Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Probleme cu colegu' japonez


31 raspunsuri la acest subiect

#1
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 07 decembrie 2012 - 03:00

Nici nu stiu ce fel de sfaturi astept... mai degraba simt nevoia sa ma descarc undeva, si cum sunt in business trip, si fara prieteni, aici cred ca este locul cel mai bun.
Pe scurt, ma deranjeaza atitudinea unui coleg japonez fata de mine.
Nu va inchipuiti ca sunt o persoana sensibila, si stiu ca japonezii desconsidera femeile, dar pur si simplu mi se pare ca depaseste orice limita.
Pe scurt, am o pozitie destul de importanta, si sunt singura femeie in echipa. Nu am o problema cu increderea in mine, am multa, multa, experienta, sunt ff apreciata, nu am avut niciodata probleme cu colegii. Daca pana acum juma de an, eu eram cea care taia si spanzura. Dar de cand head office-ul s-a mutat la Tokyo, cei din Tokyo au devenit drivers, iar noi,in Suedia followers. Pe scurt, cel care taie si spanzura a devenit colegu'japonez.
Ca sa il descriu, este moale, absolut nestructurat, puturos, technical-la pamant, dar cu un ego enorm. Exact cum nu ar tb sa fie in pozitia asta. Singura calitate este ca vorbeste bine engleza, ceea ce este rar la un japonez.
Cu toate schimbarile de directie in firma si atata politica la nivel inalt, am inteles ca nu e momentul sa ne luptam cu cei din Tokyo, si am incercat sa devenim cat mai maleabili si sa sa incercam sa ii sustinem cat putem de bine, mai ales ca ei nu au experienta.
Insa este enorm de frustrant. Pe langa faptul ca mai tot timpul nu prea intelege ce se intampla si este pe langa subiect, mi se pare ca cu mine este pur si simplu mitocan.
De ex, in anumite meetinguri unde ar tb sa prezentam slide-uri cu organizatia, numele meu nu apare - asa din greseala. Alta data ii prezinta pe toti din echipa, pe mine ma sare. Sau ma prezinta VP-ului companiei cu care aveam mtg "she will spank you". Azi ma pune sa ma mut de pe scaun ca sa ii fac loc unui coleg japonez. Asta m-a enervat cumplit. Bineinteles ca ma port profesional, mai ales in asa meeting-uri importante. Am zambit, am facut o gluma, lumea a ras si m-am mutat. Dar imi venea sa il strang de gat. Tot timpul tb sa traga el concluzii la ce spun eu, si le mai si trage pe langa subiect. Singura mea razbunare este ca este suficient sa incep sa prezint anumite lucruri, ca audienta stie pe cine ar tb sa asculte, insa in mod oficial el este in driver seat, eu doar il sustin.
Nu stiu ce sfaturi aveti, cred ca pur si simplu va tb sa ii ignor comportarea si poate sa il tratez cu multa indulgenta, ca de, atata poate.
Insa pur si simplu nu inteleg cum poate fi atat de necioplit mai ales ca ma astept o oarecare educatie la nivelul asta...







#2
nikol24

nikol24

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 484 mesaje

Postat 07 decembrie 2012 - 03:25

Parerea mea este ca el se simte cumva ''amenintat''de faptul ca pana acum ai taiat tu si acum taie el si uite ca nu prea se pricepe sa taie[:D]
Daca i erai complet indiferenta nici nu cred ca te baga in seama dar din cate povestesti tu aici te cam tachineaza.Sincer,parerea mea este ca nu are nici o legatura cu faptul ca esti femeie,probabil ca ajungand atat de sus in functie este imposibil sa nu mai fi intalnit femei emancipate ajunse in functii de conducere.Dar uite ca de tine se simte intimidat[:D]
Eu zic sa o tii in continuare pe gluma,in felul acesta toti din jurul tau o sa observe ca nu te lasi intimidata si parca il pui si pe el intr o postura mai penibila[:D]( am fost cam rea nu?)

,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''

#3
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 07 decembrie 2012 - 03:37

Merci Nkol, esti draguta. Ma dstreaza ideea ca il enervez[:)] Asa ii fac mai usor fata mitocaniei.
M-am mai decarcat si eu, tocmai ce imi zise ca problema pe care am ridicat-o eu nu e importanta, sa trecem mai departe ca el e obosit....si vrea sa plece acasa. Am zburat 13 ore pt 2 zile de mtg-uri si el zice ca vrea acasa...
Noroc ca oamenii nu il iau in serios.

#4
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 07 decembrie 2012 - 11:11

Citat:
citat din mesajul lui anja
Noroc ca oamenii nu il iau in serios.


Exceptand cuvantul noroc (care nu este corect in propozitie pentru ca nu este vorba denoroc) in esenta aceasta exprimare reflecta probabil realitatea. Oamenii nu il iau in serios si rad la glumele tale.
Asa cum probabil ai simtit si tu, intr-un mediu profesional, persoanele prezente fie live, fie videoconferinta sau in oricare alte forma de comunicare la inceputul si la sfarsitul intalnirii exista acel time specific de acomodare cand se spun glume, remarci cand "unii" doresc sa se afirme si se arunca cu diferite forme de exprimnare care au ca si scop atragerea atentiei asupra persoanei respective iar la sfarsit este zona aceea de deconectare cand din nou se zambeste sau se pun intrebari personale in cadrul microgrupurilor de ordin protocolar sau cu caracter personal (unde este cazul).
In nici una dintre aceste zone "ante" sau "post" persoanele prezente nu se implica profesional, mintea lor inca nu proceseaza profesional si relational. Asa incat colegul tau isi va face deservicii.
Pe de alta parte in partea de mijloc discutiile de ordin profesional sunt duse tot de oameni iar calitatea profesionala a unei discutii fie ea prezentare/dizertatie/comunicare/informare este data doar si numai doar de nivelul profesional al persoanei. Asa ceva nu poti nici sa dai nici sa iei nici sa imprumuti pentru ca ceilalti ter vor simti imediat chiar daca nu vor spune nimic sau uneori vor mai arunca o gluma sau o remarca cu caracter glumet care insa in spate va scunde o doza de ironie.
Pe scurt eu zic sa nu-ti faci probleme speciale. Insa nu este mai putin adevarat ca si intr-o companie de acest gen este recomandabil pentru middle sau top manageri sa stie sa-si construiasca strategii inclusiv de comunicare. Ele pot deveni un element puternic chiar si profesional.
Eurile personale/offurile/frustrarile nu au ce sa caute. Ai un punct slab? Ok diminueaza-l/elimina-l. Construieste si amplifica punctele tari.
Aceasta este opinia mea.


#5
paulinio

paulinio

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 07 decembrie 2012 - 13:43

Mda... probabil ca nu are de-a face cu faptul ca el e japonez... poate nici cu faptul ca esti femeie (aici am un semn de indoiala totusi).
Eu am lucrat cu japonezi... dar toti erau foarte amabili, muncitori, saritori, intelegatori... Chiar nu am avut probleme de genul asta.
Cred ca tine de individ nu de nationalitate. Cei cu care lucram erau destul de deschisi si de liberi (desi era doar o femeie dintr-un grup de 7-8... de asta am zis ca am indoieli in privinta asta). Probabil ca simte ca esti mai buna si e modul lui de a contraataca si de a se impune.

N-ai ce sa faci decat sa-ti continui munca cu aceeasi seriozitate si sa ignori badaraniile. Asa cum ai si facut de altfel. [flo] Poate va promova si scapi de el.

Radu-Mamii Andrei (4ni si o luna mare) + [gravi] 16+

#6
Tilia

Tilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 07 decembrie 2012 - 22:29

Eu la faza aia cu ,,spank you" as fi reactionat mai urat, adica m-as fi plans de hartuire sexuala in minutul nr. 2.

#7
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 08 decembrie 2012 - 00:29

Pentru spank you l-as fi raportat pentru hartuire sexuala in secunda doi, mai ales ca spui ca vorbeste engleza bine deci stie sensul cuvintelor.
Restul sunt magarii de frustrat...nu cred ca are legatura cu faptul ca e japonez ci cu faptul ca e slab si profesional si ca manager, simte diferenta si nu stie cum sa managerieze asta decat fiind mitocan.

Marina

#8
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 08 decembrie 2012 - 01:14

Sunteti dragute cu "spank-ul"! Nici ca nu as fi avut cui sa ii raportez, pentru ca toti sefii mari erau deja de fata. Ca sa nu ma enervez prea tare inca incerc sa cred ca nu stie ce inseamna cuvantul. Atata engleza stie...

#9
nafi

nafi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.332 mesaje

Postat 08 decembrie 2012 - 01:19

Buna Anja!
Imi pare rau de ceea ce ti se intampla. Imi imaginez cat de neplacut poate fi! dar nu te stresa prea tare.
Ceea ce as face eu ar fi sa studiez un pic cultura japoneza ca sa pot intelege cat din atitudinea lui se datoreaza diferentelor culturale si cat ingustimii lui ( poate chiar invidiei daca si-a dat seama ca ii esti superioara ca si pregatire, experienta, etc) . Apoi as incerca sa-i aflu punctele slabe sa le folosesc ptr a-l pune cu botul pe labe.
Cu putina rabdare vei reusi sa-l pui la locul lui , poate chiar sa-i castigi respectul. ce satisfactie mai mare sa-ti transformi adversarul in admirator?!

Mie mi-a placut mult sa studiez comportamentul oamenilor de afaceri in functie de tara, cultura, religie etc. Lucrarea mea de licenta chiar se numea " Managementul intercultural si importanta lui in afacerile internationale" Din pacate pe vremea aceea nu aveam acces la internet ca acum...Nu-mi mai aduc insa aminte ce am scris despre japonezi[:-@] Cu siguranta cu un search vei gasi f multe informatii care te vor ajuta sa castigi acesta provocare!

Mult succes![flo]

Pasim in noul an cu speranta ca va fi [cool] si distractia va continua in formula trio [bum]

Povestea lui Ricky
http://forum.desprec...p?log_id=154629





#10
portocalia

portocalia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.595 mesaje

Postat 08 decembrie 2012 - 01:39

eu i-as coace-o urat. pe modelul lui, dar eficient si dintr-o lovitura. o merita cu varf si indesat si daca zici ca-i incapabil si incompetent, nici n-ar trebui sa fie greu.

alta varianta ar fi o discutie onesta, in care sa-i spui ce te deranjeaza si sa-l intrebi care-i problema, dar dupa cum descrii personajul, nu cred ca are sanse mari de succes.

si edit, ca sa mai zic ceva: da, am invatat si eu despre diferentele culturale, foarte adevarat si foarte interesant! doar ca, in toata discutia asta despre diferente culturale, japonia e de-o parte si (aproape) restul lumii de cealalta parte. n-ar trebui ca ambele parti sa faca o cantitate egala de compromisuri? de ce toata lumea tre' sa se plece si sa "inteleaga" japonezii, iar japonezii sa ramana neschimbari si netulburati cand vorbim de tranzactii internationale? nu de alta, dar barbatu-meu a lucrat cu japonezi si experienta a fost extrem de nasoala. a zis ca n-a intalnit oameni mai ipocriti, mai aroganti si mai nesimtiti (dupa standardele europene, desigur). si incompetenti pana in panzele albe, pentru n-ar fi recunoscut o greseala nici morti si o tineau pe-a lor pana se ducea dreaq deal-ul.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -