Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Am nevoie de suport moral....


276 raspunsuri la acest subiect

#131
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 02 decembrie 2012 - 14:20

Vivi,tu ai inteles....[flo][asia]

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

#132
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 02 decembrie 2012 - 14:22

Eumada, intr-o asemenea situatie nu prea se cade sa scrii ideile tale despre sex intr-o casnicie. Cum ca nu exista tabuuri si prejudecati si alte cele pt ca Monalac deja se intreaba daca nu o fi ea de vina ca nu vrea sa faca de toate.

Si eu ma alatur Ilincai si spun ca intr-o casnicie sau relatie NU TREBUIE sa fie totul permis. Sunt relatii destramate pt ca unul dintre parteneri voia sex in 3, celalalt a acceptat doar ca sa ii faca pe plac si totul s-a terminat urat. Asta pt ca nu toti oamenii sunt construiti la fel si ca fiecare are limitele sale, cand spune 'stop, pana aici, mai departe nu merg'. Cred ca multi barbati viseaza la sex anal dar nu toti primesc asta de la partenera si cu toate acestea nu o brutalizeaza si nu o jignesc. O inteleg, ca asa face orice om normal.
Sotul lui Monalac este bolnav. Ideile lui si comportamentul lui in materie de sex este unul bolnavicios, nu are limita, nu are respect pt partener, are comportament de psihopat.Are o decenzurare, de-asta am scris ca se poate sa fie chiar bolnav datorita unor suferinte cerebrale, nu doar psihic.
Iar Monalac nu mai trebuie sa stea cu el si sa faca terapie pt ca asta ar insemna sa suporte in tot acest timp abuzurile lui.
El a facut-o sa creada ca fara el nu este nimic, iar daca persista in aceasta situatie va fi din ce in ce mai greu sa iasa pt ca el efectiv o va sufoca cu acest comportament aberant.

Prin urmare, faptul ca si tu ii tot scrii cat de greu va fi si te lamentezi pe aici, si spui ca intr-o casnicie nu trebuie sa existe prejudecati si tabuuri nu ajuta deloc.
Deja sunt mai multe pers. care ti-au spus asta dar tu continui fara sa te intereseze ca prin ce scrii demoralizezi o persoana care fix de asta nu are nevoie acum.


Viviana, sa ii spui asta unei femei care se intreaba daca ea greseste nu este de nici un ajutor. Ca Monalac este de acord pt ca altfel este abuzata si batuta.

**Fur is for petting***

http://www.facebook....tiicaini?ref=ts
http://www.facebook....100001793812916


#133
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 02 decembrie 2012 - 14:30

lasa xio ca in ritmul asta in curand va fi trimisa la psiholog pentru a i se explica ce frumos si normal este sa faci sex in 15, cu catelu, cu purcelu ca de...e casnicie...[bang] eventual in curand sa cheme si copiii langa ei ca sa vaza si ei ce important e sexu asta si sa nu isi mai permita sa vomite in momente dastea pasionale...

mamica de Rares 21.02.2010

#134
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 02 decembrie 2012 - 14:36

eu consider ca micutzii Monei simt si stiu (cel mare mai bine) ce se petrece intre parintii lor, groaza mamei in ceea ce priveste abuzul o percep intr-un fel



nici nu vreau sa ma gandesc mai departe :(





Mona, cum iti vezi tu copiii peste 10-15 ani?











Alinuk[copil]

si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)







[cubrad]Licitatie si Tombola "Spiritul Craciunului"[cubrad]

...................................................

Nimic nu-i intamplator!

............................................................................

#135
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 02 decembrie 2012 - 14:46

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Iti creste tensiunea degeaba...ai scos din context ce ai avut tu chef.

Sunt normale toate alea dar in anume context,si se exclude din start situatia pomenita de tine.Daca ai fi observat mai cu atentie,nu am spus sa te calurtesti non-stop ci ca nu e nimic anormal,daca totul merge bine sa faci sex in toate felurile ci sotul.Dar intr-un anume context....

Mama ce are toata lumea chef de cearta...hormoni in cantitati mari...sau ce?




Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Nu, nu hormoni si nici chef de cearta.
Eu cred ca tu ai vrut sa spui ceva, dar nu ai facut-o in cel mai fericit mod si nici in cel mai fericit context.
Daca toate am inteles acelasi lucru, nu inseamna ca noi toate avem o problema ci ca, poate, ar trebui sa recitesti si sa vezi cu alti ochi impactul pe care il are ceea ce ai scris.

monalac are nevoie acum de suport, nu de suturi in fund si rosii in cap. Este intr-o situatie infioratoare, din care trebuie sa iasa cumva pentru binele ei si al copiilor, de fapt mai grav, pentru siguranta fizica si psihica a ei si a copiilor.

Nu se dezbate aici la modul general kama-sutra si nici ce, in mod teoretic, ai face in pat, cu sau fara sentimente vis-a-vis de partener.
Este vorba de o situatie extrema, in care ea este abuzata. Este o situatie in care ea are nevoie sa auda ca NU EA ESTE CEA ANORMALA, ci ca anormale sunt pretentiile sotului ei. Are nevoie sa i se confirme ca CEEA CE TRAIESTE ESTE UN ABUZ FIZIC, PSIHIC, SEXUAL. Are nevoie sa i se spuna ca POATE IESI DIN ASTA. Are nevoie de SFATURI CUM SA FACA SA IASA.
Pentru ca i se repeta obsesiv ca ea este vinovata ca nu merge casnicia, ca ea nu este o sotie buna ca nu accepta toate fanteziile lui bolnave, ca nu mai rezista la maratonul lui sexual, ca nu vrea sa condimenteze relatia acceptand si a treia persoana in pat. Ca nu este o mama buna, ca a indraznit sa cracneasca, sa o doara si sa ii spuna printre lacrimi celui care o abuzeaza cu unicul cuvant pe care il merita: MONSTRU.
Pentru ca i se repeta obsesiv ca nu va scapa niciodata de el, pentru ca i este santajata ca i se vor lua copiii.
TU cum ai reactiona daca cineva, oricine pe lumea asta ti-ar propune sa faci sex cand copilul tau e bolnav si sufera? TU cum ai reactiona, daca te-ar santaja cineva ca ti-ar lua copilul.

Pune-te in pielea ei si apoi spune-ti ca e normal sa iti pui toate orificiile la bataie la orice ora din zi si din noapte, in orice conditii, ca asa face orice sotie iubitoare.
Pune-te in pielea ei si apoi spune-ti ca sistemul juridic e corupt si nu poti scapa de un asa om.

O sa spui ca ai descris o teorie, ca la modul teoretic orice e permis in pat atata timp cat face placere si partenerii sunt de acord.
Da, e adevarat, dar chestia asta spusa aici, in acest context apare asa... ca scrisul ala cu steluta si litere mici de nu il vede nimeni.

Mie mi s-a chircit ficatul citind ce pateste femeia asta. Si daca as fi considerat ok sa iti folosesti toate orificiile din dotare, in acest context as fi considerat odios.

In aceeasi logica putem scuza violul, nu? ca teoretic... e minunat sa faci sex. Da, teoretic. Dar aici nu vorbim de teorie. Vorbim de abuz. Vorbim de viol in forma continuata.
NU e NU. Mai ales intre doi parteneri care se presupune ca se iubesc si se respecta. Sau nu se iubesc, dar macar se respecta.

Si eu cred in continuare ca ea POATE si TREBUIE sa iasa din situatia asta. Si mai ales ca are nevoie de AJUTOR. Sa ne punem capetele la contributie si sa gasim solutii. Si pana gasim solutii sa ii spunem ca e o mama buna si o femeie normala si e frumoasa si desteapta. Si nu merita ce i se intampla. Si nu e normal ce i se intampla. Si nu e vina ei. Si nu trebuie sa rabde si sa suporte ca nu suntem in evul mediu.
Pentru asta suntem aici. Macar pentru asta. Si mi-ar place sa cred ca indiferent care din noi am fi intr-o situatie disperata s-ar gasi macar un om pe lumea asta sa intinda o mana de ajutor. Asta ne-ar mai numi inca oameni.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

#136
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 02 decembrie 2012 - 14:50

Cateodata cand vorbim ne adresam cuiva in particular sau la modul general.

Monalac, nu are rost sa-ti pierzi timpul, sufletul, sa te transformi intr-un obiect pe care sotul tau il modeleaza dupa cum vrea si sa te lasi prada santajului emotional.
Dar, daca si cum renunti trebuie sa fie strict decizia ta. Decizie luata in cunostiinta de cauza, dupa ce reusesti sa recunosti fata de tine insati, fara a te simti vinovata, ca in viata de cuplu exista o problema si ca parteneriatul vostru a trecut de limita normalitatii.


"Hartuirea sexuala
O persoana poate sa fie hartuita sexual (Loring, M. , Emotional Abuse, 1994) de oricine, chiar si de partenerul de cuplu. Hartuirea sexuala este definita ca fiind: orice avans sexual, comportament fizic sau verbal de natura sexuala neinvitat si neacceptat de persoana careia ii sunt adresate."



#137
Ilinca_M.

Ilinca_M.

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 02 decembrie 2012 - 15:29

Citat:
citat din mesajul lui XIO



Sotul lui Monalac este bolnav. Ideile lui si comportamentul lui in materie de sex este unul bolnavicios, nu are limita, nu are respect pt partener, are comportament de psihopat.Are o decenzurare, de-asta am scris ca se poate sa fie chiar bolnav datorita unor suferinte cerebrale, nu doar psihic.





**Fur is for petting***



http://www.facebook....tiicaini?ref=ts

http://www.facebook....100001793812916







Intreb si eu ca prostu', ca profanu', oare nu e posibil sa i se fi tras aluia "buba" la cap datorita celor 10 ani de box? Am auzit ca majoritatea boxerilor dezvolta tot felul de boli cerebrale datorita loviturilor la cap, fie ele si protejate de cascheta aia...Nu ca ar mai conta dar parca e groaznic sa te gandesti omul poate fi atat de crud de la natura...



IULIA va invinge CANCERUL



I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

#138
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 02 decembrie 2012 - 15:46

Ziceam sa ne punem capul la contributie cu ce am putea-o ajuta.
Un ajutor ar fi recomandarea unui avocat bun, am mai zis.

Acum ma gandesc ca ei ii e realmente frica de sotul ei. Frica pe deplin justificata. Asa ca a venit gandul doi.

Ar fi bine sa intre in legatura cu o asociatie a femeilor abuzate, cu asociatia MAME, orice asociatie de acest gen care se poate si doreste sa se implice. Si el sa stie asta.
Are nevoie de mult suport exterior, astfel incat el sa se gandeasca de 3 ori inainte de a o maltrata.
Are nevoie de un avocat destept, care in primul rand sa il scoata din casa, sa nu fie nevoita sa stea cu el in casa pe toata perioada divortului.
Acelasi avocat destept ar trebui sa rezolve custodia copiilor.
Va avea nevoie de suportul asociatiei respective si ceva timp dupa divort, pana cand el isi va canaliza energiile sexuale in alte directii.

Nu divortul in sine e problema, ca daca nu mai vrei sa fi casatorit, nu mai vrei si gata, nu te poate obliga nimeni sa ramai intr-o casatorie pe care nu o mai doresti, chiar daca numai lapte si miere ar curge. Ti s-au strepezit dintii de atata lapte si miere si nu mai vrei, nah.

Problema o constituie violenta de care este el capabil. Pentru ca a dovedit ca in ea nu are nici o jena sa dea. O alta problema o constituie obsesia lui sexuala si ce ar fi capabil sa faca din frustrare ca ii fuge jucaria de sub nas.

Deci, avocat, asociatie, cat mai multe persoane care sa stie, plangeri la politie care sa fie avizata si el sa fie avizat ca toata lumea e avizata si cu ochii pe el.

Cam asa vad eu lucrurile la modul foarte concret.



Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

#139
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 02 decembrie 2012 - 15:58

Citat:
citat din mesajul lui carmencat

Ziceam sa ne punem capul la contributie cu ce am putea-o ajuta.
Un ajutor ar fi recomandarea unui avocat bun, am mai zis.

Acum ma gandesc ca ei ii e realmente frica de sotul ei. Frica pe deplin justificata. Asa ca a venit gandul doi.

Ar fi bine sa intre in legatura cu o asociatie a femeilor abuzate, cu asociatia MAME, orice asociatie de acest gen care se poate si doreste sa se implice. Si el sa stie asta.
Are nevoie de mult suport exterior, astfel incat el sa se gandeasca de 3 ori inainte de a o maltrata.
Are nevoie de un avocat destept, care in primul rand sa il scoata din casa, sa nu fie nevoita sa stea cu el in casa pe toata perioada divortului.
Acelasi avocat destept ar trebui sa rezolve custodia copiilor.
Va avea nevoie de suportul asociatiei respective si ceva timp dupa divort, pana cand el isi va canaliza energiile sexuale in alte directii.

Nu divortul in sine e problema, ca daca nu mai vrei sa fi casatorit, nu mai vrei si gata, nu te poate obliga nimeni sa ramai intr-o casatorie pe care nu o mai doresti, chiar daca numai lapte si miere ar curge. Ti s-au strepezit dintii de atata lapte si miere si nu mai vrei, nah.

Problema o constituie violenta de care este el capabil. Pentru ca a dovedit ca in ea nu are nici o jena sa dea. O alta problema o constituie obsesia lui sexuala si ce ar fi capabil sa faca din frustrare ca ii fuge jucaria de sub nas.

Deci, avocat, asociatie, cat mai multe persoane care sa stie, plangeri la politie care sa fie avizata si el sa fie avizat ca toata lumea e avizata si cu ochii pe el.

Cam asa vad eu lucrurile la modul foarte concret.



Sunt intru totul de acord !





allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


#140
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 02 decembrie 2012 - 16:16

http://www.vulgaris-...moria-7835.html

Conversely, a patient with a lesion to the orbital region of the prefrontal lobe, or the underside, may exhibit disinhibition, a failure to appreciate the consequences of one's actions, and euphoria with a tendency to jocularity. These patients may exhibit moria (childish excitement), joking and pathological punning, sexual indiscretions, and exhibitionism.1-6 Thus, in the presence of an unremarkable neurological examination, these specific findings may be the only indication of an injury or an underlying pathology in the affected patient.

Frontal lobe syndrome can be caused by head trauma or may be the consequence of brain tumor, cerebrovascular accident, infection, or a degenerative cortical disease such as Pick's disease.2 This syndrome represents an organic explanation for psychologically-based symptoms the patient may demonstrate.


**Fur is for petting***

http://www.facebook....tiicaini?ref=ts
http://www.facebook....100001793812916



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -