Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

O noua Veronica (Bereanda)


33 raspunsuri la acest subiect

#21
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 28 decembrie 2012 - 18:55

Banii sunt doar o mica parte din ceea ce presupune totul asta despre copii. Nu
putini sunt aceia care aleg sa se orienteze spre meseriile banoase, f#259;r#259; sa aibe "chemare" insa! Este nevoie de bani desigur, pt o recompensare pe masura a celor chema#539;i, dar si pt investitii. Aceia care aleg meseria de educatori, stiu care le este leafa in prezent, care le sunt sansele in viitorul apropiat.
Mie îmi pare ca altele sunt stringentele, pe plan financiar fiind mai urgente acoperirea nevoilor de spatii, amenajari si dotari si locuri de munca, investitii in calificarea educatorilor. Sistemul traditional de educare de la noi e cam perimat in genere, as pune accent pe metode dar si pe niscaiva cunostiinte de psihologie elementara din partea dascalilor. Copiii pot sa accepte usor un coleg altfel printre ei, mai ales la vârste mici, neinfluentati de maturi. Bubele tot la ai mari se gasesc.[:I]
Cum spuneam, topicul are multe directii...

[mamica]in[9cer]de[fetita]
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine



#22
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 29 decembrie 2012 - 00:02

Este nevoie de vocatie si determinare( recunosc, materiala) ca sa te ingrijesti de copii cu sau fara handicap!
Dar cine are motivarea ca sa mearga sistemul bine? Aia pe care i-ati votat cu voiosie?
Nu fac politica dar cine daca nu parintii cu astfel de probleme se ingrijesc de copiii cu handicap?
Multumesc acestui site ca ofera posibilitatea sa ne spunem pasurile legate de copiii cu probleme!

#23
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 29 decembrie 2012 - 01:23

B. Nica, vocatia ori devotamentul, cel putin din cate stiu eu, nu pot fi platite/ cumparate/ remunerate. Hai sa nu transformam topicul si in subiect de dezbateri politice.
Problemele nu pot fi suspendate, inghetate, amanate, pana cand Statul are de gand sa investeasca in invatamant. Cu atat mai mult cu cat ocrotirea copilului are dinamica proprie, unele lucruri sunt in continua schimbare, apar no provocari, noi aspecte e luat in calcul. Sa schimbam ceea ce tine de noi, de ce putem face noi acum, aici, atitudini, prejudecati, dedicare egala si fata de copiii speciali, toleranta...nu tine nici de politica si nici de bani. Daca invatatorii pot preda pe bani putini unora, o pot face la fel si pt ceilati.

[mamica]in[9cer]de[fetita]
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine



#24
arminad

arminad

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 893 mesaje

Postat 29 decembrie 2012 - 11:26

Invatatoarea care l-a lezat pe micutul cu Sindrom Down paraseste sistemul de invatamant

Bucuresti, 21 decembrie 2012. In urma demersurilor CEDCD cu privire la cazul micutului cu Sindrom Down din clasa I a unei scoli bucurestene, care a fost agresat in repetate randuri de catre invatatoare si caruia i s-a lipit banda adeziva la gura a parasit sistemul de invatamant.

Inspectoratul Scolar al Municipiului Bucuresti a demarat o ancheta, in regim de urgenta, cu privire la cazul sesizat de juristii CEDCD, in urma careia s-au confirmat aspectele sesizate de CEDCD, desi invatatoarea acuzata nu recunoaste ca a aplicat banda adeziva la gura micutului Mihai, ci doar l-a amenintat in acest sens. In aceeasi masura, Raportul ISMB arata faptul ca Mihai "poate urma cursurile invatamantului de masa si poate raspunde cerintelor instructiv-educative" ale scolii la care este inscris.

In acest context, CEDCD atrage atentia conducerii Scolii Generale 114 din Bucuresti la care este inscris Mihai, ca orice actiune de ostilitate sau instigare a parintilor celorlalti elevi impotriva elevului cu Sindrom Down si a familiei sale, va atrage dupa sine consecinte legale deoarece cazul minorului va fi monitorizat in continuare de CEDCD. Precizam faptul ca instigarea la discriminare constituie o infractiune si este sanctionata in consecinta conform prevederilor art. 317 Cod Penal.

http://www.cedcd.ro/...-de-invatamant/

#25
bird70

bird70

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 29 decembrie 2012 - 12:17

E o mare victorie morala, poate primul pas pe un drum lung si anevoios.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
“It is our choices...that show what we truly are, far more than our abilities.” Albus Dumbledore



#26
arminad

arminad

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 893 mesaje

Postat 29 decembrie 2012 - 12:41

bird, daca dai click pe Media/Comunicate o sa vezi ca mai sunt cateva cazuri de situatii asemanatoare rezolvate. S-au castigat cazuri si in instanta.

Nu s-a scris insa niciodata pe DC ce era important sa se stie: invatatoarele, directoarele si parintii colegilor de clasa nu au dreptul sa hotarasca soarta unui copil si sa instige la discriminare iar daca o fac exista consecinte legale.


#27
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 29 decembrie 2012 - 12:56

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

B. Nica, vocatia ori devotamentul, cel putin din cate stiu eu, nu pot fi platite/ cumparate/ remunerate. Hai sa nu transformam topicul si in subiect de dezbateri politice.
Problemele nu pot fi suspendate, inghetate, amanate, pana cand Statul are de gand sa investeasca in invatamant. Cu atat mai mult cu cat ocrotirea copilului are dinamica proprie, unele lucruri sunt in continua schimbare, apar no provocari, noi aspecte e luat in calcul. Sa schimbam ceea ce tine de noi, de ce putem face noi acum, aici, atitudini, prejudecati, dedicare egala si fata de copiii speciali, toleranta...nu tine nici de politica si nici de bani. Daca invatatorii pot preda pe bani putini unora, o pot face la fel si pt ceilati.


Incep cu ultima fraza, este greu sa dai dovada de devotare cand esti remunerat si apreciat cat o femeie care spala marmura la Parlament!
Astfel te complaci conditiei si te poti lasa corupt usor!
Politica intervine atunci cand interesul ei este natiunea, adica cand trebuie sa se intereseze ca cetatenii acestei tari sa functioneze la parametri normali si pt. asta sa investeasca in pregatirea lor corespunzator cerintelor.

#28
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 29 decembrie 2012 - 13:58

B. Nica, sa nu te superi, dar o tot tinem langa, cand uite ce stire grozava a adus Arminad aici!
Ti-am mai spus, cei care aleg sa fie dascali, stiu ft bine cat sunt remunerati. Au fost prost platiti dintotdeauna, nu e nimic nou sub soare. Cine are vocatie si vrea sa se dedice, o va face oricum. Sunt cei care s-au reprofilat, ori cei care au ales sa predea peste hotare, ramasi aici putini chemati, multi cu chemare pensionati ori in apropiere de pasul asta...Acum, eu stiu una, nu astepti ca Statul sa vina sa iti curete zapada din fata casei, de pe acoperis ori din curte. La ocrotirea copilului trebuie sa luam cu toii parte, cat si la educarea lui. Copiii au faze, de la natura, adica "rautatile" lor, de ex atunci cand sunt teritoriali si egoisti cu jucariile lor etc. In rest sunt influentati in proportie covarsitoare de atitudinea noastra. Daca luam un copil cu SD de ex, si ne comportam firesc vis-a-vis de el, pastrand aceeasi atitudine fata de el pe care o avem fata de restul colegilor copilului nostru, daca educatorul se poarta asisderea, apai sunt sanse minime sa se poarte nepotrivit colegii acelui copil cu SD. Mie mi-e greu sa cred ca cineva, care este om in genere, in acest caz nu poate fi tot om. Vorbesc de Omenie!

[mamica]in[9cer]de[fetita]
"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine



#29
Simonna

Simonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.362 mesaje

Postat 29 decembrie 2012 - 20:40

Doamnelor, fiecare din mesajele voastre mi-a dat fiori si inca o lectie de viata, intelegere si empatie pentru care va multumesc.

Eu nu stiu sa ma rog, oficial, asa, la biserica si cu tot dichisul, dar cred ca, daca speri destul, minuni exista! Asa cum a fost Strumful tau, Histamina (si cit m-am bucurat cind am citit ca e vindecat, complet vindecat, postul tau despre fericirea de a avea un copil sanatos mi-a luminat ziua!) sau fetita unei mamici care imi scrie acum pe PM, sau fiul Anei...

Cuvintele sint putine si sarace sa exprime cum as vrea doar sa stau linga voi si sa tac, pentru ca nu pot pune in cuvinte sentimentele pe care le am pentru voi. Mesajul Histaminei, fiecare cuvint, e ceea ce imi imaginez eu ca fiecare mama de copil special ar spune. Lupta si fiecare victorie, cit de mica... Puterea, vointa de a face tot ce faceti voi... E extraordinar! Am o amica care posta pe FB zilele trecute ca fetita ei a stat asezata 1 minut si 40 de secunde... Fetita ei nu are 5 luni, are 2 ani si jumatate! Imi ia puterea, dupa ce citesc un astfel de mesaj sint golita de orice sentiment...

Si mi se pare asa de nedrept ca, in numele "rationalului" si al "socialului" si al "regulilor dupa care functioneaza societatea", oameni care n-au experimentat nici o clipa problemele de care va ciocniti voi, zi de zi, sa creada ca pot sa va dea lectii despre cum ar trebui sa va purtati!

De-aia am si scris, desi evit sa scriu la subiectele voastre tocmai pentru ca vin din "lumea fara nori" a parintilor cu "copii gata integrati" si mi-e frica sa nu calc in strachini din greseala...

Am sarit de pe scaun de bucurie cind am citit ca invatatoarea e data afara din sistem, oriece invatatoare abuzeaza de orice copil ar trebui sa isi piarda acccesul la aceasta profesie! Sper sa se faca cit mai multa publicitate acestei stiri, sa fie un avertisment clar pentru oricine in sistemul din invatamint ar avea idei de-astea.

Ladies, [flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo]
Si un an nou cu reusite mici si mari si muta speranta!

Simonna

http://forum.desprec...?TOPIC_ID=72985

#30
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 29 decembrie 2012 - 20:59

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Citat:
citat din mesajul lui lucialu

B. Nica, vocatia ori devotamentul, cel putin din cate stiu eu, nu pot fi platite/ cumparate/ remunerate. Hai sa nu transformam topicul si in subiect de dezbateri politice.
Problemele nu pot fi suspendate, inghetate, amanate, pana cand Statul are de gand sa investeasca in invatamant. Cu atat mai mult cu cat ocrotirea copilului are dinamica proprie, unele lucruri sunt in continua schimbare, apar no provocari, noi aspecte e luat in calcul. Sa schimbam ceea ce tine de noi, de ce putem face noi acum, aici, atitudini, prejudecati, dedicare egala si fata de copiii speciali, toleranta...nu tine nici de politica si nici de bani. Daca invatatorii pot preda pe bani putini unora, o pot face la fel si pt ceilati.


Incep cu ultima fraza, este greu sa dai dovada de devotare cand esti remunerat si apreciat cat o femeie care spala marmura la Parlament!
Astfel te complaci conditiei si te poti lasa corupt usor!
Politica intervine atunci cand interesul ei este natiunea, adica cand trebuie sa se intereseze ca cetatenii acestei tari sa functioneze la parametri normali si pt. asta sa investeasca in pregatirea lor corespunzator cerintelor.


Daca ti se pare ca se castiga mai bine spaland scari in parlament, vanzand portocale sau orice altceva, esti liber sa faci ce consideri pentru a avea un venit mai bun, care sa iti asigure o intretinere mai buna a familiei.
Atat timp cat ramai intr-un servici, in anumite conditii, inseamna ca una peste alta iti convin conditiile alea.
Atat timp cat esti angajat sa faci o treaba, o faci. Punct. Sa spui ca o faci mai prost ca esti remunerat mai prost, este o scuza patetica.


Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -