Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Am nevoie de suport moral....


276 raspunsuri la acest subiect

#271
monalac

monalac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.342 mesaje

Postat 04 decembrie 2012 - 12:04

Sunt multe,multe de spus,insa nu am timpul fizic necesar s o mai fac.

Multumesc tuturor pt sfaturi,pt suport moral,pt mana pe care mi au intins o.Voi reflecta la tot ceea ce mi ati scris.

Rog moderatorii sa inchida subiectul.



Mami de [bonjovi] Cris si [bebic] Codrin



Poze Cris

Bebe Codrin

#272
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 04 decembrie 2012 - 12:05

Citat:
Dupa ultimele postari ale Monei, nu stiu ce sprijin moral asteapta.Eu nu stiu cum sa tolerez un abuzator, reactia cea mai fireasca, normala de altfel,e sa te protejezi fugind,nu sa te straduiesti sa traiesti cu el alaturi.
Imi pare rau de copii.


Cred ca isi doreste o incurajare, o vb buna, un sfat ...ceva care sa-i dea putere sa mearga mai departe... e greu... stie si ea ca nu e ok ce se intampla dar toti cei abuzati si care au scapat de abuzator stiu ca despartirea de acesta e cel mai greu lucru.

Valentina, eu am dat testarea la sfarsitul lui martie anul asta, imediat dupa scandalul cu pricina, asta pt ca atunci m-am intors din CIC.
Eu am spus din ce am vazut eu la fatza locului... o fi si altfel in alte parti...

[copil] & fetita

#273
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 04 decembrie 2012 - 12:20

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Citat:
Dupa ultimele postari ale Monei, nu stiu ce sprijin moral asteapta.Eu nu stiu cum sa tolerez un abuzator, reactia cea mai fireasca, normala de altfel,e sa te protejezi fugind,nu sa te straduiesti sa traiesti cu el alaturi.
Imi pare rau de copii.


Cred ca isi doreste o incurajare, o vb buna, un sfat ...ceva care sa-i dea putere sa mearga mai departe...


Mai departe unde? Nu conteaza numai miscarea, ci si directia in care te indrepti. [:(]

#274
Tilia

Tilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 04 decembrie 2012 - 12:36

Citat:
citat din mesajul lui monalac
El nu are empatie.


Psihopatii au nici o empatie si ca urmare, ei nu sunt nici cu adevarat umani, nici nu traiesc cu adevarat. Cand ei vad oameni Normali admirand o piesa de arta, sau ca se joaca cu copiii lor, sau ingrijesc un animal de companie, sau orice alte interactiuni umane emotionale, ei nu pot intelege ce e tot tam-tam-ul asta. Psihopatii isi dau seama de la o varsta frageda ca sunt diferiti de ceilalti si ca ar trebui sa actioneze si sa se comporte ca toata lumea, ca sa fie acceptat de societate.
Ei invata sa imite ceea ce vad la altii, dar ei Nu pot intelege niciodata de ce ar trebui sa actioneze in acest fel. Desi sunt actori desavarsiti, observarea lor atenta va evidentia fisuri indicative din fatada lor. Ei #351;tiu suficient de bine sa se prefaca atunci cand cineva este bolnav, sa se prefaca si sa pretinda ca sunt incantati si fericiti cand il loveste norocul pe un prieten, dar în situatiile in care nu a facut repetitii (ca actorii, care repeta mult timp rolul, n.t.), pot dezvalui o lipsa de empatie incredibila, socanta. De exemplu, în cazul în care participa la o înmormântare, un psihopat va imita corect acelea#351;i expresii de tristete ca si cei care plang dupa mort, dar apoi va face avansuri sexuale vaduvei in doliu, fara nici o remuscare privind aceasta atitudine inadecvata si obraznica. Persoanele cu empatie ar intelege instinctiv, comportamentul ca si cum este necorespunz#259;tor. Dar Psihopatul nu poate intelege.

Lipsa de remu#351;c#259;ri
Remuscarea este o expresie emo#355;ional#259; a regretul personal sim#355;it de c#259;tre o persoan#259; dup#259; ce el sau ea a comis un act, pe care le consider#259; a fi rusinos, dureros, sau violent. Dupa aceast#259; defini#355;ie se presupune ca un psihopat nu se confrunt#259; cu un astfel de sentiment. Daca lipseste empatia atunci lipseste si exprimarea emotionala. Nici un psihopat nu poate sim#355;i ru#351;ine #351;i nici nu poate în#355;elege ca orice fac ei poate fi dureros pentru al#355;ii.
Psihopatii în#355;eleg atunci când oamenii sunt sup#259;ra#355;i pe ei pentru comportamentul lor #351;i în ultim#259; instan#355;#259;, ca ultima arma ei pot pretinde ca le pare rau, dar spre deosebire de majoritatea oamenilor, ei nu sunt deloc deranjati de sentimente de vinov#259;#355;ie. Remu#351;carea este o emotie puternic negativa, care produce tulbur#259;ri în cel care o simte, turbulen#355;e care duc de multe ori la comportamente auto-distructive sau de auto-invinuire. Psihopatul poate pretinde ca are remu#351;c#259;ri, dar comportamentul lor real nu s-a schimbat, ei merg în continuare cump#259;r#259;turi, merg în continuare la petreceri, ei nu au probleme de somn noaptea.

Superficialitatea
Pasiunea poate face pe cineva s#259; mearg#259; mai departe decât necesar pentru a explora si a invata sa stapaneasca un subiect. Majoritatea oamenilor se bucura sa asculte muzic#259;, dar daca cineva este pasionat de muzica, va merge mai departe pentru a înv#259;#355;a cum s#259; cânte la un instrument. În mod similar, mul#355;i oameni sunt interesa#355;i în tehnologie nou#259;, dar numai o persoana pasionata va deveni inginer. Lipsiti de pasiune pentru orice altceva decât doar pentru ei în#351;i#351;i, psihopati nu pot p#259;trunde niciodata dincolo de suprafa#355;a lucrurilor si a stiintelor. Ca urmare, ei prezint#259; o intelegere "superficiala" a unor sau mai multor subiecte sau discipline, in timp ce expertii adevarati ii considera ca fiind superficiali. Aceast#259; superficialitate se extinde la încerc#259;rile lor de a se comporta normal prin afisarea unor emo#355;ii false printr-un afect exagerat.


Grandomania
In ciuda faptului ca sunt superficiali, frivoli, gaunosi, psihopatii nu au nici un fel de probleme de stima de sine. Psihopatii tr#259;iesc într-o falsa viziune asupra lumii în care acestia se considera la propriu #351;i la figurat - Dumnezeu. Adesea v#259;zuti ca fiind megalomani, grandomani ei au in mod egal un sentiment la fel de exagerat de ‚a avea drepturi si beneficii’.

Iresponsabilitatea
Psihopatii sunt iresponsabili, deoarece Niciodata Nu e vina lor. Altcineva, sau lumea in general, este întotdeauna de vin#259; pentru toate problemele lor. Acest lucru are sens în cazul în care doriti sa pricepeti c#259; psihopati cred despre ei ca sunt perfecti. „Logica” de psihopat dicteaz#259; ca tot ceea ce este întotdeauna r#259;u este numai si numai din vina altcuiva.


Comportamentul impulsiv
Comportamentul impulsiv al Psihopatului are sens în lumina megalomaniei lui. In lumea lor, tot ce isi doresc acum, este bun, #351;i tot ceea ce ei nu doresc este r#259;u. Dac#259; un psihopat vrea sex si nu il obtine, atunci violul este bun si partenera este rea. Dac#259; cineva are bani în buzunar #351;i psihopatul ii vrea, atunci jaful este bun, iar victima este rea pentru ca detine ceva ce psihopatul a vrut sa aiba. Daca toate acestea lovesc in moalele capului cititorul – ca are de a face cu un nebun – acesta are dreptate. Unele dintre primele lucrari asupra acestui subiect al Psihopatiei apartine lui J. C. Prichard care a lansat, acum un termen deja defunct, Moral Insanity – Nebunia Morala, ca un mod de a descrie Psihopatia in anul 1835.


Un Control Redus al Comportamentului
Aceast#259; caracteristic#259; poate fi în#351;el#259;toare la psihopa#355;i, deoarece majoritatea psihopatilor prezint#259; un auto-control excelent pentru ca ei se zbat sa se comporte si se pretind „A fi Normali”, in cea mai mare parte a timpului. Lipsa de auto-control intr#259; în joc atunci când megalomania lor ii face sa se comporte si sa actioneze exact asa cum le place face ca acestea s#259; fac#259; #351;i se comport#259; exact a#351;a cum v#259; rog, în orice moment ei au o dorinta. Aceasta ne duce la urmatoarea caracteristica.

Lipsa Obiectivelor
O alt#259; caracteristic#259; atribuit#259; personalitatii psihopatice este lipsa de obiective, dar acest lucru induce în eroare. Multi Psihopatii au obiective, cum ar fi sa termine, sa distruga doua victime deodata (sa impuste mai multi iepuri deodata n.t.), sa saboteze un partener, un coleg sau sa devina Pre#351;edinte. Cu toate acestea, de multe ori obiectivele pe termen lung sunt subminate pe termen scurt chiar de Psihopat, a#351;a cum este descris mai sus, pentru ca psihopatul vrea sa faca doar ceea ce ii place lui, in acel moment particular. (vezi „EU fac ce vreau, cand vreau si cum vreau” din amintirile relatate de Sui Generis, n.t.)



Mincinosi Patologici. Minciunile Obsesive de Necontrolat.
Sa traiesti în detrimentul restului oamenilor ar fi o situa#355;ie imposibil#259; într-o societate ra#355;ionala. Dar ei sunt in realitate niste Paraziti!!!(n.t.)
Psihopatii au rezolvat aceasta dilema prin intermediul Armei lor numarul unu - Minciunile. Minciunile tin la un loc, unesc viziunea lor despre ei, universul lor privat, interior si le hranesc nevoia de a trai parazitar pe spinarea societ#259;#355;ii. F#259;r#259; empatie, fara ru#351;ine #351;i fara remu#351;care ei sunt liberi s#259; mint#259; oricat de des #351;i în mod scandalos de cate ori le convine. Oamenii normali ar rosi, ar transpira sau ar tremura dac#259; ar îndr#259;zni sa traga de adevar intr-un mod similar. Dar pentru Psihopat a minti e la fel de natural ca si respiratia. Acesta este motivul pentru care ei trec de multe ori testele la poligraf. La ei nu se înregistreaz#259; reac#355;ii fiziologice -in timp ce la nonpsihopati se inregistreaza atunci când mint. Ei sunt atat de buni la minciuni incat pot pacali psihiatri instrui#355;i #351;i chiar alti psihopati. Ceea ce este important s#259; #351;ti#355;i este c#259;, in aceste condi#355;ii, ei pot pacali pe oricine.


Manipulatori
Mân#259; în mâ

#275
Alex@Sara

Alex@Sara

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.662 mesaje

Postat 04 decembrie 2012 - 12:39

Citat:
citat din mesajul lui monalac
Si eu m am gandit ca are o disfuncionalitate.Mai ales ca socrul meu e tot cam asa.E obsedat de sex[mi a povestit soacra mea],iar cand il apuca,tipa din orice....Tu,ca necunoscut,daca l vezi prima data,iti dai seama ca e ceva in neregula cu el.Vorbeste f tare[ca si sotul],se lauda foarte mult[ca si sotul],iar cand se enerveaza,face urat.Tot asa,nu si a lovit copiii,pe nevasta sa a lovit o de cateva ori,insa o toaca marunt...Soacra mea a fost divortata 6 ani de el,insa s a intors cand nepotul de la fata a facut doi ani si incepea fata serviciul,pt ca nu avea cu cine sa l lase.Sotul meu a lesinat de doua sau trei ori[nu stiu daca are vreo relevanta],e foarte slab [are 53 kg],mananca f putin,mai ales noaptea si preponderent dulciuri.Are o rezistenta deosebita[a si facut mult sport,iar facultatea pe care a facut o e A.N.E.F.S.],practic ,dupa 12 ore de munca,el poate merge sa joace fotbal,de ex si alearga mai ceva ca unul de 20 de ani.E un tip care intotdeauna s a vazut cel mai bun,in niciun caz nu s ar gandi vreodata la sinucidere,pt ca se iubeste prea mult.Nu accepta vreodata ca a gresit,nici in raport cu mine,nici cu ceilalti.Daca incerc sa l fac sa inteleaga ca a gresit,dandu i exemple din jurul nostru,imi spune ca ceilalti[celelalte] sunt niste ''terminati''.De aceea el nu accepta sa mearga la terapeut sau psiholog,de aceea nu a acceptat sa ducem nici copilul cel mare la psiholog,spunand ca ''n are nimic copilul'',ca asa a fost si frate sau,mai nervos,mai irascibil si acum e ok.E clar ca si zestrea genetica are un rol f important,pt ca cel mic e total diferit de frate sau,desi,practic,l am educat la fel.Ma intreba cineva cati ani are copilul cel mare-in ianuarie implineste 8 ani.Iar ceea ce mi a spus nu a auzit de la mine,el asa e,foarte profund,are o gandire care ma sperie uneori...Nu exceleaza la scris,de exemplu,uraste sa scrie,insa se descurca[la dictari ia,majoritar,fb],n a invatat mai devreme literele sau cifrele,ca alti copii,insa face niste conexiuni si gandeste atat de profund de ma da pe spate...Mi s a intamplat sa mi ghiceasca si gandurile [vreau sa l intreb ceva,iar el imi raspunde fara sa auda intrebarea].Mami de [bonjovi] Cris si [bebic] CodrinPoze CrisBebe Codrin
Mona,sotul tau face exact ce a vazut in famile [bang].Tu vrei ca si copilul/copiii tai sa faca la fel cand vor avea familiile lor? [flo]Luminita,mami de 3 nazdravani:tero Stefan-Alexandru 02.09.2005shoricica Sara-Maria 30.05.2008trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009 Desaga Mosului,plina de surprize,va asteapta cu mare drag ...

#276
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 04 decembrie 2012 - 12:44

Autoarea topicului va multumeste din suflet pentru implicare, pentru sugestiile, incurajarile exprimate, si se va gandi in liniste ce decizii va lua.
Va multumesc si eu pentru implicare.
Acest subiect se va inchide la cererea autoarei.
Va doresc tuturor o zi minunata!


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -