Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

FIV cu Dr. Dragos Albu 73


217 raspunsuri la acest subiect

#181
cumintzica12

cumintzica12

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 800 mesaje

Postat 29 ianuarie 2013 - 23:08

bobo, o sa-ti urez ceea ce mi s-a urat si mie cand m-am alaturat fetelor: sedere cat mai scurta in forumul aspirantelor la titlu la mamica [:)]

dellya, ti-am povestit cu vreo cateva pagini in urma cum s-au desfasurat primele vizite la dr white (eco nu a fost la prima vizita, ci la a 2a, m-a chemat in ziua 11-12, la programul de eco-diferit de cel de consultatii din cate stiu; a treia vizita a fost cu dosarul complet ca sa decidem care e urmatorul pas - laparo; a patra vizita a fost internarea pt laparo).
daca laparo e decizia confirmata si de dr white (dupa eco), atunci in prima zi ai urmatoarei menstre, suni sa te programezi pt operatie. aa, si o sa ai niste analize pre-operatorii, dar astea o sa le primesti de la dansul. daca te pot ajuta cu alte informatii, cu placere[pup].

crystine, esti o curajoasa [flo]


---------------------------------------------
32 ani, nici o sarcina in 2 ani, endometrioza, laparoscopie in oct 2012 pt clipsarea unei trompe (hidrosalpinx)
dar in 2013 sigur voi fi [gravi]

#182
cumintzica12

cumintzica12

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 800 mesaje

Postat 30 ianuarie 2013 - 00:45

fetelor...de data asta nu am nevoie de informatii 'tehnice'...am nevoie de un umar...sa plang...
stiu ca de obicei aici discutam mai mult proceduri si fapte, sentimente mai putin, sau mai in graba....dar simt nevoia sa ma descarc, sa spun ce simt...si stim cu toate ca nu usor...

astazi, pt prima data, in cei 2 ani "de infertilitate", am plans...am stiut ca va veni si momentul asta...dar speram sa fie o explozie de bucurie, cand voi vedea faimoasele 2 liniute...si nu e vorba ca nu m-ar fi durut infertilitatea asta pana acum, ci pentru ca "am pretentia" ca sunt o persoana rationala (sa fim seriosi, nu suntem singurul cuplu in situatia asta! forumul asta e cea mai buna dovada...din contra, suntem chiar la categoria "norocosi": sunt "inca tanara" si se pare ca avem toate sansele sa avem un bebe, chiar daca nu pe cale naturala, sotul imi este alaturi din toate punctele de vedere, si financiar zicem ca putem suporta tratamentele aferente, deci stiu ca suntem totusi un caz - sa-i zicem fericit). nu am luat-o de la bun inceput ca pe o tragedie, analizele au fost facute treptat, nu am auzit brusc cuvantul "infertilitate".
si in fiecare luna am trait cu speranta si iluzia ca "de data asta vom reusi". m-am obisnuit cu dezamagirea din fiecare luna si o luam hotarata si optimista de la capat...m-am impotrivit oricarui imbold de a lacrima...
desigur ca e dureros: toti prietenii nostri au copii (unuii au trecut deja la "tura a doua") - nu am vrut ca problemele noastre sa ne impovareze relatiile, asa ca am pastrat problemele pt noi (doar o mana de oameni stiu)...asa ca petrecem f mult timp in preajma copiilor mici si ne comportam "normal" (desi probabil ca suntem deja cam ciudati in ochii lor...unii poate banuiesc ca e ceva in neregula, pt ca noi zambim si schimbam subiectul daca discutia pare a lua o directie prea personala..altii poate ne considera egoisti ca "nu vrem inca sa avem copii si vrem sa mai copilarim"...asa ca inevitabil, suportam si glume proaste legate de subiect, dar stiu ca nu e cu nici o intentie...de unde sa stie oamenii...?), desi e ca un permanent reminder al "situatiei" noastre...si am ales sa nu povestim asta si pt ca personal, nu-mi plac persoanele "plangacioase" (nu ma refer la lacrimi, ci persoanele care vorbesc non-stop despre ele si propriile probleme, dureri, ghinioane...)- imi transmit energii negative, si eu, la randul meu, nu doresc sa incarc pe nimeni cu ale mele - nici macar nu le-ar intelege majoritatea!..(nu ma intelegeti gresit, nu ma cenzurez ...total, doar ca am ales cu grija persoanele cu care vorbesc asta, si chiar si cu ele, incerc sa nu vorbesc "doar despre asta"... pt ca nu e normal: la urma urmei fiecare are propriile probleme, griji...)
imi zic doar ca trebuie sa am rabdare, sa indur ce-o fi de indurat (operatii/analize/tratamente/hormoni) si in final va fi bine!

prima data cand am fost profund tulburata si mi-am dat seama ca mintea nu-mi poate controla toate emotiile (referitoare la infertilitate) a fost acum cateva luni cand o foarte buna prietena m-a anuntat ca e insarcinata cu al doilea copil...nu stiu cum sa ma explic...doamne, ma bucur pt ea (ii voi boteza copilul de altfel!), departe de mine sa-i doresc sa treaca prin ce trec eu...dar cu greu mi-am inghitit lacrimile...nu sunt nici invidioasa pe ea (nu in sensul rautacios, in orice caz!), dar...pur si simplu in momentul ala mi-am constientizat neputinta...faptul ca fac parte din categoria "anormala"...mi-am revenit dupa cateva clipe...acum o mangai cu drag pe burtica...
ce m-a facut in seara asta sa izbucnesc...? ei bine, vestea ca o alta prietena e insarcinata...nu va grabiti sa ma judecati ca o persoana oribila...nu are legatura cu ea (ii doresc sincer tot binele, sa aiba sarcina usoara si copil sanatos), dar am simtit din nou acea tulburare...neputinta...nedreptate...nu stiu...si m-au napadit lacrimi...multe! mi le-am permis si pt ca sunt singura (sotul e plecat cateva zile)...

iertati-mi mesajul (foarte ) lung si cam imprastiat...stiu sau sper ca ma intelegeti...si ca nu sunt cea mai oribila persoana din lume care are astfel de trairi...
am zis ca nu vreau sa impovarez pe nimeni, iar, pe langa faptul ca si voi aveti trairi similare, nu va cunosc, nu ma cunoasteti :)), cateodata e mai usor asa...
iertati-mi de asemenea indrazneala...stiu ca sunt printre noi fete cu multi ani de infertilitate in spate...stiu ca asta inseamna durere mult mai mare decat a mea...iertare...

dar nu mi-am pierdut nicicum increderea, ratiunea imi functioneaza inca, o sa continui...de unde am ramas. vorba unei fete dragi de pe aici: imi sterg mucii si continui!

gata, promit ca nu o sa mai scriu romane!


---------------------------------------------
32 ani, nici o sarcina in 2 ani, endometrioza, laparoscopie in oct 2012 pt clipsarea unei trompe (hidrosalpinx)
dar in 2013 sigur voi fi [gravi]

#183
Arabella34

Arabella34

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 318 mesaje

Postat 30 ianuarie 2013 - 01:23

Cumintzico[pup][flo][pup][pup],Bobo,welcome[pup][flo][olala],fete,si eu voi face histeroscopie cu dr.White,sper sa fie tot ''piece of cake''....si eu mor de frica[flo][pup]
[pup]fetele ''albe''

#184
Clarish

Clarish

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 747 mesaje

Postat 30 ianuarie 2013 - 11:07

Draga Cumintica,
Nu esti singura care a trecut, trece si va trece prin asemenea momente! Lasa-ti emotiile si sentimentele sa te copleseasca, macar cateva momente! Nimeni nu-ti interzice asta si nimeni nu te condamna. Totusi, suntem sub protectia liberului arbitru. Si eu am trait aceste sentimente, si eu m-am simtit neputincioasa, si eu a trebuit sa zambesc frumos in fata cunostintelor cand se deschidea acest subiect. Nu iti mai spun ca nici nu ma mai plimbam prin parc, pt. ca mi se parea ca, in ciuda mea, toate mamicile ieseau cu copii la plimbare si erau fericite. Le uram pentru statutul lor de mamici, nu pentru altceva. Asa ca nu te mai condamna, pastreaza-ti energia pentru lupta. Cel mai mult conteaza familia ta, in speta, sotul tau, care iti e alaturi si te sustine, nimeni altcineva nu conteaza!
[pup]

[gravi] 10+ [copil]

#185
rlk_2009

rlk_2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 894 mesaje

Postat 30 ianuarie 2013 - 11:12

QiaoBing, multumesc, am rezolvat cu rezultatul! Nu se poate downloada de pe site reezultatul de la Papanicolau, dar dupa cateva telefoane la receptia MMF, am vb cu asistenta sefa si am primit pe mail rezultatul.
cumintzica12 te imbratisez cu drag si stiu din pacate prea bine despre ce vorbesti! Ceea ce ti se intampla tie s-a intamplat cu siguranta cel putin o data la toate fetele cu probleme similare. Eu era sa pierd cea mai buna prietena din cauza ca ea ramasese insarcinata din prima cand eu incercam deja de 3 ani, iar ea imi flutura victorioasa rezultatul! Nu puteam sa cred ca nu ma protejeaza putin! Ma bucuram enorm pentru ea, dar modul in care primeam vestea m-a deranjat, parca dorea sa ma simt inferioara, incapabila, handicapata, ca uite cat de usor se face! Groaznic!
Mai presus decat asta, nu ma intreba cat am plans la inmormantarea tatalui meu, care visa sa isi lase barba ca sa aiba nepotii de ce sa il traga si spunea ca el vrea gemeni ca sa ii tina in acelasi timp pe genunchii lui si sa le povesteasca la gura sobei...Ingrozitor, dar trebuie sa treci si prin lucruri dureroase uneori! O sa rasara si soarele intr-o zi! Ne stergem mucii si mergem mai departe, da?!
Va pup pe toate si va imbratisez! [flo]

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Efortul isi primeste pe deplin rasplata numai atunci cand persoana respectiva refuza sa renunte.
Visand la
[baietel][fetita]

#186
liza79

liza79

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 30 ianuarie 2013 - 12:27

Cumintzica, nu-ti face griji ca te-ar intelege cineva gresit... cel putin nu aici, pe forumul asta [:)]. In cei 6 ani de asteptari si de investigatii am avut si eu momente cand am fost la pamant, cand ma anuntau prietenele ca sunt gravide (unele din ele si de 2 ori in perioada asta). Cel mai greu cred ca mi-a fost cand soacra mea m-a sunat si mi-a zis ca o sa avem un nepotel (de la cumnata mea, evident), si acum tin minte, eram la micul dejun cu sotul. Am zambit frumos, am incercat sa par vesela, apoi cand am inchis telefonul am izbucnit in lacrimi si am plans cu sughituri pentru prima data de fata cu sotul meu (care de altfel a inceput si el sa planga cand m-a vazut in halul ala). Apoi la scurt timp am primit in aceeasi zi 2 vesti asemanatoare - 2 prietene (care nu se cunosc intre ele) s-au gasit sa ma anunte in aceeasi zi ca sunt gravide (una chiar lua anticonceptionale, dar a uitat o pastila...). Si iarasi am plans.
Dar sa stii ca in final am reusit sa ma adun si am ajuns chiar sa ma bucur sincer, fara sa mai plang, la toate vestile de genul asta. Am si botezat 2 dintre acesti copii (acum 2 ani in luna mai am botezat nepotelul, acum un an tot in luna mai am botezat o fetita, iar anul asta in luna mai o sa fie randul nostru).
Asa ca plangi, descarca-te si mergi mai departe, fara sa iti faci procese de constiinta. [pup]

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 33+ [fetita]

#187
Bobo_mica

Bobo_mica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 30 ianuarie 2013 - 13:32

Buna Fetelor!!!

Multumesc tuturor pentru primirea calduroasa!!![flo]

QiaoBing
multumesc pentru urari, mi as dori din tot sufletul sa se intample cat mai rapid, insa pe parcursul celor peste sase ani de incercari am realizat ca a face un copil nu e tocmai un lucru usor, asa cum imi imaginam inainte de nunta... dar speram si luptam in continuare pentru cel mai frumos vis cel poate avea o persoana.[pup]

Delly86 nu cred ca iti va face eco , pentru ca la eco nu se vad problemele legate de trompe... eu am fost operata in 2011 si nu mi a facut eco inainte... insa cine stie, poate depinde si de la pacient la pacient... programarea am facut in prima zi de Cm. Mult succes!

Cumintzica [pup] si imbratisari...stiu ca uneori cuvintele sunt de prisos...chiar daca iti spunem ca toate iti impartasim sentimentele si te intelegem cum nu se poate mai perfect, dar trebuie orice ar fi sa continui sa lupti, sa crezi cu toata fiinta in sansa ta si sper din tot sufletul ca la finalul aceste lupte interioare sa ti strnagi la piept pruncul mult asteptat!!!

Arabella34
- multumesc de urari, mult succes la histero, sa fie cu rezultate precum iti doresti. Tu parca esti in asteptare de fonduri pentru FIV nu? Vreo veste? [flo]

Rlk_2009 sincere condoleante pentru pierderea suferita! Multa sanatate mamei tale! Numai ganduri pozitive din parte partea mea! [pup][pup][pup]

Liza79 - te vad cu burtica in 33 saptamani. Sarcina usoara in continuare! Am observat in semnatura ta ca te ai luptat cu Graves Basedow. Te ai operat de tiroida inainte de a face FIV? La ce medic endocrinologic esti? Intreb pentru ca in 2010 in urma HSG ului , mi s a declansat si mie tiroida de la substanta de constrast, in urma careia am primit acelasi diagnostic. Mi s a propus operatia, lucru ce l am refuzat... acum sunt sub observatie... [flo]

RaluxaS
Multa bafta!!! Doamne ajuta sa fie cu rezultat pozitiv!!!

va rog sa mi scuzati greselile din text, dar nu mai am timp sa recitesc!!!

Va pup si va doresc tuturor o zi excelenta!!!

#188
liza79

liza79

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 30 ianuarie 2013 - 14:15

Bobo, multumesc frumos de urari si iti doresc sa se intample si la tine minunea cat mai repede [flo]. Eu am Basedow din 2006, am depistat boala dupa ce am fost la 3 cardiologi crezand ca am o problema la inima (din cauza pulsului foarte mare si a starii de oboseala).Am schimbat de atunci 5 medici, in ultimii 3 ani am ramas la unul singur, Corina Neamtu. Toti au mers pe acelasi tratament pe bajbaite, adica Tyrozol (in diferite doze, si apoi combinat si cu Eutyrox, ca sa stabilizeze glanda), am mai avut de luat si calmante - Diazepam, Alprazolam, calciu si magneziu la greu, ani de zile. Unii dintre medici mi-au propus operatia, altii au zis ca nu e nevoie, din moment ce nu am noduli si glanda nu e proeminenta. Ecografiile aratau zone foarte bogat vascularizate si noduli doar mici. In fine, la un moment dat am fost tentata sa accept operatia, chiar m-am interesat unde sa o fac si ce presupune, dar am renuntat dupa ce m-am mai documentat. Inainte de a face FIV eram in echilibru, endocrinologul a spus ca pot sa ma apuc de treaba si ca o sa monitorizam lunar tiroida in timpul sarcinii. De obicei bolile autoimune in sarcina se mai potolesc, asa ca eu am ajuns pana aici fara nici un tratament (am intrerupt tyrozolul dupa beta hcg pozitiv). Am fost totusi avertizata ca dupa nastere, din cauza avalansei de hormoni, e foarte probabil sa recidiveze in forta, si ca pot avea surpriza sa nu mai pot alapta... Dr. Neamtu ma asteapta oricum la cateva luni dupa nastere sa evaluam situatia si sa imi dea iod radioactiv ca sa exterminam saraca glanda... Sunt aproape sigura ca o sa refuz. Deci n-as putea sa iti dau vreun sfat referitor la operatie. Eu una dupa ce am tot citit despre asta si am auzit si alte pareri, am hotarat sa nu ma despart de glanda [:)].

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 33+ [fetita]

#189
camcris

camcris

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.773 mesaje

Postat 30 ianuarie 2013 - 14:27

Citat:
citat din mesajul lui crystyne

Te pup Camcris [pup] intervetia propriu zis a durat cam 30 min ,super usoara ,fara dureri se face anestezie locala sau generala daca este cazul,eu am avut locala,a costat 770ron daca este cu o interventie mai mare costa mai mult undeva pe la 1160 daca nu ma insel...

Sa mergi cu incredere si fara frica ,este supe usor i-ti spune o persoana foarte fricoasa [:D]

Dar tu faci interventia tot c dr.White?

Da cu el fac interventia, dar eu inca astept un rezultat referitor la dosar FIV de stat, dupa ce se aproba doasarul? se aloca banii fac histero, eu am avut ghinionul sa mi se refaca polipul pe care l-am scos acum un an
[pup]


Anul acesta ajuta-ma Doamne [ruga] sa fiu [gravi]

#190
Bobo_mica

Bobo_mica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 30 ianuarie 2013 - 14:52

Liza79 faptul ca ai reusit sa ti indeplinesti visul si cuvintele tale de mai sus nu fac decat sa ma bucure si sa ma intareasca!!! Sub tratament am fost si eu, dar nu cu Thyrozol, caci am facut alergie endemica ci cu propycil luat din ungaria. Si eu am fost la nenumarati medici, iar ultima oara in decembrie am fost la Doamna Dr Neamtu Corina la Sanador si mi a propus sa intrerup tratamentul sase luni, si ca pot sa i dau bataie pentru FIV, insa Dr White nu e de acord sa nu mai iau nimic, pentru ca perioada tratamentului pentru fiv mi a spus ca hormonii se cam deregleaza si mi a propus sa merg din nou la endocrinolog. Sa renunt la glanda nici eu nu vrea, sub nici o forma, pentru ca e curata, nu am noduli...e mica.. aceeasi pastiluta mi a propus si mie doamna doctor dupa un eventual succes in lupta dusa pentru infertilitate!!!
Insa ma bucur tare cand vad ca se reuseste si ca se poate si ca nu e tocmai imposibil!! Bravos! Felicitari!!! Te pup si multumesc din suflet pentru ca chiar m am linistit din punctul asta de vedere!!! Pupic burtica !! [olala]


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -