Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

*Cozonacei iubiti de noiembrie-decembrie2008( 1 )*


332 raspunsuri la acest subiect

#301
manumanu

manumanu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.833 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 15:45

P.S. carucioarele albastre inseamna ceva, sau... mai asteptam? :)



#302
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 16:00

Buna,

 

Am trecut si noi cu bine de evaluarea psihosomatica, pt inscrierea la scoala. Evaluarea a avut loc in gradinita, ieri si mai continua si astazi, iar educatoarea lor i-a programat pe toti de la ei din grupa (care au nevoie de aceasta evaluare) ieri la primele ore, asa ca ne-am luat de-o grija.

Asa ca asteptam inscrierile la scoala. Ana Maria abia asteapta sa fie impreuna cu sora ei.



#303
anca_27

anca_27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.796 mesaje

Postat 25 februarie 2014 - 14:32

Manumanu, si la a doua strigare tot sagetici. Sa vedem la urmatoarea.  [:)]

 

Ieri am fost si noi la evaluarea psiho-somatica. Facuta de un psiholog. Si-am avut niste emotiiiii... O juma de ora a testat-o efectiv, cu niste intrebari si cerinte de ma intrebam pe unde scoate camasa Sara, dar, draga mamii draga, a reusit. Cum, nu stiu, mie mi s-a parut excesiv de greu. [batcap] Sa repete cuvinte dupa el (a inceput cu `abracadabra`, `arteroscleroza` si a finalizat dupa o lista de vreo zece, cu `nabucodonosor`). Sa numere si sa recunoasca culori sau marimi a fost floare la ureche. Au mai fost mici povestioare de ascultat si asociate emoticonuri personajelor. Sa spuna daca exista sau nu sunetul `s` intr-o lista de cuvinte. Sa bata cu creionul in masa ori de cate ori auzea cuvantul `caine` intr-o alta povestioara. Sa enumere cateva reguli. Sa puna in ordine momentele zilei. (Sara a pus culcatul la amiaza, ca deh, copilu` doarme la amiaza). Jocul `eu spun una-tu spui multe`. Si multe altele. Nu stiam ca Sara stie atatea. La un moment dat, i-au dat lacrimile, si le-a sters si-a continuat stoica si curajoasa. Cand am intrebat-o mai apoi de ce-a facut asta, a zis ca a fost foarte greu si ca nu ma mai iubeste pentru c-am dus-o la un asemenea test. Degeaba i-am spus eu dupa cat de mandra sunt de ea, cat de important e testul pe care l-a luat cu brio, a fost suparata pe mine toata dupa-masa. Pe seara am primit o pietricica-diamant surpriza si-un `te iubesc`. [pk] 

A, plus ca individul era si maghiar si la cateva intrebari pocea cuvintele.  [batcap]  [batcap]

Haideti mai spuneti-mi de evaluare, ca dupa ziua de ieri am dubii daca s-o inscriu la scoala sau nu. Sau direct la sectia germana, sau nu.  [fri] Mi-e ca daca n-o fac, apoi regret ca n-am incercat.

 

18+ la noi in culcus



#304
anes

anes

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.582 mesaje

Postat 06 martie 2014 - 23:15

Buna fetelor! Ce ma bucur ca am ajuns iar in clubul nostru pe DC! :-) .
Scriu de pe mobil si o sa fiu scurta. Cu multe dintre fete ma "intalnesc" pe f.b. dar cu unele dintre voi mi-as dori sa mai impartasesc experiente.
Anca, criss, brave, eli, brave, Oti (mai rarut pe fb) si mai sunt fete, dar scriu din amintire userul, m-am obisnuit cu numele reale :-D . Imi mai amintesc eu...
Cand am deschis pagina si am vazut in capul listei Remus, mami anes si fratior Ovidiu m-au napadit amintirile ! Ce patanie cu nasterea rapida si surprinzatoare si ce ingrijorate ati fost toate, cate felicitari am primit ♥ ! Ma leaga multe amintiri de voi, mai ales ca a fost primul copil! De odiseea lui Ovi nu sunt asa de legata, desi fetele sunt ok.

Remus este un copil inteligent, inalt, cu un limbaj peste varsta cronologica, sanatos (a luat antibiotice de doua ori in 5 ani si asta dupa varsta de 3 ani), insa mai nazdravan. Trebuie sa mai lucram la capitolul atentie. A dat testarea psiho-somatica si s-a descurcat f. bine. Va fi printre cei foarte putinii copii mici din clasa. Stiu ca la noi la odisee sunt copii nascuti in perioada nov. -dec. si ma gandesc la faptul ca vor fi in clasa cozonaceilor copii cu un an mai mari (cum sunt deja la gradi). Este vorba de varsta nu de faptul ca acesti copii nu ar fi capabili. Oricum, educatoarele mi-au spus ca face fata, psihologul la testare la fel, asa ca hotararea a fost luata in sensul asta.

Ovi are acum 3ani si 3 luni si este asa cum nu m-am gandit acum 3 ani ca va fi. La capitolul autonomie personala, vorbeste de la un an si luni, gandeste ca un copil mult mai mare, este mult mai afectiv ca Remus...acestea sunt aspecte la care exceleaza. Si cate griji mi-am facut! :-(
El a fost tot timpul ok
Cam de pe la un an si vreo 8 luni mi-au sarit si mie fluturii din cap si nu am mai avut proiectii negative in privinta lui. Merge la gradi la program prelungit la fel ca Remus, s-a acomodat bine, iar ochii din albastru ca cerul au devenit verzi-kaki :-D .
A facut vreo doua bronsiolite uratele (pe la 10 luni si un an si 3 luni) care au necesitat antibiotice si Singulaire multe luni, iar refluxul gastro-esofagian major pe care l-a avut i-a disparut complet de la varsta de un an si 10 luni.
Este un copil foarte vesel, sociabil si prietenos, dar mai are si momente de criza, ca deh, trece prin varsta de 3 ani. :-)

Ne-am cumparat o casa intr-un cartier rezidential in oras, deci copiii vor putea sa mearga singuri la scoala cand vor mai creste. Deocamdata suntem in amenajari, nu ne-am mutat, insa prin vara reusim.

Va pup fara exceptie si sper sa intru mai des pe DC! Na, pe fb este mai comod.

#305
anca_27

anca_27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.796 mesaje

Postat 08 martie 2014 - 14:32

Anes, welcome back! Intradevar, sunt si copii care-o sa le fie colegi si cu aproape un an mai mare. Ma mai apuca emotiile in ceea ce priveste adaptarea gazei la clasa 0, dar imi trec.

S-aveti un 8 Martie plin de caldura si-n brate iubitoare! [deziuata]

 

 

19+ la noi in culcus



#306
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 19 martie 2014 - 13:30

Ei ce surpriza sa vad ca ati mai scris pe aici.

 

Intr-un fel pentru noi a fost foarte usor cu scoala. Decizia nu a fost a noastra a parintilor ci doar a celor de la gradinita care au evaluat-o si a asistentei de la scoala care a testat-o. Si va merge la scoala din august si la program dupa scoala. Eu nu-s stresata ca va fi printre cei mai mici. Am experienta cu Ana ca si ea la fel a mers, ba chiar si cateva zile mai mica, si ea de felul ei mai in lumea ei de poveste.

 

Anca, ce mai test a trecut Sara cu brio. Nu stiu cum poti sa te mai intrebi daca e capabila sau nu. Bravo Sara!

anes, felicitari pentru casuta. Ma bucur ca va merge bine.



#307
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 19 martie 2014 - 13:37

Anes, ma bucur si eu ca ai scris pe aici, si ne dai vesti despre voi!

Anca, asa este, toti avem emotii pt copilasi, trec intr-o etapa noua! Cum esti cu sarcina? [flo2]

Otilia, bafta! O sa fie bine cu Elisa, mai ales ca la voi, sistemul norvegian este si mai flexibil decat pe aici... Iulia este si ea la gradi?



#308
manumanu

manumanu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.833 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 07:21

Anca, se pare ca noi suntem printre putinii parinti care am decis sa nu inscriem cozonaceii la scoala anul asta. Am facut asta in urma unor evaluari paralele, facute de psihologi care cunosc foarte bine copiii, si care ne-au spus ca nu sunt pregatiti 100% dpdv emotional. La celebrul test, au luat punctaj maxim la partea cognitiva, dar la fel, la emotional nu asa bine, asa incat, desi ar fi luat testul, n-am mai continuat procedura de inscriere. Vom prefera sa fie ei printre cei mai mari din clasa, a functionat un astfel de experiment organizat la gradi acum vreo 2 ani, cand, dupa 1 luna intr-o grupa cu majoritatea copiilor mai mici, au evoluat fantastic. La ei, ni s-a spus si am observat si noi, mai conteaza f mult si competitia permanenta in care se afla unul cu altul, fiind frati gemeni. In plus, eu nu eram convinsa si din motive "sentimentale": mi se par prea mici totusi ca sa ii arunc in sistemul scolar infect din Romania, prefer sa le mai fac "cadou" un an de joaca si activitati mai libere, sa nu-i bag la levellingul incurajat de sistem (indiferent cat de "buna" ar fi invatatoarea, tot acolo se ajunge, din cauza celorlalte tare ale sistemului). M-am si amuzat pt ca, la evaluare, a fost o discutie prealabila si cu parintii copiilor din perioada sept-dec. si m-au intrebat, printre altele, de ce vreau sa inscriu copiii la scoala anul asta. Atunci le-am spus ca, daca ar fi dupa mine, nu i-as inscrie deloc si as alege un sistem de educatie alternativ, pe care din pacate nu il avem la indemana :( Ideea gresita pe care si-o fac unii este ca "nu mai au ce sa invete" la gradinita inca un an. Ei bine, ni s-a explicat si de catre psihologii cu care am vorbit, nu este vorba de acumularile de cunostinte ci de dezvoltarea personala a fiecarui copil in parte. Copilul "invata" din orice, inclusiv din relationarea cu altii si cu mediul. In fine, sunt multe de spus, ideea e ca am considerat ca, mai mult decat momentul cand vor termina scoala, conteaza momentul cand vor incepe si vreau sa fie cat mai pregatiti dpdv emotional, pt ca, daca problemele de ordin cognitiv pot fi rezolvate prin "meditatii", cele emotionale pot lasa urme toata viata. 



#309
manumanu

manumanu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.833 mesaje

Postat 26 martie 2014 - 07:25

A, si cand mi-au spus ca la clasa zero trebuie sa "stea la masa" cel putin 30 de minute si ca Radu ar avea probleme cu asta, atunci mi-a fost clar ca nu au ce cauta :) Intr-o alta viata, intr-un alt sistem, poate decizia ar fi fost alta,..



#310
eliza_cri

eliza_cri

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 728 mesaje

Postat 28 martie 2014 - 21:50

manumanu, sunt de acord cu tot ce spui mai sus.

si noi am trecut prin minunata testare cu ok la intelect si nu fb la emotional ci bine. de bine de rau dosarul il am facut si depus la scoala insa clar nu sunt hotarata nici 50% ca vreau sa il aduc pe dimi la scoala.

 

sa va povestesc de evaluare: luni ora 12.00 ora de programare...de intrat am intrat cred pe la 12 si 15 min. la prima parte nu am intrat pentru ca a trebuit sa completez birocratia aferenta acestei tari. am intrat mai tarziu cand una dintre doamnele ce evalua ii citise lui dimi o poveste dupa care i-a solicitata "deseneaza si tu ce ai retinut din poveste" copilul tacticos din fire cum mami il invatase desenul e desen, coloratul e colorat a luat creionul si dai sa deseneze...respectiva tot stresa copilul sa ia culori sa "deseneze"...apoi sa imi fie cu iertare daca tu te exprimi intr-un fel si ceri altceva aia e alta poveste. asa ca am intervenit sugerandui doamnei ca...si am fost destul de urat intrerupta "mama asista nu intervine!"

cum te numesti? cati ani ai?

dimitrie tu vrei sa mergi la  scoala? da ca o fiula mami la scoala si acolo e frumos si...incepe cu povestile ce a facut el la mine la scoala cum se joaca copiii

ok ma pun la loc pe scaun cu antonia aferenta in brate (care mai tot testul ba se urca la mine in brate, ba nu vroia legatura de par, ba  "mami,cand plecam acasa?", ba top, top prin clasa) si continua testul.

din sirul urmator care este litera, care este cifra? - 3 siruri de cifre si litere- totul ok aici

din sirul urmator care ce sunt , ce nu se potriveste?-  siruri cu  animale domestice, animale salbatice, fructe si legume- ok  la toate sirurile

intrebare: ce culoare ai folosi pentru blanita acestui pisic- raspuns de la dimitrie " negru"- evident copilul are probleme emotionale fara a se tine cont de faptul ca noi la tara avem un pisic negru cu ochii galbeni (ne si distram ca ionut ii zice ca are hepatita de la culoarea ochilor)

de pe aceasta pagina care sunt fiinte si care sunt obiecte?-ok

scoate din multime 3 triunghiuri albastre-le-a scos

apoi scoate 4 dreptunghiuri de culoarea x. le-a pus si pe acelea...mai departe: dintre cele doua multimi de elemente care multime are mai multe?-cea cu dreptunghiuri

daca ai lua 2 dintre triunghiuri care dintre multimi ar avea mai multe elemente? multimea cutare...ok

scoate si pune pe masa 5 creioane : intrebare- cate creioane sunt pe masa?- 5 creioane

daca mai punem 3 cate sunt? dimitrie a calculat mental fara sa fie nevoit sa le numere. 8  creioane

daca iau atatea creioane cate raman? -atatea- bine si aici.

urmatoarele cuvinte incep cu ce "litera"- exprimare: da litera, da ati citit bine si incepe cuvantul x, y,z...10 la numar nu a detectat 2 cuvintele ce incepeau cu sunetul C

ii arata o foaie cu niste simboluri- simbolul pacii - porumbelul cu crenguta de maslin in cioc- dimitrie a spus pe intelesul lui un porumbel alb cu o ramurica in cioc; urmatorul simbol H de pe indicatoarele cu inteles Hospital- nu a stiut copilul a zis ca l-a vazut la politie, indicatorul oprire STOP il intreaba? ce este acesta ? zice dimitrie ce e , apoi ce scrie aici...da ati citit bine ce scrie aici...sa ne fie cu pardon are 5 ani si 4 luni nu stim sa citim inca...bine, bine inteleg viziunea holistica, dar nici chiar asa- dimitrie citeste pe litere s, t,o,p- doamna insista: deci ce scrie aici? copilul nu zice nimic, deci ce trebuie sa faci aici? sa stau; alt indicator trecere de pietoni aceeasi intrebare ce trebuie sa faca omul aici, raspunde frumos mai departe

care dintre cele doua obiecte este subtire si care este gros? ii arata de 3 ori alte obiecte fix invers a zis- cand a iesit afara l-a intrebat si doamna educatoare evident afara copilul a stiu exact care e subtire si care e gros...concluzia  ?????

ii da o fisa si ii zice sa coloreze ce ii place a ales o floare si a desenat cu rosu petalele si portocaliu in interior: ca acolo e polenul si nectarul florii si vine albina si face miere din el :)

apoi ii zice: ce ai mai colora? alege un bradut culoarea verde deschis a folosit-o si ii zice doamnei: dar iarna a trecut nu mai e nevoie de bradule

cate anotimpuri are anul? x,yz,w

cate zile are saptamana?7 si care sunt acelea? le-a spus pe toate: x,y...

ce anotimp iti place tie: vara

de ce? pentru ca merg la mare cu mama, tata, antonia...cu masina si facem baie si avem colacei eu verde si antonia portocaliu si facem tort de nisip si scoici cu mami si eu am si pernute cu care inot SINGUR si sunt baiat mare si stau treaz tot drumul si e departe....si tot asa de a inebunit-o pe madam de cap

tu ai prieteni?  un moment de liniste si apoi  da

cum se numesc ei ?    incepe  sa zica "eme" se opreste "andra" (emelina e prietena lui insa in ziua respectiva se certasere :)) - domnul dimitrie e foarte curtat de toate fetitele fiind o fire foarte sociabila si iubitoare, complimenteaza fetitele..ehe mare gentelman baiatul :)

si alti prieteni mai ai? nimic...dar pe colegii tai cum ii chiama? x,y...

si cu ei te joc? da cu cine mai mult? cu x,y,z

tu ai o jucarie preferata? ... liniste (eu am incercat pe cat posibil sa il fac sa nu aiba o jucarie preferata, am invatat si eu de la alti parinti care au avut mariprobleme cu jucaria preferata uitata sau pierduta in sensul ca acum cativa ani a primit o masina de politie lego mare mai frate si se juca numai cu respectiva, trecea omul peste calea ferata, statea la semoafor nebunie-pai cand a crescutantonia si a pus mana pe masina sa te ti nebuniea de pe lume, asa ca am incercat sa ii deschid orizontul de joaca si sa ii explic atat lui cat si antoniei ce si cum e cu jucariile- deh mai impovaram copii)

raspunde:o masinuta portocalie si are si telecomanda si merge in fata in spate la dreapta (si gesticuleaza) la stanga si dau asa din butoane si are lumini si...si ..si

 

din fetele acestea care ce exprima?- fericire, tristete- era si mirare pe care nu a identificat-o in sensul ca a raspuns ceva de genul: copilul arata o fata si face fata de omulet mirat...deci ce exprima? copilul insista si el asta, iar face fata.

 

cum te simti tu daca o vezi pe mami trista?...liniste (copilul nu a vazut o mami trista am incercat pe cat posibil sa ii ferim de emotii negative) continua doamna dar daca sora ta plange ce faci? o bati? nu, nu e voie sa bati ca o doare si e un lucru urat  o imbratisez...

 

asta este ce imi mai aduc aminte, dar au fost multe intrebari testul pot spune usor exagerat din punctul meu de vedere matern. copilul chiar se plictisea de multe ori ii tot zicea doamnei: da stiu asta...da, da...cert este ca am iesit de acolo aproape de ora 13

 

concluzii- de mers  cu copilul la logoped (sunetul C- mentionat mai sus)- ii zic: mergem deja doamna.

copilul trebuie socializat mai mult- concluziadoamnei o respectam cert este ca la noi acasa nu se dau bairame si nici nu e hotel unii pleaca, altii vin.

intrebare: dar dumneavostra chiar vreti ca sa il inscrieti la scoala? ii raspund ca nu e obligatoriu asta este procedura trecem prin ea, daca suntem ok mergem mai departe, daca nu, nu

mi-au dat hartoaga, dar am plecat de acolo cu sufletul indoit si cu mari semne de intrebare: oare copilul meu e chiar atat de prost de nu poate fi integrat in mediul scolarului mic? chiar atat de nedezvoltat emotional ?-intrebarea doamnei ma bantuie si acum.

eu pun altfel problema sa vina la scoala sa ii testeze in septembrie pe cei care deja au 6 ani chiar 6 ani si ceva si au fost inscrisi automat oare ei chiar stiu toate aceste lucruri? eu una va zic exista copii  de 6, 7 ani care nu au frecventat gradinita, care nu stiu literele, cifrele si pleca prin clasa in timpul orelor, plang, pleaca fara sa cera voia,etc.

 

l-am inscris in zilele urmatoare cu mari strangeri de inima cu decizia ca sa vedem pana in toamna ce si cum, dar sincera sa fiu doamnele mi-au lasat un gust amar..doamna educatoare imi zice ca dimi e cel mai bun la tot din grupa, dar pe mine nu ma linisteste asta.

eu il vad frumos, destept, plin de viata si prea sociabil.

 

acum sunt asa intr-o stare de [batcap]

va pupam




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -