Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

CITIM. 3


442 raspunsuri la acest subiect

#51
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 01 februarie 2013 - 01:22

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Iarina_r am citit toate acele carti pe care le-ai scris.
Imi place Nikos Kazantzkis mult. A fost prieten cu Panait Istrati


Da stiu ca au fost prieteni. Sotul meu e fan Istrati, eu nu prea.
Ai terminat Raport catre El Greco? Ceva impresii?


A citit cineva Tache de catifea a lui Agopian. O sa ma apuc sa-l citesc si eu dar dupa ce termin Cartea soaptelor a lui Varujan de la care am luat o pauza cu Jocurile foamei.

Am inceput cam multe carti pe care le-am lasat treptat din mana pentru ca nu m-au mai atras. Una din ele e Necazuri cu scoala a lui Daniel Pennac. In ultimii 2 ani mi se intampla cam des sa las o carte daca nu ma prinde, nu prea mai am rabdare sa o duc pana la capat. Si apropo de lasatul cartii am reluat dupa aproape un an o carte lasata care pana la urma mi-a placut foarte mult se numeste O zi mai lunga decat veacul de Chinghiz Aitmatov.





Gena MTHFR Mutatia C677T - genotip heterozigot; Factorul XIII mutatia V34L - genotip heterozigot; tiroidita Hashimoto
mamica de ingeras Eva 38+ s[ruga]
"Cand iubesti o floare adapostita de o stea, privesti cu drag spre cer pe inserat" (Antoine de Saint-Exupery)


#52
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 01 februarie 2013 - 01:32

iarina si Marox - cartile sunt bine scrise. Nu marea literatura dar alerte si credibile. Foarte bine scrise, pe limba unei pustoaice maturizate de 16-17 ani. Filmul e dezamagitor.

Ioana, mami de zambarici

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!



#53
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 01 februarie 2013 - 01:36

Eu am dat iama in carti ecranizate. Am inceput cu Viata lui Pi - filmul nu stiu inca daca mi-a placut sau nu, o sa il mai vad odata pentru ca am mixed feelings insa cartea spune ceva. Mie imi spune ceva. [:D]

Am mai luat si Cloud Atlas de la care am mari asteptari si Argo- de la care nu am, ca e povestita o operatiune CIA - dar sunt mai mult curioasa. Sa vedem cum vor fi. Astept si Extremely Close and Incredibly Loud si Everything is Illuminated ale lui Safron Foer peste care am dat intamplator si mi-a placut.

Intre timp - o lectura usurica: The Woman Who Went to Bed for a Year - am dat iama in carti scrise in engleza [:D]

Ioana, mami de zambarici

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!



#54
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 01 februarie 2013 - 12:59

Ioana_Pos daca zici de Jocurile foamei, da ai dreptate sunt pentru pusti, traducerea nu e tocmai reusita pe alocuri, topica propozitiei transbordata direct din engleza in romana fara noima. Am dat de pasaje intregi din carte traduse astfel. Iar filmul e sub carte asa zic si eu.

Soul meu ma batea la cap sa citesc Life of Pi si numa bine ce a aparut filmul si cartea am lasat-o. Dar ca si tine am inceput sa citesc cartile ecranizate. Vreau sa incep si eu Life of Pi si The Help sau Culoarea sentimentelor cum e ea tradusa. Ma mai gandesc daca sa le achizitionez pe cele care le-ai mentionat si tu Atlasul norilor, Argo si cele ale lui Safron Foer astea daca or fi traduse.



Gena MTHFR Mutatia C677T - genotip heterozigot; Factorul XIII mutatia V34L - genotip heterozigot; tiroidita Hashimoto
mamica de ingeras Eva 38+ s[ruga]
"Cand iubesti o floare adapostita de o stea, privesti cu drag spre cer pe inserat" (Antoine de Saint-Exupery)


#55
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 01 februarie 2013 - 14:00

Atlasul norilor il am si eu in perspectiva. De fapt Ioana este cea care mi-a povestit despre carte dupa ce eu i-am povestit cat de mult mi-a placut filmul

La Jocurile foamei fii-mea a vazut mai intai filmul, insa a spus ca in comparatie cu cartea e dezamagitor. O mai zis ca volumul 3 e mai slabut decat celelalte.

#56
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 01 februarie 2013 - 14:16


Mersi, [flo][flo][flo]
Am sa-i caut Jocurile foamei. Al meu copil mare e mare cititor si foarte selectiv.
A vazut o bucata de film dupa nu's ce de S. King si mi-a spus ca romanul e mult mai fain si a schimbat de canal.
Acum citeste partea a 2-a la Da Vinci Code si ma tot intreaba una-alta de parca as fi citit cartea. [8D]



Mik.

#57
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 02 februarie 2013 - 23:24

Mik, nu stiu citi ani are copilul tau cel mare si ce citeste de obicei. E o carte pentru tineret, da, dar nu stiu citi o gusta. E destul de cruda. Probabil stii ideea - un joc, gen "gladiatori in era telerealitatii", in care se lupta 24 tineri pina la moarte, unul singur fiind cistigatorul.

Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)

#58
Micaelca

Micaelca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 10 februarie 2013 - 21:15

Citat:
citat din mesajul lui iarina_r
A citit cineva Tache de catifea a lui Agopian.


Da, am citit eu. Agopian e printre preferatii mei. 'Manualul intamplarilor' imi place cel mai mult iar 'Tache' e pe locul doi in topul Agopian ad-hoc:)

Astept sa vad ce crezi despre carte!

#59
Micaelca

Micaelca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 10 februarie 2013 - 21:17

Citat:
citat din mesajul lui Mik

Micaelca, ca de obicei imi dai niste sugestii foarte faine.[pup]


Mik, asemenea [:)]

M-ati facut curioase cu Olsson asta!

#60
Micaelca

Micaelca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 10 februarie 2013 - 21:24

Citat:
citat din mesajul lui J G
Saptamana trecuta mi-a picat in mana si am citit "Mama si sensul vietii" de Yalom. Foarte interesant, desi povestile parca n-au fost asa de juicy ca cele din "Calaul dragostei". Am vazut ca a aparut si la noi "Problema Spinoza", dar exact dupa ce facusem comanda de carti de luna asta... deci luna viitoare!J si Carla (05.02.2006)Culinare
Am citit si eu 'Mama si sensul vietii'. M-au distrat teribil ultimele doua capitole, cele in care erou e Ernest Lash, psihiatrul fictiv din 'Minciuni pe canapea'.Mi-a placut capitolul 'Paula' si m-a cam zdruncinat ala cu tipa aia al carei sot moare de o tumoare pe creier (am uitat cum se numeste).Urmeaza 'Plansul lui Nietzsche'.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -