Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

*Cozonacei iubiti de noiembrie-decembrie2008( 1 )*


332 raspunsuri la acest subiect

#291
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.224 mesaje

Postat 10 ianuarie 2014 - 18:50

Aspectul acesta cu colegii de la gradinita e chiar important. Daca dintr-o grupa vor pleca multi la grupa 0 cei care raman se vor simti stingheri printre pici. Si mai tarziu cand vor merge la scoala e posibil sa se simta "ca magarul printre oi".

Intr-un fel eu ma bucur ca nu e decizia mea ci a fost evaluata de cine este in masura. Fata mea insa va merge la scoala aproape de casa si doar din intamplare ar putea sa aie copii care i-au fost colegi la gradinita. Cand am fost la evaluare a remarcat o fetita pe care o cunoaste insa n-avem de ales. Primeste loc doar la scoala de langa casa si o sa o mutam si pe Ana tot aici chit ca e inca tolerata la scoala veche.

 

Eu nu-mi fac griji legate de programa, de stat cuminte in scaun ca aici exceleaza insa la socializare am emotii. Cu sora mai mare a fost invers dar acum s-a dat bine pe brazda. Vine cu temele facute acasa ca sa aibe mai mult timp de calculator si televizor.



#292
ginye55

ginye55

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.679 mesaje

Postat 11 ianuarie 2014 - 09:38

Programa clasei 0 e destul de stufoasa....comparativ cu ce ar fi facut la gradi, la grupa pregatitoare. Si pe mine ma ingrijoreaza aspectul pastrarii atentiei pe termen lung, a rabdarii de a sta 35 de minute in banca. Sper sa fie bine...mi se pare totusi prea mic pentru a fi inclus intr-un sistem de invatamant in care se doreste uniformizarea copiilor si respectarea stricta a regulilor. 

Acum sa ma laud putin....Edi a inceput sa citeasca si sa scrie.  [:D] Face calcule usoare, numara pana la 1000Nuamstat de el special sa invete, pur si simplu a prins din zbor. De aceea il si inscriu la scoala. Este un copil inteligent si am ajuns sa cred ca startul lui in viata a fost compensat prin istetimea lui.  [:)]



#293
monicus

monicus

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 17 ianuarie 2014 - 13:00

Va invit la o feliuta de tort si un pahar de suc. Este ziua mea si va invit sa petreceti cu noi.

#294
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.224 mesaje

Postat 17 ianuarie 2014 - 13:35

La Multi Ani Monica si Ramo, sa fiti sanatoase si iubite!



#295
monicus

monicus

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 17 ianuarie 2014 - 23:34

La Multi Ani Monica si Ramo, sa fiti sanatoase si iubite!

Multumesc frumos mami de printese frumoase foc.

#296
anca_27

anca_27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.796 mesaje

Postat 24 ianuarie 2014 - 18:58

Apropo de griji, ale mele sunt legate de vorbaria Sarei. Ieri m-am intalnit cu una din educatoarele grupei, si pana i-a venit autobuzul, am stat la povesti. Totul e nemaipomenit, pana la vorbit. Nu-i sta gura o secunda, educatoarea spune ca le tot zice, ca o sa mearga la scoala, la activitati ii tot struneste, dar Sara vorbeste-vorbeste-si iar vorbeste. Era un desen animat cu o catelusa vorbitoare.  [batcap] Apoi tot ea a conchis, ca decat tacuta, cum stau altii, care nu zic nimic, si de-abia smulge de la ei ceva, poate e mai bine asa. I-am zis ca la fel e si acasa, cred c-o sa incep sa ma orientez dupa meserii i care se vorbeste non-stop. Poate la bursa.  [alcool] Si ca m-astept, ca la scoala, sa suporte consecintele vorbitului, daca nu se poate auto-tempera.

...

Testul ala psiho-somatic e apa de ploaie. Nu-l pica nimeni. In schimb, te ingrozesti de ce poti gasi intr-o clasa 0. O directoare de scoala `tare` din oras mi-a fost in inspectie saptamana trecuta, si au si ei aceleasi probleme. Test irelevant, copii care nu se adapteaza si parinti ce trag de ei si-i vor neaparat in clasa 0. La scoala unde lucrez eu, si fac si ceva engleza cu picii, mai bine de jumatate din clasa 0 nu au ce cauta acolo. Acu, sper sa pot sa fiu intr-atat de obiectiva - sau sa accept ideile altora - daca Sara n-o sa se integreze, dar de scoala, din toamna, nu scapa. Ca nici ea nu vrea. Cand vorbim de scoala i se lumineaza fata si e toata numai o fericire. Si cu literele ma innebuneste. Si nu vreau sa-i arat nimic cum se face, ii tot spun ca asta o sa faca la scoala.

...

Manumanu, primit mail, astept timp (din sem. II nu mai merg) sa putem vorbi pe-ndelete. [flo2]

...

Gemeneii cred ca-s bine, dimineata merg la checkuit. Avem 13 sapt si ceva, analize bune, draga de Andreea de la Cj mi-a facut rost de un nr si-o sa dau o fuga la triplu test. Poate-i si zaresc mai pe-ndelete atunci, sa vedem ce sunt. Eu as prefera modelul Manumanu. [fetita]  [baietel]

...

Mai ziceti, mai ziceti, ca ma starniti si pe mine. [pup]



#297
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 27 ianuarie 2014 - 10:51

Mai, pana la urma or fi unii copii mai greu de strunit, insa sunt in cls 0 nu in cls 1, iar clasa 0 are tocmai rolul asta, de a-i mai invata cu regulile/disciplina de scoala, sa ii stimuleze pt a se concentra mai bine, sa fie atenti.... este oarecum tot asemanator gradi, numai ca regulile sunt de scoala.

La Andreea, de ex, care face fata f bine clasei 0 (la ea nu a fost nevoie de testul ala), mi-a spus dna, la o consultatie cu parintii, cu titlu informativ mai mult, nu cu repros, sau ca ar fi o mare problema, ca Andreea (ca si alti copii de altfel), invatata de la gradi, se mai plimba printre masute in timpul activitatii (ma rog, dupa ce ea termina, ca uneori termina mai rapere ce trebuia sa faca), mai isi cauta de vorba cu ceilalti etc... Na, reguli de gradinita...... in urma carora se face tranzitia cu scoala...

Insa asta, nu ar fi fost un motiv sa o aman (daca s-ar fi putut) cu 1 an, ca nu ar face fata scolii. O sa se invete si gata, deja s-au mai potolit mult copiii fata de sept-oct cand au inceput....

 

Si Ana Maria abia asteapta sa mearga, si la ea vor fi aceleasi probleme, cu vorbitul, imblatul printre masute... ca deh, pe la gradi i-a lasat, incepand cu grupa mica, si s-au obisnuit asa... dar o sa se invete.. si sper sa faca fata cu cu cerintele scoliii, si ea.

Oricum, este la distanta de 2 luni, fata de pragul la care inscrierea in cls 0 era obligatorie



#298
monicus

monicus

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 27 ianuarie 2014 - 21:53

Eu nu imi fac problem, copii sunt flexibili si descurcareti. Eu am incredere in generatiile care vin, intr-adevar era ff frumos sa fi ramas in cadrul gradinitei, dar deh capetele luminate de la minister ce le poti cere. Copii sunt intr-adevar mici sa umble prin scoala, dar in astfel de ipostaze te conformezi situatiei.
Asa era frumos cum era inainte sa fie tot sub denumirea de grupa pregatitoare si sa fie in cadrul gradinitei asa erau mai "mature" sa se perinde pe holurile scolii.

#299
anca_27

anca_27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.796 mesaje

Postat 18 februarie 2014 - 18:59

Hello, hello!

Bate vantu` pe-aici. (eu vorbesc...)

Ati inceput inscrierile cozonaceilor de sunteti atat de ocupate? Sau v-ati dus cu toatele pe face? Am incercat sa-mi reactivez contul si nu ma mai lasa. Si unul nou parca n-am chef sa fac.

Pupici!

 

17+ la noi in culcus



#300
manumanu

manumanu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.833 mesaje

Postat 20 februarie 2014 - 15:44

Anca, hai, draga pe FB, fa un cont nou ca e mai usor, nu e atata bataie de cap cu recuperatul din urma, si hai la povesti pe grupul de Cozo. Intru rar aici, nu prea am timp. Scrie-mi pe mail daca ai noutati.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -