], se invarte si aluneca pe parchet[:D] Abia astept sa-l vad pe patine ...



..gata s-a trezit [:D][:D][:D]



Cozonacelul meu, Cristian Andrei

Buburuza mea, Catalina Ioana



Mada, mami fericita si implinita de [bonjovi]Cristian Andrei - 29.12.2008 si [zana] Catalina Ioana - 15.02.2011



Poze



---------------------------------------------

Ceea ce nu te doboara , te intareste!



Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!

#70
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 03 februarie 2013 - 21:01

Ati fost?



Noi am fost iarasi azi de dimineata, s-au nimerit si niste colege de gradinita ale Andreei, asa ca fetele s-au distrat la maxim![:D]

Au avut si o foca din aia de sprijin, pe care au tot pasat-o de la una la alta, ca a fost ultima de inchiriat.



Monica, mami de 2 [zana]: Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)





Povestea sarcinii si a nasterii Andreei



Povestea nasterii super rapide a Anei Maria




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -