Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum va protejati familia de gripa si raceala?


59 raspunsuri la acest subiect

#11
lena1o

lena1o

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 06 decembrie 2012 - 21:17

Noi ne protejam in primul rind printr-o igiena corespunzatoare.mincam cit mai natural si numai mincare gatita in casa,cit mai multe fructe si legume,iesim zilnic sa facem plimbari,imbracamintea sa fie comoda si calduroasa,casa sa fie aerisita si sa fie cald,iar piticei ii dau in plus catina cu miere.

#12
CamiSol

CamiSol

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 347 mesaje

Postat 07 decembrie 2012 - 10:51

Si noi incercam pe cat posibil sa ne protejam de gripa si raceala si cred ca avem succes pentru ca nu prea am avut probleme in ultimii ani.
Mancam sanatos, bem multe lichide, am mai luat si imunostimulatoare naturale, copilul face mult sport, si nu ne privam de locurile supra-aglomerate [pk] pt ca ne place, in perioadele astea friguroase, sa mergem la film sau la locul de joaca.

Cami [mamica] si Luca-Ionut [hagi](25.09.2006)




Viata e plina de fumusete. Observ-o. Observa albinele, copiii, fetele zambitoare. Miroase ploaia si simte vantul. Traieste-ti viata la intregul ei potential, si lupta pentru visele tale. – Ashlay Smith


"When God was giving out talent, He gave all of it to Michael Jackson." Babyface





#13
oramona

oramona

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.341 mesaje

Postat 07 decembrie 2012 - 11:23

In perioada asta frumoasa http://forum.desprec.../forum/brad.gif, dar geroasa eu incerc sa-mi tin copilasii intr-o casa aerisita si calduroasa (21-22 grade, mai mult cred ca-i fac rau), sa-i scot cat mai mult la aer, chiar daca-i rece, nu ii feresc de locurile aglomerate, merg zilnic la cresa, scoala, in colectivitate le va creste imunitatea, preventiv iau vitamina C si alte produse homeopate daca dau semne de raceala, ceai cu lamaie, citrice si eu recunosc ca nu folosesc hainute foarte groase, cate o geaca calduroasa , o bluzita, o caciulita dar nu foarte groasa si cam atat.

#14
sigada

sigada
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 07 decembrie 2012 - 14:14

Pentru a ne proteja de raceala si gripa folosim pe toata periaoda de iarna Echinaceea, propolis si Ulei de catina, mancam multe fructe, in special citrice care au vitamina C si incercam sa mentinem o alimentatie cat mai sanatoasa.

#15
ryta

ryta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 07 decembrie 2012 - 15:10

Noi consumam foarte multe fructe,branzeturi,legume ,ne odihnim si facem si miscare .
Medicamente nu luam chiar orice cautam pe cat posibil sa luam siropele ptr imunitate pe baza de plante,eu cel putin am dat fetitei de la himalaya - Septilin,mi l-a recomandat pediatru.



#16
rekaalina

rekaalina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 07 decembrie 2012 - 15:32

consumam multe fructe,bem ceaiuri si incercam sa stam departe de virusi :)

#17
valentin1978

valentin1978

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 07 decembrie 2012 - 15:39

ne spalam pe maini cat de des putem,consumam fructe multe

#18
marmol

marmol
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 07 decembrie 2012 - 18:52

alimentatie corespunzatoare, fructe de sezon, imbracaminye adecvata cand iesim la aer curat

#19
Guest_bb_yasmi_*

Guest_bb_yasmi_*
  • Guests

Postat 07 decembrie 2012 - 21:08

Ne protejam in primul rind printr-o igiena corespunzatoare.mincam cit mai multe fructe (citrice) si legume,facem zilnic plimbari,chiar si atunci cand sunt grade cu -, aerisim casa ,ceaiuri caldute cu miere si lamaie.

__________________________________________________
mamica implinita cu 2 comori: printesica si junior !!


#20
yopyop

yopyop

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 08 decembrie 2012 - 11:33

Pastrarea regulilor de igiena personala, in special spalatul pe maini cu apa si sapun, reprezinta una din metodele cele mai eficiente de prevenire a imbolnavirilor. Ca masura suplimentara de preventie, evit contactul cu persoanele bolnave si limitarea timpului petrecut in spatiile aglomerate. Miscarea fizica si aerisirea casei zilnic dimineata si seara, mancarea sanatoasa, naturala si proaspata, imbracamintea sa fie adecvata vremii , alte reguli ce ne mentin sanatosi.
Fetita mergand la scoala si sotul la servici respecta regulile sa evite o eventuala imbolnavire ca sa nu-l transmita apoi mie si lui bebita.



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -